Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?

Połóg fizjologiczny to czas po porodzie, kiedy w organizmie kobiety ustępują anatomiczne zmiany ciążowe, a ciało powraca do swej postaci sprzed ciąży. Bez względu na formę porodu, przez połóg trzeba przejść. To, jak długo trwa, zależy przede wszystkim od dbałości o siebie, higieny oraz indywidualnych cech ustrojowych.
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest połóg i ile trwa?

Połóg jako czas zachodzących w organizmie anatomicznych zmian poporodowych trwa z reguły około sześciu tygodni. Okres ten dzieli się na trzy etapy:

  • połóg bezpośredni – pierwsza doba po porodzie,
  • połóg wczesny – pierwszy tydzień po porodzie,
  • połóg późny – od drugiego do szóstego tygodnia po porodzie.

Połóg bezpośredni jest najtrudniejszym dla organizmu wyczerpanego porodem, w którym gospodarka hormonalna jest jeszcze poważnie zaburzona. Poród (zarówno naturalny jak i cesarskie cięcie) to dla kobiety ogromny wysiłek i wielkie obciążenie dla jej ciała. Pierwsze chwile po porodzie to natomiast bardzo niebezpieczny czas, w którym zmiany anatomiczne i hormonalne zachodzą bardzo szybko. Na szczęście połóg bezpośredni przeważnie przechodzony jest w szpitalu, pod opieką wyspecjalizowanej służby medycznej. Należy z tego korzystać, starając się wówczas jak najwięcej odpocząć. Nie bójmy się też zadawania pytań. Kiedy lekarze i pielęgniarki położne są blisko, warto zasięgać od nich rozmaitych informacji, by przygotować się na powrót do domu i radzenie sobie samemu z rozmaitymi wyzwaniami połogu.

Połóg wczesny – kiedy dziecko rodzi się zdrowe i nie ma powodów do dłuższej hospitalizacji, po drugiej dobie mama z maleństwem wracają do domu. Pierwszy tydzień po wyjściu ze szpitala to dla młodej matki bardzo trudny okres. Jej ciało nadal przechodzi przeobrażenia dające nieprzyjemne objawy. Do tego dochodzi zmęczenie wynikające z opieki nad noworodkiem, zaburzenie rytmu dnia i nocy. Często po ciąży i porodzie kobiety zmagają się z głęboką  anemią powodującą znaczne osłabienie organizmu. Wszystko to sprawia, że kobieta potrzebuje w tym czasie szczególnego wsparcia najbliższych i wyjątkowej wyrozumiałości.

Połóg późny to moment, kiedy dokuczliwe objawy powodujące dyskomfort powoli zaczynają ustępować. Przeważnie kończy się on około sześciu tygodni po porodzie, należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że koniec połogu nie oznacza pełnej regeneracji organizmu po dziewięciu miesiącach ciąży. Stuprocentowy powrót do formy sprzed ciąży może trwać nawet kilka miesięcy, niemniej jednak z każdym tygodniem samopoczucie poprawia się, a młoda mama czerpie coraz więcej radości ze swej nowej roli.

Reklama

Ile trwa połóg po porodzie naturalnym?

Połóg po porodzie naturalnym trwa z reguły około sześciu tygodni. Tyle czasu potrzebuje macica, by oczyścić się z pozostałości po ciąży i powrócić do swego dawnego rozmiaru. Oczyszczanie macicy trwa nieco krócej niż jej obkurczanie i objawia się krwawieniem poporodowym. Na początku jest ono bardzo obfite, z czasem jednak ilość wydalanych odchodów połogowych maleje. Krwawienie trwa zwykle do połowy połogu, choć zależy w dużej mierze od indywidualnych cech ustrojowych oraz wielkości rany wewnątrz macicy. 

Obkurczanie macicy objawia się natomiast bólami skurczowymi porównywanymi często do tych miesiączkowych. Bóle te mogą występować w trakcie całego połogu, z czasem jednak powinny być one coraz mniej intensywne i coraz rzadziej się pojawiać.

Połóg po porodzie naturalnym to również gojenie się rany krocza. Nawet, kiedy krocze nie jest nacinane, przeważnie ulega uszkodzeniom, które wymagają zakładanie szwów i późniejszą pielęgnację. Szwy zakładane w tym miejscu z reguły same się rozpuszczają i nie wymagają zdejmowania. To, jak długo goi się rana, zależy przede wszystkim od higieny intymnej. Często przemywana, wietrzona i utrzymywana w czystości i suchości, goi się szybko (od kilku do kilkunastu dni) i nie powoduje dużego dyskomfortu.

