Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Zaparcia u niemowląt. Najlepsze sposoby na zatwardzenie u niemowlaka

Zaparcia u niemowląt zazwyczaj napawają rodziców niepokojem. Na szczęście w większości przypadków nie powinno być ono powodem do zmartwienia. Prezentujemy sprawdzone sposoby na zaparcia u niemowlaka.
Niemowlę siedzi na nocniku
Źródło:123RF
W skrócie
 • Zaparcia u niemowląt zdarzają się najczęściej, gdy przestają być karmione piersią. Problemy z wypróżnianiem pojawiają się, gdy w ich diecie pojawiają się pierwsze niemleczne produkty.
 • Jeśli zauważymy zatwardzenie u niemowlaka karmionego naturalnie - nie jest to powód do zmartwienia. Układ pokarmowy takiego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.
 • Zaparcia u niemowląt wywołane mogą być dietą ubogą w błonnik. Inną przyczyną zaparcia u niemowlaka może być zbyt mała ilość płynów, które dostaje.
Spis treści

Reklama

Przyczyny zaparcia u niemowlaka

Zaparcia u niemowląt karmionych piersią zdarzają się niezwykle rzadko. To dlatego, że pokarm matki jest prawie w całości trawiony i w efekcie dziecko nie ma czego wydalać. Problemy z wypróżnianiem zwykle pojawiają się w momencie wprowadzenia pierwszych niemlecznych produktów do jadłospisu maluszka. Jeśli niemowlak karmiony naturalnie nie wypróżnia się codziennie, absolutnie nie jest to powód do niepokoju. Układ pokarmowy tak małego dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego może ono robić kupki nieregularnie, przy czym częstotliwość wypróżniania jest w dużej mierze uzależniona od rodzaju karmienia. 

Zaparcia u niemowląt karmionych sztucznie lub u tych, które jedzą już inne posiłki niż mleko zazwyczaj są wywołane niewłaściwą, ubogą w błonnik dietą. Przyczyną może być również niedostateczna ilość podawanych płynów. Do zatwardzenia może dojść także w wyniku alergii pokarmowej lub zaburzeń mikroflory jelitowej.

Reklama

Czym objawia się zatwardzenie u niemowlaka?

W przeciwieństwie do osób dorosłych, podstawowym wyznacznikiem tego, czy niemowlak ma zaparcie nie jest częstotliwość wypróżnień. U najmłodszych (poniżej 6. miesiąca życia) zatwardzenie objawia się przede wszystkim robieniem przesadnie zbitej kupki. 

Maluch wypróżnia się z dużym wysiłkiem i jest to dla niego bolesne, dlatego płacze i jest rozdrażniony, a jego brzuszek staje się twardy i nabrzmiały. Oddawanie zbitego stolca rzadziej niż raz na 3 dni może nas zaniepokoić w przypadku niemowlęcia, które skończyło już pół roku, zwłaszcza jeśli maluch będzie mieć wzdęcia i słabszy apetyt. Dodatkowym symptomem będzie zbyt niski przyrost masy ciała. Warto pamiętać, że kilkumiesięczne niemowlę karmione tylko piersią może wypróżniać się nawet 1-2 razy w tygodniu. Jeśli nie towarzyszą temu żadne z powyższych objawów, nie ma powodów do niepokoju.

Czym mogą grozić zaparcia u niemowląt?

Zatwardzenie od czasu do czasu jest czymś zupełnie normalnym zarówno u dorosłego, jak i u niemowlęcia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy zaparcia występują regularnie. Jeśli dochodzi do nich mimo odpowiedniej diety, przyczyny należy szukać gdzieś indziej - koniecznie z pomocą lekarza. Może okazać się, że za problemami z wypróżnianiem stoją alergie lub nietolerancje pokarmowe. 

Zatwardzenie u niemowlaka to rzecz, której nie należy lekceważyć - nieleczone mogą poskutkować choćby rozwojem stanów zapalnych w końcowym odcinku jelita grubego. Dochodzi do nich pod wpływem uszkodzenia śluzówki przez zalegające resztki pokarmowe. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do pojawienia się hemoroidów. Choć nie zagrażają one życiu dziecka, są bardzo nieprzyjemną, wymagającą szybkiej interwencji dolegliwością. 

Reklama

Co na zaparcia u niemowlaka?

Co na zaparcia u niemowląt? Jeśli niemowlak ma zaparcie mimo karmienia wyłącznie piersią, zmianie powinna ulec dieta jego mamy. W jej codziennym jadłospisie powinno znaleźć się więcej produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Do menu warto wprowadzić:

 • razowe pieczywo, 
 • otręby, 
 • świeże warzywa i owoce, 
 • kasze (np. pęczak). 

Jeśli zatwardzenie dotyka dzieci, które są karmione nie tylko mlekiem, należy zmniejszyć ilość kaszek i kleików ryżowych oraz samego ryżu. Produkty na jego bazie można zamienić na kukurydziane. Konieczne będzie również zwiększenie ilości płynów, przede wszystkim wody. 

Podawać można również soki: 

 • jabłkowy, 
 • marchwiowy, 
 • śliwkowy, 
 • gruszkowy. 

Dobre będą także przeciery z tych warzyw i owoców. Sprawdzonym domowym sposobem na zaparcia u niemowlaka jest wykonywanie u niego masażu brzuszka 3-4 razy dziennie. Bez konsultacji z lekarzem nie należy podawać dziecku żadnych leków przeczyszczających.

Jeśli zatwardzenie będzie się utrzymywać mimo zmiany diety, wówczas należy udać się z niemowlęciem do pediatry. W razie potrzeby przepisze on odpowiednie leki, które usprawnią perystaltykę jelit. W przypadku nawracających zaparć zleci z kolei dodatkowe badania.

Reklama

Zatwardzenie u niemowląt - profilaktyka

Aby nie dopuścić do pojawiania się zaparcia u niemowlaka, przede wszystkim należy zadbać o jego dietę. Choć jej rozszerzanie przebiega według ściśle określonych zasad, zaburzone proporcje podawania określonych pokarmów mogą doprowadzić do powstania problemów trawiennych. Ryzyko wystąpienia zatwardzenia zminimalizujemy podając dziecku produkty bogate w błonnik pokarmowy, a także odpowiednią ilość płynów. 

W diecie maluszka nie powinno znajdować się zbyt wiele produktów zapierających i wzdymających. Rośliny strączkowe czy potrawy mączne powinny być wprowadzane powoli i w małych ilościach. Zwracajmy uwagę także na sposób, w jaki dziecko je. Karmienie powinno odbywać się powoli. Jeśli maluszek sam zaczyna gryźć kęsy, pilnujmy, by dokładnie je przeżuwał przed połknięciem.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Czerwionka-Szaflarska, B. Romańczuk, Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży
 • Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin, pod red. dr n. med. J. Mrukowicza
 • E. Zagórecka, J. Piotrowska-Jastrzębska, Żywienie niemowląt – wybrane aspekty, Pediatria Polska t. 82, nr 7, lipiec 2007.
 • A. Horvath, P. Dziechciarz, Żywienie dziecka w 1. roku życia, Standardy Medyczna/Pediatria, 2010, t. 7.
 • E. Fidler-Witoń, K. Mikołajczak, M. Waberska, A. Miśkiewicz-Chotnicka, J. Walkowiak, Żywienie niemowląt a aktualne rekomendacje, Nowiny Lekarskie 2010, 79, 5.
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Niemowlak z gorączką
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda