Domowe sposoby na rany - oparzenia, skaleczenia i rany ropne

Otarcia naskórka, skaleczenia czy oparzenia przytrafiają się każdemu z nas i nie zawsze wymagają interwencji chirurgicznej lub zastosowania specjalistycznych preparatów odkażających. W wielu przypadkach wystarczą domowe sposoby. Jak przyspieszyć gojenie ran domowymi sposobami i produktami powszechnie dostępnymi np. w naszej kuchni?
Opatrywanie rany
Źródło: 123RF

Spis treści

Domowe sposoby na oparzenia

Gorący tłuszcz, wrzątek, rozgrzane żelazko czy promienie słoneczne potrafią dotkliwie poparzyć skórę. Oparzenia trzeciego stopnia wymagają natychmiastowego i specjalistycznego leczenia. Jednak w przypadku drobnych oparzeń warto wypróbować domowych sposobów. Bez względu na stopień poprzenia, należy w pierwszej kolejności schłodzić ranę oparzeniową - początkowo letnią, a następnie chłodną wodą. W walce z oparzeniami skuteczne mogą się okazać między innymi zioła na rany oparzeniowe. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają przemywanie ran naparami z nagietka, rumianku czy czarnego bzu. Napary z ziół przed zastosowaniem powinny być schłodzone. Następnie należy namoczyć w naparze gazik i stosować zewnętrznie. Okłady pomogą złagodzić objawy poparzenia oraz przyspieszą gojenie.

Inny domowy sposób na oparzenia to olej z dziurawca. Nasączony w oleju gazik należy przykładać do poparzonego miejsca, pomoże to szybciej zregenerować skórę, a dodatkowo zmniejszy ryzyko powstania szpecącej blizny.

Jeśli oparzenie zostało wywołane wrzątkiem możemy zastosować okład z ogórka, który złagodzi podrażnienie skóry i zmniejszy dolegliwości bólowe.

Jeżeli chodzi o domowe sposoby na oparzenia słoneczne, to szczególnie polecane są dwa produkty: maślanka oraz wapno. Maślanka łagodzi podrażnienia skóry, zmniejsza dolegliwości bólowe, a dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka oraz przywracai odpowiednie pH skóry. Gazę nasączoną maślanką należy pozostawić na skórze na około pół godziny, a następnie umyć ciało chłodną wodą. Zamiast maślanki można też użyć zsiadłego mleka lub kefiru.

Na oparzenia słoneczne skuteczne jest też wapno, gdyż pomaga zmniejszyć reakcję alergiczną na słońce. Wapno należy rozpuścić w szklance przegotowanej wody i wypić.

Domowe sposoby na rany

Nie tylko oparzenia można leczyć domowymi sposobami. Istnieją także domowe sposoby na rany cięte, tłuczone czy kąsane. Zwolennicy medycyny naturalnej polecają m.in. okłady z aloesu. Aloes uchodzi bowiem za roślinę, która przyspiesza regenerację naskórka. Dodatkowo zawiera antyprostaglandyny, które działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Okłady z aloesu można stosować na większość ran, ale są szczególnie polecane na trudno gojące się rany. Co ważne, do rany nie przykłada się liści aloesu, ale miąższ obecny w liściach. Następnie ranę należy zabandażować, a okłady zmieniać co godzinę.

Warto zastosować też zioła na rany. Jednym z polecanych jest babka lancetowata, która działa antybakteryjnie oraz wspomaga gojenie się ran. Babkę lancetowatą można stosować w formie okładów z liści, a także wykorzystywać sok z liści do przemywania skóry. Roślina jest stosowana na trudno gojące się rany, rany kąsane, stłuczenia, oparzenia, a także na opuchliznę i siniaki. Inną rośliną polecaną na rany jest skrzyp polny, który zwiększa krzepliwość krwi, przez co tamuje krwawienie, a tym samym przyspiesza gojenie. Ze skrzypu należy sporządzić wywar, następnie namoczyć w nim gazę i przyłożyć do rany.

Domowe sposoby na odleżyny

Rany przewlekłe, szczególnie odleżyny i owrzodzenia, warto leczyć siemieniem lnianym, które działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Ponadto przyspiesza ziarninowanie, czyli tworzenie się nowej tkanki łącznej. Siemię lniane na odleżyny stosuje się zewnętrznie w postaci okładów z odwarów. W przypadku odleżyn zaleca się też lniane opatrunki zamiast bawełnianych, które pozwalają skórze oddychać.

Domowe sposoby na ropiejące rany

Nasze babcie wykorzystywały na przykład kapustę do leczenia ran ropiejących, wykazuje ona bowiem działanie antybakteryjne oraz przyspiesza proces gojenia. Aby wykonać okład z kapusty wystarczy przyłożyć do rany pokrojone liście kapusty lub rozbite w moździerzu, a następnie użyć bandaża. Ten domowy sposób na rany ropne pomaga także zmniejszyć obrzęk, dlatego jest wykorzystywany na stłuczenia kolan. Innym domowym sposobem na ropiejące rany jest miód, który działa przeciwzapalne i zmniejsza ropny wysięk z rany.

Jak odkazić ranę domowymi sposobami?

W przypadku zadrapania lub drobnego skaleczenia można wypróbować także domowych sposobów do odkażania ran, zwłaszcza jeśli nie mamy w domu żadnego środka dezynfekującego. Wysokie działanie przeciwbakteryjne wykazuje czosnek. Po przemyciu rany wodą, można przyłożyć do niej na kilka minut zmiażdżony ząbek czosnku. Właściwości odkażające wykazuje także miód, który działa nie tylko antybakteryjnie, ale też przeciwgrzybiczo.

Zobacz jeszcze:

Oceń artykuł

(liczba ocen 47)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij