ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Kiedy w ciąży zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza?

Wiele par długo stara się o dziecko. Kiedy na teście ciążowym pojawią się upragnione dwa paski, panie od razu biegną do lekarza, żeby potwierdzić ciążę. A to za wcześnie. O to, kiedy najlepiej zgłosić się na pierwszą wizytę do lekarza ginekologa i jak ona wygląda, zapytaliśmy lek. Krzysztofa Michiewicza, ginekologa-położnika ze Szpitala Specjalistycznego Brzeziny.
Wizyta u ginekologa
Źródło: 123RF

Pierwszym objawem ciąży jest zatrzymanie miesiączki. Wiele kobiet wykonuje wówczas test ciążowy, który jest w stanie wykryć w moczu obecność hormonu HCG już po tygodniu od zapłodnienia. Współczesne testy ciążowe są proste w obsłudze, dostępne i bardzo wiarygodne. Po pozytywnym wyniku, wiele kobiet chce na drugi dzień zgłosić się do lekarza ginekologa, żeby potwierdzić ciążę. Często jest na to jednak za wcześnie.

- Po zatrzymaniu miesiączki kobiety często od razu biegną do apteki kupić test ciążowy. Dzisiejsze testy dają szybki i wiarygodny wynik, ale kobiety widząc dwa paski na teście szukają od razu potwierdzenia ciąży u ginekologa, ale to trochę za wcześnie. W pierwszych dniach po zatrzymaniu miesiączki macica nie jest jeszcze powiększona i ginekologowi trudno będzie jednoznacznie potwierdzić ciążę. Trzeba dać mu trochę czasu i na pierwszą wizytę udać się najwcześniej dwa tygodnie od zatrzymania miesiączki. Wtedy ginekolog będzie mógł potwierdzić ciążę – mówi Krzysztof Michiewicz.

Pierwsza wizyta powinna odbyć się najwcześniej dwa, a najpóźniej dziesięć tygodni po zatrzymaniu miesiączki. Warto od razu wybrać lekarza prowadzącego ciążę, który będzie się nami opiekować podczas ciąży i połogu. Warto skorzystać z polecenia rodziny czy przyjaciół. Regularne wizyty w ciąży są bardzo ważne, ponieważ to lekarz wie, kiedy i jakie badania wykonać.

- Nigdy nie wolno wymuszać na lekarzy ginekologu wykonania określonych badań. To on wie najlepiej, kiedy zlecić odpowiednie badania diagnostyczne. Część z nich jest obowiązkowa, a inne zależą od wskazań medycznych – mówi Krzysztof Michiewicz.

Jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa jest jedną z najdłuższych w życiu. Lekarz nie tylko przeprowadza wywiad z pacjentką, a także badanie mające na celu potwierdzenie ciąży, ale daje też szereg zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, suplementacji oraz badań.

- Na pierwszej wizycie lekarz założy kartę ciąży, do której będą wpisywane wszystkie badania diagnostyczne, zarówno laboratoryjne, serologiczne, jak i ultrasonograficzne. Kartę ciąży należy mieć zawsze przy sobie przez cały okres trwania ciąży – mówi Krzysztof Michiewicz.

Lekarz przeprowadza też dokładny wywiad lekarski pytając m.in. o stan zdrowia, historię przebytych chorób i operacji, a także przyjmowane leki i alergie. Bardzo ważne są również pytania o historię położniczą: wcześniejsze ciąże i ewentualne poronienia. Potencjalny termin porodu ustala się na podstawie daty ostatniej miesiączki.

Na pierwszej wizycie oprócz badania ginekologicznego, które ma na celu potwierdzenia ciąży, lekarz bardzo często przeprowadza też cytologię, badanie piersi, kontrolę wagi ciała, pomiar ciśnienia, a także zleca wykonanie badań laboratoryjnych.

- Badanie morfologii i moczu w trakcie ciąży będą wykonywane wielokrotnie, natomiast badania serologiczne m.in. w kierunku obecności HIV, żółtaczki czy toksoplazmozy, wystarczy zrobić raz, jeżeli wyniki będą ujemne – mówi Krzysztof Michiewicz. - Do obowiązkowych badań w trakcie ciąży należą także badania ultrasonograficzne.

Przy prawidłowo przebiegającej ciąży obowiązkowe są trzy badania USG. Pierwsze powinno być wykonane między 12, a 14 tygodniem ciąży.

- Wówczas lekarz zwraca uwagę na ewentualne pierwsze markery wad rozwojowych i na to, czy tzw. wielkość ciąży jest zgodna z terminem zatrzymania miesiączki – mówi Michiewicz.

Drugie badanie ultrasonograficzne powinno się odbyć między 20, a 24 tygodniem ciąży.

- To jest najważniejsze badanie USG w ciąży tzw. badanie połówkowe. Warto wykonać je nawet poza swoim gabinetem ginekologicznym w dobrej pracowni ultrasonografii, tam gdzie będzie można dokładnie prześledzić budowę anatomiczną płodu. To badanie za zadanie dokładne sprawdzenie prawidłowości budowy anatomicznej dziecka – mówi dr Michiewicz. - Przy okazji rodzice poznają płeć dziecka.

Trzecie badanie USG w ciąży powinno się odbyć między 28, a 32 tygodniem ciąży. Oprócz badań obowiązkowych lekarz może zlecać wykonanie badań dodatkowych. Ich rodzaj i częstotliwość uzależniona jest jednak o wskazań medycznych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania w ciąży
Na czym polega badanie KTG i kiedy je wykonać w ciąży?
Badanie KTG kobiety w ciąży
Jak wygląda badanie GBS w ciąży i jak się do niego przygotować?
Lekarze badają kobietę w ciąży
Jak przeprowadzić badanie AFP i w jakim celu się je wykonuje?
Badanie poziomu AFP w laboratorium
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży trzyma się za brzuch
Prolaktyna a ciąża – normy. Co oznacza wysoka, a co niska?
Para się przytula
Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników
Badanie moczu w ciąży
PH moczu w ciąży - czy jest zależne od płci dziecka?
Kobieta trzyma dwa listki tabletek
Progesteron w ciąży – normy. Jaki poziom świadczy o ciąży?
Badanie poziomu rubella IgG
Co oznacza rubella IgG w ciąży i czy jest niebezpieczna dla płodu?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!