Dla Ciebie, na zdrowie!

Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Jeśli korona zębowa jest bardzo zniszczona, ale korzeń jest zdrowy i odpowiednio umocowany w zębodole, takiego zęba nie trzeba wyrywać. Wówczas do kanału można wprowadzić wkład koronowo-korzeniowy, a na nim zamocować koronę protetyczną. Jak wygląda wkład koronowo-korzeniowy? Z jakich materiałów jest produkowany? Ile kosztuje takie uzupełnienie protetyczne?
Sztuczny ząb
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkład koronowo-korzeniowy jest stałym uzupełnieniem protetycznym wykonywanym na zębach wyleczonych kanałowo, w których doszło do całkowitego lub prawie całkowitego uszkodzenia twardych tkanek korony. Stosuje się go także w zębach z licznymi wypełnieniami, które osłabiają wytrzymałość zęba i uniemożliwiają założenie korony protetycznej. Wkłady te mają formę sztyftu, na którym mocuje się koronę protetyczną. Zakłada się je na zębach jedno i wielokorzeniowych.

Reklama

Budowa wkładu koronowo-korzeniowego

Wkład koronowo-korzeniowy składa się z części koronowej, która odtwarza część zniszczonych tkanek korony, wystaje ponad korzeń i umożliwia osadzenie korony protetycznej, a także korzeniowej. Część korzeniowa to ćwiek umieszczany się w kanale korzeniowym, który stanowi element retencyjny. Część dokorzeniowa wkładu może być w kształcie stożka lub przypominać śrubę do wkręcania. Takie samodzielne uzupełnienie protetyczne nazywa się zębem ćwiekowym. Wkład koronowo-korzeniowy może też być filarem mostu protetycznego. 

Standardowe wkłady, służące do osadzenia korony, są produkowane fabrycznie. Można na nim osadzić koronę tymczasową z kompozytu lub stałą wykonaną w pracowni protetycznej. Standardowe wkłady koronowo-korzeniowo mocuje się zwykle na zębach jednokorzeniowych. W sytuacji, gdy ząb ma więcej korzeni, które są położone nierównolegle, wykonuje się dwuczęściowe wkłady, każdy z jednym ćwiekiem. 

Reklama

Kiedy można założyć wkład korzeniowo-koronowy? 

Wkład korzeniowo-koronowy ma zastosowanie tylko wtedy, gdy korzeń ma odpowiednią długość i jest dobrze umocowany w zębodole. Minimalna długość korzenia powinna być równa długości korony. Gdy jest ułamany lub zniszczony przez próchnicę uniemożliwia zastosowanie takiego uzupełnienia protetycznego. 

Reklama

Który wkład koronowo-korzeniowy wybrać? 

Metalowe wkłady koronowo-korzeniowe(fabryczne i wykonywane indywidulanie) mają dwie podstawowe wady. Po pierwsze z czasem korodują, a po drugie metal może prześwitywać pod koroną zębową ceramiczną, co nie jest zadowalającym dla pacjentów efektem estetycznym. Obecnie metalowe wkłady koronowo-korzeniowe ustępują miejsca wkładom z włókna szklanego lub z tlenku cyrkonu. Tlenek cyrkony jest biokompatybilny i trwały, a także wyglądem zbliżony do naturalnych zębów. Ma jednak swoje wady. Wkład z cyrkonu jest bardzo twardy, przez co nie zawsze może go wyciągnąć z korzenia. W razie konieczności trzeba usunąć korzeń. 

Zdecydowanie bardziej elastyczne, ale mniej trwałe jest włókno szklane. W razie potrzeby wkład korono-korzeniowy z włókna szklanego można usunąć. Ponadto nie ulega korozji, a jego przezierność jest porównywalna z naturalnymi zębami. 

Reklama

Mocowanie wkładu koronowo-korzeniowego

Założenie wkładu koronowo-korzeniowego będzie wymagało kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje zdjęcie rentgenowskie, na podstawie którego ocenia, czy korzeń zęba nadaje się do uzupełnienia protetycznego. Jeśli korzeń nie był leczony kanałowo, lekarz rozpocznie leczenie endodontyczne. Jeśli był wyleczony, zacznie opracowywać kanał pod wkład, pobierze wycisk, a na koniec zabezpieczy ząb lub założy tymczasowy wkład i koronę. Na kolejnej wizycie kanał zostanie wyczyszczony, osuszony, a gotowy wkład zacementowany. Następnie lekarz pobierze wycisk pod przyszłą koronę, która po wykonaniu w pracowni protetycznej zostanie założona na trzeciej wizycie. W przypadku wkładu z włókna szklanego, może on być zacementowany w czasie pierwszej wizyty, pod warunkiem, że ząb był leczony kanałowo. Wówczas na drugiej wizycie zostanie zacementowana korona protetyczna. 

Reklama

Ile kosztują wkłady koronowo-korzeniowe?

Koszt jest uzależniony od zastosowanego materiału. Metalowy wkład kosztuje od 200 do 400 złotych. Za wkład z włókna szklanego trzeba zapłacić od 300 do 600 złotych. Tlenek cyrkonu jest zdecydowanie droższym materiałem. Wkład cyrkonowy może kosztować do tysiąca złotych.

Czytaj: 

Bibliografia

  • Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2008.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!