🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Kaszel covidowy - ile trwa i jak leczyć?

Covid-19 to nowa choroba, która na przełomie 2019 i 2020 opanowała cały świat, wprowadzając chaos i panikę. Jednak już po półtora roku spędzonego z wirusem SARS-Cov-2, wywołującego chorobę Covid-19, wiadomo już o niej całkiem sporo. Między innymi to, że bardzo często atakuje ona płuca chorego wywołując u niego ostry kaszel, tzw. kaszel covidowy – jak sobie z nim radzić?
Kaszlący mężczyzna
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kaszel covidowy?

Wielu pacjentów mylnie sądzi, że kaszel jest chorobą, podczas gdy jest on tak naprawdę objawem choroby, a właściwie odruchem obronnym organizmu, który poprzez kaszel próbuje oczyścić płuca. Poprzez odruch kaszlowy, płuca starają się pozbyć z zalegającej w nich wydzieliny czy innych ciał obcych. Wyróżnia się podział na kaszel mokry - produktywny, oraz kaszel suchy - nieproduktywny.

O kaszlu mokrym można mówić wtedy, gdy w płucach zalega wydzielina (zwana także plwociną). Poprzez taki kaszel płuca starają się z niej oczyścić. Jest bardzo ważne, by przy mokrym kaszlu nie stosować leków przeciwkaszlowych, ponieważ w takim przypadku zalegająca w płucach plwocina nigdy nie zostanie należycie ewakuowana, co może w przyszłości skutkować jej nadkażeniem i wywołaniem stanu zapalnego. 

Kaszel suchy, nieproduktywny jest objawem, który może świadczyć o zakażeniu wirusowym, ale także może towarzyszyć astmie, niewydolności serca lub być skutkiem ubocznym stosowania leków na nadciśnienie z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny. Taki kaszel jak najbardziej można zwalczać lekami przeciwkaszlowymi. 

Kaszel covidowy lub kaszel pocovidowy jest najczęściej kaszlem suchym, choć może także występować kaszel mokry.

Reklama

Ile trwa kaszel covidowy?

Większość chorujących na Covid-19 przechodzi go łagodnie i często bezobjawowo. Można by się zastanawiać, czemu w takim razie jest taki masowy problem z tą chorobą na całym świecie. Odpowiedzią na to pytanie jest niezwykle wysoka zaraźliwość tego wirusa powodująca, że do zarażenia dochodzi niezwykle łatwo. 

Po półtora roku trwania globalnej pandemii, zarażeniu uległo oficjalnie ponad 165 milionów osób na całym świecie. Spośród nich zmarło prawie 3,5 miliona. Nawet jeśli objawy chorobowe wykazuje tylko niewielki odsetek zarażonych, to biorąc pod uwagę liczby, bezwzględne można zobaczyć jak ogromna liczba ludzi cierpi z powodu Covid-19.

Kaszel jest jednym z łagodniejszych objawów choroby. Jak długo trwa kaszel covidowy? Na to pytanie niestety nie ma jednej odpowiedzi, gdyż każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Wiele zależy także od czynników, takich wiek, płeć, masa ciała, choroby współistniejące czy palenie papierosów. Choć sama choroba trwa średnio około 2-3 tygodnie (okres kiedy występuje gorączka i inne ciężkie objawy), to sam kaszel jest w stanie utrzymywać się jeszcze wiele tygodni, a nawet miesięcy po zarażeniu. 

Wszystko zależy od tego w jakim stanie są płuca, jak dużego oczyszczenia wymagają, czy jak bardzo zostały uszkodzone. Na przykład u palaczy, którzy porzucą swój wieloletni nałóg, proces oczyszczania płuc może trwać nawet rok. Jednak u chorych na Covid-19 kaszel przeciętnie utrzymuje się 2-3 tygodnie po zakończeniu choroby, w rzadkich przypadkach trwa on dłużej.

Kaszel covidowy – jak leczyć?

Jak już było wspomniane wcześniej, kaszel spowodowany chorobą Covid-19 jest najczęściej kaszlem suchym, nieproduktywnym. Jednak może zdarzyć się przypadek, że jest to kaszel mokry. 

Jak złagodzić kaszel covidowy? W przypadku gdy mamy do czynienia z kaszlem suchym, to wtedy można stosować tabletki dostępne bez recepty o działaniu przeciwkaszlowym, takie jak:

  • dextrometorfan,
  • kodeina.

Wielu pacjentów często pyta także o to jaki syrop na kaszel covidowy wybrać. Spośród dostępnych bez recepty syropów na covidowy kaszel można wybrać te zawierające butamirat albo lewodropropizynę. Oba mają podobną skuteczność hamowania odruchu kaszlowego, mają mało działań ubocznych i działają całkiem szybko.

Co na kaszel covidowy można zastosować dodatkowo? Samo hamowanie kaszlu może czasami nie wystarczyć. Często pacjenci skarżą się na podrażnienie błon śluzowych gardła, krtani i jamy ustnej, spowodowane właśnie kaszlem. Można wtedy zastosować tabletki czy syropy na bazie miodu, porostu islandzkiego lub zawierające wyciągi z tymianku i podbiału, które poza lekkim działaniem przeciwkaszlowym będą nawilżać śluzówkę jamy ustnej i gardła, dzięki czemu nie będzie ona skora do podrażnień. 

Podrażniona śluzówka również wywołuje odruch kaszlowy, zamykając niejako błędne koło – podrażniona śluzówka wywołuje kaszel → kaszel podrażnia śluzówkę jeszcze bardziej → i tak dalej.

Co stosować w razie kaszlu mokrego, co w przypadku choroby Covid-19 jest dużo rzadsze? Jaki syrop na covidowy kaszel mokry można użyć? W takim przypadku można użyć syropów na bazie:

  • bromheksyny,
  • ambroksolu,
  • acetylocysteiny,
  • karbocysteiny.

Wszystkie te substancje czynne działają wykrztuśnie oraz rozrzedzają plwocinę zalegającą w płucach. Dzięki temu, że jest ona rzadsza, dlatego łatwiej można ją ewakuować i szybciej pozbyć. Trzeba jednak pamiętać, że takich preparatów można używać maksymalnie do godziny 18:00. Jeśli zastosuje się je później, to ich działanie wykrztuśne może przeszkadzać w zaśnięciu. 

Często się także praktykuje stosowanie w ciągu dnia preparatów wykrztuśnych, a wieczorem przed zaśnięciem, preparatów przeciwkaszlowych właśnie po to, by kaszel nie przeszkadzał w zdrowym, fizjologicznym śnie.

Co na covidowy kaszel mokry dodatkowo można zastosować? Pomocne mogą być także ziołowe preparaty o działaniu wykrztuśnym i osłaniającym śluzówkę jamy ustnej i gardła na bazie bluszczu pospolitego czy tymianku.  

Czytaj również

Bibliografia

  • Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji; Farmakoterapia Covid-19 Aktualizacja; https://www.aotm.gov.pl/media/2021/02/Farmakoterapia-COVID-19-Aktualizacja-wersja-2.1-5-luty-2021-r..pdf [data dostępu 21.05.2021]
  • Medycyna Praktyczna; Objawy zakażenia koronawirusem SARS CoV-2; https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-warto-wiedziec/249325,objawy-zakazenia-koronawirusem-sars-cov-2 [data dostępu 21.05.2021]
  • Medycyna Praktyczna; Kaszel; https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16. [data dostępu 21.05.2021] Medycyna Praktyczna; Koronawirus może bezobjawowo uszkodzić płuca; https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-aktualnosci/238619,koronawirus-moze-bezobjawowo-uszkodzic-pluca [data dostępu 21.05.2021]
  • M. Biały, D. Bereza, J. Bieniasz, K. Radziejewska, I. Moreau, K. Sokołowska; Covid-19 Opracowanie zgodne ze stanem wiedzy na 26.03.2020; https://www.umed.wroc.pl/sites/default/files/files/aktualnosci/2020/03/COVID_19_1_0_poprawiony_26_03_2020__wersja_po_formatowaniu_(2).pdf [data dostępu 21.05.2021]
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy oddechowe
Świszczący kaszel - przyczyny i leczenie. Jak go rozpoznać?
Kobieta mająca świszczący kaszel
Kaszel refluksowy - objawy. Jak załagodzić u dzieci i dorosłych?
Kobieta z problemem kaszlu refluksowego
Duszący kaszel u dziecka. Skąd się bierze?
Dziecko trzymające się za gardło
Podobne artykuły
Koklusz
Krztusiec u dzieci i dorosłych - objawy, leczenie, diagnostyka
Suszony tymianek
Tymianek na kaszel - jak go zaparzyć i czy jest skuteczny? Przepis na napar
Mężczyzna odczuwa ból w klatce piersiowej
Ból płuc - jakie są tego przyczyny? Diagnostyka i leczenie bolących płuc
Chore płuca ze względu na wodę
Woda w płucach - czy jest niebezpieczna? Objawy, przyczyny i leczenie
Syrop na chore gardło i kaszel
Syrop prawoślazowy - na jaki kaszel stosować? Dawkowanie i opinie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!