Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Czy ziarniszczak uniemożliwia zajście w ciążę? Jak go leczyć?

Ziarniszczak to nowotwór jajnika, zwykle występujący jednostronnie. Najczęściej występuje u kobiet po menopauzie. Jak wygląda jego leczenie? Czy jest skuteczne?
Kobieta trzyma się za brzuch
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Ziarniszczak to nowotwór złośliwy jajnika. Należy do rodzaju guzów gonadalnych – wywodzących się ze sznurów płciowych i zrębu jajnika.
 • Ziarniszczak występuje najczęściej u kobiet w wieku pomenopauzalnym. W początkowym stadium zwykle pojawia się jednostronnie (na jednym przydatku).
 • Ziarniszczaka leczy się, usuwając go chirurgicznie (niekiedy wraz z jajnikami, macicą i węzłami chłonnymi). W niektórych przypadkach stosuje się też chemio- lub radioterapię.
SPRAWDŹ TEŻ: Rak jajnika - jakie są rokowania? Objawy, przerzuty
Spis treści

Reklama

Co to jest ziarniszczak?

Ziarniszczak jajnika jest jednym z typów nowotworów umiejscawiających się na tym narządzie. Wszelkie nowotwory jajników dzielą się na:

 • guzy wywodzące się z komórek nabłonkowych – te występują najczęściej i stanowią największy procent wszystkich typów nowotworów jajnika,
 • guzy wywodzące się ze sznurów płciowych (tzw. guzy gonadalne) i zrębu jajnika – stanowią zaledwie 5-10% wszystkich diagnozowanych nowotworów jajnika, a większość z nich należy do tzw. nowotworów hormonalnie aktywnych.

Złośliwy ziarniszczak jajnika należy do grupy nowotworów wywodzących się ze sznurów płciowych i zrębu i jest jej najczęstszym przypadkiem. Stanowi 70% guzów gonadalnych, ale przy tym – tylko 5% wszystkich rozpoznawanych nowotworów złośliwych jajnika.

Wyróżnia się jego dwa typy histologiczne:

 • typ młodzieńczy (5% wszystkich przypadków) – występujący głównie u dziewcząt i młodych kobiet, związany niekiedy ze zbyt wczesnym dojrzewaniem płciowym,
 • typ dojrzały – występujący znacznie częściej, głównie u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, choć zdarzają się przypadki diagnozy w każdym wieku.

Objawy ziarniszczaka jajnika często pojawiają się dość późno, co w wielu przypadkach utrudnia niestety wczesne postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia.

Do najczęściej występujących symptomów należą:

Ziarniszczak jest guzem hormonalnie czynnym i jako taki może obniżać płodność. Szczególnie, kiedy choroba jest w zaawansowanym stadium, zaburzenia hormonalne mogą być na tyle duże, że prowadzą do ustania cyklu miesiączkowego i stanu bezpłodności.

 

Reklama

Ziarniszczak a przerzuty

Ziarniszczak jest nowotworem najczęściej pojawiającym się jednostronnie, co znaczy, że z początku atakuje jeden z dwóch, symetrycznie występujących jajników. Niekiedy, wraz z postępem choroby, przemieszcza się również na drugi przydatek i rozwija się na obu jednocześnie.

Czy rak jajnika daje przerzuty? Do jakich organów? Ziarniszczak jest guzem przeważnie wykrywanym w pierwszym stadium choroby, kiedy nie ma jeszcze przerzutów do innych organów. Jeśli jednak choroba zostanie zdiagnozowana późno i jest już bardziej rozwinięta, w jej kolejnych stadiach mogą pojawić się przerzuty na innych narządach:

 • w II stadium – obejmują one inne narządy miednicy mniejszej,
 • w III stadium – mogą występować na organach poza miednicą mniejszą i węzłach chłonnych.

Dalekie przerzuty raka jajnika zwanego ziarniszczakiem zdarzają się niezwykle rzadko i występują w najbardziej zaawansowanym – IV stadium choroby. Mogą pojawić się np. w płucach, na wątrobie lub w kościach.

Chorobie towarzyszy też niekiedy rak endometrium. Przeważnie nie jest to jednak przerzut ziarniszczaka, ale nowotwór współistniejący, pojawiający się jednocześnie, również o charakterze pierwotnym. Współistnienie tych nowotworów może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych i dodatkowo utrudniać zajście w ciążę.

 

Reklama

Nawroty ziarniszczaka

Ziarniszczak jest nowotworem, który niestety dość często nawraca. Im wcześniejsza diagnoza i wcześniej podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko wystąpienia jego nawrotu.

Jego prawidłowe usunięcie we wczesnym stadium daje niekiedy szansę na całkowite wyleczenie, jednak ze względu na jego skłonność do nawrotów – czasem nawet bardzo późnych – chora, nawet po zakończonym leczeniu, powinna pozostawać pod wieloletnią obserwacją i systematycznie poddawać się badaniom.

Nawrót ziarniszczaka może wystąpić szybko lub późno po zakończonym leczeniu. W niektórych przypadkach nawrót nowotworu pojawia się już po kilku miesiącach, w innych – nawet po dwudziestu latach, dlatego stan zdrowia należy obserwować i badać bez względu na to, ile czasu upłynęło od leczenia.

Nawrót raka tego rodzaju może wystąpić w obrębie organów wewnątrz macicy lub poza nią. Zdarza się, że zmiany nawrotowe wykrywane zostają w organach dalekich, takich jak wątroba czy płuca.

 

Reklama

Rokowania przy ziarniszczaku

Jeśli chodzi o ziarniszczaka, rokowania zależą w dużej mierze – podobnie jak przy innych nowotworach – od tego, w którym momencie choroba została wykryta. Im szybciej postawiona diagnoza i rozpoczęte leczenie, tym większa szansa na całkowite wyleczenie i mniejsze ryzyko nawrotu.

Ziarniszczak w większości przypadków zostaje wykryty w pierwszym stadium, a wówczas rokowania są na ogół dobre. Aby leczenie przyniosło jak najlepsze rezultaty, należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza specjalisty i niezwłocznie poddać się proponowanemu leczeniu.

Kiedy na guza jajnika chorują młode kobiety, ważne są dla nich nie tylko rokowania, ale też szanse na zajście w ciążę po zakończeniu leczenia. Ziarniszczak jajnika nie wyklucza szans na posiadanie dziecka, a w niektórych przypadkach pacjentki po leczeniu zachodzą w ciążę. Usunięcie guza skutkuje niekiedy przywróceniem właściwej gospodarki hormonalnej, dzięki czemu zajście w ciążę  i urodzenie dziecka jest możliwe.

Reklama

Jak leczyć ziarniszczaka?

Leczenie raka jajnika zwanego ziarniszczakiem zależy od tego, w jakim stadium choroba została wykryta. We wczesnych stadiach leczenie opiera się na chirurgicznym usunięciu guza. Operacja może polegać na wyłuskaniu samego guza, wycięciu go razem z przydatkiem lub usunięciu obu przydatków wraz z macicą i częścią węzłów chłonnych.

Lekarze podejmują decyzję na podstawie nie tylko stopnia zaawansowania choroby, ale również wieku pacjentki. U kobiet w wieku pomenopauzalnym często usuwa się nie tylko guz, ale również jajniki i macicę, by zmniejszyć ryzyko nawrotu raka. U pacjentek w wieku rozrodczym stosuje się z reguły zabieg oszczędzający, by umożliwić im późniejsze posiadanie potomstwa.

Chirurgiczne leczenie guza jajnika często uzupełnia się o chemioterapię lub radioterapię. Dużo zależy jednak od rozległości nowotworu, wieku pacjentki oraz jej stanu ogólnego. Każda pacjentka powinna słuchać zaleceń swojego lekarza i poddać się proponowanemu przez niego leczeniu dobranego indywidualnie do swojej sytuacji.

Czytaj również

Bibliografia

 • M Grabiec, M. Kwiatkowski, M. Walentowicz, U. Gręźlikowska, Aktualne poglądy dotyczące leczenia chorych z błoniakiem ziarnistym jajnika, w: Ginekologia Polska, 2008, 79, 42-46
 • J. Rzepka, M. Kuc-Rajca, K. Zalewski, A. Dańska-Bidzińska, M. Bidziński, Retrospektywna analiza wyników leczenia ziarniszczaka jajnika, w: Ginekologia Polska, 2012, 83, 505-510
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rodzaje nowotworów
Rak sromu, czyli podstępna i słabo rozpoznawalna choroba. Jak wygląda leczenie?
Rak sromu – objawy i wygląd. Jak szybko się rozwija?
Rak przełyku - objawy, rokowania, przerzuty, wiek
Przełyk człowieka
Rak krtani - objawy. Jak długo się rozwija?
Osoba trzymająca się za krtań
Podobne artykuły
Nowotwór skóry
Jak wygląda rak płaskonabłonkowy skóry? Leczenie i rokowania
Wizualizacja glejaka wielopostaciowego
Glejak - jak szybko się rozwija i odrasta? Rokowania
Choroba nowotworowa migdałków podniebiennych
Pierwsze objawy raka migdałka podniebiennego - jak wygląda leczenie?
Lekarz diagnozuje naczyniaka kręgosłupa
Naczyniak kręgosłupa - rodzaje, przyczyny i objawy. Czy może zniknąć?
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy - objawy i leczenie. Lista badań

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!