Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Lateralizacja rzepki - co to jest? Ćwiczenia, leczenie i operacja

Lateralizacja rzepki to odskoczenie rzepki w boczną stronę kolana, co wywołuje m.in. ból, obrzęk i sztywność stawu kolanowego. Leczenie lateralizacji rzepki polega przede wszystkim na uśmierzaniu bólu, redukcji stanu zapalnego oraz rehabilitacji uszkodzonej rzepki. Jakie ćwiczenia są zalecane? Dowiedz się, jak wygląda leczenie lateralizacji rzepki.
Rzepka u człowieka
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Lateralizacji rzepki z początku towarzyszyć może ból podczas aktywności fizycznej. Jakie jeszcze daje objawy?
 • Uraz ten należy leczyć, gdyż ignorowany może prowadzić do poważnych konsekwencji.
 • Podczas rehabilitacji rzepki wykonywać należy ćwiczenia usprawniające poruszanie kolanem. Co jeszcze może pomóc?
SPRAWDŹ TEŻ: Urazy stawu kolanowego - jak leczyć? Przyczyny i objawy
Spis treści

Reklama

Co to jest lateralizacja rzepki?

Rzepka to ważny element kolana, powstały na skutek skostnienia fragmentów ścięgien. To kość, określana jako trzeszczka, zlokalizowana w przedniej części kolana.

Jest odpowiedzialna za pomoc w prawidłowym funkcjonowaniu ścięgien, zabezpieczenie przed uszkodzeniami kłykci kości oraz prawidłowe przenoszenie obciążeń.

W normalnych warunkach rzepka porusza się w roku kości udowej. Tak długo, jak tam pozostaje, można normalnie się przesuwać. Dopiero gdy rzepka wymyka się z rowka, zaczynają się problem.

Lateralizacja rzepki polega na przesunięciu rzepki w boczną stronę kolana, co powoduje przeciążenia w stawie rzepkowo-udowym oraz naruszenie chrząstki.

Najbardziej znamiennym symptomem tej dolegliwości jest ból kolana, który zbagatelizowany może prowadzić do stanów zapalnych, a nawet do zwyrodnienia i zniszczenia chrząstki.

Do lateralizacji rzepki przyczynia się intensywny wysiłek fizyczny, zwłaszcza aktywne uprawianie sportów związanych z bieganiem, skakaniem, itp. oraz budowa anatomiczna człowieka.

Nie należy mylić tego urazu z chondromalacją rzepki. Polega ona na zmiękczeniu chrząstki stawowej na tylnej powierzchni rzepki.

W skrajnych przypadkach dojść może nawet do lateralizacji obu rzepek.

Reklama

Objawy lateralizacji rzepki

Lateralizacja rzepek, bądź rzepki objawia się przede wszystkim bólem, który początkowo może pojawiać się tylko po wysiłku, takim jak skakanie, jeżdżenie na nartach, długotrwałe wchodzenie, czy schodzenie po schodach.

Z czasem manifestuje się również podczas codziennych czynności utrudniając, a nawet uniemożliwiając normalne funkcjonowanie.

Ból kolana umiejscowiony jest z reguły w jego bocznej części lub/oraz nad kolanem. Do bolesności może także dołączyć okresowy obrzęk w tym miejscu.

Pacjenci często są sami w stanie wyczuć, że rzepka przesunęła się do boku. Poza tym mogą usłyszeć charakterystyczne dźwięki podczas poruszania kolanem, takie jak chrzęst, przeskakiwanie, szmery, itp. 

Inny objaw lateralizacji rzepki to zesztywnienie stawu kolanowego.

Reklama

Przyczyny lateralizacji rzepki

Dolegliwość bólowa w zewnętrznej części kolana może oznaczać stan, który określa się mianem lateralizacja rzepki. Przyczyny tego niedomagania są dwojakie.

Po pierwsze może ją spowodować charakterystyka budowy anatomicznej danej osoby. Nie bez powodu lateralizacja rzepki przeważnie dotyka kobiety, nie mężczyzn.

Jest to spowodowane tym, że miednica kobiet jest najczęściej szeroka, co sprawia, że aparat wyprostny rzepki musi być ustawiony na skos (im szersza miednica, tym większy skos), co prowadzi do odskakiwania rzepki na bok. Podczas gdy u panów ten mechanizm zbudowany jest pionowo, na wprost.

Inne powody anatomiczne lateralizacji rzepki to m.in.:

 • hipoplazja kłykcia bocznego (niepoprawna budowa dalszej nasady kości udowej),
 • patologiczna budowa bliższej nasady kości piszczelowej,
 • nieprawidłowa budowa rzepki,
 • koślawość kolan,
 • zróżnicowanie w długości kończyn dolnych,
 • płaskostopie,
 • inne zaburzenia postawy.

Drugą grupą przyczyn lateralizacji rzepki są uszkodzenia w wyniku uprawiania sportu. Błędne wykonywanie pewnych ruchów ciała oraz przetrenowanie mogą wywołać przeciążenia w mechanizmie rzepki i spowodować jej odskoczenie w bok.

Reklama

Diagnostyka lateralizacji rzepki

By rozpoznać lateralizację rzepki trzeba wykonać różne badania, np. fizykalne. Stwierdza się w nim miejsce bólu, sztywność i stan stawu.

Konieczne jest również wykonanie badania RTG rzepki. Wykonuje się je w obrębie stawu kolanowego w płaszczyźnie czołowej przy kątach zgięcia.

Zlecone może zostać także badanie USG lub rezonans magnetyczny.

Rodzaj wdrożonego leczenia zależy od wyników badań.

Reklama

Jak leczyć lateralizacje rzepki?

Kiedy zostanie zdiagnozowana lateralizacja rzepki, leczenie zaczyna się od zlikwidowania bólu, stanu zapalnego oraz obrzęku odpowiednimi lekami i metodami, typu stosowanie okładów z lodu, jonoforeza, czy krioterapia

Bardzo istotne w początkowej fazie kuracji jest unieruchomienie stawu kolanowego, np. za pomocą ortezy, założonej na staw na krótki okres czasu. Czasem stosuje się też kinesiotaping, czyli plastrowanie rzepki specjalnymi taśmami, które stabilizują staw rzepkowo-udowy

W tym czasie wykluczone jest uprawianie sportów, zwłaszcza obciążających kolana, takich jak m.in. jazda na nartach, aerobik, czy orbitrek.

Ile trwa okres leczenia? Rehabilitacja uszkodzonej rzepki jest procesem długotrwałym i polega na zregenerowaniu jej oraz nauczeniu pacjenta właściwych, zdrowych ruchów kolanem.

Zazwyczaj leczenie rzepki trwa około 3-5 tygodni, jednak powrót do całkowitej sprawności może trwać nawet kilka miesięcy. Czas zależy od stopnia urazu.

Niekiedy konieczne jest wykonanie operacji o nazwie osteotomia medializująca. Polega ona na ściągnięciu rzepki do przyśrodka poprzez przeniesienie przyczepu więzadła właściwego rzepki ku linii pośrodkowej ciała. Przyczep więzadła zespala się śrubami, które podczas następnej operacji się usuwa.

Sam zabieg nie trwa długo. Okres ograniczonej dysfunkcji po operacji lateralizacji rzepki wynosi od 5 do 12 tygodni. Zazwyczaj dopiero po 8 tygodniach zdejmowana jest stabilizator, czyli orteza, którą podczas poruszania się należy cały czas nosić aż do tego momentu.

Lateralizacja rzepki może być powodem do otrzymania odszkodowania. Należy jednak spełnić wymogi Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych. Termin złożenia wniosku nie może być jednak dłuższy niż 3 lata od dnia zdarzenia, które było powodem powstania szkody.

Reklama

Ćwiczenia na lateralizację rzepki

Okazuje się, że jeśli chodzi o uszkodzenia stawu kolanowego, jedną z „popularniejszych” dysfunkcji jest właśnie lateralizacja rzepki. Ćwiczenia, które zaleca się w ramach rehabilitowania odsuniętej na bok rzepki, najlepiej wykonywać pod okiem fizjoterapeuty lub rehabilitanta.

Polegają one głównie na wzmacnianiu ale także na rozciąganiu mięśnia czworogłowego, a także na wydłużaniu bocznych struktur w stawie rzepkowo-udowym.

Ponadto zaleca się spokojna jazdę na rowerze stacjonarnym oraz „normalnym”, przy czym należy pamiętać, że siodełko jest dobrze usytuowane kiedy podczas pedałowania „dolna” noga jest całkowicie wyprostowana.

Warto także regularnie pływać na basenie, jednak nie powinno się wybierać takich stylów pływackich, jak „żabka”.

Czytaj również

Bibliografia

 • Pogorzała AM, Stryła W: Rehabilitacja medyczna. Uniwersytet Medyczny, 2012: 344-356.
 • Kiwerski J: Rehabilitacja medyczna. PZWL. 2007: 560-595.
 • Kilar JZ, Lizis P: Leczenie ruchem. Część I Badanie narządu ruchu w rehabilitacji. Kraków, 1996.
 • Paprocka- Borowicz M, Zawadzki M: Fizjoterapia w chorobach układu ruchu. Wydawnictwo Medyczne. 2007: 103-113.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Zwichnięcie - przyczyny, objawy i leczenie. Czym jest i jak długo boli?
Mężczyzna opiera nogę w niebieskim gipsie po zwichnięciu o stolik kawowy
Lateralizacja rzepki - co to jest? Ćwiczenia, leczenie i operacja
Rzepka u człowieka
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Podobne artykuły
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?
Mężczyzna w czasie rehabilitacji
Łokieć tenisisty - objawy, ćwiczenia, leczenie domowe
Piłkarze
Stopa piłkarza - na co cierpią stopy piłkarzy?
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?
Skręcenie kostki, kolana, stopy - leczenie, pierwsza pomoc

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!