Pecto Drill - ulotka, dawkowanie. Syrop, tabletki

Pecto Drill to preparat przeznaczony do objawowego leczenia schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza w przypadku nadmiernego produkowania gęstej wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie oraz zmniejsza lepkość śluzu. Poznaj przeciwwskazania, skutki uboczne oraz dawkowanie produktu.     
Spis treści

Pecto Drill - skład

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny; 100 ml syropu zawiera 5 g karbocysteiny. Tabl. do ssania zawierają sorbitol, aspartam i glukozę; syrop zawiera sacharozę, parahydroksybenzoesan metylu i sód (69 mg/15 ml).

Pecto Drill - Działanie

Lek mukolityczny. Karbocysteina wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Cmax w osoczu występuje w ciągu 1-2,5 h. Głównymi drogami przemian metabolicznych są acetylacja, dekarboksylacja oraz sulfoksydacja. T0,5 wynosi ok. 1,5-2,1 h. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

Pecto Drill - wskazania

Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Tabl. do ssania są wskazane do stosowania u dorosłych, syrop u dorosłych i dzieci >2 lat.

Pecto Drill - Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Karmienie piersią. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabl. do ssania - nie stosować u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu). Syrop - nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Pecto Drill - ostrzeżenia

Nie należy hamować kaszlu z odkrztuszaniem. Zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową gdyż może to prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Nie należy jednocześnie stosować leków mukolitycznych, przeciwkaszlowych i (lub) substancji zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego (atropina). Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej, ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym lekiem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki np. antybiotyki. Leczenie należy dostosować w przypadku przedłużających lub nasilających się objawów choroby. U dzieci w wieku poniżej 2 lat leki mukolityczne powodują zwiększony zastój krwi w oskrzelach i mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych, dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku

Pecto Drill - ciąża

Lek nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania karbocysteiny i jej metabolitów do mleka ludzkiego lub mleka zwierząt. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Wyniki badań nie wykazały wpływu karbocysteiny na płodność u szczurów, zarówno u samic, jak i u samców.

Pecto Drill - efekty uboczne

Częstość nieznana: ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. U dzieci

Pecto Drill - interakcje

W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Pecto Drill - dawkowanie

Doustnie. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych Tabl. do ssania. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę; po wystąpieniu zadowalającej odpowiedzi klinicznej, dawkę należy zmniejszyć do 1 tabl. 2 razy na dobę. W przypadku konieczności dłuższego stosowania dawkę dobową należy zmniejszyć do 1,5 g. Syrop. Dorośli i młodzież >12 lat: początkowo 2,25 g na dobę w 3 dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę, następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego należy zmniejszyć dawkę do 1,5 g na dobę, tj. 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci 2-5 lat: 125-250 mg (2,5-5 ml syropu) 2 razy na dobę. Sposób podania. Nie należy stosować leku przed snem. Tabletkę należy żuć lub ssać. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą.

Pecto Drill - uwagi

Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniania maszyn.

Pharmindex