Dla Ciebie, na zdrowie!

Bankowanie krwi pępowinowej – koszt i procedura

Bankowanie krwi pępowinowej, a dokładniej drogocennych komórek macierzystych znajdujących się w krwi z pępowiny to coraz popularniejsza forma dbania o dobrostan starszego rodzeństwa dawcy, jego rodziców oraz samego dziecka, od którego pobrano krew podczas porodu. Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej i które banki podejmują się tego zadania?
Kobieta przed porodem i pobraniem krwi pępowinowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest bankowanie krwi pępowinowej?

Bankowanie krwi pępowinowej to dość młoda procedura, która od 2006 roku zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Na świecie znana jest natomiast od 1988 roku, w którym dokonano pierwszego przeszczepu komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Materiałem, który przechowuje się w bankach krwi pępowinowej jest krew pozyskana z pępowiny podczas porodu dziecka. Można ją zebrać tylko wtedy do specjalnego zestawu pobraniowego, przekazanego przez dany bank krwi.

Koszt pobrania krwi pępowinowej, a następnie przechowywania jej w specjalistycznym depozycie nie jest niski ale korzyści, jakie może przynieść wykorzystanie zebranej w ten sposób jednostce krwi są duże. Pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej pozwala bowiem na pozyskanie komórek macierzystych, które mają szerokie zastosowanie w leczeniu i regeneracji innych komórek ciała.

Szacuje się, że komórki macierzyste pozyskane z krwi pępowinowej mogą stanowić klucz do terapii około 80 różnych schorzeń, a w tym m.in. białaczki, chorób krwi, czy schorzeń układu odpornościowego. A stale napływają doniesienia o kolejnym zastosowaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Obecnie głośno jest o drugim już przypadku na świecie wyleczenia pacjenta z wirusem HIV.

Krew pępowinowa może być wykorzystana do skutecznej kuracji starszego rodzeństwa dziecka, od którego pobrano materiał ale również do wspierania leczenia jego rodziców, a także dla samego dawcy.

Szacunki z 2015 roku dowodzą, iż do tego roku 40 tysięcy razy dokonano przeszczepów komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

Reklama

Procedura pobrania i przechowywania krwi pępowinowej

Warto przyjrzeć się zatem procedurze bankowania krwi pępowinowej, który zwieńcza etap pobrania tego materiału. Krew pępowinową pobiera się podczas porodu, z pępowiny, a dokładnie z tej części, która łączy się z łożyskiem. Jest ona zbierana przez przeszkoloną pielęgniarkę, którą wyposaża się w tzw. zestaw pobraniowy. Gdy krew trafi już do specjalnego pojemnika, zostaje przewieziona przez osobę upoważnioną do wybranego wcześniej banku krwi. Tutaj krew zostaje odpowiednio przetworzona, a potem umieszczona w kasetce, w swoistym magazynie, w którym panuje temperatura około -196 stopni Celsjusza (w oparach ciekłego azotu).

Ile pobiera się krwi pępowinowej? Zwykle podczas procedury pobraniowej gromadzi się około 70 ml krwi pępowinowej.

Ważną kwestią jest także to, jak długo można przechowywać krew. Mówi się obecnie o 50 latach, jednak najstarsza jednostka krwi pępowinowej, jaką wykorzystano do przeszczepu miała 24 lata.

Reklama

Jakie są banki krwi pępowinowej w Polsce?

Najprężniej prosperujące banki krwi pępowinowej w Polsce to przedsiębiorstwa prywatne. Do najbardziej znanych należą m.in. Polski Bank Komórek Macierzystych S.A., Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej Sp. z o.o., czy Zachodni Bank Komórek Macierzystych „Zdrowie Dziecka” Sp. z o.o. W tych placówkach krew jest przechowywana dla dawcy krwi pępowinowej oraz jego rodziny, którzy są dysponentami tego materiału.

Poza komercyjnymi istnieje w Polsce także darmowy bank komórek macierzystych o charakterze publicznym. Takich placówek, w których zebranie oraz przechowywanie krwi pępowinowej odbywa się za darmo, istnieje w naszym kraju kilka, m.in. w Warszawie, Kielcach oraz Jędrzejowie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że krew pępowinowa, nad którą pieczę sprawuje bezpłatny bank krwi pępowinowej, jest własnością państwa i że ten materiał będzie przeznaczony dla osób trzecich, które potrzebują przeszczepu komórek macierzystych.

Reklama

Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

W przypadku komercyjnych banków krwi pępowinowej zazwyczaj wnosi się najpierw opłatę wstępną oraz odpłatność za zamrożenie komórek macierzystych, a następnie corocznie reguluje się należność abonentową za profesjonalne magazynowanie tego drogocennego materiału.

Cena bankowania krwi pępowinowej w różnych bankach będzie inna. Opłaty rozdzielone są na 3 etapy płatności. Przed porodem uiszczana jest jednorazowa opłata wstępna która wynosi około 300 zł  za zestaw do pobrania, koszt pobrania i transport. Następnie po porodzie uiszczana jest opłata za badania, mrożenie i przygotowanie komórek macierzystych do przechowywania w 10 miesięcznych płatnościach po 190 zł. Następnie po roku uiszczana jest opłata za przechowywanie komórek macierzystych od 50 zł miesięcznie.

Niektóre banki oferują możliwość bankowania krwi w kilku porcjach, tak żeby można było kilka razy skorzystać z przeszczepu komórek macierzystych. Należy się jednak liczyć w tym przypadku z wyższą ceną za tę usługę.

Reklama

Krew pępowinowa a szpik kostny

Komórki macierzyste można pobrać ze szpiku kostnego oraz z krwi pępowinowej. Różnice między wykorzystaniem komórek macierzystych krwi pępowinowej oraz szpiku kostnego spotyka się na każdym kroku. Wystarczy zwrócić uwagę choćby na kilka kwestii.

Procedura pobierania krwi pępowinowej trwa kilka minut, a szpiku kostnego kilkadziesiąt minut. Poza tym ryzyko przeniknięcia zarazków w przypadku przeszczepu komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest dużo mniejsze niż w sytuacji, gdy pozyskuje się od dawcy szpik kostny. Co więcej, w przypadku krwi pępowinowej zauważa się, że komórki mają większą zdolność do namnażania niż to się dzieje w przypadku pozyskania szpiku kostnego.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Krew pępowinowa
Przeszczepienie komórek macierzystych z krwi pępowinowej

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!