Dla Ciebie, na zdrowie!

Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?

Poronienie bez krwawienia – czy jest to możliwe? Czasami objawy poronienia są trudne do zaobserwowania, ale organizm każdej kobiety wysyła sygnały, gdy ciąża jest zagrożona. I nie zawsze takim sygnałem jest krwawienie. Każde z nich charakteryzuje się różnym stopniem nasilenia. I w zależności od wieku ciąży oraz nasilenia stopnia poronienia, nie tylko krwawienie powinno być niepokojące. Którykolwiek z objawów trzeba zawsze konsultować z lekarzem, aby uniknąć zagrożenia życia płodu i matki. Dlatego też wiedza o poronieniach bez krwawienia jest bardzo ważna.
Sfrustrowana para
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Poronienie bez krwawienia

Poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży. Pierwsze 22 tygodnie to czas, w którym może dojść do poronienia, czyli do wydalenia obumarłego zarodka. Organizm kobiety pozbywa się wtedy zarodka, który nie jest w stanie się rozwijać.

Zapłodniona komórka dociera do jamy macicy, ale embrion z jakiś medycznych przyczyn jest bardzo słaby. Stan ten daje wiele objawów. Najłatwiej rozpoznawalnym jest krwawienie, często bardzo obfite. Ale medycyna zna sporo przypadków poronień bez krwawienia. Wiele kobiet nie zauważa u siebie plamienia, ale i tak w jej organizmie zachodzą negatywne zmiany. Nie wszystkie objawy muszą oznaczać poronienie, ale każdy niepokój związany z ciążą przyszła mama powinna skonsultować z lekarzem. 

Objawy poronienia bez krwawienia 

Powszechnym jest stwierdzenie, iż każde poronienie musi charakteryzować się obfitym krwawieniem. Taki pogląd jest mocno chybiony. Często kobiety bagatelizują i ten objaw, myląc go z obfitą miesiączką. Ale poważniejszy problem powstaje, gdy poronienie następuje bez krwawienia.

Każde obumarcie zarodka może mieć różny przebieg, stąd tak ważna wiedza na ten temat. Wiele niepokojących objawów nie zawsze oznacza poronienie, jednak każdy z nich wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Ciąża kobiety to szczególny stan, który przebiega bardzo indywidualnie, a zatem także poronienia mogą mieć różny przebieg. Nigdy nie wolno bagatelizować żadnych objawów, a szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna. 

Jakie są objawy poronienia bez krwawienia?

 1. Skurcze brzucha- traktowane są jako naturalny element ciąży. Ale tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Jeśli mają one duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie.
 2. Wydzielina z pochwy- nie tylko krwawieniemoże oznaczać poronienie. Często kobiety zauważają biało-różowy śluz lub nawet tylko wodnistą wydzielinę. Kiedy w śluzie są zauważalne fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz wdużej ilości też może sygnalizować poronienie.
 1. Ból w podbrzuszu- często pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu.
 2. Wysoka gorączka, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze.
 3. Niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi- wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, ale nadmierny i zbyt szybki powinien zaniepokoić.
 4. Szybki zanik ciążowych dolegliwości- zbyt gwałtowna utrata wrażliwości piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie.
 5. Brak czynności serca płodu- ten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości.
 6. Zapalenie przydatków- taki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę.
 7. Odejście płynu owodniowego- płyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu o ogromnym znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju, a jego brak pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Jak widać istnieje szereg objawów, które powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie może oznaczać poronienie, nawet bez oznak krwawienia. Każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Reklama

Rodzaje poronienia bez krwawienia

Poronieniem bez krwawienia kończy się spory odsetek ciąż. Bagatelizowanie jego objawów może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Ale też wiele objawów nie zawsze musi potwierdzać obumarcie płodu. Bardzo często pojawiają się one w przypadku ciąży pozamacicznej lub stanu zapalnego narządów rodnych.

Czasem zdarza się, iż niepokojący ból może być skutkiem otarć, powstałych po stosunku seksualnym. Jednak wiele symptomów, którym nie towarzyszy krwawienie, może oznaczać zagrożenie poronieniem. Głównymi czynnikami w takich sytuacjach są wiek matki i wcześniejsze poronienia. 

Aby prawidłowo rozpoznawać poronienie bez krwawienia, trzeba znać jego rodzaje. Do podstawowych należą:

●      poronienie zupełne– bardzo wczesne, przed upływem 7 tygodnia, niewymagające  łyżeczkowania,

●      poronienie niezupełne– wydalenie płodu z fragmentami łożyska, które wymaga wyłyżeczkowania, aby nie dopuścić do krwotoku,

●      poronienie zagrażające– głównie charakteryzują je silne skurcze macicy, które wcześnie wykryte i zdiagnozowane dają szansę na zachowanie ciąży,

●      poronienie nawykowe– pojawiające się też bez krwawienia na skutek wad rozwojowych zarodka, z reguły dotykające kobiety, które już trzykrotnie poroniły ciążę,

●      poronienie chybione– bardzo często ten typ poronienia nie charakteryzuje się typowymi objawami, w tym krwawieniem, a tylko powiększeniem macicy (zarodek już nie żyje, mimo iż ciąża trwa nadal),

●      poronienie zatrzymane – pojawia się, gdy obumarły płód niż zostaje wydalony przez czas dłuższy niż 8 tygodni, a typowe objawy nie występują (takie jak krwawienie czy ból brzucha). Tego typu poronienie charakteryzuje: brak powiększenia macicy,niewyczuwalna akcja serca płodu (badanie USG),niskie stężenie określonych hormonów.

Przy podejrzeniu któregokolwiek z wymienionych poronień lekarz powinien wykonać szczegółowe badania i postawić diagnozę. 

Czy można poronić bez krwawienia? 

Odpowiedź na to pytanie jest niestety twierdząca – poronienia bez krwawienia pojawiają się dość często. Wiele objawów, którym nie towarzyszy krwawienie może niestety oznaczać poronienie. Ale wiedza, jak rozpoznawać poronienia i szybka reakcja mogą często złagodzić jego ból i skutki.

Wszystkie sygnały powinny być od razu sprawdzone przez lekarza ginekologa, a każdy przypadek skonsultowany i przebadany. Przy zagrożeniu poronieniem ciąża musi być bardzo regularnie monitorowana. Każda przyszła mama powinna zawsze pamiętać, iż pewne najbardziej charakterystyczne objawy mogą nie wystąpić.

Czasami też są one tak słabe, że można ich nawet nie zauważyć. Dlatego też naczelną zasadą jest zgłaszanie jakichkolwiek nieprawidłowości ginekologowi. 

Czytaj również

Bibliografia

 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Kobieta w ciąży z przebarwieniami w okolicy kresy
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy oraz interpretacja wyników
Para się przytula
Przeczytaj artykuł
Bóle brzucha w ciąży. Co mogą oznaczać?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Podobne artykuły
Grillowana ryby dla kobiety w ciąży
Ryby w ciąży - jakie można jeść? Czy są bezpieczne?
Kobieta trzymająca się za podbrzusze
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
AFP - badanie, norma i cena. Co oznacza podwyższone?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!