Rozrodczak (rak jajnika) - przyczyny, objawy, leczenie

Rozrodczak to złośliwy nowotwór jajnika, który objawia się głównie uczuciem pełności w brzuchu, upławami, bólem podczas wypróżniania oraz nieregularnym miesiączkowaniem. W diagnostyce wykorzystuje się badanie fizykalne oraz badania obrazowe (USG, TK, MRI). Leczenie rozrodczaka polega na chirurgicznym usunięciu jajnika wraz z jajowodem.

Spis treści

Co to jest rozrodczak?

Rozrodczak to złośliwy nowotwór jajnika o dobrym rokowaniu. Najczęściej występuje u kobiet w 2 i 3 dekadzie życia. Jak już wspomniano powstaje na skutek mutacji, której ulega pierwotna komórka płciowa, tracąc zdolność do różnicowania się. Rozrodczak zbudowany jest więc z komórek bardzo podobnych do tych zarodkowych. Jego odpowiednikiem u mężczyzn jest nasieniak.

Rozrodczak - objawy

Do typowych objawów (wynikających z rozmiarów guza) należą:

  • uczucie pełności w brzuchu,
  • bóle podbrzusza,
  • ból podczas oddawania moczu i/lub stolca,
  • nienormalnie częste oddawanie moczu,
  • nieregularne miesiączki,
  • upławy z pochwy.

U części chorych dochodzi do powiększenia obwodu brzucha (w związku z pojawieniem się w jamie brzusznej płynu) – tzw. wodobrzusze lub pojawienia się uczucia ucisku w miednicy.

Rozrodczak - diagnostyka i leczenie

Po stwierdzeniu w badaniu fizykalnym i USG/TK/MRI jamy brzusznej obecności guza jajnika wdraża się leczenie. Przed zabiegiem operacyjnym wykonuje się oznaczenie we krwi stężenia markerów nowotworowych (AFP, hCG, LDH). W części przypadków rozrodczaka poziom hCG i LDH we krwi jest podwyższony.

W leczeniu stosuje się chirurgiczne usunięcie zajętego przez nowotwór jajnika wraz z prowadzącym do niego jajowodem. Następnie stosuje się chemioterapię lub (rzadziej) radioterapię uzupełniającą.

Czytaj też: Ból jajnika - przyczyny

Czytaj także:

Bibliografia

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!