To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?

Zgaga po alkoholu to powszechna i nieprzyjemna dolegliwość. Sprawdź, dlaczego napoje alkoholowe mogą skutkować nieprzyjemnym uczuciem palenia w przełyku oraz jak można złagodzić ten objaw.
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
źródło:123RF
W skrócie
  • Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia. Często występuje po spożyciu dużej ilości alkoholu.
  • Spożycie alkoholu nie jest jedyną przyczyną wystąpienia zgagi. Nie każdy alkohol wywołuje tak samo ostrą zgagę.
  • Istnieją różne sposoby walki ze zgagą po alkoholu. Można sięgnąć po środki farmaceutyczne lub wypróbować domowe sposoby.
SPRAWDŹ TEŻ: Zgaga - objawy. Jakie są przyczyny pieczenia w przełyku?
Spis treści

Reklama

Czym jest zgaga? Czy może zdarzyć się po alkoholu?

Zgaga to nieprzyjemne uczucie pieczenia w przełyku, będące konsekwencją zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku, co w terminologii medycznej jest nazywane refluksem żołądkowo-przełykowym. Może zdarzać się po spożyciu alkoholu.

Refluks wywołuje zgagę, gdyż kwaśna treść żołądkowa, po przedostaniu się do przełyku, podrażnia go, wywołując charakterystyczne odczucie pieczenia. Innymi objawami refluksu są nudności, wymioty, ból gardła i brzucha, a także ból w klatce piersiowej.

Osoby, które odczuwają takie dolegliwości powinny przestrzegać diety i unikać pewnych potraw czy napojów, jak np. alkohol. Zgaga trwać może od kilku minut do jednego czy nawet dwóch dni. Częstą dolegliwością, która towarzyszy zgadze jest ból brzucha.

Reklama

Jakie są najczęstsze przyczyny zgagi po alkoholu?

Przyczyny zgagi mogą być różne, jednak najczęściej dolegliwość jest spowodowana niewłaściwą pracą dolnego zwieracza przełyku, czyli okrężnego mięśnia, który po przedostaniu się pokarmu do żołądka, powinien się kurczyć, aby uniemożliwić cofanie się treści żołądkowej.

Napoje alkoholowe powodują, że dolny zwieracz przełyku rozluźnia się, dlatego zgaga od alkoholu to dość powszechny problem

Źródłem zgagi jest także spożywanie pokarmów i picie napojów, które zwiększają produkcję kwasu żołądkowego. Zbyt duża ilość kwasu żołądkowego przyczynia się bowiem do zwiększonego ryzyka refluksu, a co za tym idzie do ostrej zgagi. Do produktów, które nasilają funkcje wydzielnicze żołądka także zalicza się alkohol. 

Z badań epidemiologicznych wynika, że charakterystyczne pieczenie w przełyku po alkoholu odczuwa ponad połowa. osób, u których stwierdzono refluks żołądkowo-przełykowy. Jaki rodzaj alkoholu najczęściej wywołuje zgagę?

Zgaga po alkoholu. Czy może zdarzyć się po winie?

Wśród alkoholi, które najczęściej wywołują nieprzyjemny objaw refluksu żołądkowo-przełykowego, wymienia się czerwone wino.

Dlaczego występuje zgaga po winie? Generalnie wino ma odczyn kwasowy, co oznacza, że przyczynia się do nadkwaśności żołądka, czyli objawów spowodowanych nadmiernym wytwarzaniem kwasu solnego w żołądku. 

Osoby, które cierpią na silną zgagę powinny ograniczyć spożywanie wina do minimum. Jeśli jednak ochota na trunek zwycięży, lepiej wybrać wino białe aniżeli czerwone, gdyż to pierwsze cechuje się mniejszą kwasowością. 

Reklama

Zgaga a alkohol. Czy zależy od rodzaju alkoholu?

Inne rodzaje trunków także mogą skutkować nieprzyjemnym uczuciem palenia w przełyku. Kolejne miejsce wśród alkoholi przyczyniających się do zgagi zajmuje piwo. Ten napój nie tylko zawiera etanol, który rozluźnia dolny zwieracz przełyku, ale dodatkowo jest gazowane przez co podnosi ciśnienie w żołądku, co także może przyczynić się do refluksu. 

Jak zminimalizować ryzyko zgagi po wypiciu piwa? Po pierwsze, wypić umiarkowaną ilość tego trunku. Po drugie, warto sięgnąć po coraz popularniejsze w ostatnich latach piwo bezalkoholowe. 

Ponadto piwo oraz wino należą do alkoholi wytwarzanych na drodze fermentacji. Tego typu trunki powodują nadprodukcję kwasu w żołądku, dlatego znajdują się w czołówce alkoholi niezalecanych dla osób odczuwających zgagę.

Czy istnieje alkohol, który nie powoduje zgagi? Mniejsze dolegliwości będą wywoływały alkohole wytwarzane na drodze destylacji, takie jak wódka czy whisky, nie oznacza to jednak, że objawy w ogóle nie wystąpią.

Zgaga po wódce czy whisky także występuje, jednakże stopień jej nasilenia jest kwestią indywidualną. Jedna osoba będzie odczuwać silne pieczenie w przełyku, a inna znikome.

Co więcej, należy pamiętać, że wódka często jest spożywana pod postacią drinków, zawierających napoje gazowane lub soki owocowe, które także potęgują refluks.

Osoby cierpiące na zgagę powinny przede wszystkim unikać soków cytrusowych, które zwiększają czynność wydzielniczą żołądka.

Reklama

Co na zgagę po alkoholu?

Pomimo wiedzy odnośnie mechanizmów powstawania refluksu żołądkowo-przełykowego, częstą konsekwencją imprezy zakrapianej alkoholem bywa uporczywa zgaga. Jak się jej pozbyć? Istnieją różne sposoby walki z paleniem w przełyku - można sięgnąć po środki farmaceutyczne lub wypróbować domowych sposób. 

Wiele osób poszukuje informacji, jak sobie radzić ze zgagą. Wśród preparatów farmaceutycznych, które szybko przynoszą ukojenie, wymienia się inhibitory pompy protonowej (IPP), które dostępne są bez recepty. IPP hamują proces wydzielania kwasu solnego, co przekłada się na podwyższenie pH w żołądku.

Innym dobrym lekiem na zgagę bez recepty będą tzw. antagoniści receptora H2. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu działania histaminy na receptor H2 w komórkach okładzinowych żołądka, co przekłada się mniejsze wydzielanie kwasu solnego w żołądku. 

W niwelowaniu objawów zgagi stosuje się ponadto alkalia, które buforują kwas obecny w żołądku lub zarzucany do przełyku. Cechują się one szybkim, jednak krótkotrwałym działaniem.

Reklama

Domowe sposoby na zgagę po alkoholu

Istnieją także domowe sposoby na zgagę, jednak nie zawsze będą one skuteczne. Po domowy lek na zgagę warto sięgnąć jeszcze zanim zastosuje się środki farmaceutyczne.

Jak wyleczyć zgagę domowym sposobem? Jednym z polecanych sposobów jest picie mleka, które zawiera dużą ilość wapnia. Wapń zobojętnia kwas żołądkowy, a dodatkowo może skutkować lepszym napięciem zwieracza przełyku. 

Naturalnym sposobem na zgagę po alkoholu jest też wypicie sody oczyszczonej zmieszanej z wodą (pół łyżeczki w co najmniej 125 ml wody). Soda oczyszczona ma odczyn zasadowy, dzięki czemu neutralizuje kwas żołądkowy. Należy jednak pamiętać, by nie stosować tej metody długotrwale, gdyż może to trwale zmienić pH żołądka.

Czytaj również

Bibliografia

  • Maria Śmiechowska, Magdalena Cugowska, Rola żywności i żywienia w chorobie refluksowej, Bromat. Chem. Toksykol. – XLIV, 2011, 3, str. 298-304.
  • Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, pod redakcją prof. Marcina Wojnara, Warszawa 2017.
  • Andrzej Dąbrowski, Nowości w dziedzinie hamowania wydzielania kwasu solnego w żołądku, Gastroenterologia Kliniczna 2014, tom 6, nr 4, 127–133.
  • Maria Korzonek, Agnieszka Dziergas, Magdalena Kuczyńska, Choroba refluksowa przełyku (GERD) — problem wciąż aktualny, Forum Medycyny Rodzinnej 2014, tom 8, nr 5, 201–210.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Alkoholizm
Jak wygląda atak padaczki alkoholowej i kiedy następuje?
Padaczka alkoholowa – co podać po ataku?
Polineuropatia alkoholowa - czy jest uleczalna? Objawy i rokowania
Lekarz opatruje nogę pacjenta z polineuropatią alkoholową
Zgaga po alkoholu - przyczyny. Jak się jej pozbyć?
Mężczyzna ma zgagę po alkoholu
Podobne artykuły
Ile trwa spalanie alkoholu
Spalanie alkoholu w organizmie - ile trwa, co je przyspiesza?
Mężczyzna poci się po alkoholu
Poty po alkoholu - po odstawieniu, u alkoholika i na kacu. Co oznaczają?
Kobieta w ciągu alkoholowym
Ciąg alkoholowy – jak przerwać i dojść do siebie? Leki i domowe sposoby
Kobieta przechodzi zatrucie alkoholowe
Zatrucie alkoholowe - co pomaga? Domowe sposoby i leczenie
Skutki picia alkoholu
Skutki picia alkoholu - jakie są i od czego zależą?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!