Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Ostroga piętowa - co to jest i jak wygląda? Przyczyny, objawy i leczenie

Ostroga piętowa to narośl kostna na pięcie, która powoduje ból najpierw tylko w czasie chodzenia. Potem chory cierpi cały czas, także w czasie leżenia czy nocnego odpoczynku. Dowiedz się, jak leczyć i zapobiegać powstaniu ostrogi na pięcie.
Zaczerwieniona pięta
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Ostroga piętowa objawia się początkowo bólem wyłącznie przy chodzeniu. Im dłużej zwleka się z wizytą u lekarza, tym gorszy ból zaczyna doskwierać.
  • Leczenie ostrogi najlepiej zacząć od wizyty u lekarza, istnieją jednak domowe sposoby oraz maści, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.
  • Ostrogę piętową można wyleczyć operacyjnie poprzez usunięcie laserowe. Kiedy jest to konieczne?
SPRAWDŹ TEŻ: Czemu bolą Cię pięty? Sprawdź dlaczego.
Spis treści

Reklama

Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga pięty to najczęściej występujący uraz stopy. Powoduje go przewlekły stan zapalny rozcięgna podeszwowego z podrażnieniem włókien nerwowych. Z czasem na pięcie pojawia się narośl kostna. Jeśli jest duża, zaczyna drażnić rozcięgno podeszwowe.

Zwapnienie pojawić się może pod piętą, z tylu pięty, a także na krawędziach bocznych. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z ostrogą piętową dolną, w drugim natomiast z górną.

Reklama

Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?

Na ostrogę piętową cierpią osoby uprawiające sporty, polegające na bieganiu, wyskokach, jak np. siatkówka czy tenis, choć dolegliwość dotyka nie tylko sportowców. Czynnikami sprzyjającymi ostrodze stopy są wady postawy np. koślawe kolana, czy stawy skokowe.

Ostrodze pięty sprzyja także płaskostopie, nadwaga i wykonywanie pracy stojącej. Cierpią na nią osoby starsze, po 50. roku życia, które mają zdeformowane stopy na skutek noszenia niewygodnego, za ciasnego obuwia oraz kobiety noszące buty na wysokich obcasach. 

Czy objawy ostrogi piętowej postępują?

Początkowo chory odczuwa ból pięty tylko przy chodzeniu. Z czasem ból towarzyszy cały czas, nawet kiedy chory siedzi, albo leży. Dokucza także w nocy. Jak długo i gdzie boli ostroga piętowa? Najsilniejszy ból pięty jest rano, a po rozchodzeniu zmniejsza się. Chory czuje ból z tyłu lub w środku pięty. To miejsce, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym.

Rozcięgno pracuje przy każdym kroku. Na skutek długotrwałego stanu zapalnego na pięcie odkładają się wapienne złogi, a na stopie powstaje narośl zwana ostrogą piętową.

Reklama

Diagnoza ostrogi piętowej - jak ją rozpoznać?

Jak rozpoznać ostrogę piętową? Zazwyczaj zaczyna się od bólu i wyczuwalnego zgrubienia na pięcie. Jaki lekarz leczy ostrogi piętowe? Chory zgłasza się zazwyczaj ortopedy, który wykonuje badanie, najpierw uciskając piętę. Ucisk taki może powodować silny ból.

Następnie zleca badanie RTG. Na zdjęciu rentgenowskim wyraźnie widać ostrogę skierowaną w stronę palców.

Reklama

Co na ostrogę piętową?

Leczenie ostrogi piętowej wymaga w pierwszej kolejności wizyty u lekarza, bowiem schorzenie to nie ustąpi samoistnie, a wszelkie domowe sposoby na radzenie sobie z dolegliwością mogą pomóc doraźnie, ale nie zlikwidują problemu. Czy ostroga piętowa może zatem zniknąć?

Stosowanie specjalnych wkładek żelowych do butów, okłady, czy masaże wykonywane samodzielnie mogą przynieść ulgę w dolegliwościach bólowych, ale nie usuną źródła ich powstawania. Z pewnością nie należy ufać metodom leczenia ostrogi piętowej moczem lub innym niepotwierdzonym technikom.

Ostrogi piętowe leczy się farmakologicznie, stosując niesterydowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w postaci tabletek, plastrów lub maści. Kiedy dolegliwość nie jest bardzo zaawansowana, można wstrzykiwać w bolące miejsce leki przeciwzapalne. 

W ostrych stanach bólowych zaleca się delikatny masaż zimnym kompresem, przykładowo kostkami lodu zawiniętymi w bawełniane chusteczki. U cierpiących na dolegliwości związane z ostrogami piętowymi stosuje się również specjalne wkładki oraz ortezy.

Reklama

Rehabilitacja przy ostrodze piętowej

Chory kierowany jest na rehabilitację, gdzie otrzymuje serię masaży, ultradźwięków albo falę uderzeniową. Kiedy leki i rehabilitacja nie pomagają na dolegliwości związane z ostrogą piętową, a chory wciąż cierpi, trzeba poddać się operacji, która polega na usunięciu wyrośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.

Ostrogi można się pozbyć poprzez jej laserowe rozbicie. Często nie wystarczy jedna wizyta. Bywa, że do całkowitego pozbycia się złogów potrzebne jest wykonanie kilku lub kilkunastu sesji potrzebne jest. Cena za jeden zabieg wynosi ok. 30 zł i jest uzależniona od gabinetu, w którym jest on wykonywany.

