Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Kamica żółciowa. Objawy, dieta i leczenie kamicy woreczka

Kamica żółciowa jest najczęstszą chorobą dróg żółciowych. Polega na tworzeniu się w pęcherzyku żółciowym złogów potocznie nazywanych kamieniami. Często przebiega bezobjawowo, ale potrafi także boleśnie dać o sobie znać. Sprawdź, jak objawia się kamica żółciowa oraz jak przebiega leczenie.
Kamienie żółciowe
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kamica żółciowa?

Kamica żółciowa jest dość powszechną dolegliwością spowodowaną powstawaniem złogów w pęcherzyku żółciowym, potocznie nazywanych kamieniami. Choroba dotyczy nawet 15 procent mieszańców Europy, z czego większość stanowią kobiety. Z wiekiem ryzyko tworzenia się kamieni w pęcherzyku żółciowym wzrasta, dlatego kamica występuje dwukrotnie częściej u 60-latków. 

W grupie zwiększonego ryzyka zachorowania na kamicę pęcherzyka żółciowego są osoby:

Czynnikiem ryzyka jest także doustna antykoncepcja hormonalna. 

Reklama

Przyczyny kamicy pęcherzyka żółciowego

Zaleganie żółci w pęcherzyku żółciowym jest główną przyczyną kamicy. Kamienie w woreczku żółciowym są zbudowane z cholesterolu, bilirubinianu wapniowego i węglanu wapnia. Kiedy żółć zalega w woreczku, wytrącają się z niej wymienione substancje i tworzą złogi. Do rozwoju kamicy przyczynia się także nadmiar cholesterolu oraz niedobór kwasów żółciowych. 

Kamienie rosną średnio 1 milimetr w ciągu roku. Kiedy osiągną duże rozmiary, zaczynają wywoływać dolegliwości chorobowe. Mogą nawet doprowadzić do całkowitego zamknięcia przewodu pęcherzykowego, co skutkuje ostrym zapaleniem pęcherzyka żółciowego.

Reklama

Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej występują u około 20 procent chorych. U pozostałych choroba przebiega bezobjawowo i większość z nich nie wie, że są nosicielami kamieni w pęcherzyku żółciowym. Typowym objawem kamicy jest kolka żółciowa, czyli ostry, napadowy ból zlokalizowany w prawym nadbrzuszu oraz promieniujący do prawego ramienia lub pleców. Ból zwykle nasila się po posiłku i może utrzymywać się do 6 godzin. Dolegliwościom bólowym mogą towarzyszyć nudności, wymioty, dreszcze oraz gorączka. 

Inne objawy kamicy żółciowej to:

 • jasne stolce,
 • ciemne zabarwienie moczu,
 • zgaga,
 • niestrawność,
 • żółtaczka.

Reklama

Kamica żółciowa a dieta

Osoby podatne na tworzenie się złogów pęcherzyku żółciowym powinny zmienić nawyki żywieniowe. Głównym zaleceniem dietetycznym jest spożywanie pokarmów z dużą ilością błonnika. Błonnik przyspiesza pasaż jelitowy i pobudza motorykę pęcherzyka żółciowego. Jeśli pęcherzyk żółciowy obkurcza się w prawidłowy sposób, nie zalega w nim żółć. Ponadto dieta bogata w błonnik wpływa korzystnie na metabolizm kwasów żółciowych. 

Pacjentom z kamicą żółciową zaleca się dietę lekkostrawną i niskokaloryczną. Niewskazane jest spożywanie tłuszczów nasyconych i cukrów prostych. Zamiast nich powinno się zwiększyć podaż białka. 

Produkty zalecane to:

 • tłuszcze nienasycone (oleje roślinne, oliwa z oliwek),
 • chudy twaróg,
 • mleko i jego przetwory,
 • ryby (dorsz, sandacz),
 • chude mięso (kurczak, indyk, cielęcina),
 • warzywa,
 • owoce,
 • produkty zbożowe,
 • kiełki.

Pacjenci z kamicą żółciowa nie mogą stosować rygorystycznych diet, mających na celu szybką utratę masy ciała, gdyż sprzyja to zastojom żółci w pęcherzyku. Co bardzo istotne, w zaostrzeniu choroby należy ograniczyć spożycie produktów bogatych w błonnik nierozpuszczalny oraz warzyw wzdymających. 

Reklama

Leczenie kamicy woreczka żółciowego 

Bezobjawowa kamica woreczka żółciowegonie wymaga leczenia. W przypadku wystąpienia objawów pacjenci przyjmują leki przeciwbólowe, głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz leki rozkurczowe. Często wskazana jest kilkunastogodzinna głodówka. Po ustąpieniu kolki żółciowej zalecana jest lekkostrawna, niskotłuszczowa dieta.

Większość pacjentów z objawową kamicą żółciową wymaga usunięcia pęcherzyka żółciowego wraz ze złogami. Zabieg wykonuje się głównie laparoskopowo. Laparoskopowa cholecystektomia jest uznawana na złoty standard leczenia operacyjnego kamicy pęcherzyka żółciowego.

Bibliografia

 • Janczak D., Kamica pęcherzyka żółciowego, Chirurgia Po Dyplomie 5/2017.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Gastrologia
Ciągłe uczucie głodu - jakie są przyczyny nadmiernego apetytu?
Mężczyzna odczuwający ciągły głód
Uchyłki esicy - czym są? Objawy, leczenie, dieta
Wizualizacja uchyłków esicy
Luźny stolec to skutek nieprawidłowego formowania kału. Sprawdź, jak go zatrzymać
Młoda kobieta ma biegunkę
Podobne artykuły
Kobieta wymiotuje po alkoholu
Wymioty po alkoholu - co pomaga i jak je powstrzymać?
Kobieta z objawami gastropatii rumieniowej
Gastropatia rumieniowa - co to jest i jak ją leczyć? Przyczyny i objawy
Kobietę boli żołądek po alkoholu
Ból żołądka po alkoholu - jak z nim walczyć i dlaczego występuje?
Robaki w układzie pokarmowym
Odrobaczanie ludzi - czy, kiedy i jak to robić? Preparaty oraz domowe sposoby
Choroba żołądka i dwunastnicy
Zapalenie dwunastnicy - dieta i leczenie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na szybkie zaśnięcie?
Trisen-sonda