Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?

Można naciągnąć niemal każdy mięsień: barku, łydki, uda, a nawet stopy. Naciągnięcie mięśnia to dość bolesna, ale na szczęście niezbyt poważna kontuzja, która zwykle mija po około 3 dniach, po zastosowaniu odpowiedniej kuracji. Jak leczyć naciągnięcie mięśnia? W jaki sposób reagować zaraz po wystąpieniu takiego uszkodzenia?
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest naciągnięty mięsień?

Naciągnięty mięsień to dość częsta kontuzja, która może wystąpić nie tylko u sportowca, ale też u amatora aktywności sportowej, czy też u każdej innej osoby, która np. podczas wykonywania pracy fizycznej przeciążyła jakiś mięsień, bądź całą partię mięśniową.

Mięśnie są zbudowane z włókien mięśniowych, tzw. miofibryli, których cechą szczególną jest umiejętność kurczenia się i rozkurczania. Dzięki temu możliwe jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów. Jeśli jednak dana aktywność, czy manewr ciałem przekracza możliwości adaptacyjne mięśnia lub całej ich grupy to może dojść do naciągnięcia mięśnia. Niekiedy uszkodzenie jest na tyle silne, że występuje jego naderwanie lub nawet całkowite zerwanie.

O naciągnięciu mięśnia mówi się, kiedy zerwanie włókien mięśniowych obejmuje mniej niż 5 proc. ich powierzchni. Naderwaniem określa się sytuację kiedy zerwanie pokrywa ponad 5 proc. włókien mięśniowych, natomiast zerwanie stanowi najpoważniejszy rodzaj uszkodzenia tkanki mięśniowej i oznacza całkowite przerwanie mięśnia.

Reklama

Jakie są przyczyny naciągnięcia mięśnia?

Dlaczego dochodzi do takich sytuacji, jak m.in. naciągnięty mięsień udanaciągnięty mięsień łydki, czy naciągnięty mięsień barku? Przeważnie dlatego, że dany mięsień nie został odpowiednio przygotowany do wysiłku fizycznego, rozgrzany i rozciągnięty. Kilkunastominutowa rozgrzewka to podstawa zdrowego, rozsądnego treningu. 

Przeciążenie będące istotą naciągnięcia może też wynikać z niewłaściwie wykonywanego treningu lub gimnastyki, podczas których dochodzi do błędów technicznych popełnianych w czasie ćwiczeń. Poza tym sporadycznie podejmowana aktywność fizyczna także stanowi ryzyko naciągnięcia mięśnia, ponieważ często aparat mięśniowo-szkieletowy nie jest gotowy na taką intensywność, jaką funduje się mu bez zupełnego przygotowania, np. podczas wakacji, czy zimowych ferii. 

Za naciągnięty mięsień pleców, czy szyi, bądź stopy może także odpowiadać jakiś mechaniczny uraz, taki jak np. uderzenie, czy upadek. Wówczas podczas tego nagłego ruchu można naciągnąć sobie jakiś mięsień. 

Objawy naciągniętego mięśnia

Jak rozpoznać naciągnięty mięsień? Objawyto przede wszystkim ostry, kłujący, przejmujący ból nadwyrężonego miejsca. Dolegliwość ta nasila się podczas ruchu, czy dotknięcia tego miejsca. Dodatkowo może się pojawić krwiak lub siniak oraz opuchlizna. Ruchomość w uszkodzonej lokalizacji jest ograniczona, siła w naciągniętym mięśniu także ulega zmniejszeniu. Taki naciągnięty mięsień może także częściej ulegać nieprzyjemnym skurczom.

Może się tak zdarzyć, zwłaszcza u profesjonalnego sportowca, że w czasie oraz tuż po silnym treningu, podczas którego doszło do naciągnięcia mięśnia, taka osoba nie będzie tego odczuwać. Dzieje się tak z powodu mocnego rozgrzania mięśni. Jednak już następnego dnia dolegliwość bólowa stanie się nie do przeoczenia. 

