Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Jakie właściwości ma woda brzozowa? Poznaj działanie i zastosowanie

Woda brzozowa to syrop pozyskiwany wczesną wiosną z wnętrza brzozy. Brzozowy sok wykazuje m.in. właściwości przeciwstarzeniowe, przeciwbakteryjne, przeciwtrądzikowe, odtruwające oraz wykrztuśne. Woda brzozowa działa też na poprawę kondycji włosów oraz skóry. Można ją stosować doustnie oraz zewnętrznie: na skórę oraz włosy.
Woda z brzozy
Źródło:123RF
W skrócie
  • Woda brzozowa ma liczne właściwości prozdrowotne. Działa oczyszczająco, antyoksydacyjnie, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie.
  • Składniki na sok najlepiej zbierać w kwietniu lub maju. Można zrobić to samodzielnie z drzewa, które ma przynajmniej 10 lat.
  • Woda z brzozy wymaga odpowiedniego przechowywania. Nieprzetworzony sok jest przydatny do spożycia maksymalnie 4 dni.
SPRAWDŹ TEŻ: Brzoza brodawkowata – właściwości lecznicze i zastosowanie
Spis treści

Reklama

Co to jest woda brzozowa? 

Woda brzozowa stanowi cenny ekstrakt, będący wyciągiem z wnętrza dobrze znanego w Polsce drzewa - brzozy. Skąd zachwyt nad tym naturalnym produktem i czy sok z brzozy jest zdrowy?

Tłumaczy to skład wody brzozowej. Zawiera ona bowiem tak istotne dla zdrowia elementy jak:

  • witaminy (głównie C i z grupy B),
  • minerały (m.in. miedź, wapń, potas, żelazo, magnez, cynk),
  • garbniki,
  • fitosterole,
  • aminokwasy,
  • flawonoidy,
  • fitohormony,
  • kwas salicylowy (czyli naturalną aspirynę),
  • botulinę,
  • saponiny. 

Wodę brzozową pozyskuje się wczesną wiosną, najlepiej w kwietniu lub maju. Zgodnie z wierzeniami ludowymi sok z brzozy odsącza się tuż po Świętach Wielkiej Nocy. Taki sok ma bardzo krótki termin przydatności do spożycia, bo zaledwie 3-4 dni.

A jakie cechy lecznicze i pielęgnacyjne posiada woda brzozowa? Właściwości brzozowego soku są rozmaite. Począwszy od jego zalet oczyszczających, przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych, poprzez profilaktyczne w stosunku do zapadania na takie choroby jak np. miażdżyca, a skończywszy na cechach poprawiających kondycję włosów oraz skóry. A to tylko kropla w morzu korzyści, jakie płyną ze stosowania wody brzozowej.

Jakie właściwości ma woda brzozowa?

Na co jest dobry sok z brzozy? Nie wszyscy wiedzą, że woda brzozowa do picia wykazuje działanie antyoksydacyjne, co oznacza, że opóźnia objawy starzenia się organizmu, a stosowana na skórę wygładza zmarszczki oraz niweluje przebarwienia. Dzięki wodzie brzozowej układ nerwowy i pokarmowy działają sprawnie, dlatego że m.in. łagodzi ona stres, a także stany zapalne pojawiające się w żołądku (dawniej wodę brzozową zalecano na wrzody).

Woda brzozowa wykazuje też właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, a także moczopędne, co pozwala na pozbycie się z ustroju trujących mikrobów. W doszukano się w niej również czynników wykrztuśnych oraz ułatwiających produkcję śluzu, co pomaga przy mokrym, odrywającym się kaszlu

Zauważono ponadto, że regularne stosowanie wody brzozowej normuje poziom cholesterolu oraz lipidów w organizmie, działając profilaktycznie w kontekście chorób sercowo-naczyniowych oraz zmian miażdżycowych. Co więcej wspiera ona też układ immunologiczny oraz stawowy i mięśniowy, stymulując go do rozrostu mięśni.

Reklama

Działanie wody brzozowej

Co jeszcze dobrego przynosi woda brzozowa? Działanie lecznicze soku brzozowego jest niewątpliwe, do tego trzeba jeszcze dodać jego właściwości pielęgnacyjne. Woda brzozowa na włosy poprawia ich kondycję, dodaje im blasku, puszystości oraz objętości (co czyni z niej środek na porost włosów). Działa także przeciwłupieżowo. 

Wdzięczna wodzie brzozowej powinna być także skóra, ponieważ substancja ta:

  • spłyca zmarszczki,
  • wpływa na ładny wygląd cery oraz jej jednolity koloryt,
  • chroni skórę przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV,
  • łagodzi stany zapalne skóry,
  • usuwa sebum,
  • walczy z trądzikiem i łojotokiem oraz odblokowuje pory.

Warto wiedzieć, że z soku brzozowego pozyskuje się ksylitol, czyli zdrowszą alternatywę dla cukru. Ksylitol wyróżnia się niską kalorycznością oraz dobrym wpływem na szkliwo zębów. 

Sok z brzozy na kamienie nerkowe

Na co jeszce pomaga sok z brzozy? Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Sok oczyszcza z toksyn, zapobiega powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym.

Wystarczy 1-2 łyżki stołowe suszonych liści lub pączków zaparzyć w pół litrze wrzątku. Gotować 3 minuty, a następnie popijać.

Reklama

Jak stosować wodę brzozową?

Wodę brzozową można stosować zewnętrznie lub wewnętrznie. Użycie wcierki do włosów polega na wmasowaniu wody brzozowej w skórę głowy i pozostawienie jej na kilka godzin. Po zabiegu włosy należy umyć tak jak zwykle. Można też najpierw umyć włosy szamponem, a potem wetrzeć w nie wodę brzozową i już nie spłukiwać.

Aby taka kuracja przyniosła wymierne rezultaty, powinno się ją stosować chociaż 1-2 razy na tydzień, przez miesiąc czasu. Jeśli jednak pojawiają się objawy przesuszenia skóry głowy, wodę brzozową należy odstawić. Dzięki tym zaleceniom woda brzozowa na porost włosów powinna przynieść spodziewany skutek.

Stosowana na skórę twarzy woda brzozowa efekty da dopiero po systematycznym, kilkutygodniowym stosowaniu. Można ją wykorzystywać jak tonik do przemywania skóry rano i wieczorem.

Można też wykorzystać świeże pąki, korę oraz młode listki brzozy, które zalewa się wrzątkiem i parzy przez około pół godziny, po to by takim wywarem móc przemywać twarz.

Woda brzozowa nadaje się także do picia. Wtedy przyjmuje się ją dwa razy dziennie, a po około czterech tygodniach powinno się zauważyć rezultaty, np. w postaci oczyszczania się organizmu z toksyn.

Reklama

Jak pozyskać wodę brzozową?

W wodę brzozową warto zaopatrzyć się samodzielnie. Do tego celu należy wybrać drzewo, które nie stoi w sąsiedztwie ruchliwej drogi i które ma co najmniej 10 lat. Na wysokości około 40-50 cm od dołu drzewa, od jego południowej strony, wierci się dziurę o głębokości około 4 cm, wsadza tam np. rurkę, na końcu której przymocowuje się naczynie (może to być butelka plastikowa).

Sok powoli zlatuje do pojemnika. W ten sposób można zebrać od 1,5 do nawet 5 litrów brzozowego soku. Taki świeży sok trzeba jednak szybko zużyć (w przeciągu 3-4 dni), gdyż później traci on swoje właściwości.

Bardzo ważne jest aby nie zostawiać brzozy, z której pozyskaliśmy sok na pastwę losu. Trzeba zrobić wszystko, aby wywiercona dziura nie spowodowała zniszczeń w drzewie, a zatem powinno się usunąć z niej rurkę, wypełnić wylot np. drewienkiem, czy żywicą albo innym preparatem do tego przeznaczonym. 

W taki sposób jeszcze wielokrotnie zostanie pozyskana z tego drzewa woda brzozowa.

Sok brzozowy można też kupić gotowy, np. w sklepie ze zdrową żywnością, czy większym markecie.

Reklama

Jak przechowywać sok z brzozy?

Przechowywanie soku z brzozy to ważna kwestia. Należy trzymać go w lodówce w szklanym naczyniu i spożyć w ciągu maksymalnie 4 dni. Jeśli konieczne jest przedłużenie przydatności sok można zamrozić (zachowuje najwięcej substancji odżywczych) lub przetworzyć.

Dużą popularnością cieszą się słodkie syropy lub nalewki, natomiast mniej znany jest ocet brzozowy, powstający poprzez fermentację. Należy pamiętać, że soku brzozowego nie nadaje się do podgrzewania (traci wówczas cenne właściwości), zatem nie można go pasteryzować.

Czytaj również

Bibliografia

  • „Huba brzozowa, dziegieć i sok z brzozy” Rose Daniel
  • „Brzoza. Ratuje w chorobie” Zbigniew T. Nowak
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Oskoła
  • Hebda K. 2014. Cała prawda o soku z brzozy [dok. elektr.: http://klaudynahebda.pl/cala-prawda-soku-brzozy/]
  • Łuczaj Ł. 2016. Sok brzozowy, klonowy i inne: prawie wszystko o spuszczaniu soków drzew [dok. elektr.: http://lukaszluczaj.pl/prawie-wszystko-o-spuszczaniu-sokow-drzew/]
  • M. Bilek, J. Pytko, S. Sosnowski, Badania trwałości soków drzewnych brzozowych, Polish Journal for Sustainable Development, 2016.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Napoje
Sok z glistnika - jak wycisnąć? Czy wyciąg z jaskółczego ziela pomaga na kurzajki?
Sok z glistnika w ciemnej butelce
Pomaga na kaszel i wzmacnia odporność. Przepis jest banalnie prosty
Koktajl z buraka
Kozie mleko - jakie ma właściwości i na co pomaga? Przeciwwskazania i skutki uboczne
Kobieta i mężczyzna trzymają w szklanych butelkach mleko kozie, między nimi koza
Podobne artykuły
Zastosowanie imbiru w leczeniu
Syrop z imbiru, miodu i cytryny, czyli domowy sposób na przeziębienie i kaszel
Filiżanka mleka z kurkumą
Złote mleko - przepis z kurkumą. Jak zrobić i na co pomaga?
Kobieta stosuje jeden ze sposobów na kaca
Przyniesie ulgę w walce z kacem!
Nalewka z wrotyczu w ciemnej butelce
Nalewka z wrotyczu - jak zrobić i pić? Dawkowanie i właściwości
Parzenie melisy
Melisa - właściwości i działanie. Jak parzyć i ile razy dziennie pić?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie funkcje Twojego CGM są dla Ciebie najważniejsze?
Touchcare CGM