Parnter serwisu:

Bank komórek macierzystych – jak wybrać najlepszy?

Próbka krwi podczas badania w laboratorium
Źródło: 123RF
Komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowywane w banku komórek macierzystych to dla wielu rodziców sposób na zwiększenie szans na wyleczenie dzieci z poważnej choroby. Decydując się na pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej dobrze jest wiedzieć, który bank krwi pępowinowej wybrać.

Dwa paski, ciąża, coraz więcej badań i coraz więcej pojęć w słowniku przyszłej mamy: badania prenatalne, krew pępowinowa, komórki macierzyste.

Wiele kobiet już od pierwszych dni ciąży zaczyna rozważać czy pobrać krew pępowinową po porodzie oraz zastanawia się, w jakim stopniu bankowanie krwi pępowinowej realnie pomoże dziecku w przyszłości. Jeśli już przyszli rodzice decydują się na pobranie krwi pępowinowej od ich dziecka, muszą wybrać czy chcą przechowywać krew pępowinową w publicznym banku komórek macierzystych czy rodzinnym.

Publiczny bank komórek macierzystych

Publiczne banki komórek macierzystych to banki finansowe przez państwo. Krew pępowinowa jest pobierana i przechowywana całkowicie za darmo, ale w momencie jej przekazania dawca traci do niej prawo. Krew pępowinowa w banku publicznym ma bowiem służyć potrzebującym – innym niż sam dawca czy jego rodzina. Komórki macierzyste trafią więc do osób oczekujących na przeszczep w klinikach transplantologii.

Publiczny bank komórek macierzystych określi typ antygenów leukocytarnych (HLA) oraz ich układ (MHC), co pozwoli określić zgodność tkanek pomiędzy dawcą a biorcą. Kliniki transplantologii posiadają rejestry dawców. Jeśli wystąpi zgodność, komórki macierzyste dawcy trafią do osoby oczekującej w danej klinice na przeszczep.

Rodzinne banki komórek macierzystych

Rodzinne banki komórek macierzystych, oferują usługę pobrania i przechowywania krwi pępowinowej tylko dla swoich klientów, oczywiście za opłatą.

Koszt pobrania oraz przechowywania komórek macierzystych zależy od cennika konkretnego banku krwi pępowinowej. Jednorazowe pobranie krwi pępowinowej to w zależności od banki, koszt od 1500 do 2000 złotych. Natomiast roczny abonament za przechowywanie komórek macierzystych to około 500 złotych.

Zasadnicza różnica pomiędzy rodzinnymi bankami komórek macierzystych a publicznymi jest taka, że pobrane komórki macierzyste przechowywane w banku rodzinnym należą tylko i wyłącznie do dziecka, od którego pobrano krew lub do jego rodziców. Tylko oni po podpisaniu umowy stają się prawnymi właścicielami komórek macierzystych.

Komórki macierzyste są przechowywane w banku do czasu, aż zajdzie konieczność skorzystania z nich. Jeśli dziecko od którego została pobrana krew pępowinowa lub jego rodzeństwo będzie wymagało przeszczepu komórek macierzystych, bank przekaże je swoich klientom.

W Polsce działa kilka rodzinnych banków komórek macierzystych:

  • Polski Bank Komórek Macierzystych
  • Bank Komórek Macierzystych Progenis Sp. z o.o.
  • Longa Vita Bank Komórek Macierzystych
  • Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej
  • Novum Bank Komórek Macierzystych

Który bank komórek macierzystych wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego rodzinnego banku komórek macierzystych, trzeba kierować się kilkoma zasadami.

  • Po pierwsze warto sprawdzić bank pod kątem doświadczenia w bankowaniu krwi pępowinowej - to oczywiste, żeby takim materiałem zajęli się specjaliści, a nie nowicjusze.
  • Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze banku powinno być zaplecze techniczne, posiadane akredytacje (polskie i międzynarodowe) - to wszystko gwarantuje, że cała procedura zostanie przeprowadzona rzetelnie.
  • Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość udokumentowanych przeszczepień – to najważniejsze potwierdzenie, że bank dobrze wykonał swoje zadania związane z bankowaniem materiału oraz, że potrafi współpracować z ośrodkami wykorzystującymi ten materiał.
  • Po czwarte wreszcie, wybierając bank warto dokładnie podliczyć całkowity koszt pobrania krwi pępowinowej, przebadania jej oraz rocznego przechowywania komórek macierzystych – to ważne, bo może się okazać, że to co na pozór jest tańsze – wcale takie nie jest.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Pytanie: Czy według Ciebie bankowanie krwi pępowinowej to dobra inwestycja?

  Tak. Jej późniejsze wykorzystanie może uratować życie.

  Nie sądzę, ale na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć.

  Nie. Uważam, że nie zostanie wykorzystana.

Patronem sondy jest Polski Bank Komórek Macierzystych

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA