Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?

Naderwanie mięśnia to dość bolesna kontuzja, która z reguły trwa co najmniej 5 dni. Dla szybkiej rekonwalescencji ważne jest jednak, by jak najszybciej wprowadzić odpowiednie postępowanie, polegające m.in. na przykładaniu chłodzących kompresów, odpoczynku oraz oszczędzaniu uszkodzonego mięśnia. Jak jeszcze można sobie pomóc po takim urazie?
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest naderwanie mięśnia?

Mięśnie, których w ludzkim organizmie jest około pięciuset, odpowiadają m.in. za poruszanie się oraz właściwe działanie narządów wewnętrznych. Jeśli dochodzi do jakiejś dysfunkcji mięśniowej, na jakiś czas tracą one swoje właściwości lub stają się one w jakiś sposób ograniczone.

Jedną z takich dysfunkcji jest naderwanie mięśnia, które polega na przerwaniu ciągłości, określonej ilości włókien mięśniowych. Ten rodzaj urazu stanowi drugi w trzystopniowej skali kontuzji mięśniowych. Naderwany mięsień plasuje się za naciągnięciem mięśnia, co oznacza że taka kontuzja jest poważniejsza od sytuacji, w której dochodzi do naciągnięcia mięśnia. Jednak nie jest aż tak poważna jak całkowite zerwanie mięśnia, które odznacza się trzecim stopniem zaawansowania. 

Naderwaniem mięśnia określa się przypadek, kiedy przerwaniu ulega ponad 5 procent włókien mięśniowych. Jeśli zostanie przekroczona granica wytrzymałości danego mięśnia lub całej grupy mięśniowej, dochodzi do jego/ich uszkodzenia. Bardzo ważna jest wtedy natychmiastowa reakcja w postaci odpowiednio zaaplikowanej pierwszej pomocy. 

Jednym z częściej występujących kontuzji tego typu jest naderwanie mięśnia łydki, czy też naderwanie mięśnia uda, jednak nierzadko też uraz lokuje się w okolicy ramienia, barku, czy pośladka.

Reklama

Objawy naderwanego mięśnia

Jak rozpoznać, że dany symptom oznacza naderwanie mięśnia? Objawy tego uszkodzenia obejmują przede wszystkim trudną do niezauważenia dolegliwość bólową, która ma charakter punktowy i kłujący. Ból nasila się przy próbach nawet nieznacznego ruchu. Ciało w obrębie kontuzji jest bardzo wrażliwe na dotyk. 

W miejscu uszkodzenia, oprócz bólu, pojawia się także stan zapalny, obrzęk, czasem też zasinienie, a nawet krwiak (o ile uraz obejmuje także naczynia krwionośne). Ponadto można zaobserwować również zagłębienie, a także zgrubienie włókien mięśniowych w obszarze naderwania. Poza tym można spodziewać się powracających skurczy mięśnia. 

Żeby nie dopuścić do naciągnięcia, naderwania, a w szczególności zerwania mięśnia, warto poznać czynniki, które przyczyniają się do wystąpienia tego typu urazu, jak np. naderwanie mięśnia dwugłowego uda. Ich znajomość powinna pomóc w profilaktyce tej bolesnej i nieprzyjemnej kontuzji.  

Reklama

Co przyczynia się do naderwania mięśnia?

Najczęściej za naderwanie mięśnia brzuchatego łydki lub gdzie indziej zlokalizowanych włókien mięśniowych odpowiada zbyt krótka rozgrzewka przed intensywnym treningiem lub zupełne pominięcie tej ważnej części gimnastyki. Każdą aktywność sportową należy rozpocząć od kilkunastominutowej rozgrzewki.

Poza tym np. naderwanie mięśnia brzucha może stanowić wynik dźwignięcia ciężkiego przedmiotu lub ciężaru na siłowni. Kolejną przyczyną naderwania mięśnia może być trwające dłuższy czas przeciążenie oraz przetrenowanie. Stąd tak ważne jest „czytanie i słuchanie sygnałów płynących z własnego ciała”, by nie dopuścić do urazu i w momencie bólu, przerwać trening lub wykonywaną czynność.

Naderwać mięsień można także poprzez zbyt szybki, gwałtowny ruch (np. skok do góry, nagły start, czy zmianę kierunku biegu). 

Ponadto na taki stan mogą mieć również wpływ okoliczności, jak zaburzona koordynacja nerwowo-mięśniowa, nieprawidłowa równowaga mięśniowa, bądź uderzenie, czy też upadek, szczególnie przy silnym napięciu mięśniowym.

Reklama

Co robić po naderwaniu mięśnia?

Istotne jest to, żeby kiedy wystąpi naderwanie mięśnia dwugłowego ramienianaderwanie mięśnia czworogłowego uda, czy jeszcze innego, jak najszybciej zadziałać i to w odpowiedni sposób. Przede wszystkim zatem należy zakończyć trening lub wykonywanie czynności, która spowodowała uraz. Bardzo ważny jest tutaj odpoczynek, ponieważ uszkodzone tkanki mięśniowe muszą mieć czas na spokojną regenerację.

Kolejnym krokiem jest przykładanie zimnych okładów (np. z lodu, mrożonego groszku lub gotowego żelowego kompresu chłodzącego) przez około 15-20 minut. Powinno się to powtarzać co 2-3 godziny przez kolejne 3-5 dni, aby zmniejszyć ból oraz obrzęk. 

Następnie dobrze jest delikatnie ucisnąć kontuzjowane miejsce np. bandażem elastycznym, który nie pozwoli na zbieranie się płynu i tworzenie się wysięku. Na dalszym etapie postępowania w ramach pierwszej pomocy powinno się umieścić uszkodzoną część ciała nieco wyżej (np. na kilku poduszkach), po to by zapewnić odpływ krwi. To tzw. elewacja. 

Jeśli po zastosowaniu wymienionych czynności objawy nie ustąpią, należy udać się do lekarza.

Reklama

Leczenie naderwanego mięśnia

Lekarz na podstawie zdjęcia RTG określa czy doszło do złamania kości, czy ma miejsce tylko naderwanie mięśnia. Ile trwa leczenie tego rodzaju kontuzji? To zależy od siły i rodzaju uszkodzenia włókien mięśniowych oraz stanu zdrowia pacjenta. Może to trwać 3 do 5 dni ale też dłużej.

Żeby medyk mógł zalecić właściwy rodzaj terapii, należy wykonać USG lub rezonans magnetyczny uszkodzonego mięśnia. 

Kiedy powinno się wprowadzić specjalistyczną kurację (pod okiem wykwalifikowanego zespołu fizjoterapeutów), zmierzającą do tego, by wyeliminować naderwanie mięśnia? Leczenie tego typu można wprowadzić już po 3-5 dobie od urazu. 

Terapia może obejmować takie działania jak m.in.:

 • laseroterapię,
 • zabiegi fizykalne,
 • magnetoterapię,
 • ultradźwięki,
 • hydroterapię,
 • krioterapię stosowaną miejscowo,
 • plastrowanie dynamiczne,
 • specjalistyczne masaże,
 •  ćwiczenia izometryczne, koncentryczne oraz rozciągające,
 • techniki powodujące obniżenie napięcia mięśniowego i poprawiające krążenie.

Na naderwanie mięśnia naramiennego lub innego pomocne może być też pływanie, jednak najpierw powinno się ustalić z fizjoterapeutą jakie dokładnie ruchy w wodzie ma wykonywać pacjent.

Do pełnej sprawności wraca się powoli, tak by nie powielić urazu. 

Czytaj również

Bibliografia

 • 1. Hochschild Jutta, Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów, MedPharm, 2017, ISBN 978-83-7846-081-7.
 • 2. Rutkowska-Kucharska A., Siemieński A., Wit A., Gajewski J. i inni, Biomechanika sportu, Edra Urban & Partner, 2018, I, ISBN 978-83-65835.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?
Piłkarze
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Podobne artykuły
Mężczyzna opiera nogę w niebieskim gipsie po zwichnięciu o stolik kawowy
Zwichnięcie - przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest i jak długo boli?
Uraz stawu barkowego
Zwichnięcie stawu barkowego - ćwiczenia, leczenie
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Staw skokowy
Skręcenie stawu skokowego (skręcenie kostki) - leczenie, badania

Reklama


Jak świętować pierwszy dzień wiosny?
Sprawdź!