Nerwobóle - co to jest? Przyczyny i leczenie

Nerwobóle mają charakter ostrego i piekącego bólu, który pojawia się nagle. Objawy często można załagodzić środkami przeciwbólowymi, jednak w większości przypadków warto jest udać się do lekarza i zdiagnozować przyczynę bólu. Powtarzające się ataki mogą bowiem świadczyć o ukrytym schorzeniu.
Kobieta odczuwa nerwobóle
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest nerwoból?

Nerwobóle, zwane również neuralgią, to dolegliwości, które objawiają się silnym, piekącym bólem, pojawiającym się nie wiadomo skąd. Towarzyszyć im może mrowienie czy też drętwienie kończyn, połączone nawet z chwilowym niedowładem. Nerwobóle spowodowane są zmianami chorobowymi nerwów. Ból występuje w obrębie pola unerwienia danego nerwu lub jego gałęzi. \

Nerwobóle bóle ma często charakter napadowy – silne ataki przeplatają się z okresami bez żadnych dolegliwości. 

Przyczyny występowania nerwobóli

Nerwy zazwyczaj przewodzą informacje o chorobach i dolegliwościach, które, gdy dotrą do mózgu, odczuwamy jako ból. Przy nerwobólach to same nerwy wysyłają informacje do mózgu. Wyróżnić można dwa rodzaje nerwobóle:

 • samoistna, kiedy przyczyna dolegliwości jest nieznana;
 • objawowa, kiedy ból świadczy o postępującym w organizmie procesie chorobowym. 

Najczęstsze przyczyny występowania nerwobóli to:

 • uścisk lub uszkodzenie nerwów, które może wynikać z infekcji, uszkodzeń mechanicznych czy stresu,
 • uścisk nerwu przez guzy nowotworowe lub obrzęk tkanek,
 • zmiany zapalne w obrębie nerwów, np. w przebiegu półpaśca, który jest częstą przyczyną nerwobólu międzyżebrowego,
 • toksyczne uszkodzenia nerwów przez metale ciężkie, tlenek węgla czy też niektóre leki (zwłaszcza te stosowane w terapii gruźlicy),
 • choroby takie jak cukrzyca, błonica, borelioza, toczeń rumieniowaty czy reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • osłabienie organizmu wynikające z niedoboru witamin z grupy B, zaburzeń autoimmunologicznych lub metabolicznych. 

Nerwobóle – objawy

Nerwobóle charakteryzowane są jako nagłe, silne, palące i kłujące bóle, które są odczuwane jako głębokie, choć na skórze nie widać żadnych uszkodzeń. Często towarzyszy im uczucie mrowienia, drętwienia, osłabienia siły mięśni czy nawet chwilowego niedowładu.

Nerwobóle często pojawiają się przy codziennych prostych czynnościach, które nie powinny wywoływać żadnego bólu. Przykładem może być mówienie, oddychanie czy choćby mycie twarzy lub zębów w przypadku nerwobólu nerwu trójdzielnego. Charakterystyczną cechą nerwobólów jest także występowanie stref spustowych, czyli miejsc, których nawet delikatna stymulacja wywołuje atak bólu.

Jego nasilenie może być różne – od lekkiego dyskomfortu do ogromnego bólu, który utrudnia codzienne funkcjonowanie. W tym drugim przypadku należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą i podjąć odpowiednie leczenie. 

Gdzie powstają nerwobóle?

Nawet małe uszkodzenie sieci nerwów może stać się przyczyną nerwobólów. Ból występuje w miejscu, w którym akurat doszło do uszkodzenia czy ucisku nerwu. Najczęściej spotykane dolegliwości to:  

 • nerwobóle serca (dystonia neurowegetatywna),
 • nerwobóle pleców (kręgosłupa), 
 • nerwobóle głowy i szyi (bóle napięciowe), 
 • nerwobóle brzucha (żołądka),  
 • nerwobóle klatki piersiowej (międzyżebrowe), 
 • nerwobóle zębów i twarzy. 

Nerwobóle klatki piersiowej

Nerwobóle w klatce piersiowej mogą oznaczać choroby kręgosłupa, żeber, niedobór witamin czy też podrażnienia i uszkodzenia nerwów. Jednym z najczęściej spotykanych źródeł tego typu nerwobólu jest uścisk danego nerwu spowodowany zmianami w kręgosłupie.

Są to tak zwane nerwobóle międzyżebrowe, które promieniują od kręgu piersiowego, przez nerw międzyżebrowy do przedniej powierzchni klatki piersiowej. Ten rodzaj nerwobólu występuje najczęściej u osób, które są w trakcie procesów rozrostowych, nadużywają alkoholu lub też zatruły się tlenkiem węgla czy metalami ciężkimi. Inne przyczyny to m.in. borelioza, przebyte złamania żeber czy półpasiec. 

Nerwobóle nerwu trójdzielnego

Nerwobóle nerwu trójdzielnego to jeden z najczęściej występujących rodzajów nerwobóli. Ból w większości przypadków ma charakter samoistny – nerw nie jest uszkodzony, a objawy wywołane są drażnieniem korzenia nerwu przez tętnicę lub żyłę. Mówi się także o związku tego zjawiska z urazami czy też stanem zapalnym wokół zębów. Objawem jest ból o rwącym i piekącym charakterze, który atakuje połowę twarzy. Napady nasilają się w okresie letnim.

Jak leczy się nerwobóle?

Jeśli nerwobóle powtarzają się coraz częściej i zaczynają przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu to warto udać się do lekarza internisty. Ten w razie potrzeby skieruje nas na badania do neurologa, które ostatecznie potwierdzą, czy nasze bóle mają źródło neurologiczne. 

Niekiedy nerwobóle przechodzą samoistnie i nie wymagają specjalistycznych terapii. Wystarczą doraźnie stosowane środki przeciwbólowe czy plastry rozgrzewające. Jeśli czujemy, że nasze nerwobóle mogą wynikać z nadmiernego stresu to warto postawić na relaks – sprawdzą się masaże, akupunktura czy wizyta w sanatorium lub uzdrowisku. Ważna jest także dieta bogata w produkty zawierające duże ilości witamin z grupy B, które regenerują nerwy i przyspieszają regenerację mikrouszkodzeń zakończeń nerwowych. 

Jeśli nerwoból ma związek z jakimś schorzeniem, to trwałą ulgę przyniesie tylko uporanie się z chorobą. Te, które mają podłoże emocjonalne, leczy się często lekami przeciwdepresyjnymi i przeciwlękowymi. 

Czytaj także:  

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 59)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij