Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?

Czerwone dłonie to objaw wielu groźnych schorzeń, nie tylko skóry, ale też między innymi wątroby oraz układu krążenia. Zobacz, o czym świadczą czerwone ręce – od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Na co zwracać uwagę – u dziecka i dorosłego. Jak leczyć?
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Przyczyny czerwonych dłoni

Czerwone dłonie, w zależności od lokalizacji zmian skórnych, a także ich natężenia oraz objawów współwystępujących, mogą być symptomem miejscowych podrażnień, ale też licznych chorób i zaburzeń. 

Wymienić w tym kontekście można takie problemy zdrowotne, jak:

 • łuszczyca (zwykła dłoni i stóp, krostkowa dłoni i podeszw, krostkowe zapalenie skóry palców);
 • egzema – stan zapalny skóry o różnej etiopatogenezie;
 • alergia (zwłaszcza kontaktowa, np. uczulenie na nikiel);
 • rumień dłoniowy – objaw występujący m.in. w przypadku schorzeń wątroby;
 • objaw Raynauda – skurcz tętnic pod wpływem czynników takich, jak niska temperatura czy stres;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • atopowe zapalenie stawów;
 • twardzina układowa;
 • choroba Fabry’ego – bardzo rzadkie schorzenie genetyczne;
 • podrażnienia chemiczne (np. za sprawą detergentów, kosmetyków, środków na bazie alkoholu);
 • wysuszenie skóry na skutek uszkodzeń lub nieprawidłowej budowy płaszcza hydro-lipidowego;
 • oparzenie, odmrożenie;
 • uraz mechaniczny, stłuczenie.

Jak wobec tego prawidłowo rozpoznać przyczynę wystąpienia przebarwień? Na co zwrócić uwagę? 

Reklama

Czerwone dłonie u dziecka

Czerwone dłonie u dziecka także mogą być efektem opisanych wyżej schorzeń, warto jednak zwrócić uwagę na typowe problemy wieku dziecięcego. Zwłaszcza u niemowląt zarumienienie dłoni często związane jest z niedojrzałością bariery ochronnej, w tym niedostatecznym wykształceniem płaszcza hydro-lipidowego odpowiedzialnego za utrzymanie nawilżenia oraz wyjątkową cienkością skóry. Wszystko to sprawia, iż maluchy są wyjątkowo podatne na działanie czynników zewnętrznych. 

Podrażnienia skóry rąk mogą być efektem:

 • działania promieni słonecznych, wiatru, zimna,
 • użycia niewłaściwych kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji,
 • niewystarczającego opłukania ciała po kąpieli.

W wieku dziecięcym ujawniają się też wszelkie możliwe alergie. Wysypką, pokrzywką, rumieniem, skutkować może uczulenie na białko mleka, pyłki drzew, bytujące w kurzu roztocza i tysiące innych czynników. Szczególnie silne bywają alergie kontaktowe – przykładowo, uczulenie na nikiel powodować może nie tylko silne zaczerwienie i dojmujący świąd, ale też powstawanie twardej, boleśnie pękającej skóry

Czerwone dłonie od wewnątrz

Czerwone dłonie od wewnątrz, zwłaszcza u osób dorosłych, często stanowią zewnętrzną, namacalną manifestację problemów z wątrobą, takich jak marskość oraz stłuszczenie. Jest to tzw. rumień dłoniowy. Objaw ten najczęściej obejmuje kłąb i kłębik, a więc znajdujące się płytko pod skórą mięśnie odpowiadające za ruchomość kciuka i małego palca.  Zaczerwienione mogą być też opuszki. 

Zaburzenie to powodowane jest takimi czynnikami, jak:

 • wzrost stężenia estrogenów w organizmie;
 • poszerzenie naczyń włosowatych;
 • zespół hiperkinetyczny - wzrost ilości krwi pompowanej przez serce do poszerzonych naczyń.

Należy jednak pamiętać, że rumień dłoniowy może występować także w przebiegu innych chorób, między inni reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy czy wyprysku kontaktowego. Co więcej, symptom ten u niektórych pacjentów pojawia się bez jakiejkolwiek wyraźnej przyczyny. 

Reklama

Czerwone dłonie od zewnątrz

Czerwone dłonie od zewnątrz mogą występować w związku ze schorzeniami wątroby. W tym przypadku mówimy o tak zwanych pajączkach tętniczych (inna nazwa – teleangiektazje). 

Są to uwypuklenia naczyń krwionośnych, wyraźnie przebijające przez skórę. Ich podłoże u pacjentów cierpiących na marskość wątroby jest takie samo, jak w przypadku rumienia – nadmiar estrogenów oraz zmiany naczyniowe. 

Tego typu pajączki występują także w przypadku innych schorzeń. Jednym z tego przykładów są klasyczne kardiologiczne problemy z krążeniem, powodujące zastój krwi w kończynach. 

Reklama

Czerwone dłonie od zimna

Często dłonie są czerwone od zimna. Zazwyczaj jest to klasyczny efekt przemarznięcia lub nawet odmrożenia. Możliwe jednak jest wystąpienie mechanizmu bardziej złożonego, w wyniku którego ręce najpierw bledną, przybierając kolor porcelanowy, później sinieją, a na koniec czerwienieją. Jest to tzw. objaw Raynauda, którego istotą jest skurcz tętnic pod wpływem określonych bodźców – najczęściej są nimi niska temperatura lub pobudzenie emocjonalne. 

Dokładna etiologia tego zaburzenia nie jest znana, zauważono jednak, że iż czynnikami zwiększającymi ryzyko jego wystąpienia są:

 • twardzina układowa - rzadka choroba powodowana nadmierną kumulacją kolagenu, w rezultacie czego dochodzi do twardnienia dłoni i zmiany ich barwy;
 • toczeń układowy– choroba autoimmunologiczna, w przebiegu której układ odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu, powodując wystąpienie reakcji zapalnych, także skórnych.

Reklama

Suche i czerwone dłonie

O czym świadczą czerwone i słuche dłonie?Dodatkowona ich powierzchni, oprócz ogólnego rumienia, można dostrzec karminowe grudki bruzdy i krosty, przykryte białymi lub srebrnymi łuskami.  Są to typowe objawy łuszczycy– niezwykle groźnej i przewlekłej choroby zapalnej. W patomechanizmie powstawania zmian łuszczycowych wyróżnia się dwa podstawowe procesy:

 • stan zapalny spowodowanynadmierną aktywności cytokin takich jak TNF-alfa;
 • nadmierna proliferacja i przyspieszone rogowacenie komórek naskórka (skrócenie cyklu z 28 do około 4 dni).

W rozwoju różnych postaci łuszczycy rąk, kluczowe znaczenie mają predyspozycje genetyczne, a także czynniki środowiskowe, w tym infekcje, farmakoterapia, zanieczyszczenie powietrza.

Reklama

Jak leczyć czerwone dłonie?

Jak leczyć czerwone dłonie? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest złożona. W wielu przypadkach terapia obejmować powinna przede wszystkim leczenie schorzeń pierwotnych, takich jak marskość wątroby, łuszczyca, RZS – paleta stosowanych środków siłą rzeczy jest bardzo szeroka. Przykładowo, w przypadku schorzeń wątroby konieczny może być nawet przeszczep. 

Z kolei łuszczycę leczy się stosując bardzo silne pochodne witamin A i D, a także metotreksat, cyklosporynę czy ditranol oraz naświetlanie PUVA. Jeśli chodzi o różnego rodzaju alergię, stosowane są leki przeciwhistaminowe oraz glikokortykosteroidy mające na celu redukcję nasilenia reakcji zapalnych i złagodzenie objawów, są to jednak działania typowo objawowe – nie istnieje skuteczna metoda leczenia przyczynowego. Z tego powodu chorym zaleca się głównie profilaktykę, a więc unikanie kontaktu z alergenami. 

Dodatkowo, w każdym z przypadków warto doraźnie dbać o skórę rąk, stosując delikatne, naturalne, hipoalergiczne kosmetyki bez zawartości detergentów, parabenów oraz alkoholu. Należy unikać kontaktu z silnymi środkami czyszczącymi (do zmywania naczyń, mycia podłóg). Skórę trzeba regularnie nawilżać, stosując kremy do rąk z zawartością alantoiny czy mocznika.

Ważne też, by nie narażać dłoni na działanie zimna, wiatru i słońca – zimą bezwzględnie zalecane są rękawiczki, latem ochrona z pomocą kremów z filtrem UV.

Czytaj również

Bibliografia

 • Tomasz Mach, Źródło: Puls Medycyny, Skóra informuje o zaburzeniach pracy wątroby, Puls Medycyny, 08 02 2019
 • Arkadiusz Orzeł, Czesław Marcisz, Układ krążenia w marskości wątroby - aspekty patofizjologiczne, Kardiologia po Dyplomie, Tom 10 Nr 9, wrzesień 2011
 • Mariusz Puszczewicz, Objaw Raynauda — problem interdyscyplinarny, Forum Medycyny Rodzinnej 2008, tom 2, nr 2
 • Krystyna Romańska-Gocka, Farmakoterapia łuszczycy, Farm Pol, 2009, 65(9)
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja dłoni
Czerwone dłonie - od wewnątrz i na zewnątrz. Jak leczyć?
Mężczyzna z czerwonymi dłońmi
Pękająca skóra na palcach - przyczyny i objawy. Jak zadbać o warstwę ochronną skóry?
Mężczyzna pokazuje pękającą skórę na palcach
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Zabieg z parafiny na dłonie i stopy
Podobne artykuły
Dłonie starszej osoby
Pionowe i podłużne bruzdy na paznokciach - skąd się biorą? O czym świadczą? Jak się ich pozbyć?
Sposoby na swędzące stopy
Swędzące stopy i dłonie. Przyczyny, zapobieganie. Jak się chronić?
Badanie opuchniętych dłoni
Puchnięcie dłoni - po nocy, w ciąży i po wysiłku. Jak zapobiegać obrzękowi?
Stopa z sinymi paznokciami
Sine paznokcie u nóg i rąk. Przyczyny, choroba i leczenie
Kobieta wyciera pot z dłoni
Pocące się dłonie - przyczyny, leczenie i sposoby. Co zrobić?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!