Dla Ciebie, na zdrowie!

Jak wygląda brzuch po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu?

Wygląd brzucha po porodzie potrafi przysporzyć kompleksów. Stan ten jest jednak przejściowy. W okresie połogu sylwetka kobiety powraca stopniowo do normy, jednakże nie wszystkie zmiany będą odwracalne. Sprawdź, jak wygląda brzuch po ciąży oraz co zrobić, aby wrócić do formy.
Wygląd brzucha przed porodem
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Brzuch po ciąży dla niejednej kobiety jest źródłem kompleksów. W wielu przypadkach jest obwisły, wiotki i pokryty rozstępami.
  • W zależności od rodzaju porodu wygląd brzucha może się różnić, jednakże podstawowa różnica pomiędzy porodem naturalnym a cesarką polega na obecności rany pooperacyjnej.
  • Wygląd brzucha po porodzie jest stanem przejściowym. Powłoki brzuszne będą się stopniowo obkurczać, jednakże nie wszystkie zmiany będą odwracalne. Wpływ na ostateczny wygląd brzucha będą miały czynniki genetyczne, hormonalne, a także dieta w czasie ciąży.
SPRAWDŹ TEŻ: Jak wygląda pochwa po porodzie i jak długo zajmuje jej powrót do normy
Spis treści

Reklama

Czy brzuch po porodzie wróci do normy?

Brzuch po porodzie bywa źródłem kompleksów wielu świeżo upieczonych mam. Niekiedy wygląd brzucha potrafi przyćmić radość z przyjścia dziecka na świat. Wiele kobiet w okresie połogu poszukuje informacji na temat tego, jak wygląda brzuch po ciąży, czy wróci do normy, a także co należy robić, aby przyspieszyć ten proces i zwiększyć jego efektywność.

Na wstępie należy zaznaczyć, że wiele czynników ma wpływ na to, jak będzie wyglądać brzuch po rozwiązaniu. Kluczową rolę odgrywają oczywiście geny, ale nie tylko. Duży wpływ ma także dieta oraz zabiegi pielęgnacyjne w czasie ciąży. Nie bez znaczenia będzie także tryb życia kobiety przed zajściem w ciążę, zwłaszcza aktywność fizyczna oraz nawyki żywieniowe. Na wygląd brzucha oraz samopoczucie kobiety po porodzie będzie miał wpływ także rodzaj porodu.

Reklama

Brzuch po cesarce

Podstawa różnica w wyglądzie brzucha po porodzie cesarskim (CC) w porównaniu do porodu siłami natury (SN) polega na obecności rany. Jak wiadomo, lekarz, aby odebrać poród poprzez tzw. cięcie cesarskie, wykonuje poprzeczne nacięcie w dolnym odcinku brzucha, otwierając w ten sposób powłoki brzuszne, by móc wyciągnąć dziecko na świat.

Nieuniknionym skutkiem operacji położniczej jest dość rozległa rana w dolnej części brzucha, która po wygojeniu pozostawi po sobie bliznę.

Aby usprawnić proces gojenia zarówno szwów, jak i krocza należy stosować leki o działaniu antyseptycznym. Żeby zadbać o wrażliwą okolicę narządów intymnych, zaleca się, by stosować leki o działaniu przeciwzapalnym, znieczulającym i odkażającym. Lek antyseptyczny na bazie oktenidyny znajdziesz TUTAJ

Oprócz rany, brzuch po cesarce nie różni się w sposób znaczący od brzucha kobiety, który rodziła siłami natury.

Reklama

Brzuch po cesarce a po porodzie naturalnym

Zarówno brzuch po cesarce, jak i po porodzie naturalnym, ma znacznie osłabione powłoki. Pod pojęciem powłok jamy brzusznej kryje się cały zespół struktur anatomicznych – skóra, tkanka łączna, mięśnie, otrzewna.

W czasie ciąży powłoki brzuszne stopniowo się rozciągają, na skutek stale powiększającej się macicy, przez co ulegają osłabieniu. W wielu przypadkach dochodzi do rozejścia się mięśni prostych brzucha (leżących na przedniej ścianie brzucha).

Szacuje się, że problem ten dotyczy prawie 30 proc. kobiet w II trymestrze ciąży i ponad 60 proc. w III trymestrze. Rozejście się mięśni brzucha po CC i SN stwierdza się u ponad 50 proc. kobiet. U części z nich problem mija samoistnie, zaś u prawie 40 proc. utrzymuje się po okresie połogu [Kmieć-Nowakowska].

Objawem rozejścia się mięśni brzucha po porodzie naturalnym lub cesarce jest charakterystyczne układanie się brzucha w stożek przy podnoszeniu się. Niekiedy wyczuwalne są ruchu jelit blisko powierzchni skóry. Panie, u których doszło do rozejścia się mięśni zauważają także, że wieczorami lub po obfitym posiłku brzuch wygląda na ciążowy.

Reklama

Obwisły brzuch po porodzie

Jak jeszcze wygląda brzuch po porodzie? Niezależnie od tego, czy poród odbywał się siłami natury czy poprzez cesarskie cięcie, powłoki brzuszne będą nie tylko osłabione, ale też wiotkie i obwisłe. To całkowicie naturalne. W czasie ciąży skórna rozciągała się stopniowo przez 9 miesięcy, dlatego tuż po porodzie jej nadmiar tworzy zwisające fałdki. Należy jednak pamiętać, że obwisła skóra na brzuchu po porodzie będzie się stopniowo obkurczać.

Kobiety narzekają nie tylko na duży brzuch po porodzie, ale także na rozstępy, czyli wrzecionowate pręgi na brzuchu, wyglądem zbliżone do blizn. Rozstępy powstają na skutek nadmiernego rozciągania się skóry. Wówczas znajdujące się w skórze włókna kolagenu i elastyny, pękają, czego efektem są cienkie pręgi na brzuchu.

Początkowo przybierają one kolor czerwony, następnie stają się fioletowe, by na koniec przybrać kolor perłowo-biały. Czerwone pasma na brzuchu to sygnał, że rozstępy zaczynają się formować. Zwykle dzieje się to w piątym miesiącu ciąży. Kolor fioletowy pojawia się pod koniec ciąży i jest on oznaką tego, że rozstępy kończą się formować. Jasne rozstępy na brzuchu po porodzie są już w pełni uformowane i będą niezwykle trudne do usunięcia.

Reklama

Jak długo obkurcza się brzuch po porodzie?

Wiele kobiet poszukuje informacji odnośnie tego, jak długo obkurcza się brzuch po porodzie. W okresie połogu powłoki brzuszne będą się stopniowo obkurczać wraz powrotem macicy do poprzednich rozmiarów.

Bezpośrednio po porodzie macica waży przeciętnie 1000 gramów, zaś po obkurczeniu od 50 do 70 gramów. Cały proces powrotu macicy do poprzedniego rozmiaru trwa 6-8 tygodni. W podobnym czasie powinny obkurczać się mięśnie brzucha po porodzie, jednakże nie zawsze powrócą do napięcia sprzed ciąży.

Dużą rolę odgrywają tutaj czynniki genetyczne oraz hormonalne. Proces ten można jednak wspomóc dietą i odpowiednimi ćwiczeniami. Co warto podkreślić, obkurczanie brzucha po cesarce trwa nieco dłużej niż po porodzie naturalnym. Opóźniony powrót macicy do pierwotnych rozmiarów dotyczy także ciąż wielopłodowych.

Reklama

Brzuch zaraz po porodzie

Brzuch zaraz po porodzie, wbrew oczekiwaniom wielu kobiet, nie zmienia się diametralnie, przynajmniej z zewnątrz. Warto jednak wiedzieć, że największe zmiany w kobiecej sylwetce zachodzą w pierwszym tygodniu połogu. Tuż po porodzie macica znajduje się mniej więcej w połowie odległości między pępkiem a spojeniem łonowym i jest wyczuwalna palpacyjnie.

Następnie każdego dnia obniża się o mniej więcej jeden palec, licząc od wysokości pępka. Dotykając brzucha w 2 tygodniu po porodzie, macica nie jest już wyczuwalna nad spojeniem łonowym. Po dwóch miesiącach po porodzie okres połogu uznaje się za zakończony. Wtedy dopełnia się cały proces inwolucji macicy, czyli powrotu do pierwotnego rozmiaru.

Reklama

Ćwiczenia na brzuch po porodzie

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie – to jedno z często zadawanych pytań przez kobiety w okresie połogu. Proste ćwiczenia na brzuch po porodzie naturalnym można zacząć wykonywać już w pierwszej dobie. Mogą to być ćwiczenia izometryczne w pozycji leżącej, polegające na delikatnym napinaniu dużych grup mięśniowych (czworogłowe, pośladkowe, ramion). Należy jednak unikać silnych skurczów mięśni brzucha.

Jak podkreślają lekarze z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, wczesne uruchomienie po porodzie, już po upływie 12 godzin, wpływa korzystnie na cały organizm, przyspieszając powrót do sprawności [Torbe, Stolarek, Lubkowska, Torbe].

W przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie, początkowo można wykonywać jedynie ćwiczenia przeciwzakrzepowe, polegających na prostych ruchach dłoni i stóp etc. Generalnie zestaw ćwiczeń po porodzie cesarskim powinien być dobrany przez specjalistę.

Jak dbać o brzuch po porodzie?

Aby proces powrotu do formy po ciąży możliwie przyspieszyć, poza ćwiczeniami można także wykonywać różne zabiegi pielęgnacyjne z użyciem kosmetyków. Czym smarować brzuch po porodzie? Zalecane są wszelkie produkty kosmetyczne, które będą miały w składzie oleje, masła lub woski. Krem na brzuch po porodzie powinien także zawierać witaminę A, która stymuluje odnowę naskórka i przywraca skórze elastyczność.

Co warto zaznaczyć, pielęgnację skóry na brzuchu powinno się rozpocząć możliwie jak najszybciej. Najlepiej już na początku ciąży. Regularnie wcieranie w skórę kosmetyków nawilżających i odżywczych jest w stanie zapobiec powstawaniu rozstępów. Jeśli jednak uformują się one w pełni i staną się blade, ich usunięcie kosmetykami nie będzie możliwe.

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się szczotkowanie brzucha po porodzie, którego celem jest poprawa mikrokrążenia oraz ujędrnienie i uelastycznienie skóry. Zabieg wykonuje się na sucho z użyciem szczotki z naturalnego włosia. Opinie odnośnie tego, kiedy można zacząć szczotkować ciało po porodzie są rozbieżne, dlatego warto poradzić się położnej.

Kobiety niekiedy korzystają po porodzie z gorsetów (pasów brzusznych, wyszczuplających), których celem jest wzmocnienie mięśni i zapobieganie rozejściu się mięśni prostych. Należy jednak zaznaczyć, że pas musi być umiejętnie zakładany i noszony, gdyż w przeciwnym razie może doprowadzić do problemów z nietrzymaniem moczu. Dlatego przed jego użyciem należy zasięgnąć porady lekarza lub fizjoterapeuty.

Czytaj również

Bibliografia

  • Walowska J., Usprawnianie kobiet w okresie połogu po porodzie przez cesarskie cięcie, Rehabilitacja 1/2018, s. 30-34.
  • Torbé D., Stolarek A., Lubkowska A., Torbé A., Aktywność fizyczna zalecana we wczesnym połogu, Pomeranian J Life Sci 2016;62(3):53-56.
  • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H., Dermatologia w praktyce, Warszawa 2005, s. 318-323.
  • Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2017, nr 2, s. 77-100.
  • Karowicz-Bilińska A., Sikora A., Estemberg D., Brzozowska M., Berner-Trąbska M., Kuś E., Kowalska-Koprek U., Fizjoterapia w położnictwie, Ginekol Pol. 2010, 81, 441-445.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Parenting
Przeczytaj artykuł
Rozdwajające się paznokcie - przyczyny i sposób leczenia
Łamliwe paznokcie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie pod pachami: przyczyny. Jak łagodzić i leczyć?
Kobieta drapie się pod pachą
Przeczytaj artykuł
Swędzenie skóry – przyczyny. Co pomaga i jak je złagodzić?
Kobieta drapie się po plecach
Podobne artykuły
Olej rycynowy w leczeniu
Olej rycynowy - działanie. Kiedy i jak stosować?
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Nuuni kosmetyki
Znaczenie mikrobiomu w prawidłowym funkcjonowaniu skóry
Mydła naturalne
Naturalne mydła – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak pozbyć się blizn u maluchów? 😮
Odpowiedź Cię zaskoczy!