Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Połóg po cesarskim cięciu (cc): jak przebiega i ile trwa?

Połóg po cesarskim cięciu przebiega podobnie, jak po porodzie naturalnym. Niestety kobiety po cesarce często dochodzą dłużej do siebie, są bardziej obolałe i osłabione. Na szczęście ten okres mija maksymalnie po dwóch miesiącach, a trudy tego czasu wynagradza ciągły kontakt z ukochanym maleństwem.
Kobieta z dzieckiem przy piersi po zabiegu cesarskiego cięcia
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest połóg?

Połóg to okres rekonwalescencji po przebytym przez kobietę porodzie naturalnym lub po porodzie operacyjnym, jakim jest cięcie cesarskie. W tym czasie organizm mamy niemowlaka pracuje nad tym, by poszczególne organy wróciły do normalności, a cały ustrój do kondycji sprzed ciąży. Kobieta jest wówczas zmęczona, obolała, potrzebuje więc dużo odpoczynku, uwagi, wsparcia i pomocy zarówno w opiece nad świeżo narodzonym dzieckiem, jak i nad sobą (szczególnie w pierwszych godzinach, a nawet dniach – w przypadku porodu przez cięcie cesarskie – po porodzie). 

Etap ten zwykle trwa 6 tygodni, jednak połóg po cc(czyli po cięciu cesarskim) zajmuje nierzadko więcej czasu, nawet do dwóch miesięcy. 

Ważne jest to, aby w pierwszej fazie połogu, zwłaszcza jeśli poród był operacyjny, kobieta, która dopiero co powiła dziecko, ograniczyła swoją aktywność do minimum i skupiła swoje siły na karmieniu maluszka oraz spokojnym powrocie do stanu przed ciążą. Takie czynności jak sprzątanie, gotowanie, powinna scedować na innych domowników. 

W porównaniu do połogu po porodzie naturalnym, połóg po cesarskim cięciu zwykle jest przeżywany trudniej przez kobiety. Dlatego tak ważne jest w tym czasie zainteresowanie otoczenia, szczególnie bliskich dopiero co „upieczonej” mamy.

Reklama

Ile trwa połóg po cesarce?

Każda mama, która urodziła swoje maleństwo drogą cięcia cesarskiego jest ciekawa jak długo trwa połóg po cesarskim cięciu. Zakłada się, że mieści się w okresie sześciu tygodni, jednak w przypadku powrotu do stanu sprzed ciąży po wykonaniu cięcia cesarskiego ten czas może się wydłużyć do ośmiu tygodni. W ciągu tych dwóch miesięcy od przyjścia dziecka na świat powinny ustać bóle brzucha oraz głowy i pleców, a także krwawienia z pochwy. Problemy z korzystaniem z ubikacji powinny przeminąć, a rana po operacji się zagoić (najpierw będzie intensywnie czerwona, potem stanie się różowa, aż w końcu będzie nieco bledsza niż skóra w okolicy cięcia).

Niezależnie od tego ile trwa połóg po cesarcew tym czasie kobieta jest pod szczególną ochroną. Powinna traktować siebie z troskliwością i uwagą. Nie tylko dziecko, także ona jest ważna. Na podjęcie aktywności fizycznej przyjdzie pora. Zatem ćwiczenie brzuszków, desek i pajacyków powinno jeszcze chwilę poczekać. Nie ma się też co spieszyć z powrotem do współżycia seksualnego. Kobieta powinna zaczekać z tym chociaż dwa miesiące od porodu. Kiedy już podejmie aktywność seksualną, powinna się zabezpieczać, ponieważ nie wiadomo, kiedy wróci miesiączka i czy przed pierwszą menstruacją nie wystąpi owulacja

Jak wygląda połóg po cesarskim cięciu?

Połóg po cięciu cesarskim przebiega bardzo podobnie jak połóg kobiety, która rodziła naturalnie. Występują zatem bóle brzucha przypominające bóle menstruacyjne, które u jednych kobiet będą ledwo odczuwalne, u innych – trudno będzie je znieść. Niekiedy towarzyszą im bóle lędźwiowe. Dzieje się tak na skutek zwijania się macicy, która w ciągu kilku tygodni od porodu skurczy się dziesięciokrotnie w stosunku do swojego rozmiaru w końcowym etapie ciąży. Dolegliwości bólowe mogą się nasilać podczas karmienia niemowlaka, ponieważ podczas ssania piersi przez dziecko wydziela się oksytocyna wywołująca skurcze macicy.

Połóg po cesarce, podobnie jak połóg po porodzie naturalnym, charakteryzuje się także odchodami połogowymi, czyli krwawieniami z pochwy, które u pań po cesarce mogą początkowo zawierać dużo skrzepów krwi i być bardziej obfite. Odchody najpierw są krwisto czerwone, potem różowe, brązowe, a w końcu stają się przezroczyste. W ten sposób macica oczyszcza się z niepotrzebnych tkanek.

Na pewno pierwsza po cesarce wizyta w toalecie nie będzie najprzyjemniejsza. Na początku lepiej zrobić siku na stojąco, nawet pod prysznicem, gdyż strumień wody złagodzi ewentualne szczypanie i ból podczas mikcji. Po porodzie operacyjnym wypróżnianie także może być kłopotliwe. Panie nie powinny się jednak przy tym nadmiernie spinać. Dieta bogata w błonnik, regularne nawadnianie organizmu oraz krótkie spacery powinny pomóc.

Reklama

Czego należy się spodziewać po cięciu cesarskim?

W zależności od tego, jaki rodzaj znieczulenia miała kobieta najczęściej, zauważy ona rozmaite objawy, które będą skutkiem podanego znieczulenia. Po znieczuleniu zewnątrzoponowym panie skarżą się często na mocny ból głowy, czasem na bóle pleców oraz mrowienie i drętwienie nóg. Z kolei po znieczuleniu ogólnym można zaobserwować wymioty, nudności, ból głowy oraz gardła. 

Z pewnością rana operacyjna będzie bolała, zwłaszcza kiedy przestanie działać znieczulenie. Jeśli trudno jest sobie poradzić z bólem, warto poprosić o podanie środków przeciwbólowych. Jeśli rana została zszyta zwykłymi szwami, po 6-8 dniach lekarz je wyciągnie. Po kilku dniach ból w okolicy cięcia powinien ustąpić lub wyraźnie się zmniejszyć. W czasie gojenia odczuwalne jest swędzenie. Jeśli jednak kobieta zauważy, że po kilku, kilkunastu dniach od porodu blizna po cesarce jest wyraźnie czerwona, jej okolice są opuchnięte i ocieplone (może pojawić się nawet temperatura) oraz że z rany sączy się krew lub osocze, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Aby uniknąć zakrzepicy oraz innych powikłań połogowych, personel szpitalny będzie chciał, aby kobieta jak najszybciej wstała (w ciągu 6-8 godzin po cc). Niektóre panie już po kilku godzinach od porodu są w stanie to zrobić, inne potrzebują więcej czasu. Ważne, aby mieć wtedy kogoś bliskiego do pomocy w razie omdlenia, czy zasłabnięcia. Najpierw warto zacząć od delikatnych ćwiczeń nóg na łóżku, potem przejść do pozycji półleżącej, następnie można usiąść na łóżku i spuścić nogi na podłogę. Jak kobieta poczuje się pewniej, może spróbować się podnieść (opierając się o drugą osobę lub łóżko). Jeśli wszystko będzie w porządku, niech spróbuje przejść kilka kroków. 

Reklama

Jak postępować w czasie połogu po cesarce?

W połogu po cesarce bardzo ważne jest dbanie o siebie, maluszka, właściwą higienę miejsc intymnych oraz o odpowiednią dietę. W czasie kilku tygodni po porodzie tzw. cesarki nie powinny dźwigać, szczególnie podnosić jakichś ciężarów z podłogi. To, co mogą nosić i co z pewnością nie zrobi im krzywdy to ich nowo narodzone maleństwo. Ważne jest układanie dziecka do karmienia w taki sposób, aby nie uraził rany pooperacyjnej. Kobiety rodzące przez cesarkę często korzystają z pozycji „spod pachy” oraz z pozycji leżącej na boku lub plecach. Bardzo ważne jest jak najszybsze przystawienie dziecka do piersi. Po cięciu cesarskim może minąć chwila, zanim organizm połapie się, że czas na wzmożoną produkcję mleka, jednak nie należy się tym przejmować. Noworodek potrzebuje początkowo nieznacznej ilości pokarmu, a im więcej będzie ssał piersi, tym więcej będzie w nich pokarmu.

Jak dbać o ciało kiedy zostało wykonane cięcie cesarskie? Połóg wymaga od kobiety zachowania higieny intymnej. W czasie wydalania przez organizm odchodów połogowych podkłady lub podpaski należy wymieniać co kilka godzin (czasami co 1-2 godziny). Dobrze jest zakładać do tego przewiewną bieliznę z wysokim stanem i także regularnie ją wymieniać. Należy się podmywać kilka razy dziennie delikatnym płynem do higieny intymnej. A krocze osuszać jednorazowym ręcznikiem papierowym. Rana po cesarce zaraz po operacji nie powinna być moczona, położna będzie ją przemywała środkiem dezynfekującym.

Czytaj również

Bibliografia

  • Baston H., Hall J., Po porodzie. Seria podstawy położnictwa, Elsevier Urban & Partner, I, 2011, ISBN 978-83-7609-266-9.
  • Radowicki Stanisław, Ciąża, poród, połóg, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1992, ISBN 9788320007312.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Bolesne skurcze przepowiadające - jak silne i częste?
Ciężarna odczuwa bolesne skurcze przepowiadające
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Kobieta w trakcie badania przed porodem
Skurcze porodowe - co ile minut je liczyć i ile trwają?
Poród dziecka
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!