Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Zakochanie - objawy. Czy to już jest miłość?

Zakochanie to stan, kiedy w naszym organizmie dochodzi do prawdziwej eksplozji hormonów. Wszystko to za sprawą reakcji biochemicznych, które zachodzą w mózgu. Chociaż cały proces zakochania można łatwo przedstawić z punktu naukowego, to jednak samo uczucie często dopada nas znienacka. Czy zakochaniem da się sterować? Jak rozpoznać zakochanie od zauroczenia? Sprawdź w poniższym artykule.
Para zakochanych
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zakochanie to stan, za który odpowiedzialne są reakcje biochemiczne zachodzące w naszym mózgu.
 • Zakochanie należy odróżnić od zauroczenia, które jest przelotnym uczuciem, związanym głównie ze sferą seksualną. Zakochanie nie jest jednoznaczne z miłością.
 • Żeby przekonać się, czy rzeczywiście jesteśmy zakochani, warto wykonać test na zakochanie. Wystarczy odpowiedzieć na kilka pytań, które pozwalają nam prawidłowo odczytać nasze zachowanie i stosunek do drugiej osoby.
SPRAWDŹ TEŻ: Endorfina - hormon szczęścia. Co to jest i jak działa?
Spis treści

Reklama

Czym jest zakochanie?

Zakochanie to stan emocjonalny, za który odpowiada szereg reakcji biochemicznych. Chociaż na co dzień postrzegamy je w kategorii spraw sercowych i uważamy, że to właśnie serce jest odpowiedzialne za wybór partnera, to jednak wszystkiemu „winny” jest nasz mózg, a dokładniej hormony.

Z medycznego punktu widzenia, podczas zakochania w mózgu dochodzi do prawdziwej burzy hormonalnej. Silne zakochanie wiąże się ze zwiększonym wydzielaniem m.in. serotoniny i dopaminy. Są to tzw. hormony szczęścia, które powodują, że zakochany człowiek jest radosny, uśmiechnięty i postrzega świat w różowych barwach.

Reklama

Objawy zakochania

Jeśli chcemy dowiedzieć się, jak rozpoznać zakochanie, warto zapoznać się z jego typowymi objawami. Zazwyczaj bardzo łatwo je dostrzec i odpowiednio zinterpretować. Zakochana osoba zachowuje się w inny sposób niż zwykle. Oznaki zakochania są dość charakterystyczne. Należą do nich:

 • nadmierna euforia,
 • rozkojarzenie przy codziennych sprawach,
 • ciągłe myślenie o obiekcie westchnień,
 • niecodzienna energia do działania, szczególnie do robienia rzeczy, na które wcześniej nie mieliśmy ochoty.

Do fizycznych objawów zakochania należą m.in.:

 • przyspieszone bicie serca,
 • podwyższona temperatura ciała,
 • rozszerzone źrenice,
 • suchość w gardle,
 • wypieki na twarzy.

Wpływ na oznaki zakochania ma również płeć. Inaczej stan ten odczuwają mężczyźni, a inaczej kobiety. Męskie objawy zakochania są bardziej powiązane ze sferą seksualną. Zakochany mężczyzna może zaobserwować u siebie następujące objawy:

 • czuje silny pociąg seksualny do drugiej osoby,
 • zwraca uwagę na swoją prezencję, przyjmuje odpowiednią postawę i pręży klatkę piersiową,
 • ma rozszerzone źrenice,
 • ma płytki oddech,
 • odczuwa szybsze bicie serca.

Nieco inaczej mogą wyglądać objawy zakochania u dziewczyny. Zazwyczaj pojawiają się takie oznaki jak:

 • ciągłe uśmiechanie się, a nawet niekontrolowane wybuchy śmiechu,
 • gadatliwość,
 • potliwość,
 • mdłości,
 • częste dotykanie włosów i kokieteryjne bawienie się nimi,
 • unikanie kontaktu wzrokowego z osobą, na której nam zależy.

Poza wymienionymi objawami, u niektórych osób mogą również pojawić się nietypowe objawy zakochania. Zazwyczaj przejawiają się one w postaci obsesji na punkcie osoby, w której jesteśmy zakochani.

Nietypowymi oznakami może być chęć nadmiernej kontroli drugiej osoby, nieustanny strach przed tym, że coś może zepsuć tę relację. W niektórych przypadkach pojawia się również chorobliwa zazdrość oraz uzależnienie od obiektu westchnień.

Zauroczenie a zakochanie

Gdy serce zaczyna bić mocniej, a myśli krążą wokół tej jednej osoby, czasami nasuwa się pytanie, czy to już zakochanie czy zauroczenie. Czym się różni zauroczenie od zakochania?

Zauroczenie można zdefiniować jako chwilowy zachwyt drugą osobą, który jednak nie jest zbyt głęboki i może szybko przeminąć. Żeby wiedzieć, jak odróżnić zauroczenie od zakochania, trzeba zastanowić się, co czujemy, myśląc o drugiej osobie. Jeśli jesteśmy nią zafascynowani, podoba nam się głównie fizycznie, ale potrafimy przejść nad tym do porządku dziennego, zapewne jest to zauroczenie.

Zauroczenie a zakochanie to dwa odrębne stany emocjonalne. Zakochanie jest dużo silniejsze i ma większy wpływ na nasze życie. Zakochana osoba jest nie tylko zauroczona kimś, ale pragnie z nim cały czas przebywać, nieustannie o nim myśli. Rodzi się silna więź emocjonalna. Zakochanie może być kolejnym etapem po zauroczeniu i jednocześnie dobrym wstępem do prawdziwej miłości.

Reklama

Jak się zakochać?

Żeby wiedzieć, jak się zakochać, dobrze jest poznać mechanizm zakochania. Co sprawia, że zakochujemy się w danej osobie, która pojawia się w naszym życiu dość nagle?

Elliot Aronson, Timothy D. Wilson i Robin M. Akert w swojej książce „Psychologia społeczna. Serce i umysł” twierdzą, że podświadomie szukamy osoby podobnej do siebie, zarówno pod kątem intelektualnym, jak i pod względem wyglądu. Oczywiście ważną rolę odgrywa tu postrzeganie siebie samych.

Jeśli uważamy się za atrakcyjną osobę, partnera również będziemy szukać atrakcyjnego. I odwrotnie – osoby myślące o sobie jak o przeciętnych, najszybciej zakochają się w kimś, kto jest odzwierciedleniem tego przekonania.

Większość z nas chce stworzyć z kimś związek. Jeśli długo nie możemy znaleźć odpowiedniego partnera, wmawiamy sobie, że nie potrafimy się zakochać lub nieustannie zadajemy sobie pytanie: kiedy się zakocham. Czy w takim razie można zakochać się na zawołanie?

Są sytuacje, które zwiększają prawdopodobieństwo narodzin uczucia. Dr Arthur Aron, psycholog ze State University of New York w Stony Brook, przeprowadził w 1997 roku badanie, które miało sprawdzić, czy w sprzyjających warunkach można uruchomić procesy odpowiedzialne za zakochanie. W tym celu stworzył test złożony z 36 pytań.

Odpowiedzi na nie udzielały dwie osoby, które były posadzone naprzeciwko siebie. Okazało się, że szczera rozmowa, patrzenie sobie w oczy, odkrywanie przed sobą swoich słabości oraz opowiadanie o rzeczach dla nas ważnych zbudowały silną więź. Część osób badanych po tym teście zakochała się w sobie.

Czasami jednak uczucie może być zakazane lub chociaż niestosowne, np. gdy chodzi o chłopaka przyjaciółki lub żonę szefa. Jak się nie zakochać w takiej osobie? Warto unikać dwuznacznych sytuacji oraz zachować racjonalne myślenie. Dobrze spojrzeć na drugą osobę krytycznym okiem i starać się dostrzec jej wady.

Reklama

Ile trwa zakochanie?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile trwa zakochanie. Ten stan ekstazy trwa od kilku miesięcy nawet do 2-3 lat. Według specjalisty psychiatrii, dr. Sławomira Murawca, stan zakochania zazwyczaj mija po 2 latach. Po tym czasie może nastąpić albo koniec związku albo przejście do fazy stabilizacji i do dojrzałej miłości.

Dla panów ważną informacją może być to, ile trwa zakochanie u mężczyzn. Okres ten bywa zupełnie inny niż u płci przeciwnej. Według psychologów, mężczyźni szybciej ulegają fascynacji i zakochują się. Szybciej również mogą się odkochać i zmienić obiekt westchnień.

Ostatecznie to, jak długo trwa zakochanie, jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników. Wpływ na to może mieć m.in. płeć, wiek czy obecna sytuacja życiowa.

Reklama

Zakochanie a miłość

Czym różni się zakochanie od miłości? Zakochanie to stan emocjonalny, w którym postrzegamy świat przez różowe okulary. Jesteśmy szczęśliwsi, widzimy tylko dobre rzeczy, szczególnie w osobie, do której żywimy uczucie.

Zakochanie a miłość to odrębne uczucia. Niemiecki filozof, psycholog i socjolog, Erich Fromm, uważał, że miłość to nie doznanie, ale działanie, które polega na dzieleniu się z drugą osobą tym, co jest specyficzne dla ludzkiej egzystencji.

W miłości ludzie czują wzajemną odpowiedzialność, troskę oraz szacunek. Zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym mózgu, wpływają na to, że stan zakochania zazwyczaj płynnie przechodzi w miłość, która pogłębia więź między partnerami.

W miłości ważna jest stabilizacja, poczucie bezpieczeństwa. Dwie osoby czują się dobrze w swoim towarzystwie i lubią spędzać razem czas. Nie muszą ciągle dążyć do zbliżenia, czy obsesyjnie myśleć o sobie przez cały dzień. Jeśli więc zastanawiamy się, czy zakochanie to miłość, odpowiedź brzmi: nie. Miłość ma zupełnie inne potrzeby i inaczej jest odczuwana.

Warto jednak zastanowić się, czy w takim razie istnieje miłość bez zakochania. Dobrym przykładem na to jest przyjaźń między dwiema osobami, która czasami po dłuższym czasie przeradza się w miłość. W takich przypadkach zazwyczaj faza zakochania jest pominięta.

Reklama

Test na zakochanie

Jeśli chcemy się dowiedzieć, czy dopadła nas strzała amora, możemy wykonać test na zakochanie. W Internecie łatwo znaleźć mnóstwo pytań, które pozwalają określić nasz stan emocjonalny oraz stosunek do drugiej osoby. Wystarczy, że wpiszemy w wyszukiwarkę: objawy zakochania test i już mamy kilkanaście testów do wyboru.

Pytania odnoszą się do subiektywnych odczuć, które nam towarzyszą, gdy przebywamy w towarzystwie danej osoby lub gdy jesteśmy daleko od niej. Zazwyczaj są to pytania o to, co czujemy, gdy ta osoba jest blisko nas, jak często o niej myślimy, gdy jej nie widzimy, czy jesteśmy rozkojarzeni lub zaniedbujemy swoje codzienne obowiązki.

Odpowiedzi, które są jednoznaczne z objawami zakochania potwierdzą, że jesteśmy zakochani. Pamiętajmy, że jest różnica między zauroczeniem a zakochaniem. Test może nam uświadomić, na jakim etapie obecnie jesteśmy.

Pod hasłem testu, jak sprawdzić, czy się zakochałam, mogą również pojawić się pytania o symptomy związane z objawami fizycznymi, takimi jak kołatanie serca, nadmierna potliwość, mdłości czy rozszerzone źrenice.

Etapy zakochania

Zakochanie trwa nawet do kilku lat, dlatego śmiało można wyodrębnić w tym okresie fazy zakochania. Pośród badaczy nie ma jednego stanowiska, ile ich jest. Profesor B. Wojciszke w swojej książce „Psychologia miłości” wskazuje na następujące etapy zakochania. Są to:

 • pożądanie i namiętność – pierwszy etap zazwyczaj wiąże się z seksualnością i opiera na pociągu fizycznym. Zwracamy uwagę głównie na wygląd danej osoby i sami zaczynamy bardziej niż zwykle dbać o to, jak wyglądamy. W tej fazie często towarzyszą nam tzw. motyle w brzuchu, a serce mocniej bije na sama myśl o drugiej osobie.
 • intymność - jesteśmy zafascynowani drugą osobą i idealizujemy ją w myślach, nie dostrzegając żadnych wad. Nasz świat kurczy się i liczą się w nim tylko dwie osoby- my i obiekt naszych westchnień. Wszystko inne schodzi na boczny tor, czasem nawet kosztem zaniedbania codziennych obowiązków w pracy czy w domu.
 • zaangażowanie – na tym etapie zaczynamy powoli snuć plany na przyszłość z daną osobą. Wyłania nam się prawdziwy obraz partnera, z jego zaletami i wadami. Jeśli akceptujemy go takim, jakim jest, angażujemy się w związek, a nasze uczucie staje się poważne.

Nie wszystkie osoby muszą przejść przez wymieniony wyżej fazy zakochania. Często jest to kwestia indywidualna. Odmienne mogą okazać się również etapy zakochania mężczyzny od faz zakochania u kobiety. Niezależnie od tego, ile etapów zakochania zaobserwujemy u siebie, ważne jest to, co naprawdę czujemy do drugiej osoby.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • Aron, “The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings”, Uniwersytet Stanowy Nowy Jork w Stony Brook.
 • E. Aronson, T.D. Wilson, R.M. Akert, “Psychologia społeczna. Serce i umysł”, s. 358-397
 • M. Błaszczyk, “Wstęp do psychologii miłości” [w:] Człowiek i Społeczeństwo, 2021, 52, s. 269-275
 • https://www.pb.pl/mozna-kochac-do-szalenstwa-ale-tylko-przez-jakis-czas-1108216 [data dostępu: 30.01.2022]
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nastrój i emocje
Jak opanować złość? Psycholog podpowiada sprawdzone sposoby
Szantaż emocjonalny: co to i jak sobie radzić? Definicja
Mama i córka obrażone na siebie siedzą na kanapie
Empatia - co to jest i dlaczego jest taka ważna?
Mężczyzna trzyma kobietę za rękę
Podobne artykuły
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest, ile trwa i jak się go pozbyć? Definicja
Mężczyzna odczuwa chorobliwą zazdrość
Chorobliwa zazdrość - u mężczyzn, w związku. Jak sobie z nią radzić?
Sztuka wyrażająca emocje
Emocje - rodzaje. Czym są, jak sobie z nimi radzić i jak nad nimi panować?
Kobieta przytula mężczyznę a innego trzyma za rękę
Zdrada emocjonalna: jak rozpoznać i sobie poradzić? Test
Smutny chłopiec siedzący w oknie
Przemoc werbalna - co to jest? Jak wygląda w związku i rodzinie?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!