Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Test ciążowy paskowy. Jak działa i kiedy należy go zrobić?

Test ciążowy paskowy to jedna z samodzielnych, domowych form weryfikacji ewentualnego zajścia w ciążę. Metoda ta pozwala na wykrycie ciąży we wczesnej fazie. Przeczytaj, jak działa taki test i kiedy po niego sięgnąć. Sprawdź, czy jest wiarygodny i co oznacza blada kreska.
Pakowy test ciążowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Testy ciążowe są prostą metodą wykrycia ciąży na wczesnym etapie.
 • Wykonanie testu paskowego zajmuje kilka minut, a dość wysoka czułość testu pozwala na niemalże stuprocentową wiarygodność.
 • Test paskowy należy wykonywać zgodnie z instrukcją, gdyż niektóre czynniki mogą zafałszować jego wynik. Sprawdź, jak zrobić to prawidłowo.
SPRAWDŹ TEŻ: Kiedy zrobić test ciążowy i w jaki sposób? Po ilu dniach?
Spis treści

Reklama

Czym jest test ciążowy paskowy?

Test ciążowy paskowy to niewielkich rozmiarów narzędzie, które służy do samodzielnego wykrywania ciąży na bardzo wczesnym etapie jej rozwoju.

Rynek medyczny oferuje wiele rodzajów domowych testów ciążowych, które różnią się między sobą przede wszystkim metodą przeprowadzania. Test paskowy jest jednym z nich, zaraz obok testu strumieniowego, czy płytkowego.

Dużym atutem tego typu sposobu potwierdzania ciąży lub informacji o jej braku, jest natychmiastowa dostępność wyników. Już po kilku minutach kobieta może dowiedzieć się, czy zostanie mamą.

Test ciążowy paskowy działa na takiej samej zasadzie, jak testy laboratoryjne. Wykorzystuje obecność hormonu gonadotropiny kosmówkowej we krwi.

Czułość takiego testu wynosi 10 mlU/U. Co oznacza ta wartość? To najniższe stężenie hCG (gonadotropina kosmówka), jakie potrafi wykryć ta metoda. Parametry testu paskowego wpisują go w kategorię „ultraczułych”.

Test paskowy jest najprostszy i najtańszy. Można go kupić w każdej aptece i sklepach drogeryjnych, zarówno przez Internet, jak i stacjonarnie. Cena testu ciążowego paskowego waha się pomiędzy 2-10 zł.

Reklama

Test ciążowy paskowy pozytywny a blada kreska

Wyniki paskowego testu ciążowego są proste do odczytania. Dwie wyraźne linie to wynik pozytywny. Nie zawsze jednak kolor pasków jest intensywny, co budzi wątpliwości kobiety, czy aby na pewno jest w ciąży.

Co oznacza blada kreska w teście ciążowym paskowym pozytywnym? Jakiś czas po zapłodnieniu wzrasta poziom wspomnianego już hormonu, którym jest gonadotropina kosmówkowa. Jej stężenie zmienia się w poszczególnych tygodniach ciąży.

Kolor i widoczność linii pozytywnego testu ciążowego paskowego zależy od poziomu hormonu hCG w moczu. Blada kreska oznacza z reguły niski poziom hCG, a to najczęściej wskazuje na bardzo wczesny etap ciąży.

Niektóre osoby błędnie oceniają, iż bardzo jasne zabarwienie jednego z pasków testu jest zaprzeczeniem ciąży. Nic bardziej mylnego. 

Czułe testy, do których należy także paskowy, są w stanie wykryć ciążę już na 5 dni przed spodziewaną miesiączką. Poziom gonadotropiny jest wówczas jednak tak niski, że linia może być bardzo słabo widoczna.

Niski poziom hCG to nie jedyna przyczyna tak zwanej bladej kreski. Jedną z nich jest także wypicie zbyt dużej ilości wody przed badaniem, na przykład w celu szybszego uzyskania próbki moczu.

Skutkiem nadmiernej ilości płynów w organizmie przed wykonaniem testu może być zmniejszenie stężenia hCG w moczu, a tym samym słabo zaznaczona linia pozytywnego wyniku.

W teście ciążowym, który zawiera czerwony barwnik blada kreska przyjmuje najczęściej barwę jasnoróżową, a przy niebieskich barwnikach odcień jasnobłękitny. 

Reklama

Jakie opinie ma test ciążowy paskowy?

Testy ciążowe paskowe są proste w użyciu, a wynik uzyskuje się już w ok. 5 minut. Wszystkie testy pozwalają na wstępne potwierdzenie ciąży, różnią się w zasadzie sposobem przeprowadzenia próby i metodą odczytu. Testy paskowe cieszą się dobrą opinią i są jednymi z najprostszych w obsłudze.

Wiarygodność paskowych testów ciążowych kształtuje się na poziomie 95-99%. Zawsze istnieje pewien margines błędu.

Pewne czynniki ograniczają skuteczność testu, dlatego zawsze należy pamiętać o przestrzeganiu kilku podstawowych reguł (niezależnie od rodzaju testu). Oto kilka zasad, które bezpośrednio wpływają na rzetelność wyniku:

 • alkohol - producenci zalecają, aby nie robić testów po spożyciu napojów alkoholowych, bo może to fałszować wyniki;
 • wykonanie testu w ciągu kilku-, kilkunastu tygodni po porodzie naturalnym lub cesarskim cięciu. W tym okresie stężenie hCG może być jeszcze podwyższone;
 • przeprowadzenie testu do kilkunastu tygodni po poronieniu lub przerwaniu ciąży,
 • zbyt wczesne przeprowadzenie testu, przy niskim stężeniu hCG.

Reklama

Kiedy robić test ciążowy paskowy?

Każdy test ciążowy, w tym także paskowy, można przeprowadzać w czasie, w którym istnieje przypuszczenia bycia w ciąży lub w momencie pojawienia się charakterystycznych objawów dla tego stanu.

W przypadku ciążowych testów paskowych o czułości 25 mlU/U możliwe jest wykonanie próby już w siódmym lub ósmym dniu po stosunku.

Wiele kobiet chciałoby bardzo szybko sprawdzić, czy są w ciąży, jednak robienie testów bezpośrednio po zbliżeniu lub dzień po, nie ma najmniejszego sensu. Taki wynik w żaden sposób nie będzie wiarygodny.

Komórka jajowa potrzebuje 6 dni, aby dotrzeć do macicy. Dopiero po tym okresie hormon beta hCG pojawia się w moczu i we krwi.

Test da najbardziej wiarygodny wynik, gdy zostanie przeprowadzony w ósmym dniu po zbliżeniu i owulacji. Warto go powtórzyć po kilku dniach, szczególnie w sytuacjach opóźnienia miesiączki.

Kiedy warto sięgnąć po test? Próbkę moczu najlepiej pobierać rano, gdyż o tej porze (po nocy) jest największe stężenie hormonu hCG. W przypadku braku takiej możliwości do testu można pobierać próbkę o każdej porze dnia.

Reklama

Jak działa test ciążowy paskowy?

Instrukcja przy teście ciążowym paskowym to dokładny opis badania krok po kroku. Działanie każdego testu opiera się na wykrywaniu w moczu gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu, który produkuje organizm kobiety w ciąży.

Pasek testowy wchłania próbkę moczu i dochodzi do reakcji immunologicznej pomiędzy hormonem a przeciwciałami, które są obecne w teście.

Jak zrobić test ciążowy paskowy? Należy:

 • przygotować próbkę moczu;
 • zanurzyć w niej pasek na czas podany w instrukcji (5-10 sekund) do linii oznaczonej na pasku, kierując strzałki na pasku ku dołowi;
 • wyjąć pasek i położyć na suchą i czystą podkładkę;
 • odczytać pasek po czasie podanym w instrukcji. Najczęściej jest to do 8 minut, ale pozytywny wynik może pojawić się już po 1 minucie. Wynik odczytany po upływie wskazanego w ulotce informacyjnej czasu nie jest wiarygodny.

Jak wykonać test ciążowy paskowy, aby był wiarygodny? Naczelną zasadą jest dokładne wykonywanie poleceń z instrukcji. Zużyte paski należy zawsze wyrzucać.

Reklama

Jak odczytać test ciążowy paskowy?

Przed zastosowaniem testu paskowego należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną, dołączoną do opakowania. Przestrzeganie zasad wskazanych przy konkretnym typie narzędzia pozwala na prawidłowe wykonanie badania w domu i uzyskanie wiarygodnych wyników.

Jak odczytać test ciążowy paskowy? Oto zasady interpretacji:

 • wynik pozytywny – na pasku widoczne są dwie linie. Jedna musi znajdować się w obszarze kontrolnym (C), druga w obszarze testowym (T). Linie mogą różnić się intensywnością koloru, a jedna z nich może być też całkiem blada. Pojawienie się jednak linii w dwóch obszarach oznacza prawdopodobieństwo ciąży;
 • wynik negatywny – na pasku widoczna jest linia tylko w obszarze kontrolnym (C). W obszarze testowym (T) nie pojawia się żadna linia. Taki wynik oznacza, iż kobieta nie jest w ciąży albo za wcześnie wykonała sam test. W takiej sytuacji zalecane jest powtórzenie testu po 48 godzinach.

Wyniki testu pasku ciążowego mogą odbiegać od stanu faktycznego w określonych sytuacjach. O błędnych wynikach można mówić m.in. wówczas, gdy w żadnym obszarze kontrolnym nie pojawi się linia, nawet słabo zabarwiona. Takie badanie należy powtórzyć przy użyciu nowego testu.

Warto również pamiętać, że stuprocentowe potwierdzenie obecności ciąży lub jej braku można uzyskać na wizycie lekarskiej.

Czytaj również

Bibliografia

 • A. Głodek, M. Kubiczak, P. Urbaniak i inni: Ludzka gonadotropina kosmówkowa – znany hormon o nieznanych funkcjach, Ginekologia Polska nr 10, 2012, 83, 766-771, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne
 • A. Głodek: Testy ciążowe wczoraj i dziś, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Nowiny Lekarskie 2008, 77, 5, 377-381
 • M. Olczyk, L. Bułaś, A. Konieczny: Diagnostyczne testy medyczne w praktyce farmaceutycznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Farmacja Polska, 2010, 66(5): 355-368
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Ciąża
Poduszka ciążowa - C, U, V, J, czy 7? Jaka najlepsza do spania?
Kobieta w ciąży leży z poduszką do spania
Ciąża bliźniacza dwujajowa tydzień po tygodniu – USG, poród
Kobieta trzyma w dłoni zdjęcie z badania USG w ciąży
Od którego tygodnia ciąża jest donoszona? Kiedy dziecko nie jest wcześniakiem?
Ciąża donoszona
Podobne artykuły
Kobieta w ciąży może uprawiać seks
Orgazm w ciąży - w I, II i III trymestrze. Czy jest bardziej przyjemny, niż zwykle?
Kobieta w ciąży bliźniaczej pokazuje zdjęcie USG
Ciąża bliźniacza - objawy. Jak w nią zajść i kiedy jest widoczna na USG?
Kobieta w ciąży inhaluje się z użyciem naturalnych olejków
Inhalacje w ciąży - na katar, kaszel i zatoki. Czy można je robić?
Sfrustrowana para
Ciąża po poronieniu - po jakim czasie można zajść w ciążę?
Wykonany test ciążowy
Kiedy zrobić test ciążowy i jak go prawidłowo wykonać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!