Objawy poronienia – jak rozpoznać początek? Pierwsze oznaki

Objawy poronienia uzależnione są od wielu przyczyn. Niektóre są bardzo charakterystyczne dla przedwczesnego zakończenia ciąży, inne ledwo dostrzegalne. Ciąża to szczególny stan, wymagający odpowiedniej troski i dbałości. Żaden symptom nie może być przez kobietę bagatelizowany. Każda przyszła mama powinna mieć wiedzę o możliwych objawach poronnych, aby szybko skontaktować się z lekarzem w razie wątpliwości i obaw. Jakiekolwiek niepokojące oznaki poronienia warto zawsze skonsultować z ginekologiem.
Para cierpi z powodu utraty dziecka
źródło:123RF

Spis treści

Medycyna określa poronienie, jako przedwczesne zakończenie ciąży przed 22 tygodniem. Statystyki wyraźnie wskazują, iż co piąta ciąża kończy się poronieniem. Jest szczególny rodzaj powikłania, zakończony wydaleniem obumarłego jaja płodowego. Sam płód nie ma możliwości rozwoju poza macicą. Przyczyny takiego zakończenia ciąży są bardzo różne. Niekiedy są to uwarunkowania genetyczne (wady zarodka), wiek kobiety, czynniki anatomiczne czy zaburzenia hormonalne.  Poronienie to poważny problem medyczny, ale znając przyczyny i objawy można niekiedy zmniejszyć ryzyko utraty ciąży.

Jakie są objawy poronienia? 

Objawy poronienia mogą być bardzo różne, a ogromne znaczenie ma w tym przypadku wiek ciąży. O nasileniu niepokojących objawów decyduje także stopień zaawansowania poronienia, a negatywne rokowania dają dość mocne symptomy. Tylko lekarz może stwierdzić stan zagrożenia ciąży i rodzaj poronienia, analizując jego objawy. 

Poniżej przedstawiamy główne objawy wczesnego poronienia.

 1. Krwawienie i plamienie z dróg rodnychjest to najpopularniejszy objaw poronienia, którym charakteryzuje się poronienie zagrażające. Każda nagła i szybka utrata krwi powinna zawsze wzbudzać niepokój u przyszłej mamy. Niekiedy krew ta zawiera skrzepy i fragmenty tkanek. Lekarz stosuje wtedy leczenie zachowawcze, ale raczej przy tych objawach rokowania są złe.
 2. Skurcze brzuch-to naturalny element ciąży. Ale trzeba zawsze pamiętać, iż tylko skurcze łagodne i przemijające nie powinny wzbudzać niepokoju. Wszystkie bóle brzucha, jeśli tylko mają duże i bolesne natężenie, a także utrzymują się przez dłuższy czas mogą oznaczać poronienie. Ten objaw najczęściej występuje przy poronieniu zagrażającym oraz poronieniu w toku.
 3. Wydzielina z pochwynie tylko silne krwawienia mogą oznaczać poronienie. Wiele kobiet często zauważa biało-różowy śluz bądź tylko wodnistą wydzielinę. I ten objaw nie powinien być nigdy bagatelizowany. Kiedy w śluzie pojawiają się fragmenty tkanki, może to oznaczać pojawienie się strzępów łożyska. Ale również sam czysty śluz w dużej ilości także może sygnalizować poronienie.
 4. Ból w podbrzuszuczęsto pojawia się wraz z bólem w krzyżowej części kręgosłupa, w dość dużym nasileniu i może sygnalizować każdy rodzaj poronienia.
 5. Wysoka gorączka, pojawiająca się bez wyraźnej przyczyny- powyżej 38 stopni Celsjusza, której mogą towarzyszyć bóle typowe dla przeziębień, takie jak bóle mięśni, sztywność karku czy dreszcze. Te objawy mogą wskazywać przede wszystkim na poronienie septyczne, do którego dochodzi przez zakażenie macicy lub zarodka i powstanie stanu zapalnego.
 6. Niespodziewana i niewytłumaczalna utrata wagi - wpierwszych miesiącach ciąży spadek wagi jest raczej typowy dla przyszłych mam, a jeśli jest niewielki i systematyczny to raczej nie wzbudza podejrzeń. Ale nadmierna i zbyt szybka utrata kilogramów powinna zaniepokoić każdą ciężarną kobietę.
 7. Szybki zanik ciążowych dolegliwościpewne dolegliwości są charakterystyczne dla ciąży, ale zbyt gwałtowna utrata takich przypadłości, jak wrażliwość piersi czy nagłe ustanie nudności to przesłanki, które także mogą oznaczać wczesne poronienie każdego rodzaju.
 8. Brak czynności serca płoduten objaw może być wykryty tylko w trakcie badania USG i pojawia się czasem bez innych dodatkowych dolegliwości. Niestety z reguły oznacza brak możliwości rozwoju płodu.
 9. Zapalenie przydatków -taki stan zapalny może być także objawem poronienia, ale tylko ginekolog jest w stanie postawić słuszną diagnozę. Także w przypadku poronienia pojawia się zwiększone ryzyko infekcji bakteryjnej przydatków.
 10. Odejście płynu owodniowegopłyn owodniowy to naturalne środowisko życia płodu. Ma on ogromne znaczeniu dla jego prawidłowego rozwoju i spełnia szereg niezbędnych funkcji (między innymi chroni i amortyzuje, umożliwia ruchy płodu, działa bakteriobójczo, wspomaga rozwój płuc). Brak płynu owodniowego pozbawia płód najważniejszej ochrony.

Wszystkie wspomniane powyżej objawy powinny zaniepokoić kobietę we wczesnej ciąży. Ich pojawienie bardzo często oznacza poronienie, dlatego też każda z tych każda z takich sytuacji powinna być niezwłocznie skonsultowana z lekarzem ginekologiem.

Objawy pustego jaja płodowego

Puste jajo płodowe to inaczej ciąża bezzarodkowa. Jest to jeden z rodzajów patologii ciąży, wykrywany już na samym jej początku i często określany przez lekarzy szczególnym rodzajem poronienia. Czym charakteryzuje się puste jajo płodowe? Najprościej można określić, iż jest to defekt genetyczny zarodka, uniemożliwiający jego prawidłowy rozwój. Są to przypadki, w których doszło do zapłodnienia, ale komórki podzieliły się w nieprawidłowy sposób. W normalnej ciąży zarodek rozwija się w pęcherzyku płodowym. 

Przy ciąży bezzarodkowej brak jest rozwijającego się zarodka, ale wywołuje ona objawy normalnie przebiegającej ciąży, takie jak:

 • zatrzymanie miesiączki
 • poranne mdłości,
 • uczucie zmęczenia i senności,
 • ból w dole brzucha,
 • obrzmienie i bolesność piersi,
 • wrażliwość na zapachy.

Ta specyficzna patologia ciąży wykrywana jest dopiero przy pierwszym badaniu USG i w tym przypadku jest to jedyne wiarygodne badanie. W sytuacjach pustego jaja płodowego wyniki testu ciążowego dają wynik pozytywny. Ciąża bezzarodkowa kończy się z reguły samoistnym poronieniem. Główne oznaki poronienia przy tego typu patologii ciąży to silne bóle w dole brzucha, ciemne brunatne plamienie lub obfite krwawienie. Jeśli lekarz nie stwierdza oznak poronienia, wykonuje wyłyżeczkowanie macicy. Ciąża bezzarodkowa wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do zakażenia bądź innych powikłań. 

Jak rozpoznać początek poronienia? 

Objawy zbliżającego się poronienia mogą być początkowo trudne do zaobserwowania. Dochodzi do wydalenia obumarłego zarodka, który nie jest w stanie się rozwijać w ciele kobiety. Zapłodniona komórka dociera do jamy macicy, ale embrion z jakiś medycznych przyczyn jest bardzo słaby. Poronienie daje wiele objawów. 

Jak rozpoznać początek poronienia? Najszybciej rozpoznawalnym objawem jest krwawienie, czasem niewielkie, w formie delikatnego plamienia, ale często bardzo obfite. Jednymi z powszechniejszych objawów są bóle brzucha i skurcze podbrzusza. Ale medycyna zna sporo przypadków poronień bez krwawienia. Wiele kobiet nie zauważa u siebie nawet delikatnego plamienia, ale i tak w jej organizmie zachodzą negatywne zmiany. Sama wysoka gorączka (bez wyraźnej przyczyny), skurcze brzucha czy obfita wydzielina też mogą oznaczać poronienie. Każdy niepokój związany z ciążą przyszła mama powinna skonsultować z lekarzem. Obumarcie zarodka może mieć różny przebieg, stąd tak ważna wiedza na ten temat. Wiele niepokojących objawów nie zawsze oznacza poronienie, jednak każdy z nich wymaga kontaktu z lekarzem ginekologiem. Ciąża kobiety to szczególny stan, który przebiega bardzo indywidualnie, także poronienia mogą mieć różny przebieg. Nigdy nie wolno bagatelizować żadnych objawów, a szybka pomoc medyczna jest wręcz konieczna. 

Objawy ciąży obumarłej

Ciąża obumarła to traumatyczne przeżycie dla każdej kobiety. Jest to jedna z form poronienia i wiele czynników powoduje obumarcie płodu. Medycyna określa ten stan jako zgon dziecka, które nie opuściło ciała matki, niezależnie od stadium rozwoju ciąży. Jeżeli wydalenie płodu w wyniku obumarłej ciąży pojawia się do 22 tygodnia to z pewnością dochodzi do poronienia. Najczęściej występującym objawem poronienia ciąży obumarłej jest silne krwawienie. 

Ustają też w większości charakterystyczne objawy dla ciąży, jak nudności, wrażliwość piersi czy zmiany nastroju. Bardzo ważne jest, aby szybko zdiagnozować obumarcie płodu. Brak diagnozy może powodować bezpośrednie zagrożenie dla życia matki lub być przyczyną poważnych zaburzeń.    

Czytaj też:

 

Bibliografia

 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • P. Hańczyc, M. Pakuła „Wiedza ciężarnych kobiet na temat przedwczesnych porodów”, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, 2014 r.,

Oceń artykuł

(liczba ocen 1)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Powyższy artykuł prezentuje treści informacyjne i został opracowany wyłącznie przez redakcję serwisu. Artykuł zawiera informacje o wybranych produktach dostępnych w internetowym Sklepie Medme.pl i ma charakter autopromocyjny Sklepu Medme.pl Wybór prezentowanych produktów lub kategorii produktów został dokonany w sposób rzetelny, wyłącznie przez redakcję serwisu.