Kosmówka - czym jest odklejenie kosmówki w ciąży?

Odklejenie kosmówki, czyli odklejenie łożyska powinno nastąpić dopiero w czasie porodu. Jeśli odklei się wcześniej, stanowi zagrożenie dla życia kobiety i dziecka.
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Źródło: 123RF
Spis treści

Kosmówka jest błoną leżącą między owodnią i błoną śluzową macicy. Powstaje w 2-3 tygodniu rozwoju płodu. Naczynia krwionośne kosmówki łączą się z macicą. W pierwszych tygodniach ciąży kosmówka wytwarza hormon HCG (gonadotropina), który pomaga utrzymać ciążę. Między 12 a 16 tygodniem kosmówka dzieli się na kosmówkę gładką i kosmatą. Z kosmówki kosmatej powstaje łożysko.

Kosmówka w ciąży

W normalnie rozwijającej się ciąży nie powinno dojść do odklejenia się kosmówki, a łożysko powinno się odkleić dopiero w momencie porodu po wydostaniu się dziecka na świat. Odklejenie się kosmówki w pierwszych tygodniach ciąży może skończyć się poronieniem, w późniejszym okresie może zagrozić życiu kobiety i dziecka. 

Czytaj też: Toksoplazmoza w ciąży

Odklejenie kosmówki - objawy

Odklejenie się kosmówki i łożyska daje nagłe objawy. Kobieta czuje bardzo silny ból w dole brzucha. Dochodzi do krwawienia lub plamienia. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Jeżeli odklejenie się kosmówki jest nieznaczne, tworzy się krwiak, który może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Lekarz zaleci wówczas leżenie w domu przez kilka dni i przyjmowanie leków na podtrzymanie ciąży.

W większości przypadków krwiak powstający w wyniku odklejenia kosmówki zaczyna resorbować się po około tygodniu. Po miesiącu zazwyczaj znika całkowicie.

Jeśli kosmówka odklei się na dużej powierzchni, wtedy kobieta pozostanie w szpitalu i będzie musiała leżeć aż do porodu. Lekarz zdecyduje, czy konieczne będzie szybsze rozwiązanie ciąży, czy uda się pacjentce urodzić w wyznaczonym terminie. Jeśli odklejenie kosmówki skutkuje krwotokiem, jest to wskazanie do zakończenia ciąży, bo może doprowadzić do niedotlenienia i obumarcia płodu.

Sprawdź: Czy mięśniaki macicy zagrażają ciąży?

Odklejenie kosmówki - jak leżeć?

W przypadku odklejenia kosmówki, ciężarna musi leżeć, a wstawanie ograniczyć do minimum. Powinna leżeć na wznak lub na lewym boku - wtedy macica jest najlepiej ukrwiona. Do końca ciąży nie powinna wykonywać prac domowych i musi korzystać z pomocy osób trzecich. 

Czytaj więcej: Ciąża pozamaciczna

Krwiak podkosmówkowy

Krwiak podkosmówkowy to wynaczynienie krwi między ścianą macicy, a jajem płodowym. Krwiaki czasem nie dają objawów i są odkrywane w czasie badania USG. Małe krwiaki mogą same się wchłonąć. Duży krwiak może spowodować całkowite odklejenie się łożyska i poronienie. Przyczynami powstania krwiaka mogą być niedobory hormonalne lub duży wysiłek fizyczny.

Zobacz też: Stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa, porodowa, poporodowa

Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki, czyli pobranie wycinka kosmówki do badania CVS, może być wykonana między 8. a 10. tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu przez powłoki brzuszne, albo od strony pochwy i szyjki macicy, małego fragmentu kosmówki. Pozwala wykryć niektóre wady płodu m.in. zespołu Tay-Sachsa, talasemi i zespołu Downa.

Badanie CVS jest możliwe do wykonania we wczesnym stadium ciąży, co ewentualnie umożliwia przerwanie jej ze względów medycznych.

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Przeczytaj artykuł
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Przebarwienia w okolicy kresy – czym są i co oznaczają?
Badanie beta hCG - normy, interpretacja wyników
Ból brzucha w ciąży – kłujący ból brzucha w ciąży. Przyczyny
Implantacja zarodka – jakie są objawy implantacji zarodka
Ryby w ciąży - jakie ryby można jeść w ciąży?
Krwawienie implantacyjne – kiedy występuje i jak długo trwa?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama