Najzdrowsze miejsce w internecie

Internetowy alkomat - ile mogę wypić?

Alkomat internetowy to narzędzie, a dokładniej kalkulator oparty na konkretnym algorytmie, który pozwala obliczyć zawartość promili we krwi po spożyciu określonej ilości alkoholu. Wystarczy wpisać kilka wymaganych parametrów i w mgnieniu oka znajdujemy odpowiedź na nurtujące nas pytania w stylu – ile mogę wypić, ile mam promili, czy po jakim czasie mogę prowadzić.
Alkomat internetowy
Źródło: 123RF
Spis treści

Czy jednak wirtualny alkomat jest na tyle dokładny, aby mógł precyzyjnie wskazać godzinę, o której możemy bezpiecznie prowadzić samochód po uprzednim spożyciu alkoholu? Czy może lepiej zaufać sobie i wybierając się na jedno piwko zostawić auto w garażu, a porannego kaca zabrać na przejażdżkę taksówką. 

Powszechnym jest dziś sięganie po wiedzę z Internetu, zawierzanie znającym odpowiedź na wszystko specjalistom w sieci, czy korzystanie z niezliczonych wirtualnych aplikacji, które mają nam przynieść rozwiązanie wielu bardziej lub mniej przyziemnych codziennych problemów.

Czy jednak w każdym przypadku można ślepo wierzyć tworzonym na potrzeby mas algorytmom? Trudno nawet komentować ilość pobrań aplikacji na smartfony imitującej dźwięk pracującego wiatraka, która w przekonaniu wielu osób miała działać jak prawdziwy wiatrak.

Ku rozpaczy większości wirtualny wiatrak nie spełnił swojej funkcji i zamiast ostudzić nastroje liczących na ochłodę użytkowników, rozgrzał niektórych do czerwoności. Wielkie rozczarowanie wyrażone w opiniach oskarżających twórców aplikacji o oszustwo, można tłumaczyć jedynie nader długo utrzymującą się falą upałów…

A jak jest w przypadku alkomatów internetowych? Czy można je uznać za równie wiarygodne co alkomaty tradycyjne?

Czym jest internetowy alkomat?

Część kierowców, szczególnie tych z długoletnim stażem, miała okazję doświadczyć badania alkomatem, chociażby podczas rutynowej policyjnej kontroli, czy przy okazji zatrzymania za inne wykroczenie.

Są też i tacy, którzy dla pewności, że po weekendowej imprezie mogą w poniedziałek wsiąść za kółko, zdecydowali się na zakup alkomatu osobistego. Obecnie, większość zmotoryzowanych o zawartość alkoholu we krwi bądź wydychanym powietrzu pyta internetową wyrocznię, czyli wirtualny alkomat. 

Alkomaty online dostępne są na wielu stronach internetowych bądź można je pobrać w formie aplikacji na smartfony i tablety. Narzędzie to działa jak kalkulator, a jego obsługa jest intuicyjna i prosta. Wystarczy we wskazane okienka wpisać konkretne dane, przykładowo:

  • wiek,
  • płeć,
  • wagę,
  • wzrost,
  • czas kiedy spożywany był alkohol,
  • rodzaj spożytego alkoholu,
  • ilość spożytego alkoholu,
  • czy alkohol był spożywany na pusty, do połowy pełny, czy pełny żołądek,

a matematyczny algorytm podpowie nam, w jakim stanie upojenia alkoholowego jesteśmy i kiedy możemy całkowicie wytrzeźwieć. 

Czy alkomat jest dokładny?

Alkomat online można traktować bardziej jako wartość edukacyjną niż rzeczywisty wskaźnik stężenia promili we krwi. Może być wskazówką, ile konkretny organizm potrzebuje czasu, aby zneutralizować alkohol w organizmie.

Na podstawie wprowadzonych danych, wyniki obliczeń kalkulatora promili mogą sugerować jak sprawuje się metabolizm naszego organizmu i jak szybko jesteśmy w stanie strawić alkohol. Kalkulator jest w stanie wykazać różnice stężenia alkoholu po spożyciu różnych rodzajów trunków, takich jak piwo, wino, wódka, whisky, czy inne alkohole wysokoprocentowe. 

Musimy mieć jednak świadomość, że nie mamy możliwości weryfikacji wszystkich zmiennych, a ochronić nas przed decyzją o prowadzeniu auta po lampce wina, czy po jednym kieliszku wódki, może nas tylko i wyłącznie własny rozsądek. 

Alkomat w Internecie a alkomat policyjny 

Czy wartości, które jest w stanie wskazać nam alkomat internetowy mogą być identyczne bądź zbliżone do tych, które pojawiają się na wynikach pomiarów alkomatem, którego używa policja? Tu sytuacja wygląda trochę jak wróżenie z fusów. Dane pochodzące z wirtualnych kalkulatorów promili nigdy nie będą w stu procentach wiarygodne, chociaż niejednokrotnie mogą być zbliżone do tych wskazywanych przez tradycyjne alkomaty. 

Część osób poddała testom atestowane urządzenia do pomiarów stężenia alkoholu w organizmie, w tym samym czasie wpisując dane do wirtualnego alkomatu. W większości przypadków wyniki nie były identyczne, ale potrafiły być zbliżone. W części testów alkomat internetowy zawyżał wyniki, w innych wręcz odwrotnie. 

Tak, czy inaczej alkomat internetowy nigdy nie będzie tak dokładny i wiarygodny jak alkomaty, z których korzystają policjanci. Zamiast ufać aplikacji, lepiej nie kusić losu i nie narażać siebie i innych na groźne w skutkach konsekwencje jazdy samochodem po spożyciu alkoholu. 

Alkomat internetowy a rzeczywistość

Wartości stężenia alkoholu we krwi wskazane przez wirtualny alkomat mogą się różnić od rzeczywistych, a autorzy alkomatów nie biorą odpowiedzialności za wiarygodność zmierzonych parametrów. Alkomat dostępny w Internecie nie bierze bowiem pod uwagę wielu innych zmiennych, które mogą wpłynąć na rzetelne wyniki, jak przykładowo stan zdrowia człowieka, zawartość tkanki tłuszczowej, czy przyjmowane leki. Algorytm uśrednia wyniki na podstawie wprowadzonych wcześniej danych, ale nie analizuje każdej jednostki z osobna. 

Spalanie alkoholu jest kwestią indywidualną i nie ma bardziej skutecznej metody na sprawdzenie zawartości promili w organizmie, jak pomiar przy pomocy tradycyjnego alkomatu lub poprzez laboratoryjne badanie krwi. 

Najbardziej miarodajnym badaniem poziomu alkoholu we krwi jest badanie laboratoryjne polegające na pobraniu i analizie próbki krwi kierowcy. Kontrola przy pomocy tradycyjnego alkomatu nie bada poziomu alkoholu we krwi, a jedynie poziom alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. 

Jak zbadać poziom alkoholu we krwi?

Na pytanie ile mogę wypić i jechać najlepiej odpowiedzieć sobie – piłeś, nie jedź. Istnieją jednak sytuacje, kiedy to rano po imprezie zastanawiamy się czy możemy prowadzić auto, albo po jednym kieliszku wina wypitym do kilkugodzinnej kolacji chcemy wsiąść za kółko, ale nie mamy pewności, czy alkohol zdążył już zniknąć z naszego organizmu. Wówczas najlepiej skorzystać z alternatywnego transportu, chociażby z taksówki. 

Można również udać się do najbliższego komisariatu policji i poprosić o bezpłatne badanie trzeźwości. Innym sposobem jest skorzystanie z wcześniej zakupionego tradycyjnego alkomatu, bądź udanie się do apteki po domowy test trzeźwości. Ostatnią opcją jest skorzystanie z alkomatu, jednak jak już wspominaliśmy wyżej, kalkulator promili wskazuje jedynie orientacyjne wartości i pomaga obliczyć szacowane stężenie alkoholu po określonym czasie po spożyciu alkoholu o określonej mocy.

Warto również pamiętać o tym, że w Polsce dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi osoby prowadzącej pojazd mechaniczny wynosi maksymalnie 0,2 promila, a w praktyce oznacza to nie więcej niż 0,19 promila we krwi, czyli 0,09 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. 

Marta  Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Redaktor naczelna medme.pl. Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie swoje pasje i doświadczenie wykorzystuje w pracy nad rozwojem serwisu medme.pl.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
W Medme rozmawiamy o niepłodności
Mężczyzna trzyma kobietę w ciąży za brzuch
Przeczytaj artykuł
Trądzik – walcz z nim za pomocą diety
Przeczytaj artykuł
Dieta przy endometriozie - co jeść?
Zdrowa żywność
Podobne artykuły
Dieta przy niedoczynności tarczycy - czego unikać? Jadłospis
Lęk separacyjny u dziecka i u dorosłych. Kiedy występuje?
Fenotyp - co to jest fenotyp krwi i cechy fenotypowe?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama