Dla Ciebie, na zdrowie!

Zespół złamanego serca - przyczyny i objawy zespołu takotsubo. Jak wygląda leczenie?

Zespół złamanego serca nie jest zaburzeniem emocjonalnym, lecz kardiologicznym. Powodowany jest jednak w głównej mierze czynnikami stresogennymi, zwłaszcza natury osobistej. Może prowadzić do niego np. zawód miłosny, rozstanie, czy rozwód etc. Jak się objawia tzw. kardiomiopatia takotsubo. Sprawdź, jakie są rokowania i metody leczenia.
Kobieta cierpiąca z powodu takotsubo
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Choroba złamanego serca przypomina zawał, nie ma jednak związku ze zmianami miażdżycowymi.
 • Tzw. kardiomiopatia takotsubo najczęściej stanowi efekt oddziaływania silnego czynnika stresogennego lub wzmożonego wysiłku fizycznego.
 • U większości pacjentów rokowania są dobre, w ciągu 2-4 tygodni serce odzyskuje sprawność. Możliwe są jednak także ciężkie powikłania.
SPRAWDŹ TEŻ: Tony serca – osłuchiwanie i fizjologia. Co oznaczają?
Spis treści

Reklama

Co to jest zespół złamanego serca?

Zespół złamanego serca jest rzadką chorobą kardiologiczną występującą prawdopodobnie na podłożu emocjonalnym. Nazywana też kardiomiopatią takotsubo, manifestuje się w sposób przypominający zawał serca.

Często z tego powodu pozostaje nierozpoznana i niewłaściwie leczona. Szczęśliwie dla pacjentów, schorzenie to ma stosunkowo lekki przebieg i na ogół wiąże się z dobrymi rokowaniami.

Nazwa takotsubo odnosi się do japońskiego wyrażenia tako-tsubo, oznaczającego naczynie z wąską szyjką i rozszerzonym dnem, służące w tamtym rejonie świata do połowu ośmiornic i przypominające kształtem obraz lewej komory serca u osoby dotkniętej przez syndrom złamanego serca.

Jako pierwszy problem ten opisał w naukowy sposób Hikaru Sato, a było to w roku 1990. Dziś zespół złamanego serca jest uznany za odrębną jednostkę chorobową.

W najnowszej międzynarodowej klasyfikacji ICD-11 widnieje pod numerem BC43.5, jako stress induced cardiomyopathy – kardiomiopatia, czyli nieprawidłowość pracy serca wywołana stresem. W starszym zestawieniu ICD-10 kardiomiopatia takotsubo jest oznaczona jako I42.8

Przyczyny zespołu złamanego serca

Dane epidemiologiczne wskazują, że zespół takosubo występuje u 1-2 procent pacjentów z wcześniej mylnie rozpoznanym ostrym zespołem wieńcowym (Acute Coronary Syndrome – ACS), czyli grupą objawów związanych z zaburzeniem przepływu krwi przez tętnice wieńcowe (info: Emilia Przybylska i inni).

W 97 procentach przypadków dotyka osoby po 50. roku życia, najczęściej kobiety po menopauzie. Przyczyny zespołu złamanego serca nie zostały jeszcze do końca poznane, zakłada się jednak, że jego symptomy są wyzwalane prze bardzo silne czynniki stresogenne albo skrajnie intensywny wysiłek.

Zwraca się uwagę, że w osoczu krwi pacjentów z zespołem takotsubo występuje bardzo wysokie stężenie tak zwanych katecholamin, czyli neuroprzekaźników i hormonów wydzielanych w odpowiedzi na stres i przeciążenie fizyczne.

Dodatkowo, w wywiadach lekarskich często stwierdza się, iż osoby dotknięte tą przypadłością, doświadczyły w niedalekiej przeszłości traumatyzującego wydarzenia. Zazwyczaj jest to:

 • zawód miłosny, rozstanie z partnerem etc. (stąd obrazowa, potoczna nazwa);
 • śmierć bliskiej osoby, ciężka nieuleczalna choroba itd.;
 • doświadczenie przemocy fizycznej lub psychicznej;
 • wypadek komunikacyjny.

Co warto podkreślić, nieprawidłowości w pracy serca u osób z kardiomiopatią takotsubo nie mają podłoża miażdżycowego, tak jak dzieje się to w przypadku zawału.

Często jednak problem ten współwystępuje z różnego typu chorobami systemowymi, takimi jak nadczynność tarczycy, astma czy obturacyjna choroba płuc – zwłaszcza u kobiet.

U mężczyzn notowane były z kolei przypadki zachorowania po zabiegu cewnikowania pęcherza, artroskopii stawu kolanowego, czy odbyciu stosunku z dużo młodszą partnerką.

To wszytko sprawia, że szczegółowe wyjaśnienie przyczyn zespołu takotsubo jest bardzo trudne i nie zawsze możliwe.

Reklama

Objawy zespołu złamanego serca

W przebiegu choroby takotsubo następuje zaburzenie kurczliwości lewej komory serca. Przybiera ona wówczas charakterystyczny kształt dzbana, pacjent doświadcza zaś dotkliwych manifestacji klinicznych.

Jakich? Typowe objawy zespołu złamanego serca to przede wszystkim ból i ucisk w klatce piersiowej oraz uczucie duszności. Występują one w sytuacji, gdy choroba ma ostry i nagły przebieg. Przypominają symptomy zawału i tak są z reguły wstępnie kwalifikowane.

Drugi scenariusz to powolny rozwój objawów u pacjentów cierpiących na inne schorzenia i z tego powodu hospitalizowanych (np. udar, sepsa, ostra niewydolność oddechowa).

W takich przypadkach zespół takotsubo manifestuje się poprzez arytmię, niedociśnienie, czy obrzęk płuc. Zdecydowanie rzadziej występują objawy nietypowe, jak osłabienie, dreszcze, nadpotliwość, nudności oraz bóle brzucha.

Przyjmuje się, że podstawą do rozpoznania zespołu złamanego serca jest jednoczesne spełnienie następujących kryteriów :

 • hipokineza, akineza lub dyskineza segmentów środkowych lewej komory serca z zajęciem tzw. segmentów koniuszkowych - zaburzenia polegające na zubożeniu, zaniku lub braku koordynacji skurczów;
 • różnego typu nieprawidłowości w obrazie EKG (m.in. uniesienie ST, czy nieznaczne podwyższenie stężenia troponin sercowych);
 • brak przewężeń w tętnicach wieńcowych świadczących o rozwoju miażdżycy;
 • wykluczenie zapalenia mięśnia sercowego oraz guza chromochłonnego nadnerczy.

Jak leczyć zespół złamanego serca?

Ostra kardiomiopatia takotsubo w pierwszym etapie, przed postawieniem ostatecznej diagnozy i wykluczeniem zawału, leczona jest wedle ogólnych wytycznych dotyczących ostrego zespołu wieńcowego (ACS).

Po postawieniu rozpoznania, leczenie zespołu złamanego serca polega na podawaniu diuretyków (środków oddziałujących na nerki i powodujących wydalanie większych ilości wody oraz elektrolitów), a także preparatów rozszerzających naczynia.

Długofalowe rokowania zazwyczaj są dobre, u większości pacjentów po 2-4 tygodniach funkcja skurczowa lewej komory wraca do normy.

Nawroty choroby zdarzają się rzadko. Możliwe są jednak bardzo groźne, niekiedy śmiertelne powikłania występujące w perspektywie krótkookresowej, w ostrej fazie schorzenia. Należą do nich:

Czytaj również

Bibliografia

 • Emilia Przybylska, Danuta Karasek, Władysław Sinkiewicz: Kardiomiopatia takotsubo - co dzisiaj o niej wiemy? Choroby Serca i Naczyń, Tom 12, Nr 6 (2015)
 • Monika Budnik, Gabriela Parol: Diagnostyka kardiomiopatii takotsubo, Folia Cardiologica 2015 tom 10, nr 1, str. 58–64.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Osoba w czasie badania echa serca
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Przeczytaj artykuł
Rozrusznik serca – jak długo można żyć? Wszczepienie, cena
Serce
Podobne artykuły
Mierzenie ciśnienia i pulsu
Wysoki puls - co oznacza, czym grozi i jak obniżyć? Przyczyny
7 sposobów na mocne serce
7 prostych nawyków na wzmocnienie serca dla każdego
Zabieg cewnikowania serca
Cewnikowanie serca - u dziecka i dorosłego. Czy boli?
Lekarz bada pacjenta z rakiem serca
Rak serca - objawy u dzieci i dorosłych. Jak wyleczyć?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!