Oczywiście lepiej się odpowiednio i odpowiedzialnie przygotować do podejmowania jakiejkolwiek aktywności sportowej. Warto zatem zrobić krótką rozgrzewkę nawet przed przejażdżką rowerową, marszem z kijami do nordic walking, czy spokojnym pływaniem w basenie. 

Reklama

Co robić na naciągnięty mięsień?

Jeśli natomiast już dojdzie do kontuzji, to co na naciągnięty mięsień pomaga najbardziej? W pierwszej kolejności dobrze jest zastosować zimne okłady. Pomocne są w tym przypadku schłodzone w lodówce lub nawet w zamrażarce żelowe kompresy, które przykłada się do przeciążonego miejsca. Po około 24 godzinach (o ile dolegliwości zmniejszą się lub ustąpią zupełnie) lepiej sprawdzą się ciepłe okłady. 

Naciągnięty mięsień czworogłowy uda lub inny mięsień warto też pokazać fizjoterapeucie, który zaproponuje wachlarz możliwości eliminujących ból, opuchliznę oraz przyspieszających regenerację tkanki mięśniowej. Wśród zabiegów fizjoterapeutycznych, które mogą pomóc wymienia się m.in. profesjonalny masaż i kinesiotaping (czyli plastrowanie dynamiczne). Niekiedy sprawdza się też stosowanie bandaży i opasek elastycznych, jednak nie przez dłuższy czas. 

Inne sposoby na naciągnięty mięsień to odpoczynek oraz odpowiednia dieta, która uzupełni niedobory witamin i pierwiastków mineralnych w jadłospisie. 

Reklama

Leczenie naciągniętego mięśnia

To, jak długo boli naciągnięty mięsień w głównej mierze zależy od szybkości reakcji na kontuzję oraz siła naciągnięcia mięśnia. Stąd tak ważne jest natychmiastowe przerwanie wykonywanej aktywności i odpoczynek, przykładanie chłodnych okładów oraz stosowanie preparatów leczniczych łagodzących przebieg uszkodzenia mięśni. Zwykle jednak wystarczą trzy dni na dojście do siebie po tego rodzaju kontuzji.

Jak leczyć naciągnięty mięsień? Na ten typ urazu świetnie sprawdza się maść na naciągnięty mięsień z arniką górską, aplikowana na kontuzjowaną część ciała. Arnika bowiem ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. Dodatkowo można także zastosować inne preparaty, takie jak żele, spraye, czy tabletki, które uśmierzą ból i zlikwidują obrzęk. 

Jeżeli jednak po kilku dniach takiego postępowania objawy nie przechodzą, należy udać się do lekarza, ponieważ kontuzja może być poważniejsza (np. naderwanie, czy zerwanie mięśnia, a nawet złamanie kości). Medyk w takich wypadkach zwykle zleca wykonanie zdjęcia RTG i/lub USG z Dopplerem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Rutkowska-Kucharska A., Siemieński A., Wit A., Gajewski J. i inni, Biomechanika sportu, Edra Urban & Partner, 2018, I, ISBN 978-83-65835.
  • Hochschild Jutta, Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów, MedPharm, 2017, ISBN 978-83-7846-081-7.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Kontuzje
Naderwanie mięśnia – objawy i leczenie. Ile trwa kuracja?
Biegacz odczuwa ból z powodu naderwanego mięśnia
Łokieć tenisisty - objawy, ćwiczenia, leczenie domowe
Mężczyzna w czasie rehabilitacji
Skręcenie kostki, kolana, stopy - leczenie, pierwsza pomoc
Podobne artykuły
Ćwiczenia na naciągnięty mięsień
Naciągnięty mięsień: objawy w różnych miejscach. Jak leczyć?
Uraz stawu barkowego
Zwichnięcie stawu barkowego - ćwiczenia, leczenie
Rozgrzewka kolana przed bieganiem
Ból kolana po bieganiu - jak leczyć, a jak zapobiegać?
Przypadłość łokcia golfisty
Łokieć golfisty – przyczyny, objawy i leczenie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!