Najzdrowsze miejsce w internecie

Czy ziarniszczak uniemożliwia zajście w ciążę? Jak go leczyć?

Ziarniszczak to nowotwór jajnika, zwykle występujący jednostronnie. Najczęściej występuje u kobiet po menopauzie. Jak wygląda jego leczenie? Czy jest skuteczne?
Kobieta trzyma się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ziarniszczak to nowotwór złośliwy jajnika. Należy do rodzaju guzów gonadalnych – wywodzących się ze sznurów płciowych i zrębu jajnika.
 • Ziarniszczak występuje najczęściej u kobiet w wieku pomenopauzalnym. W początkowym stadium zwykle pojawia się jednostronnie (na jednym przydatku).
 • Ziarniszczaka leczy się, usuwając go chirurgicznie (niekiedy wraz z jajnikami, macicą i węzłami chłonnymi). W niektórych przypadkach stosuje się też chemio- lub radioterapię.
SPRAWDŹ TEŻ: Rak jajnika - jakie są rokowania? Objawy, przerzuty
Spis treści

Co to jest ziarniszczak?

Ziarniszczak jajnika jest jednym z typów nowotworów umiejscawiających się na tym narządzie. Wszelkie nowotwory jajników dzielą się na:

 • guzy wywodzące się z komórek nabłonkowych – te występują najczęściej i stanowią największy procent wszystkich typów nowotworów jajnika,
 • guzy wywodzące się ze sznurów płciowych (tzw. guzy gonadalne) i zrębu jajnika – stanowią zaledwie 5-10% wszystkich diagnozowanych nowotworów jajnika, a większość z nich należy do tzw. nowotworów hormonalnie aktywnych.

Złośliwy ziarniszczak jajnika należy do grupy nowotworów wywodzących się ze sznurów płciowych i zrębu i jest jej najczęstszym przypadkiem. Stanowi 70% guzów gonadalnych, ale przy tym – tylko 5% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych jajnika.

Wyróżnia się jego dwa typy histologiczne:

 • typ młodzieńczy (5% wszystkich przypadków) – występujący głównie u dziewcząt i młodych kobiet, związany niekiedy ze zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym,
 • typ dojrzały – występujący znacznie częściej, głównie u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, choć zdarzają się przypadki diagnozy w każdym wieku.

Objawy ziarniszczaka jajnika często pojawiają się dość późno, co w wielu przypadkach utrudnia niestety wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Do najczęściej występujących symptomów należą:

Ziarniszczak jest guzem hormonalnie czynnym i jako taki może obniżać płodność. Szczególnie, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, zaburzenia hormonalne mogą być na tyle duże, że prowadzą do ustania cyklu miesiączkowego i stanu bezpłodności.

 

Ziarniszczak a przerzuty

Ziarniszczak jest nowotworem najczęściej pojawiającym się jednostronnie, co znaczy, że z początku atakuje jeden z dwóch, symetrycznie występujących jajników. Niekiedy, wraz z postępem choroby, przemieszcza się również na drugi przydatek i rozwija się na obu jednocześnie.

Czy rak jajnika daje przerzuty? Do jakich organów? Ziarniszczak jest guzem przeważnie wykrywanym w pierwszym stadium choroby, kiedy nie ma jeszcze przerzutów do innych organów. Jeśli jednak choroba zostanie zdiagnozowana późno i jest już bardziej rozwinięta, w jej kolejnych stadiach mogą pojawić się przerzuty na innych narządach:

 • w II stadium – obejmują one inne narządy miednicy mniejszej,
 • w III stadium – mogą występować na organach poza miednicą mniejszą i węzłach chłonnych.

Dalekie przerzuty raka jajnika zwanego ziarniszczakiem zdarzają się niezwykle rzadko i występują w najbardziej zaawansowanym – IV stadium choroby. Mogą pojawić się np. w płucach, na wątrobie lub w kościach.

Chorobie towarzyszy też niekiedy rak endometrium. Przeważnie nie jest to jednak przerzut ziarniszczaka, ale nowotwór współistniejący, pojawiający się jednocześnie, również o charakterze pierwotnym. Współistnienie tych nowotworów może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych i dodatkowo utrudniać zajście w ciążę.

 

Nawroty ziarniszczaka

Ziarniszczak jest nowotworem, który niestety dość często nawraca. Im wcześniejsza diagnoza i wcześniej podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia jego nawrotu.

Jego prawidłowe usunięcie we wczesnym stadium daje niekiedy szansę na całkowite wyleczenie, jednak ze względu na jego skłonność do nawrotów – czasem nawet bardzo późnych – chora, nawet po zakończonym leczeniu, powinna pozostawać pod wieloletnią obserwacją i systematycznie poddawać się badaniom.

Nawrót ziarniszczaka może wystąpić szybko lub późno po zakończonym leczeniu. W niektórych przypadkach nawrót nowotworu pojawia się już po kilku miesiącach, w innych – nawet po dwudziestu latach, dlatego stan zdrowia należy obserwować i badać bez względu na to, ile czasu upłynęło od leczenia.

Nawrót raka tego rodzaju może wystąpić w obrębie organów wewnątrz macicy lub poza nią. Zdarza się, że zmiany nawrotowe wykrywane zostają w organach dalekich, takich jak wątroba czy płuca.

 

Rokowania przy ziarniszczaku

Jeśli chodzi o ziarniszczaka, rokowania zależą w dużej mierze – podobnie jak przy innych nowotworach – od tego, w którym momencie choroba została wykryta. Im szybciej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i mniejsze ryzyko nawrotu.

Ziarniszczak w większości przypadków zostaje wykryty w pierwszym stadium, a wówczas rokowania są na ogół dobre. Aby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty i niezwłocznie poddać się proponowanemu leczeniu.

Kiedy na guza jajnika chorują młode kobiety, ważne są dla nich nie tylko rokowania, ale też szanse na zajście w ciążę po zakończeniu leczenia. Ziarniszczak jajnika nie wyklucza szans na posiadanie dziecka, a w niektórych przypadkach pacjentki po leczeniu zachodzą w ciążę. Usunięcie guza skutkuje niekiedy przywróceniem właściwej gospodarki hormonalnej, dzięki czemu zajście w ciążę  i urodzenie dziecka jest możliwe.

Jak leczyć ziarniszczaka?

Leczenie raka jajnika zwanego ziarniszczakiem zależy od tego, w jakim stadium choroba została wykryta. We wczesnych stadiach leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu guza. Operacja może polegać na wyłuskaniu samego guza, wycięciu go razem z przydatkiem lub usunięciu obu przydatków wraz z macicą i częścią węzłów chłonnych.

Lekarze podejmują decyzję na podstawie nie tylko stopnia zaawansowania choroby, ale również wieku pacjentki. U kobiet w wieku pomenopauzalnym często usuwa się nie tylko guz, ale również jajniki i macicę, by zmniejszyć ryzyko nawrotu raka. U pacjentek w wieku rozrodczym stosuje się z reguły zabieg oszczędzający, by umożliwić im późniejsze posiadanie potomstwa.

Chirurgiczne leczenie guza jajnika często uzupełnia się o chemioterapię lub radioterapię. Dużo zależy jednak od rozległości nowotworu, wieku pacjentki oraz jej stanu ogólnego. Każda pacjentka powinna słuchać zaleceń swojego lekarza i poddać się proponowanemu przez niego leczeniu dobranego indywidualnie do swojej sytuacji.

Czytaj również

Bibliografia

 • M Grabiec, M. Kwiatkowski, M. Walentowicz, U. Gręźlikowska, Aktualne poglądy dotyczące leczenia chorych z błoniakiem ziarnistym jajnika, w: Ginekologia Polska, 2008, 79, 42-46
 • J. Rzepka, M. Kuc-Rajca, K. Zalewski, A. Dańska-Bidzińska, M. Bidziński, Retrospektywna analiza wyników leczenia ziarniszczaka jajnika, w: Ginekologia Polska, 2012, 83, 505-510
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Dieta przy nowotworze - jelita grubego, wątroby, płuc oraz prostaty
Potrawy dla pacjenta z nowotworem
Przeczytaj artykuł
Jak rozmawiać z chorym na raka? 5 wskazówek
Kobieta w chustce po chemioterapii
Przeczytaj artykuł
Markery nowotworowe - rodzaje i normy. Czy są wiarygodne?
Osoba w czasie badania markerów nowotworowych
Podobne artykuły
Dieta przy nowotworze - jelita grubego, wątroby, płuc oraz prostaty
Jak rozmawiać z chorym na raka? 5 wskazówek
Markery nowotworowe - rodzaje i normy. Czy są wiarygodne?
Radioterapia – skutki uboczne. Na czym polega i ile trwa?
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama