Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Pecto Drill – działanie i dawkowanie. Na jaki kaszel?

Pecto Drill to preparat przeznaczony do objawowego leczenia schorzeń układu oddechowego, zwłaszcza w przypadku nadmiernego produkowania gęstej wydzieliny. Ułatwia odkrztuszanie oraz zmniejsza lepkość śluzu. Zawiera karbocysteinę, dzięki czemu łatwiej poradzić sobie z uporczywym kaszlem.    
Spis treści

Reklama

Skład leku Pecto Drill

1 tabl. do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny;

1 ml syropu zawiera 5 mg karbocysteiny.

Tabl. do ssania zawierają sorbitol, aspartam, glukozę, alkohol benzylowy i butylohydroksyanizol.

Syrop zawiera sacharozę, parahydroksybenzoesan metylu i sód (99 mg/15 ml).

Reklama

Działanie leku Pecto Drill

Lek mukolityczny.

Karbocysteina wpływa na skład (ilość i rodzaj glikoprotein) wydzieliny oskrzelowej, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn. W wyniku tego zmniejsza lepkość śluzu i ułatwia odkrztuszanie.

Karbocysteina jest szybko wchłaniana po podaniu doustnym. Cmax w osoczu występuje w ciągu 1-2 h po podaniu. T0,5 w fazie eliminacji wynosi ok. 1,5-2,1 h. Karbocysteina i jej metabolity wydalane są głównie przez nerki.

Wskazania do stosowania leku Pecto Drill

Objawowe leczenie chorób układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Tabl. do ssania są wskazane do stosowania u dorosłych, syrop u dorosłych i dzieci od 2 lat.

Reklama

Przeciwwskazania do stosowania Pecto Drill

Nadwrażliwość na karbocysteinę lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Karmienie piersią. Czynna choroba wrzodowa. Syropu nie stosować u dzieci od 2 lat.

Reklama

Ostrzeżenia przed stosowaniem leku Pecto Drill

Nie należy hamować kaszlu z odkrztuszaniem. Zachować ostrożność u pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową, gdyż może to prowadzić do niedrożności dróg oddechowych. Zachować ostrożność u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie. W przypadku wystąpienia obfitej, ropnej wydzieliny i gorączki, a także w przypadku przewlekłej choroby oskrzeli lub płuc należy zastanowić się nad kontynuacją leczenia tym lekiem, a także zweryfikować diagnozę i zastosować inne leki np. antybiotyki.

Leczenie należy dostosować w przypadku przedłużających lub nasilających się objawów choroby. U dzieci w wieku poniżej 2 lat leki mukolityczne powodują zwiększony zastój krwi w oskrzelach i mogą wywołać niedrożność dróg oddechowych, dlatego nie należy stosować leków mukolitycznych u dzieci w wieku od 2 lat.

Tabletki zawierają sorbitol (źródło fruktozy); jeśli stwierdzono u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku lub podaniem go dziecku.

Tabletki zawierają aspartam (źródło fenyloalaniny), jego stosowanie może być szkodliwe dla pacjentów z fenyloketonurią. Tabletki zawierają glukozę, dlatego pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni ich przyjmować. Lek zawiera 1 mmol sodu (23 mg) na tabl., to znaczy lek uznaje się za wolny od sodu.

Tabletki zawierają alkohol benzylowy i cytral, które mogą powodować reakcje alergiczne. Tabletki zawierają butylohydroksyanizol, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry) lub podrażnienie oczu i błon śluzowych.

Syrop zawiera sacharozę (6 g/15 ml), należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą; pacjenci z rzadkimi, dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować leku. Syrop zawiera parahydroksybenzoesan metylu, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Syrop zawiera 99 mg sodu/15 ml, co odpowiada 5% zalecanej przez WHO maksymalnej 2 g dobowej dawki sodu u osób dorosłych. Nie należy stosować preparatu przed snem.

Reklama

Pecto Drill - ciąża

Lek nie jest zalecany do stosowania w ciąży. W okresie karmienia piersią jest przeciwwskazany. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania karbocysteiny i jej metabolitów do mleka ludzkiego, nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci.

Wyniki badań nie wykazały wpływu karbocysteiny na płodność u szczurów, zarówno u samic, jak i u samców.

Reklama

Efekty uboczne zażywania Pecto Drill

Częstość nieznana: ból górnej części brzucha, biegunka, nudności, wymioty, ból głowy, skórne reakcje alergiczne, w tym wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy oraz wysypka polekowa.

W przypadku wystąpienia takich objawów należy zmniejszyć dawkę lub przerwać stosowanie leku.

Interakcje Pecto Drill z innymi lekami

W trakcie leczenia karbocysteiną nie należy stosować leków przeciwkaszlowych ani zmniejszających wydzielanie śluzu oskrzelowego.

Dawkowanie leku Pecto Drill

Doustnie.

Tabl. do ssania

Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę; po wystąpieniu zadowalającej odpowiedzi, dawkę należy zmniejszyć do 1 tabl. 2 razy na dobę.

Syrop

Dorośli i młodzież >12 lat: początkowo 15 ml 3 razy na dobę, następnie po wystąpieniu zadowalającej odpowiedzi należy zmniejszyć dawkę do 10 ml syropu 3 razy na dobę. Dzieci 6-12 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Dzieci 2-5 lat: 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę.

Czas leczenia

Czas trwania leczenia należy ograniczyć do 5 dni. Po tym czasie, jeśli objawy nie ustąpią, należy zasięgnąć porady lekarza. Sposób podania. Nie należy stosować leku przed snem. Syrop wstrząsnąć przed użyciem.

Tabletkę należy żuć lub ssać. Zaleca się, aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą.

Preparat nie wywiera wpływu lub wywiera nieistotny na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czytaj również

Podobne leki
ACC
Aflegan
AmbroHEXAL
Ambroksol Takeda

Reklama

Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!