Ph moczu - wysokie, prawidłowe i niskie - interpretacja

Ph moczu to wskaźnik pomagający określić stan równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Ph moczu 8 oznacza odczyn zasadowy, ph moczu 7 to odczyn neutralny, wszystko poniżej to odczyn kwaśny. Wskaźnik ten przynosi informacje o ogólnym stanie zdrowia, a w szczególności o ewentualnych chorobach układu moczowo-płciowego. Zobacz, na czym polega badanie i jak poprawnie interpretować wynik.
Próbki z moczem do badania ph
Źródło: 123RF
Spis treści

Na czym polega badanie pH moczu?

Mocz jest nośnikiem wielu informacji o stanie zdrowia człowieka, dlatego tak powszechnie lekarze zlecają przeprowadzenie analizy jego składu w specjalistycznym laboratorium.

Badane są liczne parametry, takie jak:

 • poziom białka, cukru i ciał ketonowych,
 • ilość czerwonych krwinek,
 • kolor moczu,
 • jego przejrzystość, zapach, ciężar właściwy,
 • a także ph moczu.

Czytaj więcej w dziale: Układ moczowy

Prawidłowe ph moczu

Czym jest ph moczu i po co się bada ten parametr? To wskaźnik określający odczyn – kwaśny, neutralny lub zasadowy. Określone ph moczu może świadczyć o takich problemach, jak:

 • zaburzenia metaboliczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • niedobór lub nadmiar potasu w organizmie.

Do badania wykorzystuje się znaną z chemii skalę kwasowości-zasadowości (ph), która przyjmuje wartości od 0 do 14. Wartości ph moczu zazwyczaj są rozpięte między 4,5 do 8. Przyjrzyjmy się teraz, co oznaczają konkretne wyniki badania.

 • Ważne badanie moczu. Sprawdź, co oznacza bilirubina w moczu

Jaka jest właściwa norma pH moczu?

Jaki powinien być poziom wskaźnika? Zgodnie ze skalą kwasowości-zasadowości, ph moczu 7 oznacza odczyn neutralny. Natomiast przyjmuje się, że prawidłowe ph moczu powinno wynosić około 6,5. Odczyn ph moczu u osób zdrowych może bowiem być lekko kwaśny. Odchylenia od wartości prawidłowego wskaźnika, w górę lub w dół, mogą świadczyć o rozmaitych schorzeniach

Co oznacza wysokie pH moczu?

Podwyższone ph moczu, o wartości od 7 do 8, oznacza, że mamy do czynienia z odczynem zasadowym. Ph moczu 8 może świadczyć między innymi o infekcji bakteryjnej dróg moczowo-płciowych. Ale też o innych problemach, takich jak hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu w organizmie. Wyski wskaźnik może być również efektem:

 • choroby nerek,
 • nadczynności przytarczyc,
 • astmy.

Ph moczu 8 bywa efektem trybu życia i diety – podwyższony poziom często mają wegetarianie, a więc osoby, które wykreśliły ze swojego menu mięso.

Niskie pH moczu

Ph w moczu o wartościach niższych niż 7 świadczy o kwaśnym odczynie. Jeśli jest to wartość zbliżona do 7, w granicach 6,5, a nawet 6, ph moczu uznaje się za prawidłowe. Jednak bardzo niski wskaźnik, przyjmujące wartości 5 czy 4,5, może być powodem do zaniepokojenia. Niskie ph moczu może świadczyć między innymi o niewydolności nerek oraz rozedmie – poważnej chorobie płuc. Kolejnym problemem, o którym może informować niskie ph moczu jest hipokaliemia, czyli niedobór potasu. I może wreszcie mocno kwaśny odczyn ph moczu świadczyć o:

 • źle kontrolowanej cukrzycy
 • odwodnieniu,
 • problemach jelitowych.

Ale uwaga, niskie ph moczu jest czasem wynikiem nadużywania alkoholu, a także diety bogatej w mięso i cukier, a ubogiej w warzywa.

Paski do badania pH moczu

Badanie ph moczu przeprowadza się w specjalistycznych laboratoriach. Jednak pomiar można również przeprowadzić samodzielnie w domu, wykorzystując do tego specjalne paski do badania ph moczu. Oczywiście, należy podchodzić do tego typu badania w sposób ostrożny, traktując jego wyniki w sposób orientacyjny. Papierki lakmusowe do badania ph moczu mają skale o zróżnicowanej rozpiętości oraz dokładności pomiaru – zazwyczaj, w praktyce – im mniejsza rozpiętość, tym większa dokładność.

Pomiarów należy dokonywać zgodnie ze wskazaniami producentów. Co do zasady, do badania ph moczu przeznacza się mocz z tzw. środkowego strumienia, oddany rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Na niektórych paskach do badania ph moczu znajdziemy zalecenie, aby takie badanie przeprowadzać przez 5-7 dni, na innych – przez 2-3 dni, ale 3 razy w ciągu doby, pamiętając, że rano ph moczu będzie nieco niższe, niż wieczorem. 

Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama