Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?

Ból żołądka jest częstym skutkiem wypicia nadmiernej ilości alkoholu. Dlaczego po spożyciu alkoholu boli brzuch? W jaki sposób można walczyć z bólem żołądka?
Kobietę boli żołądek po alkoholu
źródło:123RF
W skrócie
  • Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym, zatem w nadmiernej ilości może prowadzić do bólu żołądka.
  • Nawet alkohol niskoprocentowy może mieć negatywny wpływ na żołądek. Ważne jest zatem spożywanie alkoholu z umiarem.
  • Istnieją różne sposoby radzenia sobie z bólem brzucha po wypiciu alkoholu. Warto jednak skupić się na naturalnych metodach.
SPRAWDŹ TEŻ: Skutki picia alkoholu - pozytywne i negatywne. Jakie są?
Spis treści

Reklama

Przyczyny bólu żołądka po alkoholu

Alkohol etylowy jest związkiem toksycznym, który pity w nadmiernym ilościach może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Picie alkoholu wpływa negatywnie przede wszystkim na pracę układu pokarmowego.

Najbardziej narażona na szkodliwe działanie etanolu jest wątroba, która odpowiada za jego metabolizm, ale po imprezie zakrapianej alkoholem cierpią także inne narządy – żołądek, dwunastnica, trzustka. 

Silny lub kłujący ból brzucha, zwłaszcza z lewej strony, po alkoholu na drugi dzień to jedna z najczęściej obserwowanych dolegliwości. Po alkoholu może pojawić się także dziwne uczucie w żołądku, które skutkować będzie nudnościami, wymiotami, a także biegunką

Wiele osób zastanawia się, skąd się bierze ból brzucha po alkoholu? Odpowiedź jest prosta: etanol podrażnia błonę śluzową przewodu pokarmowego, skutkując stanem zapalnym. 

Najczęściej rozwija się zapalenie śluzówki żołądka, które manifestuje się kilkudniowym bólem żołądka po alkoholu, mdłościami, a nawet wymiotami. Co więcej, jeśli stan zapalny nie zostanie wyleczony, może rozwinąć się choroba wrzodowa, która polega na tworzeniu się nadżerek w śluzówce. Wówczas dolegliwości będą bardziej nasilone. 

Oprócz mdłości i bólu brzucha, może także pojawiać się zgaga po alkoholu, gdyż etanol osłabia działanie dolnego zwieracza przełyku, co skutkuje zarzucaniem treści żołądkowej z powrotem do przełyku (refluksem). Podstawowym objawem refluksu żołądkowo-przełykowego jest uczucie palenia w przełyku, nazywane zgagą.

Doskwiera wtedy także ból pod mostkiem i pieczenie. Jest to częsta dolegliwość po alkoholu.

Reklama

Bolący żołądek po alkoholu. Czy rodzaj alkoholu ma znaczenie?

Wiele osób zastanawia się, czy rodzaj wypitego alkoholu ma wpływ na odczuwane następnego dnia dolegliwości. Z pewnością zawartość etanolu w spożywanych trunkach będzie miała znaczenie, jednakże ważna jest także ilość wypitego alkoholu oraz ogólny stan zdrowia.

Osoby dotknięte stanem zapalnym przewodu pokarmowego mogą odczuwać ból brzucha po małej ilości alkoholu, nawet niskoprocentowego

Jeżeli chodzi o rodzaj alkoholu, to należy zaznaczyć, że w wódce zawartość alkoholu wynosi średnio 40 proc., w winie około 10-20 proc., zaś w piwie od 3 do 7 proc. Należy jednak pamiętać, że wymienione alkohole spożywa się w innych ilościach.

Podobną zawartość alkoholu (około 10 g czystego etanolu), będzie miała szklanka piwa o pojemności 250 ml, lampka wina o pojemności 100 ml i kieliszek wódki o pojemności 30 ml. Im więcej czystego etanolu się wypije, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości gastrycznych. 

Zakładając jednak, że wypije się taką samą ilość czystego alkoholu pod różnymi postaciami (bez mieszania trunków), to ból brzucha po wódce będzie najmniej prawdopodobny, gdyż uważa się, że kolorowe alkohole częściej wywołują kaca.

Jeśli jednak stroni się od wódki, to lepiej wybrać wino aniżeli piwo. Ból żołądka po winie będzie mniej nasilony niż po piwie, ponieważ gazowane napoje alkohole przyspieszają wchłanianie alkoholu ze względu na znajdujący się w nich dwutlenek węgla, a dodatkowo sprzyjają zarzucaniu się treści z żołądka do przełyku.

Ponadto ból żołądka po piwie jest także spowodowany wypiciem dużej ilości tego złocistego trunku. Osoby, które preferują piwo zazwyczaj wypijają objętościowo znacznie więcej niż osoby pijące wino lub wódkę.

Ból brzucha może się natomiast pojawić na drugi dzień jeśli doszło o wymiotów. Mięśnie są wtedy zmęczone.

Reklama

Co na ból żołądka po alkoholu?

Niezależnie od tego, po jakim alkoholu pojawił się ból żołądka oraz inne dolegliwości, warto wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić. Co zatem robić, gdy boli brzuch po alkoholu?

Kiedy zastanawiasz się, co jest dobre na ból żołądka, nie sięgaj po leki przeciwbólowe. Mogą być one obciążeniem dla żołądka. Paracetamol w połączeniu z alkoholem działa bardzo niekorzystnie na wątrobę oraz nerki. Zaś niesteroidowe leki przeciwzapalne w połączeniu z etanolem mogą uszkodzić śluzówkę żołądka. 

Generalnie farmakologiczne leczenie bólu żołądka po alkoholu nie jest wskazane. Warto pamiętać, że dolegliwości spowodowane wypiciem nadmiernej ilości alkoholu zazwyczaj samoistnie ustępują i nie wymagają specjalistycznego leczenie. Zalecane jest jedynie nawadnianie organizmu.

Reklama

Domowe sposoby na ból żołądka po alkoholu

Można także skorzystać z domowych sposobów na ból żołądka po alkoholu. Jednym ze sposobów na ból brzucha na kacu jest zjedzenie śniadania, najlepiej złożonego z jajek zawierająychc cysteinę – aminokwas, który pomoże oczyścić organizm z alkoholowych toksyn.

Na podrażniony żołądek warto też wypić ziołowy napar z mięty lub rumianku. Sprawdzi się on także w przypadku pieczenia w żołądku po alkoholu. 

Na kacu doskwierają nie tylko dolegliwości żołądkowe. Może pojawić się ból głowy po alkoholu czy ból podbrzusza lub biegunka. Na tego typu problemy jelitowe zalecane jest nawadnianie organizmu. Można także wspomóc się elektrolitami, które pomogą przywrócić równowagę wodno-elektrolitową organizmu.

W przypadku uporczywej biegunki można zastosować probiotyk, który uzupełni prawidłową florę bakteryjną jelit.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://www.biziel.umk.pl/assets/files/CZY_PICIE_ALKOHOLU_MA_WPLYW_NA_ORGANIZM.pdf [dostęp 18.06.2021 r.]
  • Medyczne aspekty uzależnienia od alkoholu, pod redakcją prof. Marcina Wojnara, Warszawa 2017.
  • Sklyarov A., Mandryk Yu.: Wpływ alkoholu na funkcje wydzielnicze i barierę śluzową żołądka. Med. Ogólna, 2004, 1-2.
  • Szczeklik A.: Medycyna wewnętrzna. Medycyna Praktyczna, Kraków 2005.
  • Panasiuk L. Alkohole i glikole. W: Ostre zatrucia. Panasiuk L, Król M, Szponar E, Szponar J. PZWL, Warszawa 2010; 78-80.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!