Zapalenie nerwu trójdzielnego (neuralgia) - objawy i leczenie

Zapalenie nerwu trójdzielnego, czyli neuralgia, z uwagi na objawy zwane jest także rwą twarzową. Jest to gwałtowny i silny ból twarzy, przeważnie jednostronny, pochodzący z nerwu trójdzielnego. Schorzenia nerwu trójdzielnego mogą objawiać się również łzawieniem, ślinotokiem, zaczerwienieniem twarzy, skurczami i drganiem mięśni. Leczenie zapalenia nerwu trójdzielnego może polegać na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, wstrzyknięciu blokady, a jeśli wynika ono z uciskania nerwu, konieczna może być operacja.
Kobieta uciskająca okolicę przy uchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Zapalenie nerwu trójdzielnego

Nerw trójdzielny wychodzi z mózgowia. Jest to piąty i największy nerw czaszkowy, który pełni funkcje czuciowo-ruchowe.

Zapalenie nerwu trójdzielnego, czyli neuralgia nerwu trójdzielnego, z uwagi na objawy, znane jest również pod nazwą rwa twarzowa. Jest to gwałtowny i wyjątkowo silny ból twarzy, przeważnie jednostronny. Nerw trójdzielny może też dawać objawy, takie jak łzawienie, ślinotok, zaczerwienie twarzy, skurcze i drganie mięśni.

Zobacz też: Porażenie Bella (nerwu twarzowego) - objawy, leczenie i przyczyny

Zapalenie nerwu trójdzielnego – objawy

Do ataku rwy twarzowej dochodzi w ciągu dnia i może on objąć pół twarzy lub wystąpić punktowo, na przykład w okolicy żuchwy, oka czy zatoki nosowej. Zapalenie nerwu twarzowego może też objawiać się katarem. Niektórzy pacjenci określają przebieg zapalenia nerwu trójdzielnego twarzy, porównując go do efektu rażenia prądem lub uczucia przewiania twarzy.

Zapalenie nerwu trójdzielnego - leczenie domowymi sposobami

Jeśli chodzi o zapalenie nerwu trójdzielnego, leczenie domowymi sposobami nie przyniesie pożądanych efektów. Ból nerwu trójdzielnego twarzy wymaga konsultacji z lekarzem neurologiem, który po zbadaniu pacjenta określi przebieg leczenia.

Pacjent cierpiący z powodu zapalenia nerwu trójdzielnego może na co dzień zmniejszyć ryzyko wystąpienia intensywnego, paraliżującego wręcz bólu twarzy. Jeśli zaobserwuje które bodźce wywołują bóle, powinien ich unikać (np. dotykanie rejonu żuchwy).

Nerw trójdzielny - leczenie

Leczenie nerwu trójdzielnego polega przede wszystkim na podaniu środków farmakologicznych, ale nie tylko. Skuteczne mogą okazać się leki przeciwpadaczkowe, środki przeciwdepresyjne, ostrzykiwanie środkami przeciwbólowymi.

Jedną ze skuteczniejszych metod leczenia zapalenia nerwu trójdzielnego jest termolezja, która polega na wyłączaniu fragmentów nerwu odpowiedzialnych za ból poprzez zastosowanie prądu o wysokiej częstotliwości. Termolezja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, gdyż wymaga niezbyt przyjemnego, a koniecznie precyzyjnego wkłucia w nerw podłączonej do generatora prądu igły. Zabieg przebiega pod czujnym okiem anestezjologa i trwa około 20 minut. Leczenia neuralgii nerwu trójdzielnego tą metodą powinno zlikwidować ataki bólu na maksymalnie sześć miesięcy.

Neuralgia nerwu trójdzielnego - leczenie

Osobom cierpiącym z powodu bólu nerwu trójdzielnego, czyli neuralgii, poleca się także neurolizę. Jest to zabieg medyczny, polegający na zniszczeniu włókien nerwowych powodujących dolegliwości przy pomocy fenolu, alkoholu etylowego lub glicerolu.

Innym sposobem wykorzystywanym przy neuralgii nerwu trójdzielnego jest leczenie metodą Gamma Knife, zwane też nożem gamma. Promieniowanie gamma podawane jest bardzo precyzyjnie przez specjalistyczną aparaturę, a skuteczność tej metody oceniana jest na około 30 procent.

Jeśli neuralgia dokucza z powodu ucisku na nerw trójdzielny, rozwiązaniem może być zabieg chirurgiczny.

Sprawdź również: Domowe sposoby na ból zatok

Neuralgia nerwu trójdzielnego – przyczyny

Ból nerwu trójdzielnego może wystąpić jako konsekwencja stanu zapalnego, uciskania bądź uszkodzenia nerwu. Objawy neuralgii nerwu trójdzielnego mogą wystąpić podczas mówienia, mycia zębów i golenia. Pośrednią przyczyną wystąpienia bólu nerwu trójdzielnego twarzy może być również duża różnica temperatur zmieniającego się otoczenia.

Diagnostyka schorzenia opiera się na dokładnym wywiadzie lekarskim. Specjalista może też zlecić rezonans magnetyczny lub angiografię.

Nerw trójdzielny

Wychodzący z mózgowia nerw trójdzielny ma dwa korzenie. Oba dochodzą do szczytu kości skroniowej, gdzie tworzą zwój z trzema gałęziami:

  • nerwem ocznym, który unerwia gruczoł łzowy, zatokę czołową, skórę czoła, powiekę górną, przyśrodkowy kąt oka oraz rogówkę;
  • nerwem szczękowym, który unerwia okolicę policzka, zatokę szczękową, zęby i dziąsła szczęki, a także podniebienie twarde, gardło, oczodół i jamę nosową;
  • nerw żuchwowy, który unerwia m.in. czuciowo skórę poniżej ust i skroni, a ruchowo mięśnie żucia (żwacze). 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?
Przeczytaj artykuł
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?
Ból głowy z lewej strony - pulsujący ból głowy z lewej strony
Ból głowy z prawej strony - przyczyny bólu głowy
Ból z przodu głowy (czoła) - przyczyny Jak leczyć?
Ostry ból z tyłu głowy. Przyczyny ucisku

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama