Dla Ciebie, na zdrowie!

Kosmówka - czym jest odklejenie kosmówki w ciąży?

Odklejenie kosmówki, czyli odklejenie łożyska powinno nastąpić dopiero w czasie porodu. Jeśli odklei się wcześniej, stanowi zagrożenie dla życia kobiety i dziecka.
Kobieta w zaawansowanej ciąży leżąca na łóżku z termometrem i tabletkami
Źródło: 123RF
Spis treści

Kosmówka jest błoną leżącą między owodnią i błoną śluzową macicy. Powstaje w 2-3 tygodniu rozwoju płodu. Naczynia krwionośne kosmówki łączą się z macicą. W pierwszych tygodniach ciąży kosmówka wytwarza hormon HCG (gonadotropina), który pomaga utrzymać ciążę. Między 12 a 16 tygodniem kosmówka dzieli się na kosmówkę gładką i kosmatą. Z kosmówki kosmatej powstaje łożysko.

Reklama

Kosmówka w ciąży

W normalnie rozwijającej się ciąży nie powinno dojść do odklejenia się kosmówki, a łożysko powinno się odkleić dopiero w momencie porodu po wydostaniu się dziecka na świat. Odklejenie się kosmówki w pierwszych tygodniach ciąży może skończyć się poronieniem, w późniejszym okresie może zagrozić życiu kobiety i dziecka. 

Reklama

Odklejenie kosmówki - objawy

Odklejenie się kosmówki i łożyska daje nagłe objawy. Kobieta czuje bardzo silny ból w dole brzucha. Dochodzi do krwawienia lub plamienia. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Jeżeli odklejenie się kosmówki jest nieznaczne, tworzy się krwiak, który może być niebezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Lekarz zaleci wówczas leżenie w domu przez kilka dni i przyjmowanie leków na podtrzymanie ciąży.

W większości przypadków krwiak powstający w wyniku odklejenia kosmówki zaczyna resorbować się po około tygodniu. Po miesiącu zazwyczaj znika całkowicie.

Jeśli kosmówka odklei się na dużej powierzchni, wtedy kobieta pozostanie w szpitalu i będzie musiała leżeć aż do porodu. Lekarz zdecyduje, czy konieczne będzie szybsze rozwiązanie ciąży, czy uda się pacjentce urodzić w wyznaczonym terminie. Jeśli odklejenie kosmówki skutkuje krwotokiem, jest to wskazanie do zakończenia ciąży, bo może doprowadzić do niedotlenienia i obumarcia płodu.

Sprawdź: Czy mięśniaki macicy zagrażają ciąży?

Reklama

Odklejenie kosmówki - jak leżeć?

W przypadku odklejenia kosmówki, ciężarna musi leżeć, a wstawanie ograniczyć do minimum. Powinna leżeć na wznak lub na lewym boku - wtedy macica jest najlepiej ukrwiona. Do końca ciąży nie powinna wykonywać prac domowych i musi korzystać z pomocy osób trzecich. 

Czytaj więcej: Ciąża pozamaciczna

Reklama

Krwiak podkosmówkowy

Krwiak podkosmówkowy to wynaczynienie krwi między ścianą macicy, a jajem płodowym. Krwiaki czasem nie dają objawów i są odkrywane w czasie badania USG. Małe krwiaki mogą same się wchłonąć. Duży krwiak może spowodować całkowite odklejenie się łożyska i poronienie. Przyczynami powstania krwiaka mogą być niedobory hormonalne lub duży wysiłek fizyczny.

Zobacz też: Stan przedrzucawkowy i rzucawka ciążowa, porodowa, poporodowa

Reklama

Biopsja kosmówki

Biopsja kosmówki, czyli pobranie wycinka kosmówki do badania CVS, może być wykonana między 8. a 10. tygodniem ciąży. Badanie polega na pobraniu przez powłoki brzuszne, albo od strony pochwy i szyjki macicy, małego fragmentu kosmówki. Pozwala wykryć niektóre wady płodu m.in. zespołu Tay-Sachsa, talasemi i zespołu Downa.

Badanie CVS jest możliwe do wykonania we wczesnym stadium ciąży, co ewentualnie umożliwia przerwanie jej ze względów medycznych.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból gardła w ciąży – bezpieczne domowe sposoby
Kobieta ciężarna trzymająca się za gardło
Ból głowy w ciąży w 1, 2 i 3 trymestrze - co pomaga?
Podobne artykuły
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży często ma problem z nadmiernymi gazami
Gazy w ciąży - co oznaczają częste gazy, w jaki sposób można je złagodzić?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?

Reklama


Czy gluten naprawdę szkodzi? 😯
Poznaj mity!