Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Zdrada emocjonalna: jak rozpoznać i sobie poradzić? Test

Zdrada emocjonalna to rodzaj przyjaźni damsko-męskiej. W wielu przypadkach zażyłe kontakty z osobą spoza związku mogą doprowadzić do zdrady fizycznej. Jakie są przyczyny zdrady emocjonalnej i jak ją rozpoznać?
Kobieta przytula mężczyznę a innego trzyma za rękę
źródło:123RF
Spis treści

Badacze związków międzyludzkich twierdzą, iż to mężczyźni zdradzają częściej niż kobiety. Przede wszystkim chodzi o zdradę fizyczną, ale często dochodzi także do zdrady emocjonalnej. Niewinny flirt w pracy czy rodząca się przyjaźń damsko-męska może zacieśniać bliskość emocjonalną i prowadzić do zdrady fizycznej.

Reklama

Co to jest zdrada emocjonalna? 

Większości osób zdrada kojarzy się z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Często tylko zbliżenie o charakterze fizycznym jest traktowane jako zdrada i powód do niepokoju lub problemów. Jedną z form jest zdrada emocjonalna. Zaczyna się z reguły bardzo niewinnie. Częste rozmowy z koleżanką z pracy czy kolegą z siłowni, zwierzenia, dzielenie się wszystkimi problemami, wzajemna pomoc w trudnych sytuacjach zaczynają stwarzać poczucie bliskości i porozumienia. Na pewnym etapie takie osoby już niecierpliwie czekają na kolejne spotkanie, a myśli o tej osobie stają się nieodłącznym elementem codzienności. 

Etapy zdrady emocjonalnej są bardzo różne i często rozłożone w czasie. Mogą trwać latami, bez zbliżenia seksualnego, dając tym samym przekonanie bliskim sobie osobom o niewielkiej szkodliwości takiej relacji i jej wpływie na właściwy związek. Ten rodzaj zdrady może przynieść jednak naprawdę poważne skutki i zniszczyć trwający równolegle związek partnerów.

Szeroko pojęta zdrada nie jest traktowana jako zaburzenie. To często pojawiające się zachowanie w relacjach międzyludzkich, które oznacza przede wszystkim brak lojalności, niosąc za sobą cierpienie i poczucie zawodu. 

Reklama

Objawy zdrady emocjonalnej

Partnerzy w związku niekiedy przez całe lata nie mają świadomości, że ich relacja i poczucie intymności dotyczy także kogoś trzeciego. Osoba spoza związku jest traktowana jedynie jak dobry znajomy. W wielu przypadkach bliskie kontakty z trzecią osobą mogą oznaczać zdradę emocjonalną. Jak rozpoznać taką zażyłość? 

Główne oznaki zdrady emocjonalnej to: 

 • częste porównywanie partnera z przyjacielem/przyjaciółką, na niekorzyść osoby ze związku,
 • rozmowy o przyjacielu/przyjaciółce, ich problemach i sprawach życia codziennego,
 • stopniowe, z biegiem czasu, ograniczanie informacji o osobie spoza związku i przekazywanie półprawd,
 • utrzymywanie w tajemnicy wspólnych spraw z przyjaciółką/przyjacielem,
 • zaniedbywanie obowiązków na rzecz trzeciej osoby,
 • poszukiwanie wsparcia u przyjaciela/przyjaciółki,
 • intensywność kontaktów koleżeńskich – częste rozmowy, sms-y, spotkania,
 • większe zaangażowanie w nową znajomość i schładzanie relacji w związku,
 • odczuwanie braku zrozumienia u partnera,
 • brak akceptacji na ignorowanie problemów osoby trzeciej,
 • ogromny entuzjazm, płynący z nowej relacji,
 • romantyczne gesty w kontaktach z nową osobą,
 • częste usprawiedliwianie intensywnych kontaktów z osobą spoza związku,
 • wymiana prezentów, która zacieśnia relację.

Niebezpiecznym sygnałem jest chęć przebywania z przyjacielem „sam na sam”. To pierwszy krok do przekroczenia pewnych granic, za którymi już bardzo blisko do zdrady fizycznej.

Test na zdradę emocjonalną

Testowanie związku jest zawsze oznaką braku zaufania i wątpliwości, co do szczerych intencji partnera. Dlaczego zdrada emocjonalna tak boli, skoro nie doszło do zbliżenia fizycznego? Zazdrość jest cechą ludzką i wiele osób nie potrafi nad nią zapanować, dlatego podejrzenia, że partner dopuszcza się zdrady emocjonalnej należy sprawdzić przed szczerą rozmową. Co powinno wzbudzić niepokój? 

Przede wszystkim unikanie wspólnego spędzania czasu z partnerem oraz wyjątkowa dbałość o prywatność, wprowadzanie nowych haseł na telefon lub skrzynkę e-mail, częste sprawdzanie wiadomości, przeprowadzanie rozmów telefonicznych bez obecności partnera, duże zaangażowanie w sprawy osoby trzeciej. Warto zaproponować wspólne spotkanie i chęć poznania przyjaciółki/przyjaciela. Osoba, która nie ma nic do ukrycia nie będzie raczej obawiać się takiej konfrontacji. 

Każdy powinien pamiętać, iż bezpodstawne oskarżenia i nadinterpretowanie różnych zachowań czy sytuacji mogą doprowadzić do niepotrzebnych kłótni, zadrażnień, które tylko wzmagają frustrację i nie sprzyjają budowaniu zaufaniu w związku.    

Reklama

Zdrada emocjonalna u faceta 

Zdrada emocjonalna mężczyzny najczęściej ma swoje przyczyny w potrzebie poczucia bycia docenionym i zauważonym przez kobietę. Odsunięcie w związku, brak zachwytów nad partnerem to częste sytuacje w związkach, które funkcjonują od lat. Mężczyźni potrzebują potwierdzania ich mądrości i siły. Zdrada emocjonalna jest dla wielu z nich niegroźnym zachowaniem. Tworzą relację z inną kobietą, bez kontaktów fizycznych, z przekonaniem, że nic złego nie robią. W ich ocenie dopiero zdrada fizyczna powinna być problemem do niepokoju.

Mężczyźni nieusatysfakcjonowani w związku ze swoja partnerką, często zaczynają zbliżać się w relacjach z przyjaciółką. W pierwszej fazie nie planują romansu. Uważają, iż dobrze im się rozmawia, miło spędzają czas i pomagają w rozwiązywaniu problemów. Z czasem rozmowy dotyczą spraw bardziej osobistych i tego rodzaju kontakt zaczyna być utrzymywany w tajemnicy. Pojawia się chęć ciągłych spotkań i wspólnego spędzania czasu. Wielu zwierzeń doświadcza tylko przyjaciółka, a nie partnerka. Sygnałem ostrzegawczym powinno być porównywanie obu pań, w którym gorzej wypada stała partnerka. 

W wielu przypadkach moment przejścia w inną, bardziej niebezpieczna relację jest trudny do wychwycenia. Pomijanie partnerki i wykluczanie z wielu spraw to sygnał, że zdrada emocjonalna przybiera na formie. Zmianę charakteru relacji powoduje bliskość fizyczna. Sama zdrada emocjonalna męża nie powoduje u mężczyzny wyrzutów sumienia. 

Mężczyźni, którzy doświadczają zdrady emocjonalnej od partnerek, znoszą to zdecydowanie łagodniej niż kobiety. Powodem do niepokoju jest dla nich zdrada fizyczna, która doprowadza do poważnych problemów w związku. 

Reklama

Zdrada emocjonalna żony

Dla kobiet zdrada emocjonalna i zainteresowanie innym mężczyzną stanowi poważny problem i rozterki. 

Kobiety dość mocno odczuwają potrzebę zaopiekowania, wysłuchania i poczucia swojej atrakcyjności. Problem powstaje, gdy nie otrzymują tego wszystkiego w związku. Mężczyzna cierpliwy, wysłuchujący problemów, przyjacielski sprawia, iż kobieta czuje się wyjątkowa i jedyna. Partner, który wypada gorzej w porównaniu z przyjacielem, jest bardzo często na straconej pozycji. Dla kobiet zdrada fizyczna i emocjonalna oznaczają to samo – odsunięcie, problem w związku i ochłodzenie relacji. 

Dla kobiet zdrada emocjonalna w małżeństwie jest inaczej traktowana niż przez mężczyzn. Żona z reguły uważa, iż zdrada bez seksu to także zniszczenie relacji małżeńskiej. Jest niekiedy bardziej krzywdząca i raniąca niż czysta zdrada fizyczna. 

Reklama

Jak wybaczyć zdradę emocjonalną?

Każda zdrada wywołuje ból, gniew i rozczarowanie. Osoba zdradzona czuje się gorsza, beznadziejna i często traci poczucie własnej wartości. Brak zaufania tworzy rysę na związku, a natrętne myśli sprzyjają załamaniom i depresjom. 

Życie po zdradzie emocjonalnej wielu osobom wydaje się niemożliwe. Ale i ta sytuacja, jak wiele innych problemów w związku, jest do przerobienia. Wymaga zaangażowania obu stron, szczerości, długich rozmów i stopniowego odzyskiwania zaufania. Wiele par korzysta z terapii i porad psychologicznych. 

Życie po zdradzie emocjonalnej jest trudne, a dla niektórych par nawet niemożliwe. Każdy związek wymaga indywidualnej terapii i podejścia. Wybaczenie tego rodzaju zdrady jest dla wielu kobiet większym problemem niż zdrada seksualna. Mężczyźni z kolei przeżywają bardziej, gdy ich partnerka dopuszcza się bliskości fizycznej z innym mężczyzną. 

Każda para, która stanęła w obliczu trudnej sytuacji w sferze emocji musi sama lub z pomocą specjalisty odpowiedzieć na pytanie, jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej, aby naprawić relację i ponownie cieszyć wzajemnym zaufaniem oraz bliskością. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. A. Machaj „Przyczyny i konsekwencje niewierności kobiet w związkach heteroseksualnych”, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Przegląd Terapeutyczny nr 4/2008,
 • 2. Prof. Z. Lew-Starowicz „Wpływ płci i inteligencji emocjonalnej na postawy wobec zdrady”, Przegląd Seksuologiczny, październik/grudzień 2009, nr 20,
 • 3. A. Sokołowski, A. Żmuda „Niewierność małżeńska – statystyczna analiza wyników ankiety internetowej”, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, 2011 r.,
 • 4. A. Lasota, R. Abramciów „Psychologiczna analiza konstruktu zazdrości”, Katedra Psychologii, Uniwersytet Psychologiczny, Kraków, 2015 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Nastrój i emocje
Chorobliwa zazdrość - u mężczyzn, w związku. Jak sobie z nią radzić?
Mężczyzna odczuwa chorobliwą zazdrość
Szantaż emocjonalny: co to i jak sobie radzić? Definicja
Mama i córka obrażone na siebie siedzą na kanapie
Empatia - co to jest i dlaczego jest taka ważna?
Mężczyzna trzyma kobietę za rękę
Podobne artykuły
Para zakochanych
Zakochanie - objawy. Czy to już jest miłość?
Kobieta ma kaca moralnego
Kac moralny - co to jest, ile trwa i jak się go pozbyć? Definicja
Kobieta przytula mężczyznę a innego trzyma za rękę
Zdrada emocjonalna: jak rozpoznać i sobie poradzić? Test
Smutny chłopiec siedzący w oknie
Przemoc werbalna - co to jest? Jak wygląda w związku i rodzinie?
Jak opanować złość? Psycholog podpowiada sprawdzone sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!