Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Angiografia fluoresceinowa - przeciwwskazania, przebieg

Angiografia fluoresceinowa (fluoroangiografia) to inaczej obrazowanie dna oka, dzięki któremu możemy zaobserwować zmiany, jakie zachodzą w naczyniach krwionośnych. Właśnie w ten sposób diagnozowane są choroby siatkówki oka. Ale angiografia nie ogranicza się tylko do tego jednego ludzkiego narządu, ma o wiele większe zastosowanie w medycynie.
Badanie oka
Źródło: 123RF
Spis treści

Angiografia

Angiografia jest badaniem pomocnym w diagnozowaniu problemów, które pojawiają się w obrębie naczyń krwionośnych. Została wynaleziona w 1927 roku przez portugalskiego fizyka i neurologa Egasa Moniziego, który po raz pierwszy zastosował tę metodę badania (była to angiografia mózgu). Metoda ta powszechnie kojarzy się z diagnostyką chorób wieńcowych, jednak w zależności od zastosowania, angiografię można podzielić na kilka rodzajów:

 • arteriografię (badanie naczyń tętniczych)
 • koronarografię (badanie naczyń wieńcowych)
 • flebografię (badanie naczyń żylnych)
 • limfografię (badanie naczyń limfatycznych)
 • angiografię fluorescencyjną (badanie dna oka lub tęczówki)

Każde z tych badań, mimo wielu różnic, opiera się na podobnym schemacie, czyli obrazowaniu naczyń za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, po wcześniejszym podaniu środka kontrastującego (fluoresceiny). Na obrazie stopień zaczernienia naczynia pozwala ocenić jego przekrój wewnętrzny i jego przebieg.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia fluoresceinowa to badanie dna oka lub tęczówki, które pozwala zobaczyć więcej szczegółów niż tradycyjne badanie okulistyczne z wykorzystaniem wziernika. Dzięki kontrastowi na angiografie widać np. czy prawidłowe jest krążenie krwi w naczyniach siatkówki oka, jaki jest stan błony naczyniowej i nabłonka barwnikowego siatkówki oraz naczyń krwionośnych siatkówki.

Angiografia fluoresceinowa - wskazania

Informacje takie są niezbędne przy diagnozowaniu wielu poważnych chorób. Wskazaniem do angiografii fluoresceinowej oka są:

 • choroby siatkówki oka
 • choroby błony naczyniowej oka
 • retinopatia cukrzycowa
 • obrzęk plamki
 • degeneracja plamki żółtej u osób starszych
 • nowotwory oka

Zobacz też: Skierowanie do okulisty - czy jest potrzebne? Ile ważne?Badanie angiograficzne – przygotowanie

Przed wykonaniem badania angiograficznego lekarz musi przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem i upewnić się, że nie jest on uczulony na środek kontrastujący, który jest podawany dożylnie. Jeśli badanie jest konieczne, a pacjent jest alergikiem, nad przebiegiem badania najprawdopodobniej będzie czuwał anestezjolog. W wywiadzie lekarskim pojawią się również pytania o występowanie schorzeń układu krążenia i płuc. Z badania mogą zostać wykluczone kobiety w ciąży, osoby z niewydolnością nerek oraz pacjenci świeżo po zawale serca. Raczej nie wykonuje się badania także u małych dzieci.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa – przebieg badania

Samo badanie trwa około 1,5 godziny, a pacjent musi się na nie zgłosić na czczo, bo w trakcie mogą wystąpić nudności. W pierwszej kolejności podaje się badanemu dożylny środek kontrastujący i preparat, który powoduje maksymalne rozszerzenie źrenic.  

W trakcie badania pacjent siedzi naprzeciwko angiografu i opiera głowę oraz brodę na specjalnych podpórkach, patrząc spokojnie przed siebie. Nie wolno ruszać głową, zmieniać pozycji, odwracać się, bo każdy ruch może zaburzyć ostrość obrazu. Lekarz w tym czasie wykonuje serię zdjęć.

Po badaniu skóra oka, śluzówki i spojówki przybierają żółty odcień. Nie jest to nic niepokojącego, taki po prostu kolor ma środek kontrastujący, który krąży w krwioobiegu i z czasem jest wydalany przez nerki. Dlatego też w pierwszej dobie po badaniu mocz pacjenta będzie przybierał barwę zielono-żółtą.

Przez pierwsze 4 godziny po badaniu z powodu rozszerzonych źrenic pacjent może odczuwać światłowstręt, dlatego dobrze, jeśli będzie miał przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Przez kilka godzin może mieć także zaburzoną ostrość widzenia. W ciągu 3-4 dni po podaniu nie powinno się również wykonywać badania krwi, bo jego wyniki mogą wyjść nieprawidłowe.

Reklama

Angiografia fluoresceinowa – cena

Angiografię fluoresceinową można wykonać zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Jest to badanie specjalistyczne i o konieczności jego wykonania decyduje okulista. Lekarz wystawia pacjentowi odpowiednie skierowanie i wskazuje placówkę medyczna, w której można wykonać badanie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub prywatnie. Ceny angiografii fluoresceinowej w gabinetach prywatnych uzależnione są od miejsca i renomy placówki. Wahają się średnio ok. 180 do 350 zł.   

Reklama

Angiografia fluoresceinowa - przeciwwskazania

Nie każdy pacjent może się poddać badaniu angiograficznemu. Przeciwwskazania do przeprowadzenia angiografii fluoresceinowej oka to przede wszystkim:

 • alergia na fluoresceinę;
 • inne alergie, w tym uczulenia na leki i jodowe środki kontrastowe;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • ciąża;
 • wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
 • niewydolność nerek;
 • skaza krwotoczna;
 • zaburzenia rytmu serca;
 • niedawno przebyty zawał serca.

O wszelkich aktualnych dolegliwościach, w tym alergiach, oraz przebytych chorobach i zabiegach, należy poinformować lekarza.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania
Ubezpieczenie szpitalne w LUX MED Ubezpieczenia: usługi szpitalne, sieć prywatnych szpitali, koordynacja opieki szpitalnej
Ubezpieczenie szpitalne
Co to jest badanie LDH i kiedy je wykonać? Sprawdź, co oznaczają wyniki
Próbki krwi
Kiedy i gdzie warto wykonać badanie USG?
Kobieta na badaniu ultrasonograficznym
Podobne artykuły
Badanie poziomu CMV IgG
CMV IgG – jak badanie wpływa na ciążę i rozwój płodu?
Badanie EMG
Badanie EMG (elektromiografia) - jak wygląda i ile trwa? Cena i wyniki
Pobieranie krwi do badania
CMV IgM - cena i normy. Kiedy niereaktywny i reaktywny?
Ginekolog dla mężczyzn
Ginekolog dla mężczyzn - jak wygląda wizyta u androloga?
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Badanie PSA - normy (wolny, całkowity). Jakie są wskazania do wykonania testu?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!