Dla Ciebie, na zdrowie!

Bank komórek macierzystych – jak wybrać najlepszy?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowywane w banku komórek macierzystych to dla wielu rodziców sposób na zwiększenie szans na wyleczenie dzieci z poważnej choroby. Decydując się na pobranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej dobrze jest wiedzieć, który bank krwi pępowinowej wybrać.
Próbka krwi podczas badania w laboratorium
Źródło: 123RF
Spis treści

Dwa paski, ciąża, coraz więcej badań i coraz więcej pojęć w słowniku przyszłej mamy: badania prenatalne, krew pępowinowa, komórki macierzyste.

Wiele kobiet już od pierwszych dni ciąży zaczyna rozważać czy pobrać krew pępowinową po porodzie oraz zastanawia się, w jakim stopniu bankowanie krwi pępowinowej realnie pomoże dziecku w przyszłości. Jeśli już przyszli rodzice decydują się na pobranie krwi pępowinowej od ich dziecka, muszą wybrać czy chcą przechowywać krew pępowinową w publicznym banku komórek macierzystych czy rodzinnym.

Reklama

Publiczny bank komórek macierzystych

Publiczne banki komórek macierzystych to banki finansowe przez państwo. Krew pępowinowa jest pobierana i przechowywana całkowicie za darmo, ale w momencie jej przekazania dawca traci do niej prawo. Krew pępowinowa w banku publicznym ma bowiem służyć potrzebującym – innym niż sam dawca czy jego rodzina. Komórki macierzyste trafią więc do osób oczekujących na przeszczep w klinikach transplantologii.

Publiczny bank komórek macierzystych określi typ antygenów leukocytarnych (HLA) oraz ich układ (MHC), co pozwoli określić zgodność tkanek pomiędzy dawcą a biorcą. Kliniki transplantologii posiadają rejestry dawców. Jeśli wystąpi zgodność, komórki macierzyste dawcy trafią do osoby oczekującej w danej klinice na przeszczep.

Reklama

Rodzinne banki komórek macierzystych

Rodzinne banki komórek macierzystych, oferują usługę pobrania i przechowywania krwi pępowinowej tylko dla swoich klientów, oczywiście za opłatą.

Koszt pobrania oraz przechowywania komórek macierzystych zależy od cennika konkretnego banku krwi pępowinowej. Jednorazowe pobranie krwi pępowinowej to w zależności od banki, koszt od 1500 do 2000 złotych. Natomiast roczny abonament za przechowywanie komórek macierzystych to około 500 złotych.

Zasadnicza różnica pomiędzy rodzinnymi bankami komórek macierzystych a publicznymi jest taka, że pobrane komórki macierzyste przechowywane w banku rodzinnym należą tylko i wyłącznie do dziecka, od którego pobrano krew lub do jego rodziców. Tylko oni po podpisaniu umowy stają się prawnymi właścicielami komórek macierzystych.

Komórki macierzyste są przechowywane w banku do czasu, aż zajdzie konieczność skorzystania z nich. Jeśli dziecko od którego została pobrana krew pępowinowa lub jego rodzeństwo będzie wymagało przeszczepu komórek macierzystych, bank przekaże je swoich klientom.

W Polsce działa kilka rodzinnych banków komórek macierzystych:

  • Polski Bank Komórek Macierzystych
  • Bank Komórek Macierzystych Progenis Sp. z o.o.
  • Longa Vita Bank Komórek Macierzystych
  • Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej
  • Novum Bank Komórek Macierzystych

Reklama

Który bank komórek macierzystych wybrać?

Przy wyborze odpowiedniego rodzinnego banku komórek macierzystych, trzeba kierować się kilkoma zasadami.

  • Po pierwsze warto sprawdzić bank pod kątem doświadczenia w bankowaniu krwi pępowinowej - to oczywiste, żeby takim materiałem zajęli się specjaliści, a nie nowicjusze.
  • Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze banku powinno być zaplecze techniczne, posiadane akredytacje (polskie i międzynarodowe) - to wszystko gwarantuje, że cała procedura zostanie przeprowadzona rzetelnie.
  • Kolejnym ważnym czynnikiem jest ilość udokumentowanych przeszczepień – to najważniejsze potwierdzenie, że bank dobrze wykonał swoje zadania związane z bankowaniem materiału oraz, że potrafi współpracować z ośrodkami wykorzystującymi ten materiał.
  • Po czwarte wreszcie, wybierając bank warto dokładnie podliczyć całkowity koszt pobrania krwi pępowinowej, przebadania jej oraz rocznego przechowywania komórek macierzystych – to ważne, bo może się okazać, że to co na pozór jest tańsze – wcale takie nie jest.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Krew pępowinowa
8 rzeczy, których nie wiesz o bankowaniu komórek macierzystych
Komórki macierzyste
Jakie zastosowanie mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej?
Komórki macierzyste
Co to są komórki macierzyste z krwi pępowinowej i jak się je pobiera?
Noworodek po pobraniu krwi pępowinowej
Podobne artykuły
Kobieta przed porodem i pobraniem krwi pępowinowej
Bankowanie krwi pępowinowej – koszt i procedura
Pobranie krwi pępowinowej
Jak długo można przechowywać krew pępowinową i co może wyleczyć?
Próbka krwi podczas badania w laboratorium
Bank komórek macierzystych – jak wybrać najlepszy?
Dziecko po porodzie
Zestaw do pobierania krwi pępowinowej – co zawiera i jak go wybrać?
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!