W leczeniu ostrogi wykorzystuje się także ultradźwięki. Nie rozbijają one zwapnienia, jednak mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Stosuje się je głównie w celu rozluźnienia tkanki. Za jeden zabieg ultradźwiękami zapłacić można do 20 złotych.

Reklama

Fala uderzeniowa skuteczną metodą leczenia ostrogi piętowej

Fala uderzeniowa jest jedną z najbardziej skutecznych form leczenia ostróg piętowych. Jest to fala akustyczna o swoistych właściwościach – wysokim, skokowym ciśnieniu powstającym w bardzo krótkim czasie. Zabieg przeprowadza lekarz lub fizjoterapeuta.

Fala uderzeniowa w leczeniu ostróg piętowych osiąga pozytywne rezultaty w stosunkowo szybkim czasie. Zabieg jest bezpieczny, bezinwazyjny i bezbolesny.

U większości pacjentów przynosi efekt w postaci usunięcia dolegliwości bólowych. To często metoda pośrednia pomiędzy farmakologicznym leczeniem zachowawczym, które nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a ewentualnym zabiegiem chirurgicznym, który po tym sposobie leczenia może okazać się zbędny.

Po kilku seriach fali uderzeniowej, pacjenci cierpiący na ostrogi piętowe, są w stanie powrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Zabiegi na ostrogę piętową z wykorzystaniem fali uderzeniowej wahają się do 60 do 80 złotych za jedną sesję.

Jakie ćwiczenia na ostrogę piętową?

Jednym z elementów procesu leczenia ostrogi piętowej są regularne ćwiczenia. Pomagają one przede wszystkim w łagodzeniu dolegliwości bólowych. Do podstawowych ćwiczeń na ostrogi piętowe należy rozciągnie rozcięgna podeszwowego.

Ten nieskomplikowany trening wykonuje się w pozycji siedzącej, chwyta za palce stopy z ostrogą i ciągnie w stronę tułowia. Czynność powtarza się 10 razy w ciągu 10 sekund. Pacjent wykonuje trzy serie dziennie przez okres minimum ośmiu tygodniu.

Ćwiczenia najlepiej wykonywać rano (przed wstaniem z łóżka), po południu oraz wieczorem. Ważne jest również, aby ćwiczenia nie powodowały bólu i były wykonywane, kiedy nogi nie są zmęczone.Pomocne w leczeniu ostrogi piętowej są również ćwiczenia rozciągające mięśnie łydki.

Jak leczyć ostrogi piętowe domowymi sposobami?

Zwolennicy leczenia ostrogi piętowej domowymi sposobami radzą okładanie pięty liśćmi kapusty, jednak skuteczność takich metod jest bardzo wątpliwa. Na pewno ulżymy sobie w cierpieniu stosując okrągłe, silikonowe podkładki do butów z otworem w środku pięty, które powodują, że narośl kostna nie jest uciskana w czasie chodzenia.

Do leczenia ostrogi dawniej wykorzystywano kompresy zamoczone w occie jabłkowym. Nie wpłyną one na wyleczenie, choć mogą zmniejszyć ból i obrzęk. Podobne zastosowanie przejawiają zioła, jak np. kurkuma, imbir czy cynamon. Z domowych przypraw wykorzystać można również liść laurowy, z którego należy wykonać napar, a następnie wymoczyć stopy.

Profilaktyka ostrogi piętowej

Ostrogę piętową leczy się trudno, dlatego ważne jest zapobieganie jej powstaniu poprzez noszenie wygodnych butów, wkładek ortopedycznych czy zrzucenie zbędnych kilogramów.

Do leczenia należy przystąpić od razu, gdy tylko odczuwany bóle przy chodzeniu. Nie warto czekać zbyt długo, żeby nie uformowała się narośl.

Czytaj również

Bibliografia

  • Wytrążek M, Chochowska M. Postępowanie profilaktyczne w dolegliwościach bólowych stóp. Rehabil. Prakt. 2014, 1: 56-61.
  • Rosiński M. Terapia manualna wybranych dysfunkcji kończyny dolnej. Wyd. ELAMED, Katowice 2013.
  • Brent-Brotzman S, Wilk KE. Rehabilitacja ortopedyczna. Tom II. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2008.
  • Pisula-Lewandowska A. Terapia falami uderzeniowymi – nowe w fizjoterapii. Prakt Fizjoter Rehabil 2010: 7-8.
  • Thomas JL, Christensen JC, Liaison B, et al. The Diagnosis and Treatment of Heel Pain. J Foot Ankle Surg 2001, 40(5): 329-340.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wady postawy i stóp
Haluksy - objawy i operacja. Jak skutecznie leczyć haluksy?
Skolioza idiopatyczna - młodzieńcza, dziecięca i u dorosłych
Dziecko ze skoliozą idiopatyczną w trakcie rehabilitacji
Praca za biurkiem. Jakie są zagrożenia pracy przy komputerze?
Podobne artykuły
Pęcherz na stopie
Odparzone stopy - co na odparzoną skórę na stopach?
Stopy
Stopy a zdrowie - co oznaczają czerwone, piekące lub swędzące stopy?
Kobieta z kifozą szyjną
Kifoza szyjna - objawy, ćwiczenia i leczenie. Co to jest?
Lekarz trzyma w dłoni model kręgosłupa
Skolioza lewostronna a prawostronna - objawy skrzywienia
Stopy dziecka stojące na silikonowej zabawce
Płaskostopie (platfus) - ból stóp. Ćwiczenia na płaskostopie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czego używasz do pielęgnacji skóry twarzy?
Opakowanie produktu Merz Spezial