Najzdrowsze miejsce w internecie

Kołnierz ortopedyczny - kiedy stosować i jakie rodzaje?

Kołnierz ortopedyczny służy przede wszystkim do usztywnienia kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego, w przypadku, gdy został on zniekształcony. Dostępnych jest kilka rodzajów tego typu ortez - od miękkich, przez półsztywne, do sztywnych. Unieruchomienie szyi nie powinno być jednak długotrwałe, gdyż może prowadzić do zaniku mięśni.
Osoba w kołnierzu ortopedycznym
Źródło: 123RF
Spis treści

Kołnierz ortopedyczny

Kołnierz ortopedyczny to orteza, którą zakłada się m.in. u osób ze stwierdzonym urazem lub podejrzeniem urazu kręgosłupa. O konieczności stosowania kołnierza decyduje lekarz.

Jakie są rodzaje kołnierzy ortopedycznych? Schantza to kołnierz ortopedyczny miękki, wykonywany z pianki poliuretanowej. Stosuje się go do częściowego unieruchamiania, na przykład u cierpiących na:

  • nerwobóle szyi i ramion,
  • dyskopatię,
  • ból i urazy mięśni kręgosłupa szyjnego.

Natomiast Florida to kołnierz ortopedyczny półsztywny. Stosuje się w nim usztywniającą wkładkę poliuretanową, którą w razie potrzeby można wyjąć. Dzięki temu może być stosowany u pacjentów z uszkodzeniami więzadeł i mięśni, problemach ze stawami, chorobach reumatoidalnych czy uszkodzeniach krążków międzykręgowych.

Kołnierze ortopedyczne rodzaje

Występuje również kołnierz Philadelphia i Campa. To najsztywniejsze ze wszystkich rodzajów kołnierzy. Najczęściej są one dwuczęściowe i unieruchamiają szyjny odcinek kręgosłupa w nagłych wypadkach (do transportu), ale też stanowić będą odciążenie stawów, stabilizację i pomoc w rehabilitacji.

Mogą być też stosowane po operacjach. W przypadku tego typu kołnierzy istnieje nawet możliwość rozbudowy do ortezy półgorsetowej szyjno-piersiowej lub szyjno-czaszkowej.

Kołnierz ortopedyczny - kiedy stosować?

Kołnierz ortopedyczny najczęściej nosić muszą osoby cierpiące na dyskopatię i skoliozę, a więc zwyrodnienia kręgosłupa, ale też poszkodowane w wypadkach oraz pacjenci po operacjach. Kołnierz należy nosić tylko z polecenia lekarza lub rehabilitanta. To specjalista powinien wskazać, jaki rodzaj kołnierza należy zastosować w przypadku naszego urazu.

Nie dobierajmy kołnierzy ortopedycznych na własną rękę, ponieważ możemy sobie tylko zaszkodzić. Również przy kupnie kołnierza warto poprosić o pomoc fachowca, np. farmaceutę, który dobierze odpowiedni rozmiar kołnierza do naszej szyi.

Kołnierz ortopedyczny - jak długo nosić?

Jakie są wskazania do noszenia kołnierza ortopedycznego? Jego użytkowanie jest wskazane głównie w chorobach odcinka kręgosłupa szyjnego i w przypadku występowania niewłaściwego ustawienia głowy chorego. Kołnierz ortopedyczny można nosić przez kilka tygodni (najczęściej zaleca się przez 1,5 miesiąca), ale czas, na jaki mamy go nosić, określić może tylko specjalista. Kołnierz nie może być stosowany zbyt długo, bo grozi to zanikiem mięśni.

Spanie w kołnierzu ortopedycznym

W kołnierzu można spać, ale w tym celu warto wyposażyć się w poduszkę ortopedyczną. Jeżeli decydujemy się na spanie w kołnierzu ortopedycznym, musimy zadbać o ułożenie ciała tak, aby kręgosłup był w linii prostej. W kołnierzu można wziąć nawet kąpiel czy prysznic. Jeśli ulegnie zamoczeniu trzeba będzie go wysuszyć.

Kołnierz ortopedyczny - jak dobrać rozmiar?

Chory musi mieć odpowiednio dobrany kołnierz. W tym celu trzeba zmierzyć obwód jego szyi oraz znać wysokość kołnierza, jaki będzie mu potrzebny. Znając te dwa parametry będziemy mogli dopasować rozmiar. Ceny kołnierzy ortopedycznych zaczynają się od kilkunastu złotych. Te sztywne, z regulacją obwodu i wysokości, kosztować będą około 50 złotych i więcej.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podobne artykuły
Pacjent z zanikiem mięśni
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – objawy, przyczyny i długość życia
Tablet wyświetlający napis torbiel Tarlova
Torbiel Tarlova: objawy, przyczyny, rehabilitacja i leczenie
Rehabilitantka tłumaczy, posługując się modelem układu kostnego człowieka
Osteopatia – co to jest i na czym polega ta metoda terapii?
Masaż pleców
Masaż leczniczy - opis, rodzaje i techniki
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj