Najzdrowsze miejsce w internecie

Głębokie i trudno gojące się rany – jak dobrać odpowiedni opatrunek?

Zaawansowane odleżyny, owrzodzenia żylne, powikłane rany chirurgiczne czy też owrzodzenia związane z zespołem stopy cukrzycowej – to przykłady ran trudnych do wygojenia. Ich pielęgnacja wymaga starannej dezynfekcji, zabezpieczenia przed zakażeniami i stosowania specjalistycznych opatrunków. Jak dobrać ich rodzaj, aby opatrunek jednocześnie chronił ranę i przyspieszył proces jej gojenia?
Kobieta z problemem wolno gojących się ran
Źródło: 123RF
Spis treści

Leczenie ran przewlekłych – podstawowe zasady dobierania opatrunków

Dostępne na rynku opatrunki na trudno gojące się rany mają różne rozmiary, ceny i właściwości. Ich dobór, sposób i częstotliwość wymieniania musisz skonsultować z lekarzem specjalistą lub pielęgniarką uprawnioną do leczenia ran. Należy także przeczytać i stosować się do wytycznych zawartych w ulotce, w środku opakowania. Pamiętaj, że w przypadku ran powierzchownych opatrunek musi być nieco większy niż rana, aby w całości ją zakrywał i chronił. Oprócz głębokości rany należy wziąć pod uwagę inne czynniki:

- czy doszło do infekcji lub istnieje prawdopodobieństwo, że rana jest zainfekowana,

- czy ranie towarzyszy wysięk,

- czy na ranie powstał biofilm (tworzy go rodzaj śluzu wydzielanego przez bakterie, który może utrudnić leczenie ran lub potęgować infekcje).

Głębokie i przewlekłe rany są bardzo wymagające. Opatrunek musi być sterylny, wymaga też sterylnych warunków zakładania i usuwania, a jego zewnętrzna warstwa musi doskonale chronić przed bakteriami, wirusami i wszelkimi zanieczyszczeniami.

Nowoczesne opatrunki na odleżyny – jak działają?

Głębokie zmiany odleżynowe wymagają doboru opatrunku według stopnia zaawansowania. Idealne opatrunki odleżynowe powinny spełniać kryteria opracowane przez Turnera, czyli:

- utrzymywać właściwą temperaturę oraz wilgotność między raną a opatrunkiem,

- usuwać nadmiar wysięku oraz toksycznych cząsteczek,

- nie dopuszczać do dostania się mikroorganizmów,

- pozwalać na właściwą wymianę gazową z otoczeniem, a ponadto być wyprodukowane z nietoksycznych i niealergizujących tworzyw. (1)

Do współcześnie wykorzystywanych rozwiązań należy stosowanie opatrunków wzbogaconych obecnością srebra jonowego, które zwalcza bakterie i inne patogeny atakujące ranę - sprawdzają się w przypadku ran z infekcją.

Nowoczesne opatrunki są skonstruowane w sposób umożliwiający wchłanianie dużej ilości wysięku, który zamienia się w żel. W leczeniu odleżyn dobrze sprawdzają się miękkie opatrunki piankowe, które dzięki dodatkowej warstwie pianki są dobre w sytuacji pojawienia się ran z dużym wysiękiem, stanowią też dodatkowe zabezpieczenie skóry przed tarciem.

Opatrunki na rany związane z owrzodzeniami i stopą cukrzycową

Ogólne zasady doboru opatrunków w tych przypadkach są takie, jak przy odleżynach, gdyż rany tego typu mają podobne wymagania. Precyzyjne dobranie parametrów opatrunku wspomaga szybsze leczenie ran zarówno ziarninujących, jak i z mniejszym lub większym wysiękiem czy infekcją. Głębokie rany wymagają często stosowania dwóch opatrunków: pierwotnego, którym wypełnia się ranę, a następnie wtórnego, wierzchniego. 

Jakie korzyści płyną z odpowiedniego dobrania opatrunku?

Jest ich wiele: szybsze gojenie się ran, zapobieganie powikłaniom oraz, co nie jest bez znaczenia, większy komfort dla osoby chorej, jeśli opatrunek jest wykonany z przyjaznych dla skóry materiałów, które jej nie podrażniają, jak również są łatwe do usunięcia . Staranna dezynfekcja problematycznych ran oraz wspomożenie leczenia dbałością o stan ogólny chorej osoby, jej prawidłowe odżywienie i zapewnienie wygodnych warunków sprawią, że nawet pomimo ciężkiej choroby może poprawić się jej samopoczucie, a rana zacznie się goić.

Bibliografia

  • K. Zbarańska, Odleżyny – patogeneza, profilaktyka i leczenie, Borgis - Nowa Medycyna 1/2003
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Przebarwienia na stopach
Przeczytaj artykuł
Usuwanie przebarwień: laserem, kwasami i kremem. Sposoby
Usuwanie przebarwień laserem
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Znamiona na skórze - czerwone, czarne. Rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Gruczoły łojowe - przerośnięte i zatkane. Jak odblokować?
Sucha skóra twarzy - co robić? Kremy i domowe sposoby

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama