Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?

Cała Polska żyje Euro 2016. Jedni tylko kibicują, inni próbują swoich sił na boisku. Zarówno zawodowi piłkarze, jak i amatorzy, często zmagają się z problemami ze stopami. Wszystko przez mocne uderzenia i setki kilometrów przebiegniętych na boisku. Jakie problemy ze stopami mają piłkarze?
Piłkarze
Źródło: 123RF

Spis treści

Najlepsi piłkarze podczas jednego meczu potrafią przebiec nawet dziesięć kilometrów. Taki dystans pokonuje często Robert Lewandowski, czy Łukasz Piszczek. Podczas biegania nacisk na stopę jest nawet czterokrotnie większy, od masy piłkarza. To oznacza, że stawy muszą znosić obciążenie nawet 300 kilogramów. Piłkarze zawodowi i amatorzy z problemami ze stopami zgłaszają się do podologa. Co dolega im najczęściej? Jak z tym walczyć? Opowiadają specjaliści z kliniki FootMedica.

Odciski

Bolesne odciski potrafią skutecznie utrudnić lub nawet uniemożliwić dalszą grę. Przyczyny powstawania odcisków są różne. Mogą być nimi za ciasne buty, nieodpowiednie skarpety, albo ciała obce, które dostaną się do butów. Potrafią być bardzo bolesne i trudne do usunięcia. Jak leczyć odciski?

- Najlepiej u lekarza podologa. Zabieg polega na usunięciu skalpelem warstwy zrogowaciałego naskórka. Następnie za pomocą dłuta usuwany jest czop rogowy (zrogowacenie) wbijający się w skórę. Kolejno, za pomocą frezu różyczkowego ingerujemy głębiej, usuwając odcisk. W ostatnim kroku wygładzamy naskórek frezem z kapturkiem ścierającym. Nakładamy preparaty i odciążenie z opatrunkiem – wyjaśnia Dorota Szafarowska.

Pęcherze

Nawet najwygodniejsze i najlepiej dopasowane buty nie są w stanie uchronić nogi przed otarciami, a w konsekwencji pęcherzami. Pęcherze pojawiają się najczęściej w miejscu otarcia. Płyn, który jest w środku ma właściwości antybakteryjne. Co zrobić z pęcherzem? Jeśli nie utrudnia nam chodzenia, czy biegania, najlepiej pozostawić, aż płyn sam się wchłonie. Jeśli jednak odczuwamy dyskomfort podczas chodzenia, można pęcherz przebić sterylną igłą. Należy także zdezynfekować to miejsce, a następnie założyć opatrunek, żeby uniknąć zakażenia.

Grzybica

To choroba, która dotyka każdego. Bez wyjątku. Grzybica może zaatakować skórę stóp lub paznokcie. Najczęściej pojawia się między palcami. Wszystko przez pot, wilgoć i wyższą temperaturę w butach, a także częste wizyty w szatniach piłkarskich i siłowniach, gdzie jeden zawodnik zaraża się od drugiego. Jak rozpoznać grzybicę? Na początku skóra między palcami staje się zaczerwieniona. Zaczyna piec i swędzieć. Później pojawiają się na niej drobne pęcherzyki. Grzybica szybko atakuje pozostałe palce, paznokcie, a nawet pięty i podbicie. Jak ją leczyć?

- Najlepiej od razu udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Podolog może pomóc w leczeniu grzybicy paznokci proponując zabiegi laserem – radzi Dorota Szafarowska.

Nadpotliwość

Wielogodzinne bieganie w obuwiu naraża stopę na otarcia i rozwój grzybicy. Wielu piłkarzy cierpi jeszcze na nadpotliwość stóp. To konsekwencja wysiłku fizycznego i stresu, jaki towarzyszy ważnym meczom. Nieleczona nadpotliwość może prowadzić do pojawienia się grzybicy. Towarzyszy jej przykry zapach. Najlepiej używać dezodorantu i talku do stóp.

Wrastające paznokcie

To choroba wielu sportowców. Zmagają się z nią zarówno tenisiści, miłośnicy squasha, jak i koszykarze czy piłkarze. Wrastające paznokcie utrudniają bieganie, a nawet chodzenie. Towarzyszy im ból. Co jest ich przyczyną? Za ciasne buty lub urazy mechaniczne, które zmieniają kształt paznokcia. Leczenie polega na założeniu klamry na poznokieć, która uniemożliwi wrastanie.

Krwiaki i schodzący paznokieć

To konsekwencja urazu. Przy mocnym uderzeniu paznokieć może zmienić barwę, co jest objawem krwiaka podpaznokciowego. Krwiak i oddzielenie się paznokcia od łożyska może doprowadzić do zejścia płytki paznokcia w całości. W tej sytuacji trzeba mocno dbać o higienę, ponieważ krwiak jest pożywką dla bakterii i może przerodzić się w infekcję.

Sportowcy, zarówno mistrzowie, jak i amatorzy powinni szczególnie dbać o swoje stopy. Oto kilka rad:

  • noś bawełniane skarpetki, najlepiej z jonami srebra, które mają działanie antybakteryjne
  • używaj kosmetyków do stóp, które łagodzą podrażnienia i mają działanie antybakteryjne
  • w kremach i żelach do stóp szukaj: mentolu, rumianu, szałwii, mocznika i aloesu
  • zainwestuj w dobre buty

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!