Wątroba działa jak sprawny zakład przetwórstwa, zawiaduje ona przemianami składników, które dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem.
Tu produkuje się żółć pozwalająca na trawienie tłuszczu, tu magazynują się żelazo, witaminy i substancje energetyczne, a także neutralizują szkodliwe substancje, takie jak alkohol czy leki.
Jednym słowem, gdy wątroba choruje, zaburzona jest przemiana białek, cukrów, tłuszczów oraz składników mineralnych i witamin. A im większy stopień uszkodzenia wątroby, tym większe kłopoty z przemianą składników odżywczych w organizmie.
Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie skomponowane diety przy raku wątroby.
Reklama
Dieta przy raku wątroby: mniej tłuszczu
Dieta przy różnych schorzeniach wątroby, w tym także przy nowotworach, powinna być lekkostrawna i jednocześnie uboga w tłuszcze. Używanie tłuszczu musimy ograniczyć do 40 g dziennie i powinny to być tłuszcze o niskim punkcie topnienia, np.:
- olej sojowy
- olej słonecznikowy
- olej kukurydziany,
- oliwa z oliwek
- masło
Dieta przy raku wątroby musi być natomiast bogata w białka i węglowodany. Ze względu na potrzebną metioninę chory powinien spożywać więcej chudego mleka i twarogu. W jadłospisie może się znaleźć:
- chuda cielęcina
- wołowina
- piersi kurczaka i indyka bez skóry
- chude ryby (dorsz, leszcz, mintaj, pstrąg, płastuga, sola, szczupak, sandacz)
- chude wędliny
Chorym na raka wątroby nie powinno się natomiast podawać:
- półtłustego i tłustego twarogu
- serów żółtych, topionych, pleśniowych, sera typu feta
- tłustych mięs (wieprzowiny, baraniny, gęsi, kaczki)
- tłustych ryby (węgorza, halibut, łososia, śledzia),
- tłustych wędliny
- ryby wędzonych
- konserwowanych i marynowanych potraw
W diecie tej zabronione jest również picie alkoholu, podrażnić wątrobę może również mocna kawa i herbata. Nie powinno się też serwować choremu pieczywa razowego żytniego i pszennego, tłustych rogalików francuskich, razowego makaronu, brązowego ryżu, grubej kaszy gryczanej i pęczaku.
Reklama
Dieta przy raku wątroby: ważne witaminy
Gdy wątroba staje się niewydolna, traci zdolność magazynowania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A, D, E i K. Dlatego chory na raka wątroby powinien regularnie jeść warzywa i owoce, które są źródłem tych witamin.
Pamiętajmy, że witaminy te lepiej się przyswajają w towarzystwie niewielkiej obecności tłuszczu, dlatego warzywa dobrze jest skropić olejem tuż przed jedzeniem. Z warzyw (4 porcje w ciągu dnia) można wybrać:
- gotowane brokuły
- marchewkę
- pietruszkę
- ziemniaki
- Seler
- dynię
- surowy pomidor bez skórki i czerwoną paprykę
W diecie przy raku wątroby nie zaleca się warzyw powodujących wzdęcia: kapusty, kalafiora, cebuli, czosnku, warzyw strączkowych a także ogórka.
Z owoców (2 porcje w ciągu dnia) lepiej wybrać łagodniejsze do strawienia banany, jabłka, truskawki, maliny, niż grejpfruty i winogrona. Z owoców i warzyw można przyrządzać koktajle, soki przecierowe.
Reklama
Dieta przy raku wątroby: dusić nie smażyć
Dieta przy raku wątroby powinna uwzględniać stan chorego i sposób jego leczenia. Generalną zasadą jest podawanie 4-6 posiłków dziennie, nie powinny to być porcje zbyt duże ani zbyt gorące (ok. 40 stopni Celsjusza).
Posiłki trzeba przyrządzać tego samego dnia, nie powinny być odgrzewane. Zamiast smażenia powinno się gotować potrawy w wodzie i na parze, piec w folii, pergaminie lub dusić bez dodatku tłuszczu. Pamiętajmy, że nawet najchudsze mięso smażone na patelni chłonie tłuszcz i staje się ciężkostrawne.
Często się zdarza, że chory, u którego zdiagnozowano raka wątroby jest w ciężkim stanie i jego dieta wymaga konsultacji z dietetykiem szpitalnym. Dzieje się tak dlatego, że rak wątroby często nie daje żadnych objawów i wykrywany jest w zaawansowanym stadium.
Pacjent poddawany jest wtedy radio- lub chemioterapii, które dodatkowo osłabiają układ pokarmowy. W takich sytuacja część posiłków można zastąpić wysokokalorycznymi produktami odżywczymi, które stosowane pod okiem lekarza, pomogą odżywić wycieńczony chorobą organizm.