string(8) "szukanie" Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych - przyczyny, objawy, leczenie

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych - przyczyny, objawy, leczenie

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych nazywana także kifozą młodzieńczą charakteryzuje się powstawaniem "okrągłych pleców". Objawia się przede wszystkim szybkim męczeniem w pozycji stojącej oraz dolegliwościami bólowymi. Leczy się ją przy pomocy ćwiczeń rehabilitacyjnych, a w skrajnych przypadkach stosuje się leczenie operacyjne.

Spis treści

Choroba zwykle dotyka dzieci między 10. a 12. rokiem życia z przewagą płci męskiej. Jej istotą jest nadmierna kifoza odcinka piersiowego kręgosłupa, dlatego też często jest nazywana kifozą młodzieńczą.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych - przyczyny

Przyczyną choroby jest martwica aseptyczna nasad trzonów kręgosłupa piersiowego (tzw. blaszek granicznych). Powstaje najczęściej w wyniku przeciążenia i licznych mikrourazów powodujących miejscowe niedokrwienie.

Wzajemne równoważenie się krzywizn kręgosłupa jest podstawowym warunkiem jego właściwego zbalansowania. W wyniku choroby dochodzi do nadmiernego kifotycznego wygięcia kręgosłupa piersiowego i powstania tzw. „pleców okrągłych”.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych - objawy i badania

Pierwszymi objawami są szybkie męczenie się po dłuższym przebywaniu w pozycji stojącej, później dołączają się dolegliwości bólowe i ograniczenie ruchomości klatki piersiowej.

Podstawowym badaniem diagnostycznym, jak w przypadku innych martwic aseptycznych jest badanie radiologiczne. Różnicuje ono chorobę Scheuermanna od skrzywienia posturalnego, czyli wady postawy. W różnicowaniu choroby lekarz bierze także pod uwagę takie choroby jak:

  • gruźlicę kręgosłupa,
  • choroby układowe z grupy chondrodysplazji.

Jałowa martwica nasad trzonów kręgowych - leczenie

Postępowanie lecznicze uzależnione jest od wieku oraz od stopnia deformacji. U młodzieży z małą progresją zmian wskazana jest:

  • obserwacja,
  • rehabilitacja,
  • wzmacnianie mięśni grzbietu
  • leżenie płasko na plecach.

Przy skrzywieniu powyżej 50 stopni i dużym ryzyku progresji zaleca się gorsety lub opatrunki gipsowe utrzymujące maksymalny przeprost kręgosłupa. W skrzywieniach powyżej 80 stopni rozważa się leczenie operacyjne.

Przeczytaj także:

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!