Erytrocyty w moczu - co oznaczają? Norma dla czerwonych krwinek

Erytrocyty w moczu zawsze powinny wzbudzić czujność pacjenta. Choć czasem przyczyny krwiomoczu mogą być błahe, to dużo częściej zdarza się, że czerwone krwinki są sygnałem poważnych chorób nerek lub innych części układu moczowego. Poziom erytrocytów w moczu można sprawić podczas prostego i taniego badania laboratoryjnego.
Próba moczu z erytrocytami
Źródło: 123RF
Spis treści

Krwinki czerwone w moczu

Czerwone krwinki zwane erytrocytami nie powinny się pojawić w wynikach badania moczu u zdrowej osoby. W trakcie oddawania moczu z organizmu są wydalane produkty przemiany materii, które nie są już potrzebne, a nawet mogą być szkodliwe dla ustroju. Głównie to woda, mocznik, sole mineralne i substancje, które nadają moczowi kolor, zapach i smak.

Zdarza się jednak czasem, że w moczu znajdują się także substancje, które nie są efektem przemiany materii. Jeśli ich ilości są śladowe, nie ma powodów do obaw, choć zalecana jest szersza diagnostyka. Jeśli jednak jest ich więcej konieczna jest konsultacja z lekarzem. Tak właśnie jest z erytrocytami w moczu.

Jeśli pojawiają się w śladowych ilościach mogą być spowodowane wysiłkiem fizyczny lub drobnym urazem (u kobiet w trakcie lub tuż po menstruacji może pojawić tzw. krwiomocz rzekomy), jeśli jednak jest ich więcej, przyczyny krwiomoczu są zazwyczaj bardzo poważne.

Pojawienie się erytrocytów w moczu zawsze powinno być powodem rozszerzonej diagnostyki, ale w pierwszej kolejności trzeba powtórzyć badanie ogólne moczu. Potem w zależności od podejrzeń, lekarz może:

  • zlecić badanie całej morfologii
  • sprawdzić parametry pracy nerek i układu krzepnięcia
  • zlecić badania obrazowe lub biopsję

Erytrocyty wyługowane i erytrocyty świeże

Choć badanie moczu jest tanie i można wykonać je w domu oraz w każdym laboratorium, to interpretację wyniku zawsze powinniśmy pozostawić lekarzowi. Dla określenia przyczyny czerwonych krwinek w moczu ważna jest nie tylko ich ilość, ale także określenie pod mikroskopem, jakiego rodzaju są to erytrocyty.

Erytrocyty wyługowane w moczu (o zmienionej budowie) mogą świadczyć o chorobach nerek, erytrocyty świeże w moczu (o prawidłowej budowie) sugerują, że przyczyn należy szukać w zaburzeniach dolnej części układu moczowego.

Erytrocyty w moczu - przyczyny

Jeśli w wynikach badania pojawiają się czerwone krwinki w moczu, ale ich wartość jest poniżej 3 w tzw. polu widzenia osadu moczu, to nie ma powodów do obaw. Gdy ich poziom znacznie wzrasta mamy do czynienia z krwiomoczem, który może mieć różne przyczyny.

Najczęściej podwyższony poziom krwinek czerwonych świadczy o zmianach w układzie moczowym. Bardzo często krwiomocz jest następstwem zapalenia pęcherza moczowego, cewki moczowej lub kamicy dróg moczowych i wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak:

  • częste oddawanie moczu
  • trudności z oddawaniem moczu
  • ból podbrzusza
  • stan podgorączkowy

Innym ważnym źródłem pojawienia się czerwonych krwinek w moczu są patologie związane z nerkami: kłębuszkowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, torbiele nerek, zakrzepica żył nerkowych, uraz nerki.

Podwyższone erytrocyty w moczu mogą świadczyć także o rozwijających się chorobach nowotworowych w obrębie układu moczowego lub narządów płciowych: rak pęcherza, rak prostaty, rak szyjki macicy i pochwy, rak nerki.

Nadwyżka czerwonych krwinek może wiązać się również z niewydolnością krążenia, zaburzeniami krzepnięcia krwi, marskością wątroby, zapaleniem gruczołu krokowego u panów i endometriozą u pań, przyjmowaniem niektórych leków (m.in. heparyny, dikumarolu, krew może zabarwić też nitrofurantoina, fenacetyna, metronidazol i salicylany).

Erytrocyty w moczu dziecka

Wzrost erytrocytów w moczu dziecka częściej niż u dorosłych jest związany z zaburzeniami metabolizmu. Krwiomocz może świadczyć o skazie krwotocznej, nadmiernym wydalaniu jonów wapnia i szczawianów z moczem. Erytrocyty w moczu dziecka mogą pojawią się również przy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Często przyczyną pojawienia się czerwonych krwinek w moczu dziecka jest tzw. krwiomocz łagodny rodzinny, trzeba wtedy wykonać badanie moczu u wszystkich członków najbliższej rodziny, z dziadkami włącznie.

Erytrocyty w ciąży

Badanie moczu jest podstawowym badaniem, jakie wykonuje się ciężarnym w trakcie każdej wizyty kontrolnej. Powszechną przyczyną wzrostu erytrocytów w ciąży są infekcje dróg moczowych, na które ciężarne są bardziej narażone niż inne kobiety.

Czasem zdarza się, że krwiomoczem objawiają się kamienie w nerkach i pęcherzu, anemia sierpowata lub cukrzyca.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama