Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Skolioza lewostronna a prawostronna - objawy skrzywienia

Skolioza to trwałe skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach – strzałkowej, czołowej i poprzecznej. Ze względu na lokalizację można ją podzielić na piersiową, lędźwiową oraz piersiowo-lędźwiową. Skolioza może być lewostronna lub prawostronna.
Lekarz trzyma w dłoni model kręgosłupa
źrodło:123RF
Spis treści

Skolioza to grupa schorzeń polegających na trwałym skrzywieniu kręgosłupa. Nazwa skolioza pochodzi od łacińskiego słowa scoliosis (tudzież greckiego scoliogos), oznaczającego skrzywienie kręgosłupa w bok. W Polsce zresztą określenie boczne skrzywienie kręgosłupa jest używane zamiennie z określeniem skolioza, co nie do końca jest prawidłowe. 

Reklama

Rodzaje skoliozy

Ze względu na etiologię wyróżnia się następujące rodzaje skoliozy:

Najczęściej występuje skolioza idiopatyczna, która stanowi 80 proc. wszystkich przypadków. Skolioza idiopatyczna dotyka 2-3 proc. populacji dzieci i młodzież w wieku rozwojowym. 

Cechą charakterystyczną skoliozy idiopatycznej jest skrzywienie kręgosłupa w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej,poprzecznej. Ze względu na lokalizację skrzywienia, skoliozę można podzielić na piersiową, lędźwiową, piersiowo-lędźwiową (dwułukową). Skolioza może być lewostronna lub prawostronna. 

Reklama

Skolioza lewostronna piersiowa

Każda skolioza idiopatyczna jest skrzywieniem kręgosłupa w trzech płaszczyznach: strzałkowej, czołowej i poprzecznej. W płaszczyźnie czołowej dochodzi do skrzywienia bocznego. 

W płaszczyźnie strzałkowej spłyceniu lub pogłębieniu ulegają fizjologiczne wygięcia kręgosłupa – czyli lordoza lędźwiowa oraz kifoza piersiowa. Zaś w płaszczyźnie poprzecznej dochodzi do zaburzeń rotacji osiowej kręgów kręgosłupa. Skoliozę stwierdza się przy co najmniej 10 stopniowym skrzywieniu bocznym kręgosłupa. Co więcej do skrzywienia może dojść w odcinku piersiowym, lędźwiowym lub obu jednocześnie. Skrzywienie może być prawostronne lub lewostronne. 

Lewostronna skolioza piersiowa rozpoczyna się od przemieszczenia kręgów w przód, objawiającego się spłaszczeniem kifozy lub usztywnieniem kręgosłupa w odcinku piersiowym. Następnie dochodzi do ich rotacji oraz przemieszczenia do lewego boku. 

Reklama

Skolioza prawostronna piersiowa

Mechanizm powstawania prawostronnej skoliozy piersiowej jest taki sam. W płaszczyźnie strzałkowej dochodzi do wydłużenia kolumny trzonów w stosunku do kolumny łuków. W płaszczyźnie czołowej do wygięcia kręgosłupa do prawego boku, zaś w płaszczyźnie poprzecznej do rotacji kręgów. W ten sposób powstaje skrzywienie pierwotne kręgosłupa prawostronne.

Warto jednak zaznaczyć, że skrzywienie pierwotne powoduje zaburzenia równowagi, a co za tym idzie wyzwala powstawanie wygięć kompensacyjnych, będących odruchem obronnym organizmu. Skrzywienie pierwotne tworzy zazwyczaj duży łuk z mocno zaznaczoną rotacją i torsją kręgów, natomiast kompensacyjne z reguły jest mniejsze. 

Reklama

Skolioza prawostronna a lewostronna lędźwiowa

Inaczej przebiega mechanizm powstawania skoliozy w odcinku lędźwiowym. Największe znaczenie ma boczne wygięcie kręgosłupa w prawą lub lewą stronę. 

Następnie rotacja kręgów w płaszczyźnie poprzecznej. Zaś mniejsze znaczenie mają zmiany w płaszczyźnie strzałkowej, czyli zmniejszenie lordozy lędźwiowej.

Reklama

Skolioza prawowypukła i lewowypukła

W literaturze medycznej można także znaleźć określenia skolioza prawowypukła i lewowypukła, które odnoszą się do tworzących się wypukłości w klatce piersiowej, jednakże są używane zamiennie z określeniami lewostronna i prawostronna. 

Warto zaznaczyć, że żebra są połączone z kręgosłupem poprzez stawy żebrowo-kręgowy i żebrowo-poprzeczny. Wraz z ruchem rotacyjnym kręgów obracają się także żebra, a wraz z nimi cała klatka piersiowa. W ten sposób dochodzi do deformacji klatki piersiowej, z jednej strony tworzy się tzw. garb żebrowy, a z drugiej wgłębienie. 

W zaawansowanej skoliozie dochodzi ponadto do zmian w odcinkach bardziej oddalonych od kręgosłupa:

  • trójkąt taliowy z jednej strony ulega pogłębieniu, a z drugiej spłyceniu,
  • łopatka po stronie wypukłej unosi się, oddala od linii wyrostków kolczystych oraz ulega rotacji na zewnątrz,
  • uwidacznia się asymetria barków,
  • dochodzi do nieprawidłowego ustawienia głowy,
  • obserwuje się pozorne skrócenie kończyny,
  • występuje zmniejszona ruchomość klatki.

Z czasem skrzywienie kręgosłupa może doprowadzić do przemieszczenia serca wraz z naczyniami, a także spadku pojemności płuc. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Joanna Chowańska, Zasadność stosowania różnych pozycji przy badaniu metodą topografii powierzchniowej dla oceny zniekształcenia tułowia u dzieci ze skoliozą idiopatyczną. Praca magisterska, Poznań 2007.
  • http://www.fizjoterapeutom.pl/files/31/skolioza.pdf
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady postawy i stóp
Skolioza lewostronna a prawostronna - objawy skrzywienia
Lekarz trzyma w dłoni model kręgosłupa
Skolioza idiopatyczna - młodzieńcza, dziecięca i u dorosłych
Dziecko ze skoliozą idiopatyczną w trakcie rehabilitacji
Praca za biurkiem. Jakie są zagrożenia pracy przy komputerze?
Podobne artykuły
Stopy
Stopy a zdrowie - co oznaczają czerwone, piekące lub swędzące stopy?
Pęcherz na stopie
Odparzone stopy - co na odparzoną skórę na stopach?
Zaczerwieniona pięta
Ostroga piętowa - co to jest i jak wygląda? Przyczyny, objawy i leczenie
Haluksy - objawy i operacja. Jak skutecznie leczyć haluksy?
Stopy dziecka stojące na silikonowej zabawce
Płaskostopie (platfus) - ból stóp. Ćwiczenia na płaskostopie

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!