Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania

Wczesne poronienia uzależnione są od wielu przyczyn. Ich objawy są bardzo charakterystyczne dla przedwczesnego zakończenia ciąży. Często jednak objawy wczesnych poronień są ledwo dostrzegalne. Ciąża to szczególny stan, wymagający odpowiedniej troski i dbałości. Żaden niepokojący objaw nie może być przez kobietę bagatelizowany. Jakiekolwiek niepokojące oznaki poronienia warto zawsze skonsultować z ginekologiem. Trzeba zatem znać możliwe objawy wczesnego poronienia, aby prawidłowo i skutecznie rozpoznać jego początek.
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
źródło:123RF
W skrócie
  • Wczesne poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży przed 12 tygodniem jej trwania.
  • Zdarza się, że w tym czasie kobieta nie ma jeszcze wiedzy o tym, że jest w ciąży.
  • Znajomość objawów wczesnego poronienia umożliwia właściwą diagnostykę lekarską.
SPRAWDŹ TEŻ: Prawa po poronieniu - jakie są i jak z nich skorzystać?
Spis treści

Medycyna określa poronienie, jako przedwczesne zakończenie ciąży przed 22 tygodniemWczesne poronienie to utrata ciąży przed 12 tygodniem. Statystyki wyraźnie wskazują, iż co piąta ciąża kończy się poronieniem.

Jest to szczególny rodzaj powikłania ciąży, zakończony wydaleniem obumarłego jaja płodowego. Sam płód nie ma możliwości rozwoju poza macicą. Przyczyny takiego zakończenia ciąży są bardzo różne.

Niekiedy są to uwarunkowania genetyczne (wady zarodka), wiek kobiety, czynniki anatomiczne czy zaburzenia hormonalne. Wczesne poronienie to poważny problem medyczny, ale znając jego objawy można niekiedy zmniejszyć ryzyko utraty ciąży.

Reklama

Czym jest wczesne poronienie?

Wczesne poronienia to utrata ciąży, występująca przed 12 tygodniem. Poronienie to oddzielenie się elementów jaja płodowego z macicy bez jakiejkolwiek możliwości rozwoju płodu poza macicą.

Pierwszy podział poronień uwzględnia czas przedwczesnego zakończenia ciąży to:

  • poronienie jednofazowe – do 8 tygodnia ciąży, kiedy z macicy zostaje wydalone jajo płodowe i element łożyska jednocześnie,
  • poronienie dwufazowe – po 8 tygodniu ciąży, które polega na wydaleniu jaja, a dopiero potem elementu łożyskowego.

Poronienia wczesne są z reguły jednofazowymi. Bardzo często kobieta jeszcze nie ma wiedzy i świadomości o swojej ciąży. Krwawienie związane z poronieniem jest bardzo często traktowane jako normalna i tylko bardziej obfita miesiączka.

Dlatego też wiele wczesnych poronień jest niezauważanych przez kobiety. Niekiedy jedynym potwierdzeniem ciąży jest w takich przypadkach obecność hormonu hCG w krwi lub moczu.

Znajomość objawów wczesnego poronienia pozwala na właściwą diagnostykę i zapobieganie powikłaniom ciąży w przyszłości.   

Reklama

Objawy wczesnego poronienia - jak je rozpoznać?

Objawy poronienia wczesnego mogą być bardzo różne, a ogromne znaczenie ma w tym przypadku wiek ciąży. O nasileniu niepokojących objawów decyduje także stopień zaawansowania poronienia, a negatywne rokowania dają dość mocne symptomy.

Tylko lekarz może stwierdzić stan zagrożenia ciąży i rodzaj poronienia, analizując jego objawy. Im poronienie jest późniejsze, tym objawy są bardziej widoczne i dolegliwe. 

Główne objawy wczesnego poronienia to: 

●  krwawienie i plamienie z dróg rodnych- jest to najpopularniejszy objaw. Czasem nawet niewielkie plamienie może świadczyć o poronieniu. A zatem nie należy nawet takdrobnegoobjawu bagatelizować. Z pewnością każda nagła i szybka utrata krwi powinna zawsze wzbudzać niepokój u przyszłej mamy. Niekiedy krew ta zawiera skrzepy i fragmenty tkanek. Lekarz stosuje wtedy leczenie zachowawcze, 

● skurcze brzucha-to naturalny element ciąży. Ale trzeba zawsze pamiętać, iż tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Bardzo często skurcze pojawiają się już na etapie zagnieżdżenia zarodka. Wszystkie bóle brzucha, jeśli tylko się nasilają i utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać wczesne poronienie,

● wydzielina z pochwy- nie tylko silne krwawienia może oznaczać poronienie. Wiele kobiet często zauważa biało-różowy śluz bądź tylko wodnistą wydzielinę. I ten objaw nie powinien być nigdy bagatelizowany, gdyż często oznacza on wczesne poronienie. Kiedy w śluzie pojawiają się fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz w dużej ilości także może sygnalizować utratę ciąży,

● ból w podbrzuszu - często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu i może sygnalizować każdy rodzaj poronienia,

● niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi- wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, a jeśli jest niewielki i systematyczny to raczej nie wzbudza podejrzeń. Ale nadmierna i zbyt szybka utrata kilogramów powinna zaniepokoić każdą ciężarną kobietę,

● szybki zanik ciążowych dolegliwości- pewne dolegliwości są charakterystyczne dla ciąży, ale zbyt gwałtowna utrata takich przypadłości, jak wrażliwość piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie,

● brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości. Niestety z reguły oznacza brak możliwości rozwoju płodu,

●  zapalenie przydatków- taki stan zapalny może być także objawem wczesnego poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę. Także w przypadku poronienia pojawia się zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej przydatków,

● odejście płynu owodniowego- płyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu. Ma on ogromne znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju i spełnia szereg niezbędnych funkcji (między innymi chroni i amortyzuje, umożliwia ruchy płodu, działa bakteriobójczo, wspomaga rozwój płuc). Brak płynu owodniowego pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Wszystkie wspomniane powyżej objawy powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie bardzo często oznacza poronienie, dlatego też każda z tych każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Jak wygląda wczesne poronienie?

Jeżeli pojawiają się którekolwiek z powyżej opisanych objawów, może to oznaczać wczesne poronienie. I tak właśnie ten etap wczesnej utraty ciąży wygląda. Pojawia się plamienie, nawet delikatne o brązowym lub jasnoczerwonym zabarwieniu.

Mogą także jednocześnie pojawiać się skurcze, ale dość słabe. Bóle brzucha często przypominają te, przy miesiączce. Krwawienie może się nasilać i stawać się z każdą godziną coraz bardziej obfite. Konieczność zbyt częstej wymiany podpasek powinna zaniepokoić każdą kobietę.

Jeśli krwawienie zawiera skrzepy bądź kawałki tkanek jest to już dość mocny sygnał, że pojawia się wczesne poronienie. Wczesne poronienie wygląda inaczej w różnym wieku ciąży. Im późniejsze poronienie, tym objawy mocniejsze.

Należy też pamiętać, iż wczesne poronienie może przebiegać bez krwawienia. Każda ciąża obumarła może mieć różny przebieg, stąd tak ważna wiedza na ten temat.

Wiele niepokojących objawów nie zawsze oznacza wczesne poronienie, jednak każdy z nich wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ciąża kobiety to szczególny stan, który przebiega bardzo indywidualnie, a zatem także utraty ciąży mogą mieć różny przebieg.

Nigdy nie wolno bagatelizować żadnych objawów,

Wczesne poronienie charakteryzuje się tym, iż nie wymaga specjalistycznego zabiegu medycznego. W tym wczesnym stadium ciąży organizm oczyszcza się z reguły w całości sam. Ale tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, czy zabieg oczyszczenia macicy jest całkowicie niepotrzebny.

Reklama

Konflikt serologiczny a wczesne poronienie

Konflikt serologiczny powstaje, gdy matka ma grupę krwi z czynnikiem Rh-, a ojciec Rh+. W większości przypadków płód dziedziczy czynnik Rh po ojcu. W takich sytuacjach organizm matki postrzega płód jako intruza i zaczyna wytwarzać przeciwciała, które mają zniszczyć płód.

W rzadkich przypadkach konflikt serologiczny jest przyczyną wczesnych poronień, ale jednak takie sytuacje się zdarzają. Dotyczą one kolejnych ciąż (w czasie pierwszej przeciwciała wytwarzają się dopiero w czasie porodu).

Aby do tego doszło do organizmu matki musi przedostać się co najmniej 0,2 ml krwi płodowej. Jest to sygnał dla organizmu kobiety do wytwarzania przeciwciał. Wczesne poronienia sprzyjają także przenikaniu krwi płodu do krwiobiegu matki.

Dzisiejsza medycyna zna wiele metod leczenia konfliktu serologicznego i skutecznie radzi sobie z tym problemem, dlatego też jest on rzadką przyczyną poronień.

Czytaj również

Bibliografia

  • M. Lewicka, M. Sulima „Charakterystyka poronień i prawa przysługujące kobiecie po stracie ciąży”, Zakład Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 2013 r.
  • D. Ware Branch i inni „Poronienia nawracające”, Ginekologia Po Dyplomie 2011 r.
  • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii.
  • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poronienia
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?
Sfrustrowana para
Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?
Kobieta klęczy przy toalecie
Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Lekarz trzyma za rękę kobietę po poronieniu
Podobne artykuły
Nieszczęśliwa kobieta
Ryzyko poronienia - ile wynosi w poszczególnych tygodniach ciąży?
Sfrustrowana para
Poronienie chybione (zatrzymane): objawy, przyczyny i zabieg
Sfrustrowana para
Poronienie - objawy i przebieg. Jakie są rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży?
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania
Słowo MISCARRIAGE składa się z drewnianych liter. Kobieta w ciąży w tle
Poronienie samoistne - jak wygląda? Możliwe przyczyny poronienia

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!