Pecto DrillPecto Drill to preparat przeznaczony do objawowego leczenia schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza w przypadku nadmiernego produkowania gęstej wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie oraz zmniejsza lepkość śluzu. Poznaj przeciwwskazania, skutki uboczne oraz dawkowanie produktu. 

 

 

Reklama

Działanie

Lek mukolityczny. Karbocysteina wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie. Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Cmax w osoczu występuje w ciągu 1-2,5 h. Głównymi drogami przemian metabolicznych są acetylacja, dekarboksylacja oraz sulfoksydacja. T0,5 wynosi ok. 1,5-2,1 h. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są przez nerki.

Wskazania

Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Tabl. do ssania są wskazane do stosowania u dorosłych, syrop u dorosłych i dzieci >2 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Karmienie piersią. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy. Tabl. do ssania - nie stosować u chorych na fenyloketonurię (ze względu na zawartość aspartamu). Syrop - nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

Środki ostrożności

Nie należy hamować kaszlu z odkrztuszaniem. Zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową gdyż może to prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Nie należy jednocześnie stosować leków mukolitycznych, przeciwkaszlowych i (lub) substancji zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego (atropina). Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej, ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym lekiem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki np. antybiotyki. Leczenie należy dostosować w przypadku przedłużających lub nasilających się objawów choroby. U dzieci w wieku poniżej 2 lat leki mukolityczne powodują zwiększony zastój krwi w oskrzelach i mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych, dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku <2 lat. Tabletki zawierają sorbitol, dlatego nie należy ich stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Tabletki zawierają glukozę, dlatego pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni ich przyjmować.  Syrop zawiera sacharozę (6 g/15 ml), należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; pacjenci z rzadkimi, dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Syrop zawiera 99 mg sodu/15 ml, co odpowiada 5% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych; należy wziąć to pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Nie należy stosować preparatu przed snem.

Ciąża i laktacja

Lek nie jest zalecany do stosowania w czasie ciąży oraz u kobiet w wieku rozrodczym niestosujących skutecznej metody antykoncepcji. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania karbocysteiny i jej metabolitów do mleka ludzkiego lub mleka zwierząt. Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią. Wyniki badań nie wykazały wpływu karbocysteiny na płodność u szczurów, zarówno u samic, jak i u samców.

Działania niepożądane

Częstość nieznana: ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa. U dzieci <2 lat istnieje ryzyko zwiększonego zastoju krwi w oskrzelach. W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Interakcje

W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Dawkowanie

Doustnie. Karbocysteinę podaje się w dawce 20-30 mg/kg mc./dobę w dawkach podzielonych Tabl. do ssania. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę; po wystąpieniu zadowalającej odpowiedzi klinicznej, dawkę należy zmniejszyć do 1 tabl. 2 razy na dobę. W przypadku konieczności dłuższego stosowania dawkę dobową należy zmniejszyć do 1,5 g. Syrop. Dorośli i młodzież >12 lat: początkowo 2,25 g na dobę w 3 dawkach podzielonych, tj. 750 mg (15 ml syropu) 3 razy na dobę, następnie po wystąpieniu działania mukolitycznego należy zmniejszyć dawkę do 1,5 g na dobę, tj. 500 mg (10 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 250 mg (5 ml syropu) 3 razy na dobę. Dzieci 2-5 lat: 125-250 mg (2,5-5 ml syropu) 2 razy na dobę. Sposób podania. Nie należy stosować leku przed snem. Tabletkę należy żuć lub ssać. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą.

Reklama

Uwagi

Preparat nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniania maszyn.

Pharmindex