Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?
Wkład koronowo-korzeniowy jest stałym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym na zębach wyleczonych kanałowo, w których doszło do całkowitego lub prawie całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Stosuje się go także w zębach z licznymi wypełnieniami, które osłabiają wytrzymałość zęba i uniemożliwiają założenie korony protetycznej. Wkłady te mają formę sztyftu, na którym mocuje się koronę protetyczną. Zakłada się je na zębach jedno i wielokorzeniowych.
Reklama
Budowa wkładu koronowo-korzeniowego
Wkład koronowo-korzeniowy składa się z części koronowej, która odtwarza część zniszczonych tkanek korony, wystaje ponad korzeń i umożliwia osadzenie korony protetycznej, a także korzeniowej. Część korzeniowa to ćwiek umieszczany się w kanale korzeniowym, który stanowi element retencyjny. Część dokorzeniowa wkładu może być w kształcie stożka lub przypominać śrubę do wkręcania. Takie samodzielne uzupełnienie protetyczne nazywa się zębem ćwiekowym. Wkład koronowo-korzeniowy może też być filarem mostu protetycznego.
Standardowe wkłady, służące do osadzenia korony, są produkowane fabrycznie. Można na nim osadzić koronę tymczasową z kompozytu lub stałą wykonaną w pracowni protetycznej. Standardowe wkłady koronowo-korzeniowo mocuje się zwykle na zębach jednokorzeniowych. W sytuacji, gdy ząb ma więcej korzeni, które są położone nierównolegle, wykonuje się dwuczęściowe wkłady, każdy z jednym ćwiekiem.
Reklama
Kiedy można założyć wkład korzeniowo-koronowy?
Wkład korzeniowo-koronowy ma zastosowanie tylko wtedy, gdy korzeń ma odpowiednią długość i jest dobrze umocowany w zębodole. Minimalna długość korzenia powinna być równa długości korony. Gdy jest ułamany lub zniszczony przez próchnicę uniemożliwia zastosowanie takiego uzupełnienia protetycznego.
Reklama
Który wkład koronowo-korzeniowy wybrać?
Metalowe wkłady koronowo-korzeniowe(fabryczne i wykonywane indywidulanie) mają dwie podstawowe wady. Po pierwsze z czasem korodują, a po drugie metal może prześwitywać pod koroną zębową ceramiczną, co nie jest zadowalającym dla pacjentów efektem estetycznym. Obecnie metalowe wkłady koronowo-korzeniowe ustępują miejsca wkładom z włókna szklanego lub z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkony jest biokompatybilny i trwały, a także wyglądem zbliżony do naturalnych zębów. Ma jednak swoje wady. Wkład z cyrkonu jest bardzo twardy, przez co nie zawsze może go wyciągnąć z korzenia. W razie konieczności trzeba usunąć korzeń.
Zdecydowanie bardziej elastyczne, ale mniej trwałe jest włókno szklane. W razie potrzeby wkład korono-korzeniowy z włókna szklanego można usunąć. Ponadto nie ulega korozji, a jego przezierność jest porównywalna z naturalnymi zębami.
Reklama
Mocowanie wkładu koronowo-korzeniowego
Założenie wkładu koronowo-korzeniowego będzie wymagało kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, na podstawie którego ocenia, czy korzeń zęba nadaje się do uzupełnienia protetycznego. Jeśli korzeń nie był leczony kanałowo, lekarz rozpocznie leczenie endodontyczne.
Jeśli był wyleczony, zacznie opracowywać kanał pod wkład, pobierze wycisk, a na koniec zabezpieczy ząb lub założy tymczasowy wkład i koronę. Na kolejnej wizycie kanał zostanie wyczyszczony, osuszony, a gotowy wkład zacementowany. Następnie lekarz pobierze wycisk pod przyszłą koronę, która po wykonaniu w pracowni protetycznej zostanie założona na trzeciej wizycie.
W przypadku wkładu z włókna szklanego, może on być zacementowany w czasie pierwszej wizyty, pod warunkiem, że ząb był leczony kanałowo. Wówczas na drugiej wizycie zostanie zacementowana korona protetyczna.
Reklama
Ile kosztują wkłady koronowo-korzeniowe?
Koszt jest uzależniony od zastosowanego materiału. Metalowy wkład kosztuje od 200 do 400 złotych. Za wkład z włókna szklanego trzeba zapłacić od 300 do 600 złotych. Tlenek cyrkonu jest zdecydowanie droższym materiałem. Wkład cyrkonowy może kosztować do tysiąca złotych.