Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?

Poronienie bez krwawienia – czy jest to możliwe? Czasami objawy poronienia są trudne do zaobserwowania, ale organizm każdej kobiety wysyła sygnały, gdy ciąża jest zagrożona. I nie zawsze takim sygnałem jest krwawienie. Każde z nich charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia. I w zależności od wieku ciąży oraz nasilenia stopnia poronienia, nie tylko krwawienie powinno być niepokojące. Którykolwiek z objawów trzeba zawsze konsultować z lekarzem, aby uniknąć zagrożenia życia płodu i matki. Dlatego też wiedza o poronieniach bez krwawienia jest bardzo ważna.
Sfrustrowana para
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Poronienie bez krwawienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży. Pierwsze 22 tygodnie to czas, w którym może dojść do poronienia, czyli do wydalenia obumarłego zarodka. Organizm kobiety pozbywa się wtedy zarodka, który nie jest w stanie się rozwijać.

Zapłodniona komórka dociera do jamy macicy, ale embrion z jakiś medycznych przyczyn jest bardzo słaby. Stan ten daje wiele objawów. Najłatwiej rozpoznawalnym jest krwawienie, często bardzo obfite. Ale medycyna zna sporo przypadków poronień bez krwawienia. Wiele kobiet nie zauważa u siebie plamienia, ale i tak w jej organizmie zachodzą negatywne zmiany. Nie wszystkie objawy muszą oznaczać poronienie, ale każdy niepokój związany z ciążą przyszła mama powinna skonsultować z lekarzem. 

Reklama

Objawy poronienia bez krwawienia 

Powszechnym jest stwierdzenie, iż każde poronienie musi charakteryzować się obfitym krwawieniem. Taki pogląd jest mocno chybiony. Często kobiety bagatelizują i ten objaw, myląc go z obfitą miesiączką. Ale poważniejszy problem powstaje, gdy poronienie następuje bez krwawienia.

Każde obumarcie zarodka może mieć różny przebieg, stąd tak ważna wiedza na ten temat. Wiele niepokojących objawów nie zawsze oznacza poronienie, jednak każdy z nich wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ciąża kobiety to szczególny stan, który przebiega bardzo indywidualnie, a zatem także poronienia mogą mieć różny przebieg. Nigdy nie wolno bagatelizować żadnych objawów, a szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna. 

Jakie są objawy poronienia bez krwawienia?

 1. Skurcze brzucha- traktowane są jako naturalny element ciąży. Ale tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli mają one duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie.
 2. Wydzielina z pochwy- nie tylko krwawieniemoże oznaczać poronienie. Często kobiety zauważają biało-różowy śluz lub nawet tylko wodnistą wydzielinę. Kiedy w śluzie są zauważalne fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz wdużej ilości też może sygnalizować poronienie.
 1. Ból w podbrzuszu- często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu.
 2. Wysoka gorączka, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze.
 3. Niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi- wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, ale nadmierny i zbyt szybki powinien zaniepokoić.
 4. Szybki zanik ciążowych dolegliwości- zbyt gwałtowna utrata wrażliwości piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie.
 5. Brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości.
 6. Zapalenie przydatków- taki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę.
 7. Odejście płynu owodniowego- płyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu o ogromnym znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju, a jego brak pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Jak widać istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie może oznaczać poronienie, nawet bez oznak krwawienia. Każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Rodzaje poronienia bez krwawienia

Poronieniem bez krwawienia kończy się spory odsetek ciąż. Bagatelizowanie jego objawów może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ale też wiele objawów nie zawsze musi potwierdzać obumarcie płodu. Bardzo często pojawiają się one w przypadku ciąży pozamacicznej lub stanu zapalnego narządów rodnych.

Czasem zdarza się, iż niepokojący ból może być skutkiem otarć, powstałych po stosunku seksualnym. Jednak wiele symptomów, którym nie towarzyszy krwawienie, może oznaczać zagrożenie poronieniem. Głównymi czynnikami w takich sytuacjach są wiek matki i wcześniejsze poronienia. 

Aby prawidłowo rozpoznawać poronienie bez krwawienia, trzeba znać jego rodzaje. Do podstawowych należą:

●      poronienie zupełne– bardzo wczesne, przed upływem 7 tygodnia, niewymagające  łyżeczkowania,

●      poronienie niezupełne– wydalenie płodu z fragmentami łożyska, które wymaga wyłyżeczkowania, aby nie dopuścić do krwotoku,

●      poronienie zagrażające– głównie charakteryzują je silne skurcze macicy, które wcześnie wykryte i zdiagnozowane dają szansę na zachowanie ciąży,

●      poronienie nawykowe– pojawiające się też bez krwawienia na skutek wad rozwojowych zarodka, z reguły dotykające kobiety, które już trzykrotnie poroniły ciążę,

●      poronienie chybione– bardzo często ten typ poronienia nie charakteryzuje się typowymi objawami, w tym krwawieniem, a tylko powiększeniem macicy (zarodek już nie żyje, mimo iż ciąża trwa nadal),

●      poronienie zatrzymane – pojawia się, gdy obumarły płód niż zostaje wydalony przez czas dłuższy niż 8 tygodni, a typowe objawy nie występują (takie jak krwawienie czy ból brzucha). Tego typu poronienie charakteryzuje: brak powiększenia macicy,niewyczuwalna akcja serca płodu (badanie USG),niskie stężenie określonych hormonów.

Przy podejrzeniu któregokolwiek z wymienionych poronień lekarz powinien wykonać szczegółowe badania i postawić diagnozę. 

Reklama

Czy można poronić bez krwawienia? 

Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca – poronienia bez krwawienia pojawiają się dość często. Wiele objawów, którym nie towarzyszy krwawienie może niestety oznaczać poronienie. Ale wiedza, jak rozpoznawać poronienia i szybka reakcja mogą często złagodzić jego ból i skutki.

Wszystkie sygnały powinny być od razu sprawdzone przez lekarza ginekologa, a każdy przypadek skonsultowany i przebadany. Przy zagrożeniu poronieniem ciąża musi być bardzo regularnie monitorowana. Każda przyszła mama powinna zawsze pamiętać, iż pewne najbardziej charakterystyczne objawy mogą nie wystąpić.

Czasami też są one tak słabe, że można ich nawet nie zauważyć. Dlatego też naczelną zasadą jest zgłaszanie jakichkolwiek nieprawidłowości ginekologowi. 

Czytaj również

Bibliografia

 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poronienia
Poronienie samoistne - jak wygląda? Możliwe przyczyny poronienia
Słowo MISCARRIAGE składa się z drewnianych liter. Kobieta w ciąży w tle
Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?
Kobieta klęczy przy toalecie
Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Lekarz trzyma za rękę kobietę po poronieniu
Podobne artykuły
Nieszczęśliwa kobieta
Ryzyko poronienia - ile wynosi w poszczególnych tygodniach ciąży?
Sfrustrowana para
Poronienie chybione (zatrzymane): objawy, przyczyny i zabieg
Sfrustrowana para
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?
Sfrustrowana para
Poronienie - objawy i przebieg. Jakie są rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży?
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!