Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?

Erytrocyty w moczu zawsze powinny wzbudzić czujność pacjenta. Choć czasem przyczyny krwiomoczu mogą być błahe, to dużo częściej zdarza się, że czerwone krwinki są sygnałem poważnych chorób nerek lub innych części układu moczowego. Poziom erytrocytów w moczu można sprawić podczas prostego i taniego badania laboratoryjnego.
Próba moczu z erytrocytami
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Śladowe ilości krwinek czerwonych mogą pojawić się w moczu nawet zdrowej osoby. Zawsze warto jednak obserwować wszelkie zmiany w tym zakresie i monitorować, czy ich intensywność nie zwiększa się.
 • Erytrocyty w moczu podzielić można na te wyługowane (zmienione) oraz świeże. Pierwsze świadczą o problemach z nerkami, drugie zaś o komplikacjach w dolnym odcinku układu moczowego.
 • W przypadku kobiet w ciąży obserwacja moczu jest bardzo ważna i wykonuje się ją podczas każdej wizyty kontrolnej. Ciężarne są bowiem bardziej narażone na infekcje układu moczowego.
SPRAWDŹ TEŻ: Krew w moczu - co to może znaczyć?
Spis treści

Reklama

Erytrocyty w moczu norma - czy krwinki czerwone w moczu to zawsze powód do niepokoju?

Czerwone krwinki zwane erytrocytami nie powinny się pojawić w wynikach badania moczu u zdrowej osoby. W trakcie oddawania moczu z organizmu są wydalane produkty przemiany materii, które nie są już potrzebne, a nawet mogą być szkodliwe dla ustroju. Głównie to woda, mocznik, sole mineralne i substancje, które nadają moczowi kolor, zapach i smak.

Zdarza się jednak czasem, że w moczu znajdują się także substancje, które nie są efektem przemiany materii. Jeśli ich ilości są śladowe, nie ma powodów do obaw, choć zalecana jest szersza diagnostyka. Jeśli jednak jest ich więcej konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tak właśnie jest z erytrocytami w moczu.

Jeśli pojawiają się w śladowych ilościach mogą być spowodowane wysiłkiem fizyczny lub drobnym urazem (u kobiet w trakcie lub tuż po menstruacji może pojawić tzw. krwiomocz rzekomy), jeśli jednak jest ich więcej, przyczyny krwiomoczu są zazwyczaj bardzo poważne.

Pojawienie się erytrocytów w moczu zawsze powinno być powodem rozszerzonej diagnostyki, ale w pierwszej kolejności trzeba powtórzyć badanie ogólne moczu. Potem w zależności od podejrzeń, lekarz może:

 • zlecić badanie całej morfologii
 • sprawdzić parametry pracy nerek i układu krzepnięcia
 • zlecić badania obrazowe lub biopsję

Reklama

Erytrocyty wyługowane a erytrocyty świeże w moczu - jak jest różnica?

Choć badanie moczu jest tanie i można wykonać je w domu oraz w każdym laboratorium, to interpretację wyniku zawsze powinniśmy pozostawić lekarzowi. Dla określenia przyczyny czerwonych krwinek w moczu ważna jest nie tylko ich ilość, ale także określenie pod mikroskopem, jakiego rodzaju są to erytrocyty.

Erytrocyty wyługowane w moczu (o zmienionej budowie) mogą świadczyć o chorobach nerek, erytrocyty świeże w moczu (o prawidłowej budowie) sugerują, że przyczyn należy szukać w zaburzeniach dolnej części układu moczowego.

Reklama

Jakie potencjalnie przyczyny może mieć krwiomocz?

Jeśli w wynikach badania pojawiają się czerwone krwinki w moczu, ale ich wartość jest poniżej 3 w tzw. polu widzenia osadu moczu, to nie ma powodów do obaw. Gdy ich poziom znacznie wzrasta mamy do czynienia z krwiomoczem, który może mieć różne przyczyny.

Najczęściej podwyższony poziom krwinek czerwonych świadczy o zmianach w układzie moczowym. Bardzo często krwiomocz jest następstwem zapalenia pęcherza moczowego, cewki moczowej lub kamicy dróg moczowych i wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:

 • częste oddawanie moczu
 • trudności z oddawaniem moczu
 • ból podbrzusza
 • stan podgorączkowy

Innym ważnym źródłem pojawienia się czerwonych krwinek w moczu są patologie związane z nerkami: kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, torbiele nerek, zakrzepica żył nerkowych, uraz nerki.

Podwyższone erytrocyty w moczu mogą świadczyć także o rozwijających się chorobach nowotworowych w obrębie układu moczowego lub narządów płciowych: rak pęcherza, rak prostaty, rak szyjki macicy i pochwy, rak nerki.

Nadwyżka czerwonych krwinek może wiązać się również z niewydolnością krążenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, marskością wątroby, zapaleniem gruczołu krokowego u panów i endometriozą u pań, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. heparyny, dikumarolu, krew może zabarwić też nitrofurantoina, fenacetyna, metronidazol i salicylany).

Reklama

Erytrocyty w moczu dziecka. O czym mogą świadczyć?

Wzrost erytrocytów w moczu dziecka częściej niż u dorosłych jest związany z zaburzeniami metabolizmu. Krwiomocz może świadczyć o skazie krwotocznej, nadmiernym wydalaniu jonów wapnia i szczawianów z moczem. Erytrocyty w moczu dziecka mogą pojawią się również przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Często przyczyną pojawienia się czerwonych krwinek w moczu dziecka jest tzw. krwiomocz łagodny rodzinny, trzeba wtedy wykonać badanie moczu u wszystkich członków najbliższej rodziny, z dziadkami włącznie.

Reklama

Erytrocyty w moczu w ciąży - możliwe powody

Badanie moczu jest podstawowym badaniem, jakie wykonuje się ciężarnym w trakcie każdej wizyty kontrolnej. Powszechną przyczyną wzrostu erytrocytów w ciąży są infekcje dróg moczowych, na które ciężarne są bardziej narażone niż inne kobiety.

Czasem zdarza się, że krwiomoczem objawiają się kamienie w nerkach i pęcherzu, anemia sierpowata lub cukrzyca.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Grabe i wsp., Rekomendacje dotyczące postępowania w zakażeniach układu moczowego, European Association of Urology 2015, https://www.postepyandrologii.pl/pdf/Rekomendacje%20EAU.pdf
 • Diagnostyka bakteriologiczna pod redakcją Eligii M. Szewczyk Wydawnictwo Naukowe PWN 2013
 • Michał Nowicki, Bogdan Biedunkiewicz, Krwinkomocz, Forum Nefrologiczne 2009, tom 2, nr 1, 60–63
 • M, Walentowicz, D, Krzemiński, Z. Kopański, M Liniarski, J. Tabak, S. Dyl, K. Kieczka-Radzikowska, M. Mazurek, Krwiomocz – ogólna charakterystyka zjawiska, Journal of Clinical Healthcare 3/2017
 • Diagnostyka laboratoryjna pod red. Andrzeja Szutowicza i Anny Raszei-Specht, Wydawnictwo Gdański Uniwersytet Medyczny, Gdańsk 2009
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Próba moczu z erytrocytami
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Ketony w moczu (ketonuria) - jakie są jej przyczyny i objawy?
Próbka moczu do badania ketonurii
Podobne artykuły
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Próbka moczu do badania ketonurii
Ketony w moczu (ketonuria) - jakie są jej przyczyny i objawy?
Próbki z moczem
Co może oznaczać zielony mocz?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!