Dlaczego boli żołądek po alkoholu i jak walczyć z bólem?

Ból żołądka jest częstym skutkiem wypicia nadmiernej ilości alkoholu. Dlaczego po spożyciu alkoholu boli brzuch? W jaki sposób można walczyć z bólem żołądka?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
źródło:123RF
  • Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym. Wypity w nadmiernej ilości może skutkować różnymi dolegliwościami gastrycznymi. Jednym z najczęstszych objawów kaca jest ból brzucha
  • Ból żołądka po alkoholu jest spowodowany drażniącym działaniem etanolu na błonę śluzową przewodu pokarmowego
  • Istnieją różne sposoby radzenia sobie z bólem brzucha po wypiciu alkoholu. Warto jednak skupić się na naturalnych metodach walki z bólem aniżeli zażywać środki farmakologiczne, które dodatkowo obciążą podrażniony od alkoholu przewód pokarmowy.
SPRAWDŹ TEŻ: Leczenie kaca - czym najczęściej leczą kaca internauci?
Spis treści

Ból żołądka po alkoholu 

Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym, który pity w nadmiernym ilościach może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Picie alkoholu wpływa negatywnie przede wszystkim na pracę układu pokarmowego. Najbardziej narażona na szkodliwe działanie etanolu jest wątroba, która odpowiada za jego metabolizm, ale po imprezie zakrapianej alkoholem cierpią także inne narządy – żołądek, dwunastnica, trzustka

Ból brzucha po alkoholu na drugi dzień to jedna z najczęściej obserwowanych dolegliwości. Na kacu mogą pojawić się ponadto nudności, wymioty i biegunka. 

Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze ból brzucha po alkoholu? Odpowiedź jest prosta: etanol podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego, skutkując stanem zapalnym. 

Najczęściej rozwija się zapalenie śluzówki żołądka, które manifestuje się kilkudniowym bólem żołądka po alkoholu, mdłościami, a nawet wymiotami. Co więcej, jeśli stan zapalny nie zostanie wyleczony, może rozwinąć się choroba wrzodowa żołądka, która polega na tworzeniu się nadżerek w śluzówce. Wówczas dolegliwości będą bardziej nasilone. 

Oprócz mdłości i bólu brzucha, po wypiciu alkoholu może także pojawiać się zgaga, gdyż etanol osłabia działanie dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje zarzucaniem treści żołądkowej z powrotem do przełyku (refluksem). Podstawowym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest uczucie palenia w przełyku, nazywane zgagą. 

Bolący brzuch po alkoholu 

Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj wypitego alkoholu ma wpływ na odczuwane następnego dnia dolegliwości. Z pewnością zawartość etanolu w spożywanych trunkach będzie miała znaczenie, jednakże ważna jest także ilość wypitego alkoholu oraz ogólny stan zdrowia. Osoby dotknięte stanem zapalnym przewodu pokarmowego mogą odczuwać ból brzucha po małej ilości alkoholu, nawet niskoprocentowego. 

Jeżeli chodzi o rodzaj alkoholu, to należy zaznaczyć, że w wódce zawartość alkoholu wynosi średnio 40 proc., w winie około 10-20 proc., zaś w piwie od 3 do 7 proc. Należy jednak pamiętać, że wymienione alkohole spożywa się w innych ilościach. Podobną zawartość alkoholu (około 10 g czystego etanolu), będzie miała szklanka piwa o pojemności 250 ml, lampka wina o pojemności 100 ml i kieliszek wódki o pojemności 30 ml. Im więcej czystego etanolu się wypije, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych. 

Zakładając jednak, że wypije się taką samą ilość czystego alkoholu pod różnymi postaciami (bez mieszania trunków), to ból brzucha po wódce będzie najmniej prawdopodobny, gdyż uważa się, że kolorowe alkohole częściej wywołują kaca. Jeśli jednak stroni się od wódki, to lepiej wybrać wino aniżeli piwo. 

Ból żołądka po winie będzie mniej nasilony niż po piwie, ponieważ gazowane napoje alkohole przyspieszają wchłanianie alkoholu ze względu na znajdujący się w nich dwutlenek węgla, a dodatkowo sprzyjają zarzucaniu się treści z żołądka do przełyku. Ponadto ból żołądka po piwie jest także spowodowany wypiciem dużej ilości tego złocistego trunku. Osoby, które preferują piwo zazwyczaj wypijają objętościowo znacznie więcej niż osoby pijące wino lub wódkę. 

Co na ból żołądka po alkoholu? 

Niezależnie od tego, po jakim alkoholu pojawił się ból żołądka oraz inne dolegliwości, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Co na ból brzucha po alkoholu warto zastosować? Nie zaleca się zażywania tabletek przeciwbólowych po zakrapianej imprezie, gdyż będzie to dodatkowe obciążenie dla żołądka. Paracetamol w połączeniu z alkoholem działa bardzo niekorzystnie na wątrobę oraz nerki. Zaś niesteroidowe leki przeciwzapalne w połączeniu z etanolem mogą uszkodzić śluzówkę żołądka. 

Generalnie farmakologiczne leczenie bólu żołądka po alkoholu nie jest wskazane. Warto pamiętać, że dolegliwości spowodowane wypiciem nadmiernej ilości alkoholu zazwyczaj samoistnie ustępują i nie wymagają specjalistycznego leczenie. Zalecane jest jedynie nawadnianie organizmu.

Domowe sposoby na ból żołądka po alkoholu 

Można także skorzystać z domowych sposobów na ból żołądka po alkoholu. Jednym ze sposobów na ból brzucha na kacu jest zjedzenie śniadania, najlepiej złożonego z jajek, które zawierają cysteinę – aminokwas, który pomoże oczyścić organizm z alkoholowych toksyn. Na podrażniony żołądek warto też wypić ziołowy napar z mięty lub rumianku. Sprawdzi się on także w przypadku pieczenia w żołądku po alkoholu

Na kacu doskwierają nie tylko dolegliwości żołądkowe. Może pojawić się ból głowy czy ból podbrzusza po spożyciu alkoholu lub biegunka. Na tego typu problemy jelitowe zalecane jest nawadnianie organizmu. Można także wspomóc się elektrolitami, które pomogą przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu. W przypadku uporczywej biegunki można zastosować probiotyk, który uzupełni prawidłową florę bakteryjną jelit.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.biziel.umk.pl/assets/files/CZY_PICIE_ALKOHOLU_MA_WPLYW_NA_ORGANIZM.pdf [dostęp 18.06.2021 r.]
  • Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, pod redakcją prof. Marcina Wojnara, Warszawa 2017.
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Przeczytaj artykuł
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Podobne artykuły
Grog, grzane piwo, grzaniec - jak zrobić rozgrzewające alkohole?
Próby kontrolowania picia alkoholu - co zrobić?
Alkohol a antybiotyki – fakty i mity
Ile trzyma piwo - jak dużo ma promili. Ile schodzi?
Zatrucie alkoholowe - rozpoznanie objawów. Jak leczyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Gorączka u niemowlaka - jak ją zbić, kiedy pójść do lekarza?
Dreszcze – co to są? Przyczyny i objawy
Choroba Creutzfeldta-Jakoba - na czym polega? Objawy
Rumień wielopostaciowy – leczenie. Czy jest zaraźliwy?
Nadmiar testosteronu u kobiet - co oznacza?

Reklama