Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗
Poddała się jej księżna Kate. 👉 Na czym polega ta metoda leczenia? Sprawdź❗

Jak wrócić do formy po porodzie?

Po ciąży zostają nie tylko wspomnienia. Młode mamy po porodzie zmagają się z dodatkowymi kilogramami, rozstępami, przebarwieniami i zmęczona skórą. Przez obowiązki macierzyńskie nie mają jednak czasu na wizyty w SPA czy na siłowni. Nic straconego. O ciało i skórę po ciąży można dbać także w domu nie opuszczając malucha. Jak? Podpowiada kosmetolog Anna Adamowicz, ekspert Internetowej Szkoły Rodzenia MedMe.pl i właścicielka Instytutu Adamowicz.
Uśmiechnięta kobieta pod prysznicem
Źródło: 123RF
Spis treści

Kosmetolog Anna Adamowicz przekonuje, że ciało i szczęście młodych mam są w ich rękach. Z powodzeniem można zadbać o ni, nie wychodząc z domu i nie opuszczając maluszka. Jak?

- Kluczem do sukcesu jest połączenie zdrowej diety, przyjemności ze sportu, pielęgnacji domowej i uśmiechu – mówi Adamowicz.

Reklama

Dieta dla młodej mamy

Na dietę, która pomoże mamom wrócić do formy sprzed porodu można przejść już kilka tygodni po urodzeniu dziecka. Najlepszym momentem jest zakończenie połogu. Co jeść, a czego unikać?

- Dieta powinna być bogata w błonnik i zawierać produkty o niskim indeksie glikemicznym . Dzięki nim enzymy powoli uwalniają energię, która jest zużywana na bieżąco i uruchamia procesy lipolizy w organizmie. Lipoliza oznacza rozkładanie tłuszczu, dzięki czemu tracimy na wadze – mówi Adamowicz.

Młoda mama powinna jeść pięć posiłków dziennie, z czego dwa zastępujemy koktajlem z warzyw. – Zawsze kończymy posiłek z uczuciem niedosytu – mówi Adamowicz.

Reklama

Ćwicz z dzieckiem

Sama dieta nie wystarczy. Ważne są również ćwiczenia. Jeśli kobieta ćwiczyła podczas ciąży powrót do formy nie powinien zająć dużo czasu.

- Wybierzcie aktywność sportową, która sprawia wam przyjemność np. pływanie, bieganie, aerobic, yoga. Jeśli nie macie z kim zostawić swojego maluszka to weźcie go na spacer. Należy wówczas maszerować szybko z wózkiem minimum godzinę bez przerwy – mówi Adamowicz. - Pamiętajmy, żeby robić to na lekko wciągnięty i spiętym brzuchu. W ten sposób pobudzamy mięśnie do pracy. Z czasem zaobserwujemy, że całymi dniami automatycznie spinamy mięśnie brzucha. Efekt? Jeśli zastosujesz się przy tym do zaleceń dietetycznych, zauważyć jędrniejszą skórę brzucha i smuklejszą talię.

Po powrocie ze spaceru, kiedy dziecko jest nakarmione i spokojne, robimy 15 minutowy, intensywny trening na brzuch i pośladki. – Warto skorzystać z treningów brzucha Mel B lub Katarzyny Bigos – zaleca Adamowicz.

Reklama

Zadbaj o ciało

Nie zapominamy też o pielęgnacji ciała. Skóra po porodzie często jest szara, zmęczona i traci elastyczność. Warto zadbać o odpowiednie nawilżenie.

- Należy kupić peeling z soli morskiej lub peeling cukrowy i wykonywać go trzy razy w tygodniu. Osobiście rekomenduje wykonywanie peelingu w rękawiczkach jednorazowych, jeśli mamy wrażliwą skórę dłoni – mówi Anna Adamowicz.

Skórę całego ciała ujędrnimy pod prysznicem.

- Zalecam ciepło-zimnie prysznice dwa razy dziennie. Jak one wyglądają? Zaczynamy zimnym i kończymy zimnym natryskiem. Strumień wody z zimnej na ciepłą zmieniamy co 15 sekund. Taki seans doskonale poprawia krążenie sprawiając, że skóra staje się bardziej jędrna – mówi Adamowicz.

Po każdym prysznicu czy kąpieli należy nawilżyć i odżywić skórę, a także wymodelować niektóre części ciała.

- Warto kupić balsam drenujący. Powinien on zawierać flawonoidy np. rumianek, nagietek, kasztanowiec czy szałwię, które uszczelnią naczynia krwionośne - mówi Adamowicz. - Z kolei bluszcz pospolity poza wzmacnianiem naczyń działa przeciwobrzękowo, a algi morskie pobudzają lipolizę i poprawiają jędrność skóry.

Składniki aktywne w kosmetykach pielęgnujących pobudzi delikatny masaż.

- Nakładając balsam za każdym razem wykonujemy automasaż. Zawsze kierujemy dłonie w kierunku serca, a nie odwrotnie. Głaszczemy, podszczypujemy i oklepujemy skórę aż będzie czerwona, a ręce zmęczone od masowania – mówi Anna Adamowicz. – Przy wszystkich zabiegach należy się uśmiechać i podziwiać, jak pracuje przy ciało.

Codzienną dietę młode mamy powinny uzupełnić odpowiednią ilością płynów.

- Pij codziennie dwa litry wody , białą herbatę bez limitu oraz dwie herbatki zielone – mówi Anna Adamowicz.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Połóg
Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?
Ćwiczenia po porodzie – kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
Kobieta wykonuje ćwiczenia po porodzie z niemowlakiem na rękach
Baby blues a depresja poporodowa
Podobne artykuły
Kobieta z blizną po cesarce trzyma swoje nowo narodzone dziecko
Jak prawidłowo powinna goić się blizna po cesarce? Jak z nią postępować?
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Kobieta wydala łożysko po porodzie
Jak przebiega wydalenie łożyska po porodzie?
Kobieta ściska spodnie w okolicy narządów rozrodczych
Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy?
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?

Reklama


Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
Sprawdź!