Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?

Puste jajo płodowe to ciąża bezzarodkowa stwierdzona w badaniu USG. Ta patologia oznacza brak rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym. Tym samym niemożliwy jest prawidłowy rozwój całej ciąży. Puste jajo płodowe to przyczyna wielu poronień. Bardzo często ciąża bezzarodkowa daje takie same objawy jak zdrowa. Rozpoznawana jest dopiero przy pierwszym badaniu USG. Czym jest ten rodzaj patologii i jakie wywołuje konsekwencje?
Kobieta klęczy przy toalecie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu, a te często doprowadzają do ciąży bezzarodkowej. Problem ten nie przekreśla jednak możliwości ponownego zajścia, tym razem w zdrową, ciążę.
 • Puste jajo płodowe często przez lekarzy nazywane jest pustym pęcherzykiem ciążowym. Wynika to ze specyfiki tej patologii. Zarodek przestaje się rozwijać, a jego otoczka, czyli pęcherzy, wciąż rośnie.
 • Przyczyn powstania pustego jaja płodowego jest wiele. Najczęściej wynika to z czynników genetycznych. Z tego powodu często ciąża zdaje się rozwijać prawidłowo, więc diagnoza lekarza może okazać się zaskoczeniem.
Spis treści

Reklama

Puste jajo płodowe a poronienie 

Poronienie to powikłanie ciąży, zakończone obumarciem jaja płodowego. Oznacza to, iż ciąża kończy się przed 22 tygodniem wydaleniem obumarłego płodu. Sytuacja ta dotyka sporą liczbę kobiet. Najczęstszą przyczyną poronienia są wady genetyczne płodu, a te często doprowadzają do ciąży bezzarodkowej.

Dość powszechnymi przyczynami są także zaburzenia hormonalne, autoimmunologiczne czy wiek kobiety.

Objawy poronienia mogą być bardzo różne i w głównej mierze zależą od wieku ciąży i predyspozycji zdrowotnych kobiety. Różne objawy wywołują różne rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży.

Poronienie to poważny problem medyczny. Jedną z przyczyn samoistnych poronień jest puste jajo płodowe. Ale ten problem nie przekreśla możliwości posiadania dziecka. Trzeba tylko poznać problem i rozwiązywać go lekarzem ginekologiem. 

Reklama

Puste jajo płodowe a pęcherzyk żółtkowy

Określenia puste jajo płodowe ciąża bezzarodkowa dotyczą tego samego rodzaju wczesnego poronienia. W tym przypadku występują różne nazwy tej samej jednostki medycznej. Lekarze często termin „puste jajo” zastępują sformułowaniem „pusty pęcherzyk ciążowy”. Uważają nawet, że dokładniej opisuje ono ten specyficzny rodzaj poronienia.

Kiedy pojawia się ciąża bezzarodkowa?

Są to sytuacje, w których już doszło do zapłodnienia i komórki zaczęły się dzielić. Oznacza to, iż nastąpiło poczęcie. Komórki budujące zarodek w przypadku tej patologii ciąży są słabe i szybko przestają się rozwijać.

Następstwem tego jest absorpcja (czyli wchłonięcie) zarodka. Jego otoczka, czyli pęcherzyk ciążowy nadal prawidłowo rośnie. Po osiągnięciu średnicy 25 mm powinien rozwinąć się w nim "pęcherzyk żółtkowy". Bez niego nie ma mowy o prawidłowym rozwoju ciąży.

Ten stan ciążowy jest z reguły rozpoznawalny pomiędzy 8 a 13 tygodniem. Puste jajo płodowe można zdiagnozować tylko badaniem USG. W trakcie badanie widać wyraźnie pęcherzyk, w którym brak jest zarodka. Sama kobieta nie jest w stanie dostrzec jakichkolwiek objawów patologii.

Ciąża bezzarodkowa wywołuje typowe objawy ciąży prawidłowej – nudności, wrażliwość piersi, zmienność nastrojów. W sytuacjach pustego jaja płodowego nawet wyniki testu ciążowego są pozytywne. Przyszła mama nie odczuwa raczej żadnych niepokojących dolegliwości i taka diagnoza jest dość dużym zaskoczeniem.

Ciąża bezzarodkowa wymaga szybkiej interwencji medycznej, aby nie doszło do zakażenia czy innych powikłań.

Objawy pustego jaja płodowego

W przypadku wystąpienia pustego jaja płodowego nie pojawia się zarodek. Ale ciąży bezzarodkowej towarzyszą wszystkie objawy normalnej zdrowej ciąży:

 • dochodzi do zatrzymania miesiączki, 
 • kobieta cierpi na poranne nudności i wymioty,
 • odczuwa obrzmiałość i bolesność piersi. 

Obecność pustego jaja płodowego można stwierdzić tylko w trakcie badania ultrasonograficznego. Głównym objawem tej patologii jest brak rozwijającego się zarodka na obrazie badania USG. Z reguły po kilku dniach badanie jest powtarzane.

Oznaczany jest również poziom beta – hCG, czyli hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży. Jego niski poziom może także oznaczać faktycznie puste jajo płodowe. W przypadku zdrowej ciąży przyrost hormonów ciążowych wynosi średnio powyżej 60% co 48 godzin

Reklama

Przyczyny pustego jaja płodowego

Puste jajo płodowe uznawane jest przez lekarzy za przyczynę statystycznie około 50% przypadków poronień w pierwszym trymestrze ciąży. Przyczyny wystąpienia ciąży bezzarodkowej z reguły są niezależne od sposobu życia kobiety czy też jakichkolwiek zaniedbań z jej strony.

Najbardziej powszechną przyczyną powstania pustego jaja płodowego są nieprawidłowości genetyczne zarodka. Czynniki genetyczne stanowią największą grupę przyczyn niepowodzeń ciąży. Zarodek, obciążony wadami genetycznymi jest tak dużym zagrożeniem dla płodu i zdrowia matki, że sam organizm kobiety dąży do wczesnego wyeliminowania płodu.

Tutaj decyzje za człowieka podejmuje sama natura – dziecko zrodzone z takiej ciąży byłoby obciążone bardzo poważnymi wadami genetycznymi.

Czynniki genetyczne, doprowadzające do ciąży bezzarodkowej podzielone są na dwie grupy:

 • przyczyny genetyczne występujące po stronie zarodka,
 • przyczyny, które są wynikiem nieprawidłowości materiału genetycznego rodzica.

Do innych przyczyn powstania pustego jaja płodowego zaliczane są:

 • nieprawidłowości chromosomalne,
 • zła jakość nasienia męskiego, 
 • słaba komórka jajowa,
 • nieprawidłowy podział zapłodnionej komórki,
 • zaburzenia pracy mechanizmów odpornościowych.

Reklama

Puste jajo płodowe a kolejna ciąża

Puste jajo płodowe z reguły ulega samodzielnemu poronieniu. Niekiedy poronienie jest tak wczesne, że sama kobieta nawet nie ma świadomości, iż była w ciąży. Decyzje co do leczenia tej patologii ciąży może podjąć tylko lekarz. Bardzo często ginekolodzy zalecają chwilę poczekać, aż sam organizm pozbędzie się pustego jaja. Nigdy nie wolno takiej decyzji podejmować samodzielnie, gdyż zagraża to zdrowiu kobiety.

Lekarz może też zdecydować o wywołaniu poronienia pustego pęcherzyka płodowego. Istnieją na to 2 sposoby:

 • zastosowanie leków (hormonów), które wywołują poronienie,
 • przeprowadzenie zabiegu usunięcia pustego jaja płodowego poprzez łyżeczkowanie jamy macicy

Zabieg czyszczenia macicy jest wykonywany w warunkach szpitalnych. Lekarze zalecają niepodejmowanie prób zajścia w ciąże przez kolejne 2-3 miesiące. Bardzo ważnym jest, aby organizm kobiety w pełni się zregenerował. Właściwa i zdrowa dieta, odpowiednie witaminy, higieniczny tryb życia sprzyjają powrotowi do równowagi. Ciąże bezzarodkowe raczej rzadko się powtarzają.

Niekiedy kobieta nie może samodzielnie poradzić się z problemami po stracie ciąży. Warto korzystać ze wsparcia psychologa. Najlepiej, aby był to psycholog z zakresu wsparcia macierzyństwa.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Lewicka, M. Sulima, M. Pyć, Charakterystyka poronień, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, 2013 r.,
 • A. Zwierzchowska, M. Głuszak i inni, Ocena skuteczności i bezpieczeństwa leczenia zachowawczego w przypadku ciąży obumarłej w pierwszym trymestrze, Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, 2012 r.
 • Położnictwo i ginekologia, Grzegorz H Bręborowicz (red.), Beata Banaszewska, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2005, s. 106-107.
 • P. Fiegler, K. Kamiński, W. Kaźmierczak, J. Radzioch, P. Węgrzyn, Przyczyny, etiologia oraz współczesne metody diagnostyki i leczenia poronień, „Ginekologia Praktyczna” 2004; nr 12, s. 26–29.
 • Ch. Onwere, H. N. Vakharia, Crash Course - położnictwo i ginekologia, Wyd. 3, Wrocław 2019.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poronienia
Poronienie - objawy i przebieg. Jakie są rodzaje przedwczesnego zakończenia ciąży?
Sfrustrowana para
Puste jajo płodowe - czym jest ciąża bezzarodkowa?
Kobieta klęczy przy toalecie
Przyczyny poronienia: co najczęściej powoduje utratę ciąży?
Lekarz trzyma za rękę kobietę po poronieniu
Podobne artykuły
Nieszczęśliwa kobieta
Ryzyko poronienia - ile wynosi w poszczególnych tygodniach ciąży?
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania
Sfrustrowana para
Poronienie bez krwawienia – objawy. Czy jest to możliwe?
Sfrustrowana para
Ciąża obumarła - po czym ją można poznać? Objawy, przyczyny i badania
Sfrustrowana para
Poronienie chybione (zatrzymane): objawy, przyczyny i zabieg

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!