Stopy - wskaźniki Twego stanu zdrowia

Stopy mówią wiele o stanie Twojego zdrowia

Bolące stopy

8 na 10 kobiet twierdzi, że główną przyczyną obolałych nóg są niewygodne buty.  Częste chodzenie w szpilkach, stanie w jednym miejscu lub wielogodzinne siedzenie nie sprzyja naszym stopom. W takich wypadkach dochodzi do mikrourazów stawów, wiązadeł i kości. Unieruchomione przez długi czas nogi nie mają możliwości ruchu, stąd krew wolniej krąży, a to prowadzi do obrzęków.

Zimne stopy

Męczą cię wiecznie zimne stopy? Najpewniej masz problemy krążeniowe spotęgowane paleniem papierosów, wysokim ciśnieniem tętniczym czy chorobami serca. Nieleczona lub źle leczona cukrzyca może prowadzić do uszkodzenia przewodnictwa nerwowego. Inną przyczyną może być niedokrwistość lub niedoczynność tarczycy.

Swędzenie stóp

Za swędzenie, łuszczenie się skóry stóp odpowiada w głównej mierze grzybica. Innym powodem może być kontaktowe zapalenie skóry, czyli reakcja skóry na produkt do pielęgnacji stóp czy  proszek do prania.

Szersze i grubsze palce

Zmiana kształtu palców u stóp może być także jednym z objawów choroby. Taki stan charakterystyczny jest dla chorób płuc, serca, zaburzeń trawiennych. Płytka paznokcia ulega zakrzywieniu na końcu, a na górze jest bardziej zaokrąglona.

Czerwone, białe lub niebieskie palce

Zmiana koloru palców u nóg to jeden z objawów choroby Raynauda. Przyczyną jest nagłe zwężenie naczyń krwionośnych. Do skurczu naczyń może dochodzić pod wpływem zmian temperatury (na ogół zimna), emocji,  stresu lub bez widocznej przyczyny. Choroba Raynauda może być powiązana również z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobą Sjogrena czy schorzeniem tarczycy.

Słabo gojące się rany

Niegojące się rany to główny objaw cukrzycy. Stopa osoby chorej na cukrzycę narażona jest na groźne powikłania, do amputacji włącznie. U cukrzyków dochodzi do rozwoju neuropatii cukrzycowej spowodowanej uszkodzeniem nerwów obwodowych oraz niedokrwieniem tkanek. Wtedy pojawiają się początkowo drobne rany, owrzodzenia i deformacje, z którymi należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Piekące stopy

Uczucie piekących stóp pojawia się u osób chorych na cukrzycę z uszkodzeniem nerwów obwodowych. Inne powody to:

- niedobór witamin z grupy B

- przewlekła choroba nerek

- słabe krążenie w nogach i stopach

- niedoczynność tarczycy.

Ból dużego palca

Przyczyną uciążliwego bólu dużego palca u nogi jest dna moczanowa. Palec robi się wtedy zaczerwieniony, obrzęknięty. Innym powodem tego stanu rzeczy jest choroba zwyrodnieniowa stawów lub uraz więzadła wokół stawu u sportowców grających na twardych nawierzchniach.

Ból pięty

Zwykle przyczyną bólu pięty jest stan zapalny powięzi podeszwy. Za taki stan odpowiadają źle dopasowane buty, zbyt intensywne ćwiczenia czy zapalenie stawów. Inne przyczyny to ostroga piętowa lub inne zmiany zapalne i zwyrodnieniowe tkanek, stawów i kości stopy. Zdarza się, że przyczyna bólu pięty leży w innym miejscu niż w samej pięcie. Taką sytuację określa się jako przeniesiony ból pięty spowodowany np. zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa, miednicy.

Czytaj też; Nie wstydź się swoich stóp! Jak dbać o stopy latem?

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA