Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Poronienie chybione (zatrzymane): objawy, przyczyny i zabieg

Poronienie chybione to obumarcie płodu w macicy, bez oznak wydalenia. Często nazywane jest także zatrzymanym. W wewnątrz macicy znajduje się już martwe jajo płodowe i szyjka macicy jest nadal cały czas zamknięta. Gdy martwy płód nie wydostaje się samoistnie, należy farmakologicznie wywołać skurcze macicy. Niekiedy niezbędna jest przeprowadzenie odpowiedniego zabiegu. Tylko lekarz może podjąć decyzję o dalszych działaniach. Nie zawsze poronienie chybione objawia się w sposób charakterystyczny dla innych poronień. Warto zatem wiedzieć jak najwięcej o tej formie przedwczesnego zakończenia ciąży.
Sfrustrowana para
Źródło: 123RF
Spis treści

Poronienie to powikłanie ciąży, zakończone obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż ciąża kończy się przed 22 tygodniem wydaleniem obumarłego płodu. Sytuacja ta dotyka sporą liczbę kobiet. Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu. Objawy każdego poronienia mogą być bardzo różne i w głównej mierze zależą od wieku ciąży i predyspozycji zdrowotnych kobiety.

Ciąża to szczególny czas każdej przyszłej mamy i  również specyficzny czas dla organizmu. W niektórych przypadkach dochodzi do przedwczesnego zakończenia ciąży. Rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży są bardzo różne i charakteryzują się różnymi objawami. Jednym z nich jest poronienie chybione (zatrzymane). 

Reklama

Poronienie chybione

Poronienie chybione, zwane też zatrzymanym, charakteryzuje się brakiem żywego zarodka wewnątrz pęcherzyka płodowego. Najczęściej dochodzi do takich sytuacji, gdy zarodek nie rozwinął się prawidłowo, bądź nastąpiło jego wczesne obumarcie. Organizm kobiety często nie reaguje na tego typu patologie i tym samym nie następuje poronienie. Ale wydalenie martwego zarodka jest raczej kwestią czasu. Stąd nazwa tego typu patologii ciąży - poronienie zatrzymane. 

Bardzo często lekarze zalecają wywołanie skurczów macicy. Zbyt długie oczekiwanie na wydalenie zarodka może być niebezpieczne. Medycyna przyjmuje czas 8 tygodni na odrzucenie martwego płodu z macicy. Jeśli tak się nie stanie, ginekolog wprowadza postępowanie farmakologiczne albo zabiegowe. Ten rodzaj poronienia całkowicie może potwierdzić tylko badanie USG.

Reklama

Przyczyny poronienia zatrzymanego

Prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia chybionego (zatrzymanego) wywołuje wiele przyczyn. Około 15 proc. ciąż kończy się poronieniem już w pierwszym trymestrze ciąży. 

Istnieje kilka przyczyn przedwczesnego zakończenia ciąży w formie poronienia chybionego.

 1. Wady genetyczne zarodka- oznaczają nieprawidłowości w DNA, a większość wczesnych poronień zatrzymanych to skutek wadliwych genów, a tego typu zaburzenia są dziedziczne albo powstają tuż po zapłodnieniu. Często przyczyna takiej patologii ciążyjest tak zwana aberracja chromosomowa, czyli zmiany w liczbie bądź strukturze chromosomów.
 2. Wiek kobiety - współczesna medycyna znacznie przedłuża wiek kobiety w zakresie możliwości zachodzenia w ciążę, ale z upływem lat wzrasta niepłodność każdej kobiety, a także większe prawdopodobieństwo na zatrzymanie rozwoju zarodka.
 3. Infekcje(bakteryjne lub wirusowe) bądź przewlekłe choroby - kobiety ciężarne mają osłabioną odporność, a tym samym większą podatność na infekcje i ryzyko utraty ciąży. Poronienie zatrzymane może być następstwem poważnych infekcji, takich jak różyczka czy opryszczka. Czynnikami zagrożenia są również choroby przewlekłe (na przykład tarczyca lub cukrzyca).
 4. Niehigieniczny tryb życia, niewłaściwa dieta bądź duży stres - niedobory składników odżywczych, w tym kwasu foliowego, powodują wady rozwojowe płodu.
 5. Czynniki anatomiczne  - wtym przypadku podłożem poronień jest nieprawidłowa budowa macicy, dotkniętej wadami anatomicznymi. Do najczęściej spotykanych wad należą macica dwurożna, z przegrodą, mięśniaki czy niewydolność szyjki macicy.
 6. Zaburzenia hormonalne- wszczególności zbyt mała ilość progesteronu czy chora tarczyca.

Objawy poronienia zatrzymanego

Poronienie chybione (zatrzymane) bardzo często nie objawia się w sposób charakterystyczny dla większości poronień. Jest to spowodowane jednym podstawowym faktem – nie następuje wydalenia zarodka z organizmu kobiety. A zatem organizm w pewnym sensie zachowuje się tak, jakby ciąża nadal trwała. Przy tego rodzaju poronieniach nie pojawia się raczej obfite krwawienie czy silny ból. Niezauważalne są też inne objawy, jak wydzielina z pochwy czy odejście płynu owodniowego. Tutaj objawy ujawniają się w sposób szczególny, a mianowicie w trakcie wizyty u lekarza i badania USG. 

Lekarz ginekolog w trakcie tego badania z reguły stwierdza następujące objawy poronienia zatrzymanego:

 • brak czynności serca dziecka,
 •  zamknięcie szyjki macicy,
 • brak powiększenia macicy. 

Przy poronieniu chybionym martwe jajo płodowe nie jest wydalane, a zatem nie następuje samoczynne oczyszczenie organizmu. Konieczna jest wtedy decyzja lekarza, co do dalszego postępowania. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo zakażenia bądź innych problemów zdrowotnych. 

Reklama

Poronienie chybione – zabieg

Zdiagnozowanie poronienia chybionego jest pierwszym poważnym krokiem, do podjęcia dalszych medycznych działań. Na początku lekarz, oceniając stan zdrowia kobiety, może wprowadzić postępowanie wyczekujące. Oznacza to, iż kobieta jest pod stałą kontrolą ultrasonograficzną, podczas której lekarz ocenia, czy nastąpiło wydalenie obumarłego płodu z macicy. Do decyzji ginekologa należy, jak długo może trwać taka obserwacja. Często to postępowanie jest stosowane wobec kobiet, które mają problemy z krzepnięciem krwi czy cierpią na niedokrwistość.

Jeśli nadal nie następuje wydalenie zarodka, istnieją dwie możliwości postępowania:

 1. Postępowanie farmakologiczne- polega ono na podaniu pacjentce leków, które wywołają skurcze macicy. Efektem takiego postępowania jest wydalenie jaja płodowego i opróżnienie jamy macicy. Ta metoda pozwala uniknąć zabiegu, a tym samym znieczulenia.
 2. Postępowanie zabiegowe- polegające na łyżeczkowaniu macicy (w znieczuleniu). Jest to zabieg, w trakcie którego rozszerzana jest szyjka macicy i usuwana jej zawartości, w tym przypadku martwy płód. Pobrany materiał jest zawsze wysyłany na badania, aby lepiej rozpoznać przyczyny poronienia w danym konkretnym przypadku. 

Czytaj również

Bibliografia

 • J. Tuzel, J. Niepsuj-Biniaś, T. Olejniczak „Ocena parametrów zapalnych oraz długości szyjki macicy w zagrażającym poronieniu”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2014 r.,
 • dr J. Korczyński, prof. P. Sieroszewski „Krwawienie w pierwszej połowie ciąży”, Klinika Medycyny Płodu i Ginekologii,
 • dr M. Sulima, A. Sulej i inni „Ocena kariotypu ciężarnej z zagrażającym poronieniem”, Uniwersytet w Lublinie, 2015.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poronienia
Poronienie samoistne - jak wygląda? Możliwe przyczyny poronienia
Słowo MISCARRIAGE składa się z drewnianych liter. Kobieta w ciąży w tle
Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?
Kobieta klęczy przy toalecie
Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Lekarz trzyma za rękę kobietę po poronieniu
Podobne artykuły
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania
Sfrustrowana para
Poronienie chybione (zatrzymane): objawy, przyczyny i zabieg
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania
Sfrustrowana para
Poronienie - objawy i przebieg. Jakie są rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży?
Sfrustrowana para
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!