Dwa paski, ciąża, coraz więcej badań i coraz więcej pojęć w słowniku przyszłej mamy: badania prenatalne, krew pępowinowa, komórki macierzyste.
Wiele kobiet już od pierwszych dni ciąży zaczyna rozważać czy pobrać krew pępowinową po porodzie oraz zastanawia się, w jakim stopniu bankowanie krwi pępowinowej realnie pomoże dziecku w przyszłości. Jeśli już przyszli rodzice decydują się na pobranie krwi pępowinowej od ich dziecka, muszą wybrać czy chcą przechowywać krew pępowinową w publicznym banku komórek macierzystych czy rodzinnym.
Reklama
Publiczny bank komórek macierzystych
Publiczne banki komórek macierzystych to banki finansowe przez państwo. Krew pępowinowa jest pobierana i przechowywana całkowicie za darmo, ale w momencie jej przekazania dawca traci do niej prawo. Krew pępowinowa w banku publicznym ma bowiem służyć potrzebującym – innym niż sam dawca czy jego rodzina. Komórki macierzyste trafią więc do osób oczekujących na przeszczep w klinikach transplantologii.
Publiczny bank komórek macierzystych określi typ antygenów leukocytarnych (HLA) oraz ich układ (MHC), co pozwoli określić zgodność tkanek pomiędzy dawcą a biorcą. Kliniki transplantologii posiadają rejestry dawców. Jeśli wystąpi zgodność, komórki macierzyste dawcy trafią do osoby oczekującej w danej klinice na przeszczep.
Reklama
Rodzinne banki komórek macierzystych
Rodzinne banki komórek macierzystych, oferują usługę pobrania i przechowywania krwi pępowinowej tylko dla swoich klientów, oczywiście za opłatą.
Koszt pobrania oraz przechowywania komórek macierzystych zależy od cennika konkretnego banku krwi pępowinowej. Jednorazowe pobranie krwi pępowinowej to w zależności od banki, koszt od 1500 do 2000 złotych. Natomiast roczny abonament za przechowywanie komórek macierzystych to około 500 złotych.
Zasadnicza różnica pomiędzy rodzinnymi bankami komórek macierzystych a publicznymi jest taka, że pobrane komórki macierzyste przechowywane w banku rodzinnym należą tylko i wyłącznie do dziecka, od którego pobrano krew lub do jego rodziców. Tylko oni po podpisaniu umowy stają się prawnymi właścicielami komórek macierzystych.
Komórki macierzyste są przechowywane w banku do czasu, aż zajdzie konieczność skorzystania z nich. Jeśli dziecko od którego została pobrana krew pępowinowa lub jego rodzeństwo będzie wymagało przeszczepu komórek macierzystych, bank przekaże je swoich klientom.
W Polsce działa kilka rodzinnych banków komórek macierzystych:
- Polski Bank Komórek Macierzystych
- Bank Komórek Macierzystych Progenis Sp. z o.o.
- Longa Vita Bank Komórek Macierzystych
- Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej
- Novum Bank Komórek Macierzystych
Reklama
Który bank komórek macierzystych wybrać?
Przy wyborze odpowiedniego rodzinnego banku komórek macierzystych, trzeba kierować się kilkoma zasadami.
- Po pierwsze warto sprawdzić bank pod kątem doświadczenia w bankowaniu krwi pępowinowej - to oczywiste, żeby takim materiałem zajęli się specjaliści, a nie nowicjusze.
- Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze banku powinno być zaplecze techniczne, posiadane akredytacje (polskie i międzynarodowe) - to wszystko gwarantuje, że cała procedura zostanie przeprowadzona rzetelnie.
- Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość udokumentowanych przeszczepień – to najważniejsze potwierdzenie, że bank dobrze wykonał swoje zadania związane z bankowaniem materiału oraz, że potrafi współpracować z ośrodkami wykorzystującymi ten materiał.
- Po czwarte wreszcie, wybierając bank warto dokładnie podliczyć całkowity koszt pobrania krwi pępowinowej, przebadania jej oraz rocznego przechowywania komórek macierzystych – to ważne, bo może się okazać, że to co na pozór jest tańsze – wcale takie nie jest.