Ostroga piętowa - przyczyny, ćwiczenia. Jak leczyć?

Ostroga piętowa to narośl kostna na pięcie, która powoduje ból najpierw tylko w czasie chodzenia, a potem chory cierpi cały czas, także w czasie leżenia, czy nocnego odpoczynku. Jak leczyć i zapobiegać powstaniu ostrogi na pięcie?
Zaczerwieniona pięta
Źródło: 123RF
Spis treści

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa to najczęściej występujący uraz stopy. Powoduje go przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego z podrażnieniem włókien nerwowych. Z czasem na pięcie pojawia się narośl kostna. Jeśli jest duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe. Powoduje przewlekły stan zapalny, a w konsekwencji ogranicza lub uniemożliwia poruszanie się.

Ostrogi piętowe – leczenie

Leczenie ostrogi piętowej wymaga w pierwszej kolejności wizyty u lekarza, bowiem schorzenie to nie ustąpi samoistnie, a wszelkie domowe sposoby na radzenie sobie z dolegliwością mogą pomóc doraźnie, ale nie zlikwidują problemu. Stosowanie specjalnych wkładek żelowych do butów, okłady, czy masaże wykonywane samodzielnie mogą przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych, ale nie usuną źródła ich powstawania. Z pewnością nie należy ufać metodom leczenia ostrogi piętowej moczem, czy innym niepotwierdzonym technikom.

Ostrogi piętowe leczy się farmakologicznie, stosując niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci tabletek, plastrów lub maści. Kiedy dolegliwość nie jest bardzo zaawansowana, można ostrzykiwać bolące miejsce lekami przeciwzapalnymi. W ostrych stanach bólowych zaleca się delikatny masaż zimnym kompresem, przykładowo kostkami lodu zawiniętymi w bawełniane chusteczki. U cierpiących na dolegliwości związane z ostrogami piętowymi stosuje się również specjalne wkładki oraz ortezy.

Chory kierowany jest na rehabilitację, gdzie otrzymuje serię masaży, ultradźwięków, albo falę uderzeniową. Kiedy leki i rehabilitacja nie pomagają na dolegliwości związane z ostrogą piętową, a chory wciąż cierpi, trzeba poddać się operacji, która polega na usunięciu wyrośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.

Ostroga piętowa – przyczyny

Na ostrogę piętową cierpią osoby uprawiające sporty, polegające na bieganiu, wyskokach np. siatkówka, czy tenis. Ale dolegliwość dotyka nie tylko sportowców. Czynnikami sprzyjającymi ostrodze stopy są wady postawy np. koślawe kolana, czy stawy skokowe. Ostrogom na piętach sprzyja także płaskostopie, nadwaga i wykonywanie pracy stojącej. Na ostrogę piętową cierpią osoby starsze, po 50. roku życia, które mają zdeformowane stopy na skutek noszenia niewygodnego, za ciasnego obuwia i kobiety noszące buty na wysokich obcasach. 

Ostroga piętowa – ćwiczenia

Jednym z elementów procesu leczenia ostrogi piętowej są regularne ćwiczenia. Pomagają one przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Do podstawowych ćwiczeń na ostrogi piętowe należy rozciągnie rozcięgna podeszwowego. Ten nieskomplikowany trening wykonuje się w pozycji siedzącej, chwyta za palce stopy z ostrogą i ciągnie w stronę tułowia. Czynność powtarza się 10 razy w ciągu 10 sekund. Pacjent wykonuje trzy serie dziennie, przez okres minimum ośmiu tygodniu. Ćwiczenia najlepiej wykonywać rano (przed wstaniem z łóżka), po południu oraz wieczorem. Ważne jest również, aby ćwiczenia nie powodowały bólu i były wykonywane, kiedy nogi nie są zmęczone.

Pomocne w leczeniu ostrogi piętowej są również ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki.

Ostroga piętowa - objawy

Początkowo chory odczuwa ból pięty tylko przy chodzeniu. Z czasem ból towarzyszy cały czas, nawet kiedy chory siedzi, albo leży. Dokucza także w nocy. Najsilniejszy ból jest rano, a po rozchodzeniu zmniejsza się. Chory czuje ból z tyłu lub w środku pięty. To miejsce, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym. Rozcięgno pracuje przy każdym kroku. Na skutek długotrwałego stanu zapalnego na pięcie odkładają się wapienne złogi, a na stopie powstaje narośl zwana ostrogą piętową.

Ostroga na pięcie - diagnoza

Kiedy chory zgłasza się do lekarza, ten wykonuje badanie, najpierw uciskając piętę. Ucisk powoduje silny ból. Następnie zleca badanie RTG. Na zdjęciu rentgenowskim wyraźnie widać ostrogę skierowaną w stronę palców.

Domowe sposoby na ostrogi

Zwolennicy leczenia ostrogi piętowej domowymi sposobami radzą okładanie pięty liśćmi kapusty, jednak skuteczność takich metod jest bardzo wątpliwa. Na pewno ulżymy sobie w cierpieniu stosując okrągłe, silikonowe podkładki do butów z otworem w środku pięty, które powodują, że narośl kostna nie jest uciskana w czasie chodzenia.

Ostroga piętowa – fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa jest jedną z najbardziej skutecznych form leczenia ostróg piętowych. Jest to fala akustyczna o swoistych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Zabieg przeprowadza lekarz lub fizjoterapeuta.

Fala uderzeniowa w leczeniu ostróg piętowych osiąga pozytywnie rezultaty w stosunkowo szybkim czasie. Zabieg jest bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny. U większości pacjentów przynosi efekt w postaci usunięcia dolegliwości bólowych. To często metoda pośrednia pomiędzy farmakologicznym leczeniem zachowawczym, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a ewentualnym zabiegiem chirurgicznym, który po tym sposobie leczenia może okazać się zbędny. Po kilku seriach zabiegów fali uderzeniowej, pacjenci cierpiący na ostrogi piętowe, są w tanie powrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Ostroga piętowa - profilaktyka

Ostrogę piętową leczy się trudno, dlatego ważne jest zapobieganie jej powstaniu poprzez noszenie wygodnych butów, zrzucenie zbędnych kilogramów, noszenie wkładek ortopedycznych, kiedy stopy nie są prawidłowo uformowane i przystąpienie do leczenia, gdy tylko odczuwany bóle przy chodzeniu. Nie można czekać zbyt długo, żeby nie uformowała się narośl.

Czytaj też:

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Przeczytaj artykuł
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Śmierdzące stopy - co na brzydki zapach stóp?
Jak pozbyć się bólu śródstopia? Do którego lekarza zgłosić? Przegląd przyczyn bólu i metoda leczenia
Swędzenie nóg - przyczyny. Co oznacza i jak leczyć?
Mrowienie w nogach, stopach i łydkach - przyczyny
Nagniotki - jak usunąć? Na stopach, palcach, pięcie
Opuchnięte kostki - przyczyny. Domowe sposoby i profilaktyka

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama