Zdrada emocjonalna: jak rozpoznać i sobie poradzić? Test

Zdrada emocjonalna to rodzaj przyjaźni damsko-męskiej. W wielu przypadkach zażyłe kontakty z osobą spoza związku mogą doprowadzić do zdrady fizycznej. Jakie są przyczyny zdrady emocjonalnej i jak ją rozpoznać?
Kobieta przytula mężczyznę a innego trzyma za rękę
źródło:123RF

Spis treści

Badacze związków międzyludzkich twierdzą, iż to mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety. Przede wszystkim chodzi o zdradę fizyczną, ale często dochodzi także do zdrady emocjonalnej. Niewinny flirt w pracy czy rodząca się przyjaźń damsko-męska może zacieśniać bliskość emocjonalną i prowadzić do zdrady fizycznej.

Co to jest zdrada emocjonalna? 

Większości osób zdrada kojarzy się z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Często tylko zbliżenie o charakterze fizycznym jest traktowane jako zdrada i powód do niepokoju lub problemów. Jedną z form jest zdrada emocjonalna. Zaczyna się z reguły bardzo niewinnie. Częste rozmowy z koleżanką z pracy czy kolegą z siłowni, zwierzenia, dzielenie się wszystkimi problemami, wzajemna pomoc w trudnych sytuacjach zaczynają stwarzać poczucie bliskości i porozumienia. Na pewnym etapie takie osoby już niecierpliwie czekają na kolejne spotkanie, a myśli o tej osobie stają się nieodłącznym elementem codzienności. 

Etapy zdrady emocjonalnej są bardzo różne i często rozłożone w czasie. Mogą trwać latami, bez zbliżenia seksualnego, dając tym samym przekonanie bliskim sobie osobom o niewielkiej szkodliwości takiej relacji i jej wpływie na właściwy związek. Ten rodzaj zdrady może przynieść jednak naprawdę poważne skutki i zniszczyć trwający równolegle związek partnerów.

Szeroko pojęta zdrada nie jest traktowana jako zaburzenie. To często pojawiające się zachowanie w relacjach międzyludzkich, które oznacza przede wszystkim brak lojalności, niosąc za sobą cierpienie i poczucie zawodu. 

Objawy zdrady emocjonalnej

Partnerzy w związku niekiedy przez całe lata nie mają świadomości, że ich relacja i poczucie intymności dotyczy także kogoś trzeciego. Osoba spoza związku jest traktowana jedynie jak dobry znajomy. W wielu przypadkach bliskie kontakty z trzecią osobą mogą oznaczać zdradę emocjonalną. Jak rozpoznać taką zażyłość? 

Główne oznaki zdrady emocjonalnej to: 

 • częste porównywanie partnera z przyjacielem/przyjaciółką, na niekorzyść osoby ze związku,
 • rozmowy o przyjacielu/przyjaciółce, ich problemach i sprawach życia codziennego,
 • stopniowe, z biegiem czasu, ograniczanie informacji o osobie spoza związku i przekazywanie półprawd,
 • utrzymywanie w tajemnicy wspólnych spraw z przyjaciółką/przyjacielem,
 • zaniedbywanie obowiązków na rzecz trzeciej osoby,
 • poszukiwanie wsparcia u przyjaciela/przyjaciółki,
 • intensywność kontaktów koleżeńskich – częste rozmowy, sms-y, spotkania,
 • większe zaangażowanie w nową znajomość i schładzanie relacji w związku,
 • odczuwanie braku zrozumienia u partnera,
 • brak akceptacji na ignorowanie problemów osoby trzeciej,
 • ogromny entuzjazm, płynący z nowej relacji,
 • romantyczne gesty w kontaktach z nową osobą,
 • częste usprawiedliwianie intensywnych kontaktów z osobą spoza związku,
 • wymiana prezentów, która zacieśnia relację.

Niebezpiecznym sygnałem jest chęć przebywania z przyjacielem „sam na sam”. To pierwszy krok do przekroczenia pewnych granic, za którymi już bardzo blisko do zdrady fizycznej.

Test na zdradę emocjonalną

Testowanie związku jest zawsze oznaką braku zaufania i wątpliwości, co do szczerych intencji partnera. Dlaczego zdrada emocjonalna tak boli, skoro nie doszło do zbliżenia fizycznego? Zazdrość jest cechą ludzką i wiele osób nie potrafi nad nią zapanować, dlatego podejrzenia, że partner dopuszcza się zdrady emocjonalnej należy sprawdzić przed szczerą rozmową. Co powinno wzbudzić niepokój? 

Przede wszystkim unikanie wspólnego spędzania czasu z partnerem oraz wyjątkowa dbałość o prywatność, wprowadzanie nowych haseł na telefon lub skrzynkę e-mail, częste sprawdzanie wiadomości, przeprowadzanie rozmów telefonicznych bez obecności partnera, duże zaangażowanie w sprawy osoby trzeciej. Warto zaproponować wspólne spotkanie i chęć poznania przyjaciółki/przyjaciela. Osoba, która nie ma nic do ukrycia nie będzie raczej obawiać się takiej konfrontacji. 

Każdy powinien pamiętać, iż bezpodstawne oskarżenia i nadinterpretowanie różnych zachowań czy sytuacji mogą doprowadzić do niepotrzebnych kłótni, zadrażnień, które tylko wzmagają frustrację i nie sprzyjają budowaniu zaufaniu w związku.    

Zdrada emocjonalna u faceta 

Zdrada emocjonalna mężczyzny najczęściej ma swoje przyczyny w potrzebie poczucia bycia docenionym i zauważonym przez kobietę. Odsunięcie w związku, brak zachwytów nad partnerem to częste sytuacje w związkach, które funkcjonują od lat. Mężczyźni potrzebują potwierdzania ich mądrości i siły. Zdrada emocjonalna jest dla wielu z nich niegroźnym zachowaniem. Tworzą relację z inną kobietą, bez kontaktów fizycznych, z przekonaniem, że nic złego nie robią. W ich ocenie dopiero zdrada fizyczna powinna być problemem do niepokoju.

Mężczyźni nieusatysfakcjonowani w związku ze swoja partnerką, często zaczynają zbliżać się w relacjach z przyjaciółką. W pierwszej fazie nie planują romansu. Uważają, iż dobrze im się rozmawia, miło spędzają czas i pomagają w rozwiązywaniu problemów. Z czasem rozmowy dotyczą spraw bardziej osobistych i tego rodzaju kontakt zaczyna być utrzymywany w tajemnicy. Pojawia się chęć ciągłych spotkań i wspólnego spędzania czasu. Wielu zwierzeń doświadcza tylko przyjaciółka, a nie partnerka. Sygnałem ostrzegawczym powinno być porównywanie obu pań, w którym gorzej wypada stała partnerka. 

W wielu przypadkach moment przejścia w inną, bardziej niebezpieczna relację jest trudny do wychwycenia. Pomijanie partnerki i wykluczanie z wielu spraw to sygnał, że zdrada emocjonalna przybiera na formie. Zmianę charakteru relacji powoduje bliskość fizyczna. Sama zdrada emocjonalna męża nie powoduje u mężczyzny wyrzutów sumienia. 

Mężczyźni, którzy doświadczają zdrady emocjonalnej od partnerek, znoszą to zdecydowanie łagodniej niż kobiety. Powodem do niepokoju jest dla nich zdrada fizyczna, która doprowadza do poważnych problemów w związku. 

Zdrada emocjonalna żony

Dla kobiet zdrada emocjonalna i zainteresowanie innym mężczyzną stanowi poważny problem i rozterki. 

Kobiety dość mocno odczuwają potrzebę zaopiekowania, wysłuchania i poczucia swojej atrakcyjności. Problem powstaje, gdy nie otrzymują tego wszystkiego w związku. Mężczyzna cierpliwy, wysłuchujący problemów, przyjacielski sprawia, iż kobieta czuje się wyjątkowa i jedyna. Partner, który wypada gorzej w porównaniu z przyjacielem, jest bardzo często na straconej pozycji. Dla kobiet zdrada fizyczna i emocjonalna oznaczają to samo – odsunięcie, problem w związku i ochłodzenie relacji. 

Dla kobiet zdrada emocjonalna w małżeństwie jest inaczej traktowana niż przez mężczyzn. Żona z reguły uważa, iż zdrada bez seksu to także zniszczenie relacji małżeńskiej. Jest niekiedy bardziej krzywdząca i raniąca niż czysta zdrada fizyczna. 

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Każda zdrada wywołuje ból, gniew i rozczarowanie. Osoba zdradzona czuje się gorsza, beznadziejna i często traci poczucie własnej wartości. Brak zaufania tworzy rysę na związku, a natrętne myśli sprzyjają załamaniom i depresjom. 

Życie po zdradzie emocjonalnej wielu osobom wydaje się niemożliwe. Ale i ta sytuacja, jak wiele innych problemów w związku, jest do przerobienia. Wymaga zaangażowania obu stron, szczerości, długich rozmów i stopniowego odzyskiwania zaufania. Wiele par korzysta z terapii i porad psychologicznych. 

Życie po zdradzie emocjonalnej jest trudne, a dla niektórych par nawet niemożliwe. Każdy związek wymaga indywidualnej terapii i podejścia. Wybaczenie tego rodzaju zdrady jest dla wielu kobiet większym problemem niż zdrada seksualna. Mężczyźni z kolei przeżywają bardziej, gdy ich partnerka dopuszcza się bliskości fizycznej z innym mężczyzną. 

Każda para, która stanęła w obliczu trudnej sytuacji w sferze emocji musi sama lub z pomocą specjalisty odpowiedzieć na pytanie, jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej, aby naprawić relację i ponownie cieszyć wzajemnym zaufaniem oraz bliskością. 

Czytaj też:

Bibliografia

 • 1. A. Machaj „Przyczyny i konsekwencje niewierności kobiet w związkach heteroseksualnych”, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Przegląd Terapeutyczny nr 4/2008,
 • 2. Prof. Z. Lew-Starowicz „Wpływ płci i inteligencji emocjonalnej na postawy wobec zdrady”, Przegląd Seksuologiczny, październik/grudzień 2009, nr 20,
 • 3. A. Sokołowski, A. Żmuda „Niewierność małżeńska – statystyczna analiza wyników ankiety internetowej”, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2011 r.,
 • 4. A. Lasota, R. Abramciów „Psychologiczna analiza konstruktu zazdrości”, Katedra Psychologii, Uniwersytet Psychologiczny, Kraków, 2015 r.

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!