Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Co może oznaczać zielony mocz?

Zielony mocz nie jest prawidłowym zabarwieniem płynu powstającego w układzie wydalniczym. Prawidłowym kolorem moczu jest jasnożółty lub słomkowy. Ważne jest to, aby obserwować wydobywające się z organizmu wydzieliny, ponieważ często są one oznaką rozpoczynających się problemów zdrowotnych. Dowiedz się, czy zielony mocz to poważna kwestia i czy należy się tym martwić.
Próbki z moczem
źródło:123RF
W skrócie
  • Naturalny mocz jest o barwie jasnożółtej bądź słomkowej. Każdy kolor, który odbiega od normy powinien być skonsultowany z lekarzem pierwszego kontaktu i w razie potrzeby oddany do analizy.
  • Często zielony odcień moczu może wskazywać też na zapalenie dróg moczowych, na które szczególnie wrażliwe są kobiety w ciąży. Bycie w ciąży nie jest powodem, który miałby zmieniać kolor moczu.
  • Dzieci także powinny mieć kolor moczu odpowiadający jasnożółtemu bądź słomkowemu. Noworodki mogą mieć inny odcień, lekko różowy, co jest w zupełności normalne. Natomiast jeśli kolor zmieniłby się na zielony należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.
Spis treści

Reklama

Co oznacza zielony mocz?

Zielony kolor moczu nie jest prawidłową barwą aczkolwiek nie zawsze musi oznaczać poważne problemy zdrowotne. Warto sobie zadać pytanie, co oznacza zielony mocz? 

Zmiana koloru moczu może wynikać ze spożytych pokarmów zawierających barwniki. Takimi barwnikami mogą być warzywa takie, jak: szpinak czy szparagi. Mocz może zmienić zabarwienie także, gdy przyjmowane są leki czy może być to sygnałem rozwijających się chorób na przykład układu moczowego. 

Zmiana zabarwienia, zapachu czy zmętnienia moczu może skłonić do rozważenia różnych stanów chorobowych takich jak: kłopoty z nerkami czy zapalenie gruczołu krokowego. Nie należy lekceważyć tego objawu i wszelkie nietypowe obserwacje zgłaszać specjaliście, czyli zazwyczaj lekarzowi pierwszego kontaktu. 

Szczególnie kobiety w ciąży są podatne na różne zakażenia, przede wszystkim układu moczowego. Może to sprawiać dyskomfort ciężarnej oraz pogorszyć dobrostan płodu. W takim przypadku wszelkie objawy należy zgłaszać lekarzowi prowadzącemu lub położnej.

Reklama

Zielony mocz po witaminach 

Zmiana zabarwienia moczu może się pojawić po spożyciu pokarmu zawierającego barwniki, nawet te naturalne jak warzywa. Niekiedy kolor moczu może ulec zmianie także po przyjmowaniu leków zawierających konkretne substancje barwiące. 

Może się to zadziać na drodze bezpośredniego przechodzenia barwników do moczu lub powstawania metabolitów leków, które zabarwiają mocz na nietypowe kolory – w tym wypadku zielony. 

Zdarza się także, że obserwujemy zielony mocz po witaminach, a szczególnie witaminie B oraz innych preparatach multiwitaminowych. Odpowiedzialną za zielony odcień moczu jest ryboflawina, czyli dokładnie witamina B2, która jest naturalnym barwnikiem. 

Zmiana zabarwienia może utrzymywać się najwyżej do kilku dni i jest to całkowicie normalne. Natomiast jeśli kolor zmienia się na bardziej intensywny i nie powraca do naturalnej żółci, warto skonsultować to z lekarzem.

Zielony mocz w ciąży

Zmiana koloru moczu wśród ciężarnych osób powinna być zawsze poddana kontroli i skonsultowana z lekarzem prowadzącym oraz położną. Zmiana ta może wynikać ze spożywanych pokarmów bądź infekcji dróg moczowych.

Szczególnie należy zwrócić uwagę na nadmierne zmętnienie moczu. Może oznaczać to obecność białka w moczu bądź wskazywać na ropne zakażenie układu moczowego. Te sygnały powinny skłonić przyszłego rodzica do jak najszybszej wizyty lekarskiej i wykonania niezbędnych badań

Odpowiedź na pytanie, jakie kolor moczu ma się w ciąży, jest bardzo prosta. Sama ciąża nie ma wpływu na odcień moczu tak, więc kobiety tutaj powinny zaobserwować naturalny jasnożółty bądź słomkowy jego odcień. 

Nacisk rozwijającego się płodu na pęcherz moczowy może spowodować częstszą ochotę do skorzystania z toalety, aczkolwiek żadne z tych naturalnych procesów nie wywołają koloru zielonego. W takim wypadku wizyta lekarska jest konieczna.

Reklama

Zielony mocz u dziecka

Kolor moczu u dziecka, mającego kilka tygodni powinien być już taki sam, jak u dorosłego, czyli jasnożółty bądź o delikatnym słomkowym odcieniu. 

U noworodka przez pierwsze dni życia mocz może być gęsty, a także zdarza się, że ma różowe zabarwienie. Jest to całkowicie normalne i naturalne, ponieważ ma na to wpływ substancja oraz inne niezbędne płyny, które były pobrane z łona matki.  

Po tygodniu życia dziecka mocz powinien być jasnożółty lub przezroczysty. Występują jednak pewne choroby takie jak choroba Hartnupów czy inna choroba niebieskich pieluszek, które dotyczą zaburzeń metabolizmu i mogą powodować występowanie niebieskiego czy nawet zielonego moczu już u noworodków. Schorzenia te powinny być wcześnie wykryte i leczone. 

Każdą nawet najmniejsza zmianę barwy moczu u dziecka należy konsultować z pediatrą, który odpowiednio zdiagnozuję, a także wskaże następne kroki leczenia.

Czytaj również

Bibliografia

  • Gajewski, P. (2019). Badanie ogólne moczu [w:] Interna Szczeklika 2019/20. Mały podręcznik. Kraków, s. 1621.
  • Mazur, J. (2017). Zielony mocz – kiedy pojawia się zielony kolor moczu? Wylecz.to, https://wylecz.to/uklad-moczowo-plciowy/zielony-mocz-kiedy-pojawia-sie-zielony-kolor-moczu/, (dostęp dnia: 31.08.2021).
  • Widera, A. (2018). Co oznacza zielony kolor moczu? Czy powinien niepokoić? Zdrowie.tvn.pl, https://zdrowie.tvn.pl/a/co-oznacza-zielony-kolor-moczu-czy-powinien-niepokoic, (dostęp dnia: 31.08.2021).
  • Germak, M. (2020). Kolor moczu – co oznacza pomarańczowy, żółty, zielony, czerwony mocz? Hellozdrowie.pl, https://www.hellozdrowie.pl/artykul-7-informacji-o-zdrowiu-ktore-wyczytasz-z-koloru-moczu/#zielony-kolor-moczu-co-oznacza, (dostęp dnia: 31.08.2021).
  • Kobiece inspiracje, 2018, Zielony kolor moczu – co oznacza i czy jest się czego obawiać?, https://kobieceinspiracje.pl/115351,zielony-kolor-moczu-co-oznacz-i-czy-jest-sie-czego-obawiac.html, (dostęp dnia: 31.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Mocz
Bakteria Escherichia coli w moczu (pałeczki okrężnicy) - objawy i leczenie
Próbka moczu do badania escherichia coli
Krew w moczu, czyli krwiomocz - przyczyny, objawy towarzyszące i sposoby leczenia
Ketony w moczu (ketonuria) - jakie są jej przyczyny i objawy?
Próbka moczu do badania ketonurii
Podobne artykuły
Próba z żółtym kolorem moczu
Bardzo żółty mocz – przyczyny zmiany koloru
Próbki z moczem do badania ph
Co oznacza wysokie i niskie ph moczu? Sprawdź, jakie jest prawidłowe
Próbki z różnymi kolorami moczu
Kolor moczu - jak wygląda prawidłowy? Sprawdź, kiedy warto wykonać badanie moczu
Próbka moczu do badania
O czym świadczy cukier w moczu? Poznaj normy i objawy glikozurii
Próba moczu z erytrocytami
Erytrocyty, czyli czerwone krwinki w moczu. Czy krwiomocz to objaw poważnej choroby?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!