Dla Ciebie, na zdrowie!

Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe

Ph moczu to wskaźnik pomagający określić stan równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Ph moczu 8 oznacza odczyn zasadowy, ph moczu 7 to odczyn neutralny, wszystko poniżej to odczyn kwaśny. Wskaźnik ten przynosi informacje o ogólnym stanie zdrowia, a w szczególności o ewentualnych chorobach układu moczowo-płciowego. Zobacz, na czym polega badanie i jak poprawnie interpretować wynik.
Próbki z moczem do badania ph
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Mocz jest nośnikiem wielu informacji o stanie zdrowia człowieka, dlatego lekarz tak często zleca przeprowadzenie jego analizy.
 • Ph moczu to parametr, który może przyjmować odczyn kwaśny, neutralny lub zasadowy. Prawidłowy odczyn przyjmuje wartość 6,5.
 • Odchylenia od wartości prawidłowego wskaźnika, w górę lub w dół, mogą świadczyć o rozmaitych schorzeniach, jak zaburzenia metaboliczne lub hormonalne.
SPRAWDŹ TEŻ: Co tkwi w kropli moczu?
Spis treści

Reklama

Co to jest ph moczu?

Czym jest ph moczu i po co się bada ten parametr? To wskaźnik określający odczyn – kwaśny, neutralny lub zasadowy. Określone ph moczu może świadczyć o takich problemach, jak:

 • zaburzenia metaboliczne,
 • zaburzenia hormonalne,
 • niedobór lub nadmiar potasu w organizmie.

Do badania wykorzystuje się znaną z chemii skalę kwasowości-zasadowości (ph), która przyjmuje wartości od 0 do 14. Wartości ph moczu zazwyczaj są rozpięte między 4,5 do 8. Przyjrzyjmy się teraz, co oznaczają konkretne wyniki badania.

Na czym polega badanie pH moczu?

Mocz jest nośnikiem wielu informacji o stanie zdrowia człowieka, dlatego tak powszechnie lekarze zlecają przeprowadzenie analizy jego składu w specjalistycznym laboratorium.

Badane są liczne parametry, takie jak:

Reklama

Jaka jest właściwa norma pH moczu?

Jaki powinien być poziom wskaźnika? Zgodnie ze skalą kwasowości-zasadowości, ph moczu 7 oznacza odczyn neutralny. Natomiast przyjmuje się, że prawidłowe ph moczu powinno mieści się w wartościach od 4,5 do 8. Średnio przyjmuje zatem wartość 6,5.

Odczyn ph moczu u osób zdrowych może bowiem być lekko kwaśny. Odchylenia od wartości prawidłowego wskaźnika, w górę lub w dół, mogą świadczyć o rozmaitych schorzeniach, jak infekcje układu moczowego lub kamica nerkowa.

Często na ph moczu mają wpływ dlugotrwałe wymioty, biegunki, spożywanie alkoholu lub dieta. 

Wysokie pH moczu

Podwyższone ph moczu, o wartości od 7 do 8, oznacza, że mamy do czynienia z odczynem zasadowym. Ph moczu 8 może świadczyć między innymi o infekcji bakteryjnej dróg moczowo-płciowych, ale też o innych problemach, takich jak hiperkaliemia, czyli nadmiar potasu w organizmie.

Wyski wskaźnik może być również efektem:

 • choroby nerek,
 • nadczynności przytarczyc,
 • astmy.

Ph moczu 8 bywa efektem trybu życia i diety – podwyższony poziom często mają wegetarianie, a więc osoby, które wykreśliły ze swojego menu mięso.

Reklama

Niskie pH moczu

Ph w moczu o wartościach niższych niż 7 świadczy o kwaśnym odczynie. Jeśli jest to wartość zbliżona do 7, w granicach 6,5, a nawet 6, ph moczu uznaje się za prawidłowe. Jednak bardzo niski wskaźnik, przyjmujące wartości 5 czy 4,5, może być powodem do zaniepokojenia.

Niskie ph moczu może świadczyć między innymi o niewydolności nerek oraz rozedmie – poważnej chorobie płuc. Kolejnym problemem, o którym może informować niskie ph moczu jest hipokaliemia, czyli niedobór potasu. I może wreszcie mocno kwaśny odczyn ph moczu świadczyć o:

 • źle kontrolowanej cukrzycy
 • odwodnieniu,
 • problemach jelitowych.

Ale uwaga, niskie ph moczu jest czasem wynikiem nadużywania alkoholu, a także diety bogatej w mięso i cukier, a ubogiej w warzywa.

Paski do badania pH moczu

Badanie ph moczu przeprowadza się w specjalistycznych laboratoriach. Jednak pomiar można również przeprowadzić samodzielnie w domu, wykorzystując do tego specjalne paski do badania ph moczu. Oczywiście, należy podchodzić do tego typu badania w sposób ostrożny, traktując jego wyniki w sposób orientacyjny.

Papierki lakmusowe do badania ph moczu mają skale o zróżnicowanej rozpiętości oraz dokładności pomiaru – zazwyczaj, w praktyce – im mniejsza rozpiętość, tym większa dokładność.

Pomiarów należy dokonywać zgodnie ze wskazaniami producentów. Co do zasady, do badania ph moczu przeznacza się mocz z tzw. środkowego strumienia, oddany rano, bezpośrednio po przebudzeniu. Na niektórych paskach do badania ph moczu znajdziemy zalecenie, aby takie badanie przeprowadzać przez 5-7 dni, na innych – przez 2-3 dni, ale 3 razy w ciągu doby, pamiętając, że rano ph moczu będzie nieco niższe, niż wieczorem. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jakubowska, N., Polkowska, Żaneta, & Namieśnik, J. (2008). Mocz ludzki jako źródło informacji na temat narażenia człowieka na różnorodne czynniki chemiczne. Analityka: Nauka I Praktyka, nr 3, 48-49.
 • J. Prywer, A. Torzewska, T. Płociński, Urol. Res., 40 (2012) 699–707.
 • Czekalski S.: Zakażenie układu moczowego – ostre, nawracające, przewlekłe, powikłane. Przew. Lek., 2010; 2: 46-53.
 • Fair W.R., Couch J., Wehner N.: Prostatic antibacterial factor. Identity and significance. Urology, 1976; 7: 169-177.
 • Dembińska-Kieć A., Naskalski J., „Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej”; Elsevier Urban&Partners, Wrocław 2013.
Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega i ile trwa badanie?
Lekarz podczas zabiegu na sali operacyjnej
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Przeczytaj artykuł
Badanie PSA - co to jest i jak się przygotować? Normy
Badanie raka prostaty dzięki PSA
Podobne artykuły
Badanie współczynnika białych krwinek
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja
Wizualizacja cewki moczowej
Wymaz z cewki moczowej - u mężczyzn i kobiet. Czy to boli?
Próbka moczu do badania ciężaru właściwego moczu
Ciężar właściwy moczu - co oznacza niski i podwyższony?
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?