Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Co wywołuje wzdęcia u noworodka i czy kropelki złagodzą dolegliwość?

Wzdęcia u noworodka to nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Dotyczy dzieci karmionych zarówno piersią, jak i butelką. W jaki sposób wspomagać pracę układu pokarmowego u tak małych dzieci?
Noworodek w objęciach mamy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wzdęcia u noworodka to skutek nadmiaru gazów w brzuchu dziecka. To dość nieprzyjemna dolegliwość, która wywołuje niepokój, ból i dyskomfort.
 • Przyczyny wzdęć są bardzo różne. Wywołuje je niewłaściwa technika karmienia i połykanie przez dziecko powietrza przy jedzeniu. Powodem dolegliwości jest też alergia pokarmowa czy nietolerancja laktozy.
 • Wzdęcia pojawiają się u dzieci karmionych zarówno piersią, jak i butelką. Skutecznym środkiem do łagodzenia tego nieprzyjemnego objawu jest stosowanie kropli na wzdęcia.
SPRAWDŹ TEŻ: Zaparcia u niemowląt. Co stosować na zatwardzenie u dziecka?
Spis treści

Reklama

Jak rozpoznać wzdęcia u noworodka?

Wzdęcia przytrafiają się noworodkom dosyć często, sprawiając małym dzieciom ból i wywołując brak chęci do jedzenia. Z punktu medycznego nie są groźne, ale dość nieprzyjemne.

Wzdęty brzuch u noworodka jest wynikiem nadmiaru gazów w brzuchu. Układ pokarmowy maluchów nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, aby poradzić sobie z każdym problemem, w tym także z usuwaniem nagromadzonych gazów. Najczęściej kumulują się na skutek połykania zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia.

Wzdęcia u noworodka sprawiają, iż dziecko zaczyna napinać brzuch, podkurcza nogi i płacze podczas wypróżniania. Wzdęty brzuszek u noworodka sprawia ból i dyskomfort, a dziecko jest niespokojne. Jego twarz jest często dość mocno zaczerwieniona, maluch oddaje gazy, a po jedzeniu pokarm ulewa się. 

Jakie są najczęstsze przyczyny wzdęć u noworodka? Oto najważniejsze:

 • niewłaściwa technika karmienia, która powoduje połykanie przez dziecko nadmiaru powietrza w trakcie jedzenia,
 • alergia pokarmowa, w szczególności na mleko,
 • kolki jelitowe, które często pojawiają się u noworodków,
 • nerwowa atmosfera i pośpiech przy karmieniu,
 • zbyt gwałtowne rozszerzanie diety i dziecka i za szybkie wprowadzanie nowych elementów posiłków,
 • nietolerancja laktozy,
 • niewykształcony układ pokarmowy dziecka,
 • nieprawidłowa dieta mamy karmiącej piersią.

Reklama

Wzdęcia u noworodka karmionego piersią

Wzdęcia u noworodków pojawiają zarówno u dzieci karmionych piersią, jak i butelką. Brzuszek tak małych dzieci jest dość duży i nieproporcjonalny, ale nie to powinno być powodem do niepokoju. Problemem jest nadmiar powietrza w jelitach, bo to jest przyczyną uczucia pełności i bólu.

Wzdęcia u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym są z reguły następstwem alergii pokarmowej, a przede wszystkim uczulenia na białko mleka, które jest zawarte w tego typu mieszankach mlecznych.

Zmniejszenie ryzyka wzdęć i gromadzenia gazów w jelitach jest możliwe po wprowadzeniu do jadłospisu dziecka mleka hipoalergicznego (HA), które zawiera białko w lepiej przyswajalnej formie. Te produkty są dostępne na receptę w formie mieszanek mlekozastępczych.

Co na wzdęcia u noworodka?

Co podać na wzdęcia u noworodka? Skuteczne działanie wykazują zarówno środki farmakologiczne na receptę, jak i te dostępne bez recepty. Leki na wzdęcia dla noworodka powinny zawierać symetykon lub konkretne bakterie probiotyczne. Działanie tych substancji polega na obniżeniu napięcia powierzchniowego ścian pęcherzyków gazów jelitowych, co ułatwia ich pękanie i eliminację.

Leki dla tak małych dzieci występują często w postaci kapsułek twist-off, czyli takich, które można przekręcić, oderwać i wysypać zawartość na łyżeczkę. Po przyjęciu leku napięcie jelit staje się mniejsze, co ułatwia wydalanie gazów. Z pewnością tego typu środki przynoszą dzieciom ulgę.

Pozytywne efekty widoczne są także po zastosowaniu ziół, a w szczególności ziołowych herbatek z kopru włoskiego lub rumianku. Sprawdzonymi naparami ziołowymi są także te przygotowane z mięty czy szałwii. Skuteczne na wzdęcia dla noworodka są również krople, przeznaczone dla dzieci z problemem gromadzenia się gazów w jelitach.

Reklama

Krople na wzdęcia dla noworodka

Skutecznym środkiem, przeznaczonym do walki z nadmiernymi gazami są krople na wzdęcia dla noworodka. Ich zadaniem jest leczenie wszystkich objawów zaburzeń jelitowych, które powodują gromadzenie gazów w jelitach. Substancją czynną większości kropli jest symetykon, który dość silnie zmniejsza napięcie na powierzchni gazów, występujących w postaci pęcherzyków.

Taki sposób uwalniania gazów, dzięki właściwościom kropelek na wzdęcia dla noworodka powoduje możliwość wchłaniania nadmiaru gazów przez ściany jelita i usuwanie ich w wyniku ruchów jelit.

Krople na wzdęcia u noworodka nie powinny być stosowane w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną, jaką jest symetykon. Wiele kropli na gazy dla noworodka jest dostępnych w aptekach bez recepty. Zawsze jednak należy szczegółowo zapoznać się z ulotką informacyjną leku i stosować według zaleceń, określonych w sposobie przyjmowania.

W przypadkach słabej reakcji organizmu dziecka na działanie kropli należy skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Sposoby na wzdęcia u noworodka

Problemy jelitowe u małych dzieci stopniowo ustępują wraz z rozwojem układu pokarmowego. Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość i wspomagać w dolegliwościach domowymi sposobami, obok stosowania leków czy ziół.

Do skutecznych sposobów na wzdęcia u noworodków należą:

 • masaż brzucha dziecka, polegający na delikatnych okrężnych ruchach po brzuszku noworodka aż do miejsca boczków. Takie działanie ułatwia oddawanie gazów, ale musi być wykonywane delikatnie,
 • zmiany w diecie mamy, jeśli dziecko jest karmione piersią,
 • trzymanie dziecka w pozycji pionowej bezpośrednio po karmieniu,
 • ciepła kąpiel w przyjaznej i spokojnej atmosferze,
 • ciepłe okłady na brzuch, ale nigdy za gorące,
 • układanie dziecka na brzuszku, ale w sytuacjach, gdy jest w miarę spokojnie i nie płacze,
 • podnoszenie nóżek dziecka i wykonywanie w delikatny sposób tak zwanego „rowerka”,
 • karmienie dziecka w atmosferze spokoju, bez pośpiechu i nerwowości,
 • stopniowe rozszerzanie diety,
 • wprowadzanie nowych produktów pojedynczo i w niewielkich ilościach,
 • stosowanie herbatek na wzdęcia dla noworodka, głównie z kopru włoskiego, kminku i rumianku.

Każdy sposób na wzdęcie u noworodka musi być stosowany spokojnie i bezpiecznie. Rodzice powinni wspierać dziecko i cierpliwie czekać, stosując wszystkie zalecenia, na znikanie tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Czytaj również

Bibliografia

 • H. Weker, M. Barańska „Żywienie niemowląt i małych dzieci”, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa, grudzień 2014
 • Y. Vandenplas „Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego u niemowląt: znaczenie w codziennej praktyce”, Nestle Nutrition Institute, 2020, CH-1800 Vevey, Szwajcaria
 • H. Szajewska, A. Horvath i inni „Poradnik żywienia niemowląt”, Medycyna Praktyczna
 • https://pl.123rf.com/photo_135178728_loud-crying-baby-with-abdominal-pain-laying-on-bedsheet-human-hands-touching-belly-and-calming.html?vti=obnqbhqohzsph6pti6-1-65 H. Woś, A. Staszewska-Kwak „Żywienie dzieci”, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2008.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!