Ile trwa połóg po cesarce?

To, ile trwa połóg po cesarskim cięciu, zależy właściwie od tych samych czynników, co w przypadku porodu naturalnego – od indywidualnych cech organizmu oraz dbałości o higienę osobistą. Krwawienie połogowe pojawia się zawsze, bez względu na formę porodu, ponieważ wewnątrz macicy pozostaje rana oraz resztki (strzępu błon płodowych, śluz itd.), które muszą zostać wydalone na zewnątrz. Trwa ono około 3-4 tygodni, przy czym najbardziej obfite jest na początku połogu.

Główna różnica między połogiem po cesarce a tym po porodzie naturalnym polega na rodzaju rany. Po porodzie naturalnym goi się rana krocza, po cc – rana brzucha. Wiele kobiet twierdzi, że rana brzucha jest bardziej bolesna i powoduje większy dyskomfort. Z drugiej jednak strony, łatwiej jest o nią dbać i zachowywać ją w czystości i suchości, co zdecydowanie sprzyja szybkiemu gojeniu.

Reklama

Połóg a okres i współżycie

W czasie połogu występuje krwawienie, ale nie jest to krwawienie miesiączkowe, tylko oczyszczanie macicy z pozostałości po ciąży. Kiedy krwawienie połogowe ustanie, a po jakimś czasie (tygodniu lub kilku tygodniach) pojawi się nowe, można podejrzewać, że jest to krwawienie miesiączkowe. Okres może bowiem pojawić się już miesiąc po porodzie, ale też nawet kilka miesięcy po zakończeniu karmienia piersią. I jedna i druga sytuacja jest normą i zależy od indywidualnej gospodarki hormonalnej organizmu.

W czasie połogu nie zaleca się wznawiania współżycia seksualnego. Przede wszystkim objawy połogu powodują znaczący dyskomfort (bóle skurczowe, krwawienie, osłabienie). Ponadto układ rodny kobiety potrzebuje czasu na regenerację, a rany powstałe podczas porodu (głównie rany krocza) – czasu na wygojenie.

Reklama

Jak długo trwa połóg? Higiena intymna

To, jak długo trwa połóg (czy to po cesarskim cięciu, czy po porodzie naturalnym), zależy przede wszystkim od cech ustrojowych kobiety. Bardzo ważna jest jednak w tym czasie dbałość o siebie i przestrzeganie pewnych zasad higieny intymnejprzyspieszających gojenie ran.

  1. Przez pierwsze dni zaleca się stosowanie specjalnych, bardzo chłonnych podkładów poporodowych, które później można zastąpić podpaskami lub wkładkami higienicznymi.
  2. Okolice intymne należy przemywać kilka razy dziennie, najlepiej delikatnymi płynami i działaniu przeciwzapalnym.
  3. Okolice intymne, szczególnie ranę krocza po porodzie naturalnym, trzeba utrzymywać w czystości i suchości, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów.
  4. Ranę należy często wietrzyć, by zapewnić jej zbawienny i przyspieszający gojenie dostęp powietrza.
  5. Podczas połogu zaleca się noszenie luźnej bielizny poporodowej z naturalnych materiałów.

Stosowanie się do tych zaleceń przyspiesza gojenie ran, poprawia samopoczucie i zmniejsza dyskomfort. 

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Połóg
Szwy po porodzie - jak długo rozpuszczają, jak dbać o krocze?
Ćwiczenia po porodzie – kiedy można zacząć? Jak ćwiczyć?
Kobieta wykonuje ćwiczenia po porodzie z niemowlakiem na rękach
Baby blues a depresja poporodowa
Podobne artykuły
Cesarskie cięcie
Wzdęty brzuch, ból jelit, zrosty... Jakie objawy po cesarskim cięciu powinny niepokoić?
Pacjentka po porodzie
Czym się objawia obkurczanie macicy po porodzie?
Kobieta z blizną po cesarce trzyma swoje nowo narodzone dziecko
Jak prawidłowo powinna goić się blizna po cesarce? Jak z nią postępować?
Kobieta wydala łożysko po porodzie
Jak przebiega wydalenie łożyska po porodzie?
Kobieta po cesarce trzyma noworodka przy piersi
Ile trwa połóg po cesarce, a ile po porodzie naturalnym?

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!