Dla Ciebie, na zdrowie!

Przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej – w jakich warunkach przebiega?

Przechowywanie komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej powinno przebiegać zgodnie ze ściśle określoną procedurą, jaka obowiązuje w danym banku komórek macierzystych. Warunki, w których mrozi się komórki macierzyste, są bardzo specyficzne – to opary ciekłego azotu, gdzie temperatura wynosi ok. minus 190 stopni Celsjusza.
Bank krwi pępowinowej
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Przechowywanie komórek macierzystych

Przebadane, wyselekcjonowane i odpowiednio spreparowane komórki macierzyste przechowywane są w oparach ciekłego azotu. Temperatura, jaka tam panuje, oscyluje wokół minus 190 stopni Celsjusza.

Krew pępowinową przechowuje się w specjalnie przygotowanych do tego kasetach, które mają odpowiednie oznaczenie, dzięki czemu bez problemu można znaleźć pożądaną próbkę do odmrożenia.

Komórki macierzyste przechowuje się do momentu, kiedy zaistnieje potrzeba ich użycia. Zakłada się, że komórki macierzyste mogą być przechowywane przez nieograniczony czas bez utraty swoich właściwości. Udowodniono, że próbka zamrożona 25 lat temu, po rozmrożeniu nie straciła swoich pierwotnych właściwości. Dlatego zakłada się, że czas nie ma negatywnego wpływu na jakość komórek.

Reklama

Gdzie przechowuje się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej przechowuje się w laboratorium banku komórek macierzystych. W Polsce funkcjonuje kilka banków rodzinnych, w których materiał przechowuje się wyłącznie na użytek własnej rodziny, ale za usługę pobrania i przechowywania komórek macierzystych trzeba zapłacić. Istnieje też w Polsce kilka banków publicznych, czyli takich które umożliwiają deponowanie komórek macierzystych na potrzeby całego społeczeństwa, nieodpłatnie.

Reklama

Ile kosztuje przechowywanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej?

Za przechowywanie krwi pępowinowej na własne potrzeby rodzina powinna zapłacić, ponieważ to oni będą wyłącznymi beneficjentami przechowywanego materiału.

Wysokość opłat wynikających z przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej jest ustalana przez poszczególne banki krwi pępowinowej, jednak koszty te są zbliżone do siebie. Poniżej wskazane są średnie opłaty z którymi należy się liczyć decydując się na usługę:

  • opłata wstępna w wysokości od 550 zł;
  • opłata za pobranie krwi pępowinowej w wysokości około 1800 zł;
  • opłata abonamentowa (opłacana najczęściej raz w roku,) w wysokości około 500 zł rocznie.

Reklama

Jak i kiedy pobiera się komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Krew z pępowiny noworodka, pobierana jest tuż po jego urodzeniu i odcięciu pępowiny łączącej go z matką. Co ważne, jej pobranie nie wpływa na moment przecięcia pępowiny, zatem nie ma żadnych efektów ubocznych bankowania krwi pępowinowej.

Krew pępowinową pobiera się do specjalnego zestawu pobraniowego, który rodzice odbierają przy podpisaniu umowy z bankiem i zabierają ze sobą do porodu. Zabiegu dokonuje położna, którą wcześniej szkoli w tym zakresie bank komórek macierzystych. Wkłuwa się ona w naczynie krwionośne w odciętej części pępowiny przylegającej do łożyska i pobiera odpowiednią ilość krwi pępowinowej do przygotowanych pojemników. Po pobraniu położna wypełnia szczegółowy raport czym kończy procedurę.

Po pobraniu położna, bądź rodzic zgłaszają bankowi krwi pępowinowej, że materiał jest już gotowy do odbioru. W laboratorium krew jest badana, preparowana i mrożona na długie lata.

Reklama

Jakie zastosowanie znajdują komórki macierzyste z krwi pępowinowej?

Przechowywanie krwi pępowinowej nie jest tanią procedurą dla rodziców, którzy zdecydują się na tę ewentualność, jednak z komórkami macierzystymi pozyskanymi z krwi pępowinowej medycyna wiąże wielkie nadzieje. Krew pępowinowa to najlepsze źródło komórek macierzystych. Do końca 2015 roku dokonano około 40 tysięcy przeszczepień komórek macierzystych pobranych właśnie z krwi pępowinowej.

Już dziś leczy się nimi kilkadziesiąt schorzeń, takich jak m.in. białaczka ostra, białaczka przewlekła, rak piersi, rak nerki, neuroblastoma, choroby dziedziczne (w tym schorzenia związane z zaburzeniami odporności), choroby fagocytów oraz schorzenia spowodowane defektem komórki macierzystej. A cały czas trwają badania nad możliwością wykorzystania komórek macierzystych do kuracji ciężkich, nieuleczalnych jak dotąd chorób, jak np. nowotwory, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej można przeszczepiać dziecku, od którego je pobrano (to przeszczep autologiczny) lub jego krewnemu (np. rodzeństwu, rodzicowi, itd. – to przeszczep allegeniczny). Od niedawna przez największy bank działający w Polsce został uruchomiony program własnej krwi pępowinowej w przypadku dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Czytaj też:

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Krew pępowinowa
Jak działa bank krwi pępowinowej i kto może z niego skorzystać?
Badanie krwi pępowinowej w banku krwi
Co to są komórki macierzyste z krwi pępowinowej i jak się je pobiera?
Noworodek po pobraniu krwi pępowinowej
Krew pępowinowa – czy to dobra inwestycja?
Czerwona krew pępowinowa
Podobne artykuły
Kobieta przed porodem i pobraniem krwi pępowinowej
Bankowanie krwi pępowinowej – koszt i procedura
Komórki macierzyste
Jakie zastosowanie mają komórki macierzyste z krwi pępowinowej?
Próbka krwi podczas badania w laboratorium
Bank komórek macierzystych – jak wybrać najlepszy?
Dziecko po porodzie
Zestaw do pobierania krwi pępowinowej – co zawiera i jak go wybrać?
Komórki macierzyste
8 rzeczy, których nie wiesz o bankowaniu komórek macierzystych

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!