Dla Ciebie, na zdrowie!

Angiografia fluoresceinowa - przeciwwskazania, przebieg

Angiografia fluoresceinowa (fluoroangiografia) to inaczej obrazowanie dna oka, dzięki któremu możemy zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych. Właśnie w ten sposób diagnozowane są choroby siatkówki oka. Ale angiografia nie ogranicza się tylko do tego jednego ludzkiego narządu, ma o wiele większe zastosowanie w medycynie.
Badanie oka
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Angiografia

Angiografia jest badaniem pomocnym w diagnozowaniu problemów, które pojawiają się w obrębie naczyń krwionośnych. Została wynaleziona w 1927 roku przez portugalskiego fizyka i neurologa Egasa Moniziego, który po raz pierwszy zastosował tę metodę badania (była to angiografia mózgu). Metoda ta powszechnie kojarzy się z diagnostyką chorób wieńcowych, jednak w zależności od zastosowania, angiografię można podzielić na kilka rodzajów:

 • arteriografię (badanie naczyń tętniczych)
 • koronarografię (badanie naczyń wieńcowych)
 • flebografię (badanie naczyń żylnych)
 • limfografię (badanie naczyń limfatycznych)
 • angiografię fluorescencyjną (badanie dna oka lub tęczówki)

Każde z tych badań, mimo wielu różnic, opiera się na podobnym schemacie, czyli obrazowaniu naczyń za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, po wcześniejszym podaniu środka kontrastującego (fluoresceiny). Na obrazie stopień zaczernienia naczynia pozwala ocenić jego przekrój wewnętrzny i jego przebieg.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa to badanie dna oka lub tęczówki, które pozwala zobaczyć więcej szczegółów niż tradycyjne badanie okulistyczne z wykorzystaniem wziernika. Dzięki kontrastowi na angiografie widać np. czy prawidłowe jest krążenie krwi w naczyniach siatkówki oka, jaki jest stan błony naczyniowej i nabłonka barwnikowego siatkówki oraz naczyń krwionośnych siatkówki.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa - wskazania

Informacje takie są niezbędne przy diagnozowaniu wielu poważnych chorób. Wskazaniem do angiografii fluoresceinowej oka są:

 • choroby siatkówki oka
 • choroby błony naczyniowej oka
 • retinopatia cukrzycowa
 • obrzęk plamki
 • degeneracja plamki żółtej u osób starszych
 • nowotwory oka

Zobacz też: Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?Badanie angiograficzne – przygotowanie

Przed wykonaniem badania angiograficznego lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem i upewnić się, że nie jest on uczulony na środek kontrastujący, który jest podawany dożylnie. Jeśli badanie jest konieczne, a pacjent jest alergikiem, nad przebiegiem badania najprawdopodobniej będzie czuwał anestezjolog. W wywiadzie lekarskim pojawią się również pytania o występowanie schorzeń układu krążenia i płuc. Z badania mogą zostać wykluczone kobiety w ciąży, osoby z niewydolnością nerek oraz pacjenci świeżo po zawale serca. Raczej nie wykonuje się badania także u małych dzieci.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa – przebieg badania

Samo badanie trwa około 1,5 godziny, a pacjent musi się na nie zgłosić na czczo, bo w trakcie mogą wystąpić nudności. W pierwszej kolejności podaje się badanemu dożylny środek kontrastujący i preparat, który powoduje maksymalne rozszerzenie źrenic.  

W trakcie badania pacjent siedzi naprzeciwko angiografu i opiera głowę oraz brodę na specjalnych podpórkach, patrząc spokojnie przed siebie. Nie wolno ruszać głową, zmieniać pozycji, odwracać się, bo każdy ruch może zaburzyć ostrość obrazu. Lekarz w tym czasie wykonuje serię zdjęć.

Po badaniu skóra oka, śluzówki i spojówki przybierają żółty odcień. Nie jest to nic niepokojącego, taki po prostu kolor ma środek kontrastujący, który krąży w krwioobiegu i z czasem jest wydalany przez nerki. Dlatego też w pierwszej dobie po badaniu mocz pacjenta będzie przybierał barwę zielono-żółtą.

Przez pierwsze 4 godziny po badaniu z powodu rozszerzonych źrenic pacjent może odczuwać światłowstręt, dlatego dobrze, jeśli będzie miał przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Przez kilka godzin może mieć także zaburzoną ostrość widzenia. W ciągu 3-4 dni po podaniu nie powinno się również wykonywać badania krwi, bo jego wyniki mogą wyjść nieprawidłowe.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa – cena

Angiografię fluoresceinową można wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Jest to badanie specjalistyczne i o konieczności jego wykonania decyduje okulista. Lekarz wystawia pacjentowi odpowiednie skierowanie i wskazuje placówkę medyczna, w której można wykonać badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. Ceny angiografii fluoresceinowej w gabinetach prywatnych uzależnione są od miejsca i renomy placówki. Wahają się średnio ok. 180 do 350 zł.   

Reklama

Angiografia fluoresceinowa - przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może się poddać badaniu angiograficznemu. Przeciwwskazania do przeprowadzenia angiografii fluoresceinowej oka to przede wszystkim:

 • alergia na fluoresceinę;
 • inne alergie, w tym uczulenia na leki i jodowe środki kontrastowe;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • ciąża;
 • wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
 • niewydolność nerek;
 • skaza krwotoczna;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • niedawno przebyty zawał serca.

O wszelkich aktualnych dolegliwościach, w tym alergiach, oraz przebytych chorobach i zabiegach, należy poinformować lekarza.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Kobieta przygotowuje sie do mammografii
Mammografia - jak wygląda i w jakim wieku wykonywać? Wyniki
Badania profilaktyczne
Badania profilaktyczne – jakie należy wykonywać?
Badanie w poradni preluksacyjnej
Czym zajmuje się poradnia preluksacyjna - o USG bioderek.
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!