string(8) "szukanie" Korona zęba – jak ją odbudować? Jaki rodzaj wybrać?

Korona zęba – jak ją odbudować? Jaki rodzaj wybrać?

Korona zęba jest rozwiązaniem protetycznym zalecanym w przypadku dużych ubytków próchnicowych, silnych przebarwień czy złamanego zęba. Współcześnie gabinety stomatologiczne oferują ich wiele typów. Jaki rodzaj korony na zęba wybrać?
Korona zębowa
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest korona zęba?

Korona zęba jest stałym uzupełnieniem protetycznym zakładanym w celu wzmocnienia i osłony uszkodzonego zęba oraz ze względów estetycznych. Za jej pomocą można całkowicie zmienić kształt oraz kolor zębów. Koronę zakłada się na wyleczonym i oszlifowanym zębie lub na wszczepionym wcześniej implancie. Mogą być one samodzielnymi uzupełnieniami protetycznymi lub elementami mostów protetycznych.  

Rodzaje koron zębowych 

Korony na zęby można podzielić na:

  • częściowe - pokrywające tylko część korony naturalnego zęba,
  • osłaniające -osłaniające koronę zębową, 
  • całkowite -odbudowujące całkowicie utraconą koronę zęba. 

 

Ze względu na materiał, z którego korony są wykonane można wyróżnić: 

  • jednolite, czyli wykonane z jednego tworzywa. Do jednolitych należą korony metalowe, ceramiczne, kompozytowe i akrylowe,
  • złożone, których strona zewnętrzna jest pokryta materiałem zbliżonym do naturalnych zębów. W skład złożonych wchodzą korony metalowe licowane ceramiką, akrylem lub innych tworzywem. 

Ponadto wyróżnia się także korony poddziąsłowe, czyli wchodzące w głąb kieszonki dziąsłowej, dodziąslowe – dochodzące do brzegu dziąsła oraz naddziąsłowe. 

Częściowe korony na zęby

Częściowe korony zębowe, czyli przykrywające tylko część korony zęba, są w Polsce rzadko stosowane. Zwykle zakłada się je wtedy, gdy część licową stanowi naturalny ząb. Wykonuje się je z 23-karatowego złota. Rzadko są samodzielnym uzupełnieniem protetycznym. W większości przypadków są elementem mostów. 

Osłaniająca koronka na ząb 

Osłaniające korony zębowe są zdecydowanie najpopularniejsze nad Wisłą. Tego typu rozwiązania protetyczne pokrywają z reguły całą powierzchnię naturalnej korony zęba. Są wykorzystywane jako samodzielne uzupełniania protetyczne oraz jako elementy mostów. W Polsce równie często zakłada się korony jednolite, jak i złożone. 

Obecnie większość gabinetów stomatologicznych oferuje korony zębowe osłaniające pełnoceramiczne, na podbudowie metalowej, cyrkonowe oraz kompozytowe. Korona pełnoceramiczna pod względem przezierności i koloru jest najbardziej zbliżona do naturalnych zębów. Porcelanowa na metalu natomiast charakteryzuje się większą wytrzymałością. Metal jest niemal niewidoczny pod warstwą porcelany, niemniej może prześwitywać. Wykonuje się także rodzaj na podbudowie ze złota, który wykazuje działanie przeciwpróchnicowe. Kompromisem pomiędzy odmianą pełnoceramiczną a porcelanową na metalu jest korona wykonana z tlenku cyrkonu (cyrkonowa). Kompozytowa jest rozwiązaniem tymczasowym. Noszonym przez pacjenta do czasu wykonania koronki na ząb przez pracowanie protetyczną. Obecnie coraz częściej gabinety stomatologiczne wykorzystują systemy CAD/CAM, dzięki którym korona jest projektowana w programie komputerowym, a następnie wytwarzana przy pomocy cyfrowej frezarki. 

Które korony na zęby wybrać? 

Wybór odpowiedniej korony na zęba zależy przede wszystkim od warunków w jamie ustnej oraz od wymagań pacjenta. W większości przypadków w przednim odcinku łuków zębowych zakłada się korony pełnoceramiczne. Natomiast w odcinkach tylnym i bocznym można założyć bardziej wytrzymałe jednolite metalowe.Korony złożone licowane ceramiką można stosować we wszystkich odcinkach łuku zębowego. Niemniej najważniejszym kryterium przy wyborze przez stomatologa jest stopień zniszczenia zęba, który ma być przykryty koroną. 

Ile kosztuje korona zęba? 

Koszt korony zęba jest uzależniony od materiału wykonania oraz zastosowanej technologii. Ceny różnią się także w zależności od miasta. Na podbudowie metalowej kosztują około 600-900 złotych. Za pełnoceramiczną trzeba zapłacić około 1000 złotych. Cyrkonowa to koszt około 1200 złotych. Na podbudowie metalowej, ale mocowana na implancie kosztuje 1800 złotych, natomiast cyrkonowa około 2 tys. zł. Niektóre gabinety oferują możliwość spłaty uzupełnienia protetycznego w ratach. 

Czytaj:

Bibliografia

  • Spiechowicz E., Protetyka stomatologiczna. Podręcznik dla studentów, Warszawa 2008.

Oceń artykuł

(liczba ocen 22)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij