Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Jeśli korona zębowa jest bardzo zniszczona, ale korzeń jest zdrowy i odpowiednio umocowany w zębodole, takiego zęba nie trzeba wyrywać. Wówczas do kanału można wprowadzić wkład koronowo-korzeniowy, a na nim zamocować koronę protetyczną. Jak wygląda wkład koronowo-korzeniowy? Z jakich materiałów jest produkowany? Ile kosztuje takie uzupełnienie protetyczne?
Sztuczny ząb
Źródło:123RF
Spis treści

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy jest stałym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym na zębach wyleczonych kanałowo, w których doszło do całkowitego lub prawie całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Stosuje się go także w zębach z licznymi wypełnieniami, które osłabiają wytrzymałość zęba i uniemożliwiają założenie korony protetycznej. Wkłady te mają formę sztyftu, na którym mocuje się koronę protetyczną. Zakłada się je na zębach jedno i wielokorzeniowych.

Budowa wkładu koronowo-korzeniowego

Wkład koronowo-korzeniowy składa się z części koronowej, która odtwarza część zniszczonych tkanek korony, wystaje ponad korzeń i umożliwia osadzenie korony protetycznej, a także korzeniowej. Część korzeniowa to ćwiek umieszczany się w kanale korzeniowym, który stanowi element retencyjny. Część dokorzeniowa wkładu może być w kształcie stożka lub przypominać śrubę do wkręcania. Takie samodzielne uzupełnienie protetyczne nazywa się zębem ćwiekowym. Wkład koronowo-korzeniowy może też być filarem mostu protetycznego. 

Standardowe wkłady, służące do osadzenia korony, są produkowane fabrycznie. Można na nim osadzić koronę tymczasową z kompozytu lub stałą wykonaną w pracowni protetycznej. Standardowe wkłady koronowo-korzeniowo mocuje się zwykle na zębach jednokorzeniowych. W sytuacji, gdy ząb ma więcej korzeni, które są położone nierównolegle, wykonuje się dwuczęściowe wkłady, każdy z jednym ćwiekiem. 

Kiedy można założyć wkład korzeniowo-koronowy? 

Wkład korzeniowo-koronowy ma zastosowanie tylko wtedy, gdy korzeń ma odpowiednią długość i jest dobrze umocowany w zębodole. Minimalna długość korzenia powinna być równa długości korony. Gdy jest ułamany lub zniszczony przez próchnicę uniemożliwia zastosowanie takiego uzupełnienia protetycznego. 

Który wkład koronowo-korzeniowy wybrać? 

Metalowe wkłady koronowo-korzeniowe(fabryczne i wykonywane indywidulanie) mają dwie podstawowe wady. Po pierwsze z czasem korodują, a po drugie metal może prześwitywać pod koroną ceramiczną, co nie jest zadowalającym dla pacjentów efektem estetycznym. Obecnie metalowe wkłady koronowo-korzeniowe ustępują miejsca wkładom z włókna szklanego lub z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkony jest biokompatybilny i trwały, a także wyglądem zbliżony do naturalnych zębów. Ma jednak swoje wady. Wkład z cyrkonu jest bardzo twardy, przez co nie zawsze może go wyciągnąć z korzenia. W razie konieczności trzeba usunąć korzeń. 

Zdecydowanie bardziej elastyczne, ale mniej trwałe jest włókno szklane. W razie potrzeby wkład korono-korzeniowy z włókna szklanego można usunąć. Ponadto nie ulega korozji, a jego przezierność jest porównywalna z naturalnymi zębami. 

Mocowanie wkładu koronowo-korzeniowego

Założenie wkładu koronowo-korzeniowego będzie wymagało kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, na podstawie którego ocenia, czy korzeń zęba nadaje się do uzupełnienia protetycznego. Jeśli korzeń nie był leczony kanałowo, lekarz rozpocznie leczenie endodontyczne. Jeśli był wyleczony, zacznie opracowywać kanał pod wkład, pobierze wycisk, a na koniec zabezpieczy ząb lub założy tymczasowy wkład i koronę. Na kolejnej wizycie kanał zostanie wyczyszczony, osuszony, a gotowy wkład zacementowany. Następnie lekarz pobierze wycisk pod przyszłą koronę, która po wykonaniu w pracowni protetycznej zostanie założona na trzeciej wizycie. W przypadku wkładu z włókna szklanego, może on być zacementowany w czasie pierwszej wizyty, pod warunkiem, że ząb był leczony kanałowo. Wówczas na drugiej wizycie zostanie zacementowana korona protetyczna. 

Ile kosztują wkłady koronowo-korzeniowe?

Koszt jest uzależniony od zastosowanego materiału. Metalowy wkład kosztuje od 200 do 400 złotych. Za wkład z włókna szklanego trzeba zapłacić od 300 do 600 złotych. Tlenek cyrkonu jest zdecydowanie droższym materiałem. Wkład cyrkonowy może kosztować do tysiąca złotych.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj: 

Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.

Bibliografia

  • Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2008.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Koszty aparatu ortodontycznego - cena aparatu i wizyt u lekarza